POGODA

Reklama


Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Piątek [20.11.2009, 06:39:03] • Świnoujście

Świnokino2009 NIEMAGRANIC. 21-22 listopada 2009 zobacz program!

Świnokino2009 NIEMAGRANIC. 21-22 listopada 2009 zobacz program!

Zapraszamy na III edycję ŚWINOKINA 2009, która w tym roku odbędzie się w dniach 21 – 22 listopada w Świnoujściu. Na zdjęciu Eliasz Leśnik.(fot. Andrzej Ryfczyński )

Granice, podobnie jak sztuka, są tworzone przez nas i naszą kulturę. Granica zawsze tkwi wewnątrz człowieka, a sztuka, również filmowa, pozwala ją przekraczać. Granice to nie tylko opresja, ale również wyzwanie, tak ważne w twórczości. Świnokino jest wyzwaniem dla tego, co ograniczone, zamknięte, postawą która głosi; granic nie ma.

Zapraszamy na III edycję ŚWINOKINA 2009, która w tym roku odbędzie się w dniach 21 – 22 listopada w Świnoujściu.

Świnokino, to coroczny przegląd, a zarazem konkurs na najciekawszy film, wykonany przez twórców mówiących o tożsamości miejsca i związanych, w dowolnej formie, z naszym regionem. Przed chcącymi się zaprezentować filmowcami nie są stawiane warunki wiekowe, ani też wygórowane wymagania techniczne dotyczące prezentowanych materiałów. Najważniejsza jest tutaj pasja do tworzenia filmów i chęć podzielenia się jej efektami z innymi, poprzez prezentację na dużym ekranie. Świnokino to także inicjatywa kulturalna, której zadaniem jest budowanie lokalnej tożsamości i świadomości miejsca, w którym żyjemy, w kontakcie z tak zwaną kultura wysoką.

Oprócz przeglądu konkursowego, w tym roku planowane są, między innymi, projekcje nagrodzonych filmów największego polskiego Festiwalu Kina Amatorskiego i Niezależnego „KAN”, projekcje filmów studentów PWSFiT w Łodzi z koła filmowego Videopunkt przy pracowni prof. Robakowskiego. A także prezentacje inicjatyw filmowych o wydźwięku bardziej lokalnym, takich jak Filmowe Podlasie Atakuje.

W tegorocznej edycji zapraszamy też, po raz pierwszy, do udziału gości z Niemiec.

Oficjalna strona festiwalu www.swinokino.art.pl
Zapraszamy

organizatorzy
Sebastian Dziekoński
Iwona Dziekońska
Andrzej Pawełczyk

PROGRAM III EDYCJI FESTIWALU FILMOWEGO
SWINOKINO'2009

„swinokino nie ma granic”, 21-22 listopada 2009

Sobota, 21 listopada 2009

Godzina. 15.15
Rozpoczęcie imprezy powitanie zaproszonych gości.


Godzina 15.30 czas projekcji około 1 godz 50 min.
Pierwsza część prezentacji filmów laureatów tegorocznej edycji Międzynarodowego Festiwalu Kina Niezależnego „KAN”.
Festiwal Kina Amatorskiego i Niezależnego KAN to dzisiaj jedno z największych wydarzeń związanych z kinem offowym w Polsce. Każdego roku, podczas tych kilku dni, gdy odbywa się finał Festiwalu, zamykamy w kinowej alkowie amatorów, twórców i znawców filmowego kunsztu, by nasycić ich troskliwie wyselekcjonowaną dawką filmów.
Głównym celem KANu jest promocja niezależnej sztuki filmowej oraz jej twórców, ludzi, którzy za kilka lat będą tworzyć fundament współczesnej polskiej i światowej kinematografii. Dlatego też KAN to nie tylko 5 finałowych dni. To Festiwal, który dzięki odbywającym się Pokazom Specjalnym w Polsce i poza jej granicami, trwa przez cały rok.

1. “KOLEJKA LINOWA” reż. Claudius Gentinetta (Szwajcaria), animacja czas 7'00
Podczas podróży koleją linową, gdzieś wysoko w górach, stary człowiek zażywa tabaki. Z każdym kichnięciem, kabina kolejki coraz bardziej się rozpada. Jednak stary człowiek nie poddaje się tak łatwo.

2. „1,04%” reż. Jakub Gryzowski ,dokument czas 25'00
Film opowiada o przymusie płacenia podatków na kościół i o heroicznej walce osoby, która sprzeciwia się temu, przezwyciężając własne słabości oraz opór społeczny.

3. „TAJEMNICA ALBERTA” reż. Wojciech Solarz, fabuła czas 27'00
Trzech przyjaciół planuje skok. Na co...? Dokładnie nie wiadomo. Ale, nie to jest najważniejsze. W momencie kiedy ma dojść do ostatecznej fazy realizacji tegoż przedsięwzięcia okazuje się, że jeden z nich wszystkie pieniądze przeznaczone na akcję przeznaczał na ... JESIOTRY..! W jakim celu..?!

4. „MAMA, TATA, BÓG I SZATAN” reż. Paweł Jóźwiak- Rodan, dokument czas 40'00
Student reżyserii przeprowadza odważną wiwisekcję, która ma odpowiedzieć na pytanie dlaczego jego rodzice się rozwiedli i po którym z nich odziedziczył osobowość. Jego ojciec jest pisarzem powieści pornograficznych i antyklerykałem. Mama fanatyczną zwolenniczką Radia Maryja. Psychologiczne śledztwo z kamerą doprowadzi zarówno do zabawnych jak i bolesnych wniosków.

5. „MÓJ WUJEK PACO” reż. Tacho Gonzales (Hiszpania), fabuła czas 12'00
Lato, wczesne lata 70-te, plaża w południowej Hiszpanii. Paco, przebiegły wakacyjny artysta, wykorzystuje swojego siedmioletniego bratanka w celu zbliżenia się do dziewcząt, które ma na oku.


Godzina 17.30 czas projekcji około 50 min.
Pierwsza część prezentacji grupy „Filmowe Podlasie Atakuje”.
Filmowe Podlasie Atakuje to inicjatywa służąca popularyzacji wszelkich odmian kina niezależnego z północno- wschodniej Polski. Akcja narodziła się w 2003 roku w głowach podlaskich filmowców amatorów oraz pracowników działu filmowego Białostockiego Ośrodka Kultury. Powstała na Podlasiu - w miejscu styku wielu kultur i religii, krainy artystów, żubrów, dziewiczej przyrody i jedynego w swoim rodzaju potencjału, którego ujście znajduje wyraz w oryginalnych działaniach twórczych. Akcja to swoiste "filmowo - artystyczne wrota" łączące wszystko to, co najlepsze w Europie Wschodniej, z najlepszymi pierwiastkami Europy Zachodniej!
Filmowe Podlasie Atakuje! to unikalne lokalne działanie, które rozmach i sukces zawdzięcza miejscowej energii oraz wrodzonemu... poczuciu humoru. W ramach akcji swoje filmy prezentują m.in.: poeci, dziennikarze, studenci szkół artystycznych i filmowych, artyści plastycy, wykładowcy szkół wyższych oraz nieskażeni komercyjnym podejściem do kina - filmowcy niezależni.

1. „SZEPTUCHY” reż. Marek Włodzimirow, czas 7'00
2. „HERR BARBARISCH” reż. Hermanos de Chamuco, czas 20'00
3. “CAN’T COOK” reż. Grzesiek Nowiński, czas 3’40
4. “LIQUID MOLLY” reż. Paweł Dudziński, czas 3'00
5. “MISJA KODOX” reż. Paweł Nazaruk & Tomek Adamski, czas 10'00
6. “HARDWARE” reż. Alcodudes, czas 1’30
7. „FLEISCH” reż. Kasia Kijek, czas 3'00

Godzina 18.30 (czas projekcji około 1 godz.)
Prezentacje konkursowe w ramach „Świnokino nie ma granic”
Projekcje filmów wykonanych przez młodych i starszych twórców związanych ze społecznością lokalną Świnoujścia.

1. „DZIECI ROKI” reż. Katarzyna Szeszycka czas 5'46
Dzieci część swoich zabawek i zabaw wymyślają sobie same lub organizują z dużym udziałem wyobraźni. Wiąże się to z możliwością swobodnej penetracji terenu i oferowanych przez niego przedmiotów i miejsc. Niestety proporcja części zabaw tworzonych we własnym zakresie w coraz większym stopniu kurczy się na rzecz gotowych produktów. Film to refleksja nad dzieciństwem na wsi, coraz częściej utraconym w taki sposób.

2. „ALE MAKI SĄ CZERWONE” reż. Katarzyna Szeszycka czas 5'06
Lekko zakręcona, relacja z pewnej przejażdżki samochodowej po bezdrożach wyspy Wolin.

3. „NOSTALGIA JESIENNA” reż. Kazimierz Pawłowski czas 8'20
Nostalgiczna opowieść rodowitego świnoujścianina o miejscu swojej tymczasowej banicji. Historia przepełniona tęsknotą za Świnoujściem, wzbogacona o muzykę skomponowaną i wykonywaną przez autora.

4. „DWA JĘZYKI W JEDNYM REGIONIE” polsko- niemiecki projekt szkolny czas 3'00
reżyseria i montaż: uczniowie szkół partnerskich pod opieką Pani Ines Zapnik (nauczycielki języka polskiego)
Film opowiada o spotkaniu młodzieży polskiej i niemieckiej w ramach partnerskiego projektu współpracy szkół z Heringsdorfu i Świnoujścia.

5. „NIELAT” czas 13'00
Scenariusz i reż.: Martyna Nowak-Lachowska, zdjęcia: Tomasz Pyrak, występują: Paweł Sowiński, Paweł Stecki, Tomasz Krupecki, Dagmara Wyrwińska, Miłosz Wieczorek, Piotr Jastrzębski, Sara Hamadyk, Anita Wojtasik, Marta Walczak, Tomasz Śledź, Mateusz Adam Aaron Wopp.

6. OTWARTY EKRAN, w ramach którego prezentowane będą filmy dostarczone nawet w przeddzień festiwalu. Materiały te wezmą udział w konkursie. Zapraszamy wszystkich chętnych twórców/filmowców do kontaktu poprzez stronę www.swinokino.art.pl i nadsyłania swoich materiałów filmowych.

Godzina 19.30 czas projekcji około 30 min.
video● (Videopunkt) – to Warsztat Nowych Mediów, koło naukowe powołane przy PWSFTViT latem 2008 roku przez studentów tworzących realizacje wideo. Obecnie do grupy należy 27 osób z PWSFTViT, ASP Łódź, ASP Warszawa oraz londyńskiego University of Westminster.
video● to rodzaj awangardy sytuacyjnej, to nowe możliwości dla twórców oraz dla publiczności; po wtóre to ciągła eksploracja samych możliwości medium. video● to miejsce styku i dojrzewania różnorodnych postaw twórczych, których wspólna energia daje siłę wpływania na rzeczywistość większą niż działanie w pojedynkę. Prowadzenie: Kuba Mikurda.
I.
„…......." reż Ola Buczkowska czas 1'28
„MOMENT" reż Monika Masłoń czas 0'34
BEZ TYTUŁU reż Przemek Brynkiewicz czas 5'00
„RACHUBA” reż .Tomek Popakul czas 5'38
II.
„FAST FORWARD" reż Emilia Kuryłowicz czas 1'00
„ITCH” reż. Ola Hirszfeld czas 2'00
„S3” reż. Monika Masłoń czas 1'08
III.
„EC1” reż. Adam Stefaniak czas 1'59
„TRZY" reż. Monika Masłoń czas 1'40
„TRANS" reż. Dominika Grober czas 1'40

Godzina 21.00
Wieczór klubowy.
Połączony z muzyką i projekcją archiwalnych filmów związanego ze Świnoujściem nieistniejącego już Klubu Filmowego „Horyzont”


Niedziela, 22 listopada 2009

Godzina 12.00 czas projekcji około 2 godz.
Druga część prezentacji filmów laureatów tegorocznej edycji Międzynarodowego Festiwalu Kina Niezależnego „KAN”

1. „BLUE” reż. Łukasz Szozda, animacja czas 10’55
Historia małej dziewczynki, która z powodu swej odmienności nie jest akceptowana przez otoczenie. Próbuje się wtopić w społeczność miasteczka, szybko jednak odkrywa, że jest lepszy sposób by rozwiązać problem. Film opowiada o potrzebie tolerancji i o alienacji w społeczeństwie.

2. „WELGUNZER“, reż. Bradford Schmidt (USA), fabuła czas 6'30
Niemal wszyscy wkrótce umrą.

3. „W DRODZE”, reż. Paweł Wysoczański, dokument czas 50'00
Opowieść o górniku ze Śląska , który wyrusza w podróż do Dalajlamy.

4. „POLSKI WEEKEND”, reż. Jaszczur, dokument czas 5'44
Krótka ironiczna historia o weekendzie z życia Polaków.

5.„…ORAZ, ŻE CIĘ NIE OPUSZCZĘ AŻ DO ŚMIERCI”,reż. Dominika Berezowska,
animacja, czas 4'00
Animacja poklatkowa, kukiełkowa, ukazująca w nieco zabawny sposób, dzień z życia pewnego małżeństwa, z nie uczciwym podziałem ról. Animacja wykonana w domowych warunkach

6. „OSTATNIA PODRÓŻ PROFESORA IGREKA”, reż. Tomasz Pawlak, animacja, czas 5’29
Ostatnia podróż Profesora Igreka. Kiedyś byłem sławnym podróżnikiem, dziś starcem o drżących dłoniach. Niespełnienie moje jak nie zapełniony do końca album fotograficzny z jednym wolnym miejscem a wszystkie krainy do cna poznane. Prof. Igrek

7. „INTRYGA”, reż. Radosław Pająk, fabuła czas 3'00
Film przedstawia prosty schemat manipulacji od szczebla marginesu społecznego po najwyższe szczeble drabiny społecznej.

8. „WESOŁYCH ŚWIĄT”, Tomasz Jurkiewicz, fabuła, czas 30'00
W przedświąteczny dzień do drzwi małego Domu Kultury puka Afroamerykanin Mak. Gorąco witany przez miejscowych instruktorów, obdarowany prezentami nie wie, że nie tylko polska gościnność skłania gospodarzy do niezwykłej uprzejmości. Dom Kultury oczekuje przyjazdu komisarzy unijnych, którzy zadecydują o jego być albo nie być. Czyżby myśleli, że to właśnie Mak jest przedstawicielem Unii?


Godzina 14.00 czas projekcji około 40 min.
Druga część prezentacji grupy „Filmowe Podlasie Atakuje”.

1. „CISZA I SPOKÓJ” reż. Ania Błachno, czas 2’45
2. „DZIWADŁO” reż. Irek Prokopiuk, czas 12'00
3. „KARTKI” reż. Paweł Weremiuk, czas 12’00
4. „INDUSTRIAL PLANT NR 36” reż. Paweł Nazaruk, czas 2’30
5. „CZŁOWIEK Z HYMNEM NA GŁOWIE” reż. Wojtek Koronkiewicz, czas 3'07
6. „DZIWNY JEST TEN KRAJ” reż. Maciek Szupica & Przemek Adamski czas 3’20
7. „Gdzie się podział dźwięk” reż. Mateusz Gudel czas 3’03

Godzina 15.00 czas projekcji około 30 min.
Druga część prezentacji video● (Videopunkt).

IV.
„WENUS” reż. Ola Buczkowska czas 4'16
„ODWRÓCONY” reż. Małgosia Suwała czas 2'00
„TANIEC BEZWARUNKOWY” reż. Łukasz Niewiadomski czas 1'34

V.
„ROTOMASHINEN” reż. Kuba Wroński czas 2'46
„LONG VEHICLE” reż. Michał Jankowski czas 1'53

„LATANIE” reż. Monika Masłoń czas 4'17
„5 X FOUND FOOTAGE” na podstawie filmów z Krystyną Jandą reż Adam Stefaniak czas ok.5'00
„CONFESSIONS AFTER HOURS” reż. Bartek Jarmoliński czas 5'00
„1000 WIADER WODY” reż. Tomek Popakul czas 6'00
„EKSPOZYCJA” reż. Tomek Popakul czas 2'11


Godzina 15.30
Ogłoszenie werdyktu Jury, rozdanie nagród, oficjalne zakończenie Festiwalu.

źródło: www.iswinoujscie.pl


komentarzy: 7, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 1-7 z 7

Sebastian Dziekoński • Piątek [20.11.2009, 20:37:57] • [IP: 217.97.199.*]

w imieniu ogranizatorów musz, e dodać uzupełnienie. W informacji trafił się hohlik i nie ma uwzględnionych wóch filmów konkursowych zgłoszonych w ostatnich dnia a mianowicie: 6." Sens-e" czas 3'12 Realizacja: Kasia Akasha Nadworna Krótka, mocna filmowa refleksja o tym jak nasze istnienie zatacza wciąż ten sam powtarzalny krąg życia i śmierci z fundamentalnym pytaniem, które każdy z nas niejednokrotnie sobie zadaje:" jak żyć żeby..."? 7." Pies pożogi" czas 11'33 Realizacja: Mariusz Zdziechowski Andrzej zostaje dyscyplinarnie zwolniony ze służby wojskowej w Iraku. Wraca do rodzinnego Świnoujścia, gdzie właściwie nikt na niego nie czeka... Traumatyczna opowieść o dotkniętych piętnem wojny ludziach. Być może bohaterach, być może ofiarach, a może mordercach?

Artur M. • Piątek [20.11.2009, 18:58:51] • [IP: 217.97.199.*]

Cieszy mnie, że impreza się rozwija, że nabiera cech stałości, co przy świnoujskim piaszczystym gruncie jest wprost wyjątkowe;)Tym bardziej mnie to cieszy, że" współwymyślałem" tą imprezę... szkoda tylko że pierwotna idea(mam nadzieję że tylko chwilowo) nieco się zagubiła. Mam na myśli filmy Klubu Horyzont. Pierwszy przegląd w roku 2007 zawierał mniej więcej po równo starych filmów Horyzontu i nowych, kręconych współcześnie. Teraz jak widać po programie, filmy Horyzontu stanowić będą znikomą część całości. Szkoda, bo tych filmów jest jeszcze sporo do pokazania. Przegląd w takiej formie jak teraz jest super, godnym pochwał pomysłem, ale... warto sobie przypomnieć, jakie były zamierzenia. Stare filmy Horyzontu nadal wołają z szafy w Przytorze;)Czy nie o to chodziło, żeby kogoś tym zainteresować i zabrać się bardziej już profesjonalnie za ich ratowanie?... Mam nadzieje że co się odwlecze to nie uciecze:) pozdrawiam

Gość • Piątek [20.11.2009, 14:54:29] • [IP: 87.205.175.**]

bogaty, ciekawy program, gratulacje...

Gość • Piątek [20.11.2009, 10:59:50] • [IP: 80.245.188.***]

wstęp jest darmowy

Gość • Piątek [20.11.2009, 10:46:51] • [IP: 93.94.184.***]

czy to impreza biletowana??

Gość • Piątek [20.11.2009, 10:33:34] • [IP: 86.93.161.***]

. .. Świnokino to także inicjatywa kulturalna, której zadaniem jest budowanie lokalnej tożsamości i świadomości miejsca, w którym żyjemy, . ... Czy bedzie mozna obejrzec 'The Risks and Danger of LNG' - Official Selection Malibu Film Festival. .. zobacz www.lngdanger.com/

Gość • Piątek [20.11.2009, 09:53:27] • [IP: 217.97.199.*]

gdyby była Pamel Anderson ludzie byliby zainteresowani, w Świnoujściu ludzie narzekają, że nic się nie dzieje, że nie ma kultury, ale jak coś się dzieje zero zainteresowania, hehe, wątpię, żeby ktoś przyszedł, UWAGA!! TO może POSZERZYĆ HORYZONTY

Oglądasz 1-7 z 7
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344
■ Zapraszamy na uroczystość odsłonięcia tablicy pamiątkowej w Świnoujściu, upamiętniającej kapelanów Wojska Polskiego zamordowanych w zbrodni katyńskiej Wydarzenie odbędzie się 05 maja 2025r., o godz. 10:00 w kościele pw. bł. ks. kmdr por. Władysława Miegonia przy ul. Piłsudskiego 43 w Świnoujściu. Tablica poświęcona jest kapelanom różnych wyznań i religii zamordowanym w zbrodni katyńskiej. Na tablicy figurują nazwiska wszystkich dotychczas ustalonych z imienia i nazwiska kapelanów, którzy zostali zamordowani w zbrodni katyńskiej. Tablica jest pierwszą tablicą nad Bałtykiem i pierwszą umieszczoną w kościele należącym do dekanatu Marynarki Wojennej. Z inicjatywy Stowarzyszenia Pamięć Kapelanów Katyńskich takich tablic powstało już 41, nie tylko w Polsce ale również w Stanach Zjednoczonych oraz Londynie. Projekt tablicy wykonany przez pracowników IPN OBUWiM Szczecin, koszty wykonania tablicy ze środków IPN Szczecin. W uroczystości wezmą udział m.in. wiceprezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Mateusz Szpytma i dyrektor szczecińskiego Oddziału IPN Krzysztof Męciński ■