POGODA

Reklama


Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Niedziela [20.12.2009, 15:49:38] • Świnoujście

Fundacji „Kocia Dolina”

Fundacji „Kocia Dolina”

Wolontariusz ze Świnoujścia: Monika nr tel. 609- 339-244(fot. Organizator )

Zgodnie ze staropolską tradycją także one już za kilka dni nauczą się ludzkiego języka. Co usłyszymy od spotkanego w Wigilię kota? To zależy także od tego jaki los zgotowaliśmy naszym mruczkom na zimę. Działacze zarejestrowanej w końcu 2006 roku Fundacji „Kocia Dolina” starają się by wszystkie koty i kociaki miały ciepły dom i właścicieli.

Dolina to słowo kojarzące się ze schronieniem, zaciszem bezpieczeństwem. Od niedawna ma kojarzyć się także z domem. Bo właśnie nowego domu poszukują dla swoich czworonożnych podopiecznych. Inicjatorzy „Kociej Doliny” mieszkają i działają przede wszystkim na terenie województwa kujawsko – pomorskiego, w Bydgoszczy, Toruniu, Inowrocławiu. Starają się jednak rozszerzać obszar swojej działalności także na nasz region, w tym miasto Świnoujście. Dzięki temu każda chętna rodzina także u nas może stworzyć fundacyjny dom tymczasowy, czyli miejsce, w którym bezdomne kociaki mogłyby pozostać do czasu znalezienia chętnych właścicieli. Kotka możemy oczywiście przygarnąć na stałe. Wszystko zależy od naszej dobrej woli. Jeśli nie chcemy zdecydować się na przyjęcie zwierzęcia na stałe możemy stworzyć mu dom tymczasowy.

Fundacji „Kocia Dolina”

fot. Organizator

Dom tymczasowy to coś na wzór "rodziny zastępczej". Kot zamieszkuje przez pewien czas w zwykłym domu i w nim oczekuje na adopcję. W tym czasie ma szansę z socjalizować się z człowiekiem oraz ewentualnymi innymi zwierzętami. Poznaje, czym jest życie w domu, ucząc się funkcjonowania w stadzie zwierzęco-ludzkim i zwiększa tym samym swoje szanse na znalezienie domu docelowego. Wielu z nas może zadawać sobie pytanie czy opłaca się poszukiwanie tymczasowego schronienie dla zwierzęcia gdy być może wkrótce będzie musiał przyzwyczajać się do nowych właścicieli?

Organizatorzy „Kociej Doliny” są przekonani, że ma to sens. Wytłumaczyli nam to aktywiści fundacji w informacji przesłanej do redakcji naszego portalu. Jak i dlaczego warto pomyśleć o zastępczym domu dla kociaka? Oto te wyjaśnienia:

Czym jest dom tymczasowy?
Dom tymczasowy to coś na wzór "rodziny zastępczej". Kot zamieszkuje przez pewien czas w zwykłym domu i w nim oczekuje na adopcję. W tym czasie ma szansę zsocjalizować się z człowiekiem oraz ewentualnymi innymi zwierzętami. Poznaje, czym jest życie w domu, ucząc się funkcjonowania w stadzie zwierzęco-ludzkim i zwiększa tym samym swoje szanse na znalezienie domu docelowego.

Dlaczego domy tymczasowe są potrzebne?
Przede wszystkim dlatego, że nie każde zwierzę potrafi odnaleźć się w dużym skupisku zwierząt, gdzie jedynym domem jest klatka i gdzie brak jednego, stałego opiekuna. Oprócz tego, schroniska, azyle oraz fundacje są przepełnione i nie są w stanie przyjąć wszystkich zwierząt do siebie. Bywa, że z tej przyczyny z konieczności przeprowadza się eutanazję małych kociąt lub zwierząt chorych, lub nie rokujących nadziei na udaną adopcję. Trzeba kalkulować, które zwierzęta są bardziej "adopcyjne" i niestety nie zawsze uwzględnia się ukryty potencjał zwierząt, które może otoczone troską i miłością rozkwitłyby, a w warunkach schroniskowych zamykają się w sobie, chorują, stają się agresywne...

I tu pojawia się drugi powód, dla którego domy tymczasowe są tak ważne: stworzenie zwierzęciu pozornie nie rokującemu nadziei na adopcję, warunków, w których potrafiłoby ono otworzyć się i zaufać oraz wydobyć na światło dzienne swój prawdziwy charakter. Było już wiele takich przypadków, gdy zwierzak w schronisku nie chciał jeść, chorował, siedział smutny w kącie i tracił nadzieję, a po zabraniu go do domu tymczasowego odzyskiwał i zdrowie, i radość, i nadzieję. A takie cechy są kluczowe z perspektywy osoby chcącej zaadoptować zwierzaka.

Czasami zdarzają się też sytuacje nagłe, gdy nie ma gdzie przechować zwierzaka w ciężkim stanie lub takiego, które bytuje w niebezpiecznych dla jego zdrowia i życia warunkach. Wtedy dom tymczasowy to zbawienie!
Podsumowując, dom tymczasowy zwiększa szanse na to, że zwierzakowi uda się znaleźć nowego właściciela. A o to w idei adopcji oraz domów tymczasowych chodzi!

Na czym polega przechowanie zwierzaka w domu tymczasowym?
Polega to na opiece nad kotem w Twoim domu. To łatwiejsze i mniej problematyczne niż się wydaje. Służymy wszelkimi radami i pełną informacją na temat zdrowia kota oraz tego, co należy przy nim robić - choć z reguły naprawdę chodzi tylko o zabranie go z pustej, metalowej, zimnej klatki wyłożonej gazetami, gdzie nie ma nawet zwykłego kartonowego pudła, by się w nim schować i uspokoić nerwy. Z reguły chodzi tylko o pogłaskanie, pełną miseczkę, kontakt z człowiekiem i poczucie bezpieczeństwa. Choć - oczywiście - zdarzają się cięższe przypadki.

Jak ma wyglądać przechowanie kota?
Chodzi o to, aby po prostu wyciągnąć zwierzaka z klatki schroniskowej lub zabrać z nieprzyjaznej ulicy, dać mu własny kąt na ziemi, gdzie może poczuć się bezpiecznie.

Chodzi też o to, aby zwierzak miał zaspokojoną potrzebę bliskości z człowiekiem i nie był traktowany "taśmowo" - przecież każdy kot ma własną osobowość i indywidualne preferencje.

Wystarczy, że kot będzie miał troskliwych ludzi wokół siebie, własną miskę, posłanko, że dostanie swoją porcję czułości i jego świat będzie stabilny.

Czasami nasz podopieczny wymagać będzie leczenia weterynaryjnego. W niektórych przypadkach są to zwykłe rutynowe wizyty, ale bywa, że zwierzak choruje poważniej. Warto mieć tego świadomość, zanim podejmie się decyzję o zabraniu kota do siebie.

Oczywiście Fundacja zapewnia wsparcie i służy poradą w bieżących sprawach i problemach!

Koty, którym szukamy domów nie są zwierzętami dzikimi i nie znającymi ludzi - to koty, którym bezdomność przytrafiła się w wyniku utraty dotychczasowego domu. Są zazwyczaj oswojone, przyjaźnie nastawione do człowieka, a jedynie bezradne i zagubione. Początkowo mogą być nieufne, jednak to szybko mija.

Czasem chwilowo zapomniały, gdzie należy załatwiać swoje potrzeby, jednak wynika to najczęściej ze stresu. Otoczone ciepłą, troskliwą opieką, szybko przypominają sobie wszystko.

Co oferujemy w ramach tej formy wolontariatu?
Podejmując się stworzenia dla kota domu tymczasowego, możesz liczyć na naszą pomoc i wsparcie.

- otrzymasz pełną informację o stanie zdrowia podopiecznego oraz o jego charakterze i ewentualnych problemach, jakie może sprawiać.
- podczas pobytu zwierzaka w domu tymczasowym mogą zdarzyć się nieprzewidziane wcześniej sytuacje. W takich przypadkach służymy radą i pomocą, więc bez wahania można się zgłosić po taką radę i pomoc.
- zapewniamy pokrycie kosztów opieki lekarsko-weterynaryjnej nad zwierzęciem przebywającym w domu tymczasowym w zakresie leczenia i profilaktyki.
- zapewniamy pokrycie kosztów sterylizacji i kastracji zwierzęcia.
- zapewniamy karmę, żwirek, potrzebne opiekunowi do sprawowania właściwej opieki nad kotem.
- jeśli to konieczne, użyczymy na czas opieki potrzebnych akcesoriów: kuwety, transportera, misek itp.
- zadbamy o rozpowszechnienie informacji o poszukiwaniu domu dla zwierzęcia przebywającego w domu tymczasowym (umieścimy ofertę adopcyjną na naszej stronie internetowej, a także na portalu adopcyjnym adopcje.org, na portalach ogłoszeniowych ale.gratka i allegro).

Fundacji „Kocia Dolina”

fot. Organizator

Czego oczekujemy od tej formy wolontariatu?
Stworzenia warunków umożliwiających właściwą opiekę nad kotem.
- przyjęcia zwierzęcia przekazanego przez Fundację Kocia Dolina do domu tymczasowego.
- sprawowania należytej opieki nad powierzonym kotem aż do momentu znalezienia dla niego domu.
- zapewnienia odpowiedniej opieki weterynaryjnej, a także informowanie nas o wszelkich sygnałach, które budzą niepokój. Wymagamy też ze względów ewidencyjnych, prowadzenie karty zdrowia kota (kartę taką otrzymacie od nas przy przejmowaniu kota pod opiekę tymczasową).
- przesłania drogą elektroniczną 3 zdjęć (format JPG, wielkość 800x600 pikseli) i opisu zwierzęcia, abyśmy mogli umieścić ofertę adopcyjną na stronach internetowych.
- udzielania informacji o zwierzęciu przyjętym pod opiekę tymczasową osobom chcącym je adoptować i okazywania zwierzęcia osobom zainteresowanym adopcją.
- nie wydawania na własną rękę zwierzęcia, nad którym sprawuje się tymczasową opiekę. Zwierzę wydajemy po konsultacji z przedstawicielem Fundacji Kocia Dolina i tylko osobie deklarującej właściwą opiekę. Przy wydawaniu zwierzęcia należy podpisać z nowymi opiekunami fundacyjną umowę adopcyjną.

Dla zainteresowanych podajemy bezpośredni kontakt z koordynatorkami akcji:
Magdalena nr tel. 695-586-192 oraz wolontariusz w Świnoujściu: Monika nr tel. 609- 339-244

źródło: www.iswinoujscie.pl


komentarzy: 49, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 1-25 z 49

Gość • Niedziela [03.01.2010, 12:40:43] • [IP: 93.94.184.***]

chodzćcie do tatusia malutkie i mamci

Gość • Niedziela [03.01.2010, 12:39:51] • [IP: 93.94.184.***]

i ha ha prprprprprprprprpprprprprpr

Gość • Niedziela [27.12.2009, 09:53:00] • [IP: 93.94.184.***]

kukuryku

Gość • Niedziela [27.12.2009, 09:52:46] • [IP: 93.94.184.***]

muuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuu

Gość • Niedziela [27.12.2009, 09:52:37] • [IP: 93.94.184.***]

wr wr

Gość • Niedziela [27.12.2009, 09:52:25] • [IP: 93.94.184.***]

miauuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuu
uuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuu
uuuuuuuu

Gość • Niedziela [27.12.2009, 09:52:09] • [IP: 93.94.184.***]

miau miau miau miau miau miau miau miau miau miau

Gość • Niedziela [27.12.2009, 09:51:02] • [IP: 93.94.184.***]

miu miu miu miu miu miu miu miu

Gość • Niedziela [27.12.2009, 09:50:28] • [IP: 93.94.184.***]

słodkie są biore je od zaraz

Gość • Niedziela [27.12.2009, 09:49:57] • [IP: 93.94.184.***]

ludzie wiedzie w jakim jesteśmy tyle

Gość • Środa [23.12.2009, 08:51:19] • [IP: 93.94.184.***]

oj oj oj oj oj oj oj oj oj oj

Gość • Wtorek [22.12.2009, 21:06:12] • [IP: 92.42.114.**]

biadoli o pomocy kotką, pieską, liską, konią, łabędzią-może Curie-Skłodowska też była kobietą?

Gość • Poniedziałek [21.12.2009, 22:41:07] • [IP: 80.245.190.***]

NAPRAWDĘ, skoro nie masz jeden z drógim ochoty pomagać to nie pisz!! a po drugie czy ten co tak biadoli o pomocy kotką z promenad sam coś zrobił w tym kierunku??kupił jakąś puszeczkę karmy??

Gość • Poniedziałek [21.12.2009, 17:12:52] • [IP: 88.156.234.***]

Miauuuuuuuu.

Gość • Poniedziałek [21.12.2009, 14:22:10] • [IP: 95.41.175.**]

Do gościa który twierdzi, że koty po sterylizacji są szyte nie rozpuszczalnymi nićmi - MYLISZ SIE, nic nie wiesz a sie wypowiadasz. Koty są szyte nićmi rozpuszczalnymi, ranka jest mała, ładnie się goi, jest z boku wiec kot jej nie zabrudzi.

Gość • Poniedziałek [21.12.2009, 13:38:48] • [IP: 92.42.114.**]

A czy ktoś zszywa jajca biednych kastrowanych przez Eskimosów reniferów?

Gość • Poniedziałek [21.12.2009, 12:43:17] • [IP: 77.45.63.***]

Z tą sterylizacją to nie jest tak pieknie darmowo są szyte nie rozpuszczalnymi nicmi chodzą okaleczone.

Gość • Poniedziałek [21.12.2009, 10:44:36] • [IP: 80.245.182.***]

RATUNKU POMÓŻCIE KOTKOM NA PARKOWEJ CHOC PRZEZ ZIME.

kocia dolina • Poniedziałek [21.12.2009, 08:57:52] • [IP: 80.245.190.**]

wszystkich którzy chcieli by nam pomóc pomagać (domki tynczasowe są nam bardzo potrzebne) serdecznie zapraszamy do współpracy piszcie wolontariat@kociadolina.pl lub monisia74@op.pl dzwońcie (tel podnane w artykule) zapraszam do działu ogłoszenia(zwierzęta) na iświnoujście tam są oferty adopcyjne naszych kociaków moze któryś z nich czeka właśnie na Ciebie

Gość • Poniedziałek [21.12.2009, 08:34:30] • [IP: 80.245.183.***]

Ja też wolę pomagać biednym zwierzętom niż niewdzięcznym ludziom. Zwierzaki mają tyle uroku w sobie a tak często się o nich zapomina.

Gość • Poniedziałek [21.12.2009, 03:45:08] • [IP: 92.42.114.***]

Jak wypije litra to nawet kot a moge zrozumiec, ale te pierdolki ze gadaja to nonsens, po co scieme walic, swieto jest dla katolikow, a wszyscy sie podlaczaja pod swieto, to troche przegiecie, kto nie chodzi na msze, zakaz swiat!

Magda • Niedziela [20.12.2009, 23:37:55] • [IP: 80.245.182.***]

PANIE RYFCZYŃSKI JA TEZ BARDZO DZIĘKUJE PANU ZA DOBRE SERDUSZKO DLA ZWIERZAT BO DZIEKI PANU DOWIADUJEMY SIE TEZ TYLE STRASZNYCH RZECZY O LUDZIACH A TAKZE I DOBRYCH. DZIEKUJE.

Gość • Niedziela [20.12.2009, 22:21:35] • [IP: 92.42.114.**]

Dlaczego nikt nie troszczy się o biedne bezdomne szczury?Mają szczęście tylko te w zoologicznym.

Antymyśliwy • Niedziela [20.12.2009, 21:04:07] • [IP: 88.156.233.***]

Panie Ryfczyński ! Dziękuję za serce jakie okazuje Pan zwierzaką.

Gość • Niedziela [20.12.2009, 20:51:34] • [IP: 80.245.186.***]

Ci ci nie szanują zwierząt są zakompleksieni i słabi, dowartościowują się wyżywając na bezbronnym stworzeniu. To po prostu zwykłe szmatławce bez charakteru i serca. Kiedyś też będziecie cierpieć, bo i zło i dobro wraca do człowieka, i nikt wam nie pomoże, i zobaczycie co czują krzywdzone zwierzęta

Oglądasz 1-25 z 49
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344
■ Zapraszamy na uroczystość odsłonięcia tablicy pamiątkowej w Świnoujściu, upamiętniającej kapelanów Wojska Polskiego zamordowanych w zbrodni katyńskiej Wydarzenie odbędzie się 05 maja 2025r., o godz. 10:00 w kościele pw. bł. ks. kmdr por. Władysława Miegonia przy ul. Piłsudskiego 43 w Świnoujściu. Tablica poświęcona jest kapelanom różnych wyznań i religii zamordowanym w zbrodni katyńskiej. Na tablicy figurują nazwiska wszystkich dotychczas ustalonych z imienia i nazwiska kapelanów, którzy zostali zamordowani w zbrodni katyńskiej. Tablica jest pierwszą tablicą nad Bałtykiem i pierwszą umieszczoną w kościele należącym do dekanatu Marynarki Wojennej. Z inicjatywy Stowarzyszenia Pamięć Kapelanów Katyńskich takich tablic powstało już 41, nie tylko w Polsce ale również w Stanach Zjednoczonych oraz Londynie. Projekt tablicy wykonany przez pracowników IPN OBUWiM Szczecin, koszty wykonania tablicy ze środków IPN Szczecin. W uroczystości wezmą udział m.in. wiceprezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Mateusz Szpytma i dyrektor szczecińskiego Oddziału IPN Krzysztof Męciński ■