POGODA

Reklama


Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Wtorek [17.11.2009, 14:44:49] • Świnoujście

Spotkanie w sprawie rekompensat za budowę gazoportu

Spotkanie w sprawie rekompensat za budowę gazoportu

fot. Sławomir Ryfczyński

W czwartek 19 listopada o godzinie 18.00 w Miejskim Domu Kultury na Warszowie odbędzie się spotkanie mieszkańców z Radą Osiedla, która przygotowuje listę rekompensat, jakich mieszkańcy dzielnicy spodziewają się w zamian za budowę gazoportu od polskiego LNG.

Duża cześć mieszkańców prawobrzeżnej części Świnoujścia zdawała sobie sprawę, że budowa gazoportu pogorszy im komfort życia.
- Nie protestowaliśmy, między innymi dlatego że nikt nie mówił o złych stronach tej inwestycji. A znaczna cześć uwierzyła, że dzielnica ostatecznie zyska, bo inwestor odwdzięczy się poprawiając mieszkańcom byt! - mówi Anna Klimek, mieszanka prawobrzeża. Choć ja osobiście nie oddałabym tej wspaniałej plaży, czystego środowiska i lasu za żadnej pieniądze! - dodaje kobieta. - O cenach mieszkań, życiu w zagrożeniu wybuchem i innych "gazo-portowych niespodziankach” już nie wspominając.

Gdy inwestor parę tygodni całkowicie wycofał się z wszystkich obietnic, mieszańcy poczuli się oszukani i wykorzystani. I postanowili walczyć o rekompensaty! I gwarancje, że inne zapewnienia inwestora, np. o dostępie do plaży nie skończą tak jak te o finansowym wsparciu osiedla - w koszu na śmieci! Rada Osiedla przygotowała wstępny projekt takich żądań, który po przedyskutowaniu na w/w spotkaniu i uszczegółowieniu ma być przekazany Prezydentowi Miasta. Ten jako gospodarz zadeklarował pomoc mieszkańcom w negocjacjach z inwestorem.

Czy miastu takie rekompensaty się należą?
Na całym świecie, inwestorzy budujący terminale LNG inwestują olbrzymie środki na rekompensaty dla lokalnych społeczności, które żyją w sąsiedztwie takich przedsiębiorstw (w odległości o wiele większej niż w Świnoujściu). Najlepszym przykładem jest np. Canaport LNG w Kanadzie, którego budowa właśnie się kończy i który - jak można przeczytać na stronie www.canaportlng.com/index.php inwestuje dziesiątki milionów dolarów, finansując remonty zabytków, działania kulturalne, a nawet zachęcając na swoich stronach do składania wniosków o dotacje! Dokładnie odwrotnie niż jego polski odpowiednik Gas System S.A.!

Czy mieszkańcy Prawobrzeża coś wywalczą?
O tym zadecyduje ich determinacja i wsparcie władz miasta, które powinny wspierać swoich mieszkańców! Na pewno nie będzie im łatwo, bo ich partnerem pod drugiej stornie negocjacyjnego stołu jest firma, która już kilka razy wycofywała się z obietnic i zmieniała swoje plany, nie informując o ich skutkach miejscową społeczność.

źródło: www.iswinoujscie.pl


komentarzy: 172, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 151-172 z 172

Gość • Wtorek [17.11.2009, 16:22:52] • [IP: 83.21.148.***]

DO KOGGO MACIE PRETENSJE SAMI TEGO CHCIELIŚCIE WASI RADNI ŚWINOUJSCY GŁOSOWALI ZA TYM KACZMAREK CHYBA TEŻ CZY NIE??RACZEJ TAK BO TERAZ ZACHWALA JAK TO MA BYĆ DOBRZE!!

Gość • Wtorek [17.11.2009, 16:22:03] • [IP: 93.94.191.**]

a ten pan co macha tymi kwitami niech pilnuje swoje kozy a ta rura co niemce zakopiom w dnie baltyku to tesz bedzie z gazem nikt nie protestuje i nie rzada rekompensat

Gość • Wtorek [17.11.2009, 16:16:09] • [IP: 93.94.191.**]

a pan prezydent Walesa tesz obiecal kase ale tylko obiecal a obiecanki cacanki a. ... radosc

Gość • Wtorek [17.11.2009, 16:14:14] • [IP: 77.45.63.***]

Zniszczą piękne tereny dla kilu stołków i jeszcze sprowadzają duże zagrożenie dla ludzi mogli uszcześliwić tą inwestycją Sopot, czy Gdańsk tam jest miejsce odpowiednie.

Gość • Wtorek [17.11.2009, 16:12:07] • [IP: 68.67.9.***]

do Andrzej Pustelnik: jaki portal taki poziom.

Gość • Wtorek [17.11.2009, 16:02:57] • [IP: 213.251.189.***]

I tak nas wszytskich zrobią w konika- babcie z rady osiedla jak się tupnie uciekną pod stół i tyle z tego będzie. Alicja niesety do odważnych nie należy, a niektórzy z rady mają w tym chyba jakiś" interes"!!

Gość • Wtorek [17.11.2009, 15:53:31] • [IP: 92.42.118.**]

Rekompensaty sie należą- i basta! I niech rada osiedla nie da się w..mać i walczy o mieszkańców!

Andrzej_Pustelnik • Wtorek [17.11.2009, 15:47:22] • [IP: 91.193.87.***]

Radykał" dziękuję" za taką samozwańczą elitę. Z Twojej wypowiedzi można wywnioskować, iż ludność warszowska, w tym i ja to gorsza klasa społeczna. Wstyd czytać posty na takim poziomie.

Gość • Wtorek [17.11.2009, 15:45:18] • [IP: 93.94.186.***]

Panie Henryku, niech Pan przedstwia dokumentacje starych i nowych budynków na Warszowie, przecież aż 80% to stare budynki pamiętające lata 30-40 ubiegłego wieku.O jakiej kasie wiec Pan pisze

Gość • Wtorek [17.11.2009, 15:43:09] • [IP: 80.245.180.***]

Niech wybudują stadion z prawdziwego zdarzenia dla" FLOTY"

Gość • Wtorek [17.11.2009, 15:42:19] • [IP: 93.94.186.***]

w ramach rekompensaty każdy na Warszowie dostanie za darmo po dwa wina i po co jakies spotkania

Gość • Wtorek [17.11.2009, 15:38:08] • [IP: 77.45.63.***]

Jak patrze na ten teren pustynny jaki powstaje to przypomina mi się komuna w całej rozciągłości państwo wam da i wie co dla was jest dobre.

Gość • Wtorek [17.11.2009, 15:28:19] • [IP: 92.42.113.***]

rekompensat?? za co?? prosze was o gazoport bilo sie z nami 3miasto a wam jescze zle heheh buraki!! trzeba isc za postępem

Gość • Wtorek [17.11.2009, 15:27:44] • [IP: 213.158.199.**]

A dlaczego tylko Warszów miałby coś dostać?? Jeśli już to należą się rekompensaty wszystkim mieszkańcom w okolicy gazoportu, w określonym obszarze od niego. Co to ma być ? Gdzie tu sprawiedliwość?

Radykał • Wtorek [17.11.2009, 15:25:31] • [IP: 80.245.183.***]

162 wszystko mówisz z sensem. .. ale.. hmm.. nie zapomniałeś o czymś? to gadanie o Polakach to jakieś takie niemodne i nie na czasie:) narodowości nic dziś nie znaczą, nie zapominaj, że żyjesz w multikultiralnym społeczeństwie:)

Gość • Wtorek [17.11.2009, 15:22:09] • [IP: 93.94.188.**]

Jak bumnie to i Państwo i Warsżów zdmuchnie:/

Gość • Wtorek [17.11.2009, 15:22:07] • [IP: 213.155.162.**]

Ludzie opamietajcie sie, jaka rekompensata??za co?? Dla Swinoujscia to ogromna szansa, nie zepsujmy tego !! Czy my Polacy musimy zawsze szukac dziury w calym i probowac wyludzic kase?? Warszow wstydzcie sie !!

Radykał • Wtorek [17.11.2009, 15:19:29] • [IP: 80.245.183.***]

Warszów to dzielnica robotnicza. Elitą są mieszkańcy Świnoujścia. Warszów to prowincja jak Przytór. Tam tylko robotnicy mieszkają. Państwo mieszka po zachodniej stronie Świny.

Gość • Wtorek [17.11.2009, 15:16:29] • [IP: 80.245.178.***]

hehe sami chcecie tam mieszkac no no to macie

Gość • Wtorek [17.11.2009, 15:13:42] • [IP: 92.42.113.***]

rekompensat?? za co?? prosze was o gazoport bilo sie z nami 3miasto a wam jescze zle heheh buraki!! trzeba isc za postępem

Henryk • Wtorek [17.11.2009, 15:05:39] • [IP: 77.45.63.***]

Kto wam zwróci stratę na wartości mieszkań i domów bo przecież mieszkanie na bombie straci 50% przecież tu nie sami durnie mieszkają.

Gość • Wtorek [17.11.2009, 14:48:57] • [IP: 80.54.123.**]

wywalić gazoport w powietrze:)

Oglądasz 151-172 z 172
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344
■ Burze z gradem nad regionem. Wydano ostrzeżenie dla części województwa zachodniopomorskiego Silne burze, grad oraz porywy wiatru do 80 km/h mogą wystąpić w niedzielę po południu w wielu powiatach województwa zachodniopomorskiego. Synoptycy ostrzegają także przed intensywnymi opadami deszczu, które lokalnie mogą powodować podtopienia. Centrum Prognoz Meteorologicznych MeteoSky wydało ostrzeżenie meteorologiczne dotyczące burz z gradem. Alert pierwszego stopnia obowiązuje od godziny 12:40 do 17:00 w niedzielę 21 czerwca 2026 roku ■ Uwaga mieszkańcy i turyści! Dla całego województwa zachodniopomorskiego wydano ostrzeżenie przed upałami - dziś od godz. 11:00 do 21:00 temperatura może osiągać od 28°C do 32°C. Wysokie temperatury zwiększają ryzyko udaru słonecznego i odwodnienia. Pamiętaj o regularnym piciu wody, unikaj długiego przebywania na słońcu i zachowaj szczególną ostrożność wobec dzieci oraz seniorów ■ Gang na elektrycznych hulajnogach i brawurowy skok na jubilera. Kilka minut wystarczyło, by zorganizowana grupa włamywaczy splądrowała sklep jubilerski znajdujący się w kompleksie handlowym w budynku Kauflandu w Świnoujściu. Zamaskowani sprawcy sforsowali zabezpieczenia, rozbili szybę, witryny i uciekli na hulajnogach elektrycznych. Policja analizuje monitoringi z całej okolicy. W nocy z soboty na niedzielę doszło do jednego z najpoważniejszych włamań w Świnoujściu w ostatnich latach. Celem przestępców był sklep jubilerski znajdujący się w pasażu handlowym w markecie Kaufland. Według informacji, do których dotarła redakcja, sprawcy działali wyjątkowo sprawnie i byli bardzo dobrze przygotowani. Do obiektu dostali się pasażu handlowego. Po sforsowaniu zabezpieczeń przedostali się do wnętrza, a następnie przy użyciu młotów wybili szybę sklepu jubilerskiego. Cała akcja miała trwać zaledwie kilka minut. W tym czasie złodzieje opróżnili sklep z biżuterii i błyskawicznie opuścili miejsce zdarzenia. Nieoficjalnie mówi się o stratach sięgających nawet 1,5 miliona złotych, jednak na obecnym etapie śledztwa kwota ta nie została oficjalnie potwierdzona. Z informacji uzyskanych przez redakcję wynika, że sprawcy uciekli na hulajnogach elektrycznych ■