POGODA

Reklama


Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Wtorek [17.11.2009, 14:44:49] • Świnoujście

Spotkanie w sprawie rekompensat za budowę gazoportu

Spotkanie w sprawie rekompensat za budowę gazoportu

fot. Sławomir Ryfczyński

W czwartek 19 listopada o godzinie 18.00 w Miejskim Domu Kultury na Warszowie odbędzie się spotkanie mieszkańców z Radą Osiedla, która przygotowuje listę rekompensat, jakich mieszkańcy dzielnicy spodziewają się w zamian za budowę gazoportu od polskiego LNG.

Duża cześć mieszkańców prawobrzeżnej części Świnoujścia zdawała sobie sprawę, że budowa gazoportu pogorszy im komfort życia.
- Nie protestowaliśmy, między innymi dlatego że nikt nie mówił o złych stronach tej inwestycji. A znaczna cześć uwierzyła, że dzielnica ostatecznie zyska, bo inwestor odwdzięczy się poprawiając mieszkańcom byt! - mówi Anna Klimek, mieszanka prawobrzeża. Choć ja osobiście nie oddałabym tej wspaniałej plaży, czystego środowiska i lasu za żadnej pieniądze! - dodaje kobieta. - O cenach mieszkań, życiu w zagrożeniu wybuchem i innych "gazo-portowych niespodziankach” już nie wspominając.

Gdy inwestor parę tygodni całkowicie wycofał się z wszystkich obietnic, mieszańcy poczuli się oszukani i wykorzystani. I postanowili walczyć o rekompensaty! I gwarancje, że inne zapewnienia inwestora, np. o dostępie do plaży nie skończą tak jak te o finansowym wsparciu osiedla - w koszu na śmieci! Rada Osiedla przygotowała wstępny projekt takich żądań, który po przedyskutowaniu na w/w spotkaniu i uszczegółowieniu ma być przekazany Prezydentowi Miasta. Ten jako gospodarz zadeklarował pomoc mieszkańcom w negocjacjach z inwestorem.

Czy miastu takie rekompensaty się należą?
Na całym świecie, inwestorzy budujący terminale LNG inwestują olbrzymie środki na rekompensaty dla lokalnych społeczności, które żyją w sąsiedztwie takich przedsiębiorstw (w odległości o wiele większej niż w Świnoujściu). Najlepszym przykładem jest np. Canaport LNG w Kanadzie, którego budowa właśnie się kończy i który - jak można przeczytać na stronie www.canaportlng.com/index.php inwestuje dziesiątki milionów dolarów, finansując remonty zabytków, działania kulturalne, a nawet zachęcając na swoich stronach do składania wniosków o dotacje! Dokładnie odwrotnie niż jego polski odpowiednik Gas System S.A.!

Czy mieszkańcy Prawobrzeża coś wywalczą?
O tym zadecyduje ich determinacja i wsparcie władz miasta, które powinny wspierać swoich mieszkańców! Na pewno nie będzie im łatwo, bo ich partnerem pod drugiej stornie negocjacyjnego stołu jest firma, która już kilka razy wycofywała się z obietnic i zmieniała swoje plany, nie informując o ich skutkach miejscową społeczność.

źródło: www.iswinoujscie.pl


komentarzy: 172, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 126-150 z 172

olo • Wtorek [17.11.2009, 18:31:54] • [IP: 83.17.236.***]

Rekompensaty przypominają mi jak rybacy z Odry zostali wystawieni do :wiatru: najpierw zażądali że nie podejmiemy pracy w zawodzie rybaka, a teraz żądają by przedstawić dokument że jesteśmy zatrudnieni w zawodzie rybaka!!

Gość • Wtorek [17.11.2009, 18:27:36] • [IP: 79.162.149.***]

Ludzie opamietajcie sie rozmowy są, o gazoporcie, a nie o ludziach którzy zostali eksmitowani z Waszej wyspy Uznam i teraz macie mieszkańcy wyspy pretęsje ze wpedziliscie swoich mieszkańców w dolki patologi, a poinniscie sie wstydzic takie gupoty wypisywac.

Radykał • Wtorek [17.11.2009, 18:17:35] • [IP: 80.245.183.***]

Prowincja warszów niech siedzi cicho. My Pany z zachodu decydujemy. Wam cicho być. My PANY podejmiemy decyzje co z wami zrobić :)

Gość zielonylew • Wtorek [17.11.2009, 18:14:24] • [IP: 80.245.188.***]

nie zapomnijcie aby postawili wam kibelek

Gość • Wtorek [17.11.2009, 18:03:43] • [IP: 93.94.188.**]

W poprzednim artykule na ten temat wypowiadali się przedstawiciele, że zatrudnienie znajdzie" garstka"specjalistów.System jest obsługiwany przez elektronikę, więc jeśli nawet ktoś znajdzie tam zatrudnienie to może tylko paru ludzi do ochrony tego terenu.

Gość • Wtorek [17.11.2009, 17:40:50] • [IP: 212.160.162.**]

Jeżeli gazoport ma być nieuciążliwy dla sąsiedztwa, i do tego dawać zatrudnienie setkom mieszkańców, to dlaczego ma im dawać jakieś rekompensaty?

Gość • Wtorek [17.11.2009, 17:39:45] • [IP: 217.97.199.*]

to naprawdę nic nie da, pomóc może tylko ogolny protest całej wyspy Wolin i Uznam, bo oni zawsze się wykreca słowami...że oni są od budowania a nie dawania prezentów, winny jest ten kto pozwolił na rozpoczęcie tej zagłady miasta, komory gazowe to masy wody chlorowanej z systemu OBV ktore beda płynęły nasza plazą nie tylko zreszta naszą niemiecką i Międzuzdrojska i obniżą temperaturę wody konec z sezonem bo kto przyjedzie nad zimne morze i lodowata wodę!!

#%&^#@! • Wtorek [17.11.2009, 17:19:27] • [IP: 83.31.188.***]

Jakoś tego nie widać, że Świnoujście jest najbogatrze w Polsce.To jak Świnoujście jest najbogatrze, to jaką biede klepią inne miasta w Polsce?!

Gość • Wtorek [17.11.2009, 17:18:51] • [IP: 91.94.150.***]

Do pana Radykala.Pewnie sam jestes zwyklym robolem, i nie wiadomo ile bys robil to i tak bedziesz mieszkal w blokowisku, bo zwyklego robola nie stac na takie luksusy jak Przytor

Gość • Wtorek [17.11.2009, 17:13:27] • [IP: 83.21.138.***]

A MOŻE RAZEM DZIAŁAJMY W KIERUNKU ODŁĄCZENIA WARSZOWA OD ŚWINOUJŚCIA TAK JAK KIEDYŚ MIĘDZYZDROJE, BYLIBYŚMY NAJBOGATSZYM MIASTEM W POLSCE!!PRZECIEŻ DLA ŚWINOUJŚCIA WARSZÓW TO DZIELNICA BIEDY, ZACOFANIA, PIJACTWA, TYLE WYLEWACIE JADU NA JEJ MIESZKAŃCÓW!!JA CHCĘ MIESZKAĆ NA WARSZOWIE A NIE BYĆ ŚWINOUJŚCIANINEM!!

ᾁἽᾬῳ῏ὴ • Wtorek [17.11.2009, 17:12:45] • [IP: 83.31.188.***]

Czy tu musi być wykonywana jakaś mega inwestycja np.ten gazoport, żeby zrobili w ramach zadość uczynienia jakiś podjazd dla niepełnosprawnych czy basen? To powinno byćw interesie miasta●Jak będą plany budowy elektrowni atomowej, to co będziecie chcieli? -Pracujące niedziele i wolne poniedziałki?!●

Gość • Wtorek [17.11.2009, 17:11:49] • [IP: 92.42.112.***]

TYLKO TUNEL!! Wszystkim należą się rekompensaty od PO, bo wszystkich nas oszukała.

Gość • Wtorek [17.11.2009, 17:08:29] • [IP: 83.21.138.***]

ZABRAĆ TEN GAZOPORT DO GDAŃSKA, A TERENY NA WARSZOWIE PRZEZNACZYĆ POD BUDOWĘ HOTELI, OŚRODKÓW TURYSTYCZNYCH TEGO CHCĄ MIESZKAŃCY A NIE ŻADNYCH REKOMPENSAT ZE STRONY LNG!!TYLKO TURYSTYKA DA MIEJSCA PRACY DLA NAS MIESZKAŃCÓW I NIC WIĘCEJ!!

ᾁἽᾬῳ῏ὴ • Wtorek [17.11.2009, 17:01:56] • [IP: 83.31.188.***]

Jak nie wywiążą się z umowy, to pogonić, to barachło do trójmiasta‼‼‼ Chyba, że ludzie macie dwie albo trzy lewe ręce?! Zebrać się w gromadkę i roznieść, to w drobny mak●

Gość • Wtorek [17.11.2009, 17:01:21] • [IP: 92.42.117.***]

Może KINO, AQUAPARK.??TERMY?

Gość • Wtorek [17.11.2009, 16:51:18] • [IP: 93.94.191.***]

PRZECIW!! Niech zabierają to cholerstwo w pizdu!!

Gość • Wtorek [17.11.2009, 16:36:55] • [IP: 93.94.188.**]

Przecież jeśli Przedsiębiorstwo wychodzi do ludzi z rekompensatą to dlaczego?Dlatego, że wiedzą ile zagrożeń niesie takie miejsce i ile traci na popularności.To rekompensata za straty, nawet Nam się penie nie śni jakie one będą...

Gość • Wtorek [17.11.2009, 16:34:47] • [IP: 213.251.189.***]

Haj widać- to wszytsko lionki do informacji o finasowaniu przez LNG różnych inwestycji około mieksich i społecznych, jak sie chce to można.. I tak robią na cały świecie tylko nie u nas... Nam dadzą.. podjazd dla niepełnosprawnych... na wnioske ukochanej PSEUDO RADY osiedla co nie potafi o nas zadbać...

Gość • Wtorek [17.11.2009, 16:33:56] • [IP: 93.94.188.**]

No cóż o naszym porcie mówi nie tylko Polska, ale świat...:/Miasto portowo-przemysłowe, a nie kurort nadmorski.Szkoda tego naszego pięknego miasta!!Zbyt blisko miasta...ech:/

14 x 80 000 • Wtorek [17.11.2009, 16:32:49] • [IP: 213.251.189.***]

Saint John, New Brunswick –Canaport LNG and the District Education Council of School District 8 today announced that Canaport LNG is donating 25 “SMART Boards, ” valued at $80, 000, to 14 schools in Saint John.

Gość • Wtorek [17.11.2009, 16:31:21] • [IP: 213.251.189.***]

Canaport LNG Announces $100, 000 Contribution Toward Saint John’s Imperial Theatre

Gość • Wtorek [17.11.2009, 16:30:19] • [IP: 213.251.189.***]

Canaport LNG Presents $10-Million Road to the City of Saint John

Gość • Wtorek [17.11.2009, 16:29:31] • [IP: 213.251.189.***]

Canaport LNGand REPSOL YPF donate $440, 000 to complete Lily Lake Pavilion

Gość • Wtorek [17.11.2009, 16:26:21] • [IP: 192.168.100.***]

Prezydencie nie daj się liczymy na pana

Gość • Wtorek [17.11.2009, 16:25:20] • [IP: 83.21.148.***]

POGOŃMY TO LNG PÓKI NIE JEST JESZCZE ZA PÓŹNO ALE RAZEM DRODZY MIESZKAŃCY ŚWINOUJŚCIA ZARÓWNO PRAWEGO JAK I LEWEGO BRZEGU ŚWINY!!

Oglądasz 126-150 z 172
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344
■ Burze z gradem nad regionem. Wydano ostrzeżenie dla części województwa zachodniopomorskiego Silne burze, grad oraz porywy wiatru do 80 km/h mogą wystąpić w niedzielę po południu w wielu powiatach województwa zachodniopomorskiego. Synoptycy ostrzegają także przed intensywnymi opadami deszczu, które lokalnie mogą powodować podtopienia. Centrum Prognoz Meteorologicznych MeteoSky wydało ostrzeżenie meteorologiczne dotyczące burz z gradem. Alert pierwszego stopnia obowiązuje od godziny 12:40 do 17:00 w niedzielę 21 czerwca 2026 roku ■ Uwaga mieszkańcy i turyści! Dla całego województwa zachodniopomorskiego wydano ostrzeżenie przed upałami - dziś od godz. 11:00 do 21:00 temperatura może osiągać od 28°C do 32°C. Wysokie temperatury zwiększają ryzyko udaru słonecznego i odwodnienia. Pamiętaj o regularnym piciu wody, unikaj długiego przebywania na słońcu i zachowaj szczególną ostrożność wobec dzieci oraz seniorów ■ Gang na elektrycznych hulajnogach i brawurowy skok na jubilera. Kilka minut wystarczyło, by zorganizowana grupa włamywaczy splądrowała sklep jubilerski znajdujący się w kompleksie handlowym w budynku Kauflandu w Świnoujściu. Zamaskowani sprawcy sforsowali zabezpieczenia, rozbili szybę, witryny i uciekli na hulajnogach elektrycznych. Policja analizuje monitoringi z całej okolicy. W nocy z soboty na niedzielę doszło do jednego z najpoważniejszych włamań w Świnoujściu w ostatnich latach. Celem przestępców był sklep jubilerski znajdujący się w pasażu handlowym w markecie Kaufland. Według informacji, do których dotarła redakcja, sprawcy działali wyjątkowo sprawnie i byli bardzo dobrze przygotowani. Do obiektu dostali się pasażu handlowego. Po sforsowaniu zabezpieczeń przedostali się do wnętrza, a następnie przy użyciu młotów wybili szybę sklepu jubilerskiego. Cała akcja miała trwać zaledwie kilka minut. W tym czasie złodzieje opróżnili sklep z biżuterii i błyskawicznie opuścili miejsce zdarzenia. Nieoficjalnie mówi się o stratach sięgających nawet 1,5 miliona złotych, jednak na obecnym etapie śledztwa kwota ta nie została oficjalnie potwierdzona. Z informacji uzyskanych przez redakcję wynika, że sprawcy uciekli na hulajnogach elektrycznych ■