POGODA

Reklama


Wydarzenia

Hufiec Ziemi Wolińskiej ZHP • Niedziela [15.11.2009, 23:58:46] • Świnoujście

VI Harcerska Gra Historyczna o Świnoujściu

VI Harcerska Gra Historyczna o Świnoujściu

fot. Pwd. Piotr Adamczyk ZHR(fot. Hufiec Ziemi Wolińskiej ZHP )

W sobotę, 14 listopada odbyła się VI edycja Harcerskiej Gry Historycznej o Świnoujściu, organizowana przez 14 DH im. Tadeusza Zawadzkiego, z Hufca Ziemi Wolińskiej ZHP w Świnoujściu. W tegorocznej edycji udział wzięło 6 patroli (razem 35 osób) reprezentujących następujące drużyny: 1ŚDH „Czarna Jedynka” ZHR, 14 DH, 19 DHSG „Zlotki”, 20 ŚDSH „Szare i Wilki”, 40 WDH oraz patrol z Koła Historycznego Gimnazjum Publicznego nr 1 w Świnoujściu.

Zadaniem uczestników było dotarcie do 9 punktów kontrolnych na podstawie mapy z zaznaczonymi obszarami, w których znajdują się punkty oraz fotografii przedstawiających detale historycznych i współczesnych budowli i obiektów.

VI Harcerska Gra Historyczna o Świnoujściu

fot. Pwd. Piotr Adamczyk ZHR(fot. Hufiec Ziemi Wolińskiej ZHP )

Punkty zlokalizowane były m.in. w Parku Zdrojowym, na Basenie Północnym, w Muzeum Rybołówstwa, oraz przy jednej z zabytkowych kamienic na ul. Hołdu Pruskiego. Na punktach uczestnicy musieli wykazać się wiedzą na temat historii przedwojennej i powojennej miasta, historii sportu w mieście, wiedzą na temat dzisiejszego Świnoujścia, znajomością zabytków, aktualnych nazw placów miejskich i dawnych nazw ulic, rozszyfrować list z zaszyfrowanym zadaniem, przyporządkować stare zdjęcie miasta do współczesnych, oraz podpisać współczesne zdjęcia ciekawych budowli i obiektów w mieście, a także narysować logo Świnoujścia.

VI Harcerska Gra Historyczna o Świnoujściu

fot. HO Mateusz Kindt(fot. Hufiec Ziemi Wolińskiej ZHP )

Podczas gry punktowany był również czas. Najszybsi na przejście całej trasy i zaliczenie wszystkich punktów potrzebowali nieco ponad 3 godzin innym zajęło to trochę więcej czasu, prawie 4 godziny.

VI Harcerska Gra Historyczna o Świnoujściu

fot. HO Mateusz Kindt(fot. Hufiec Ziemi Wolińskiej ZHP )

Po przejściu całej trasy w oczekiwaniu na pozostałe patrole i podliczenie punktów przez organizatorów był czas na pieczenie kiełbasek i rozmowy przy ognisku. Podczas apelu końcowego ogłoszono wyniki i wszystko stało się jasne.
1. miejsce zajęło KOŁO HISTORYCZNE z GP nr 1 (90,5 punktów)
2. miejsce patrol z 14 DH im Tadeusza Zawadzkiego (87,5 punktów)
3. miejsce patrol z 1 ŚDH „Czarna Jedynka” ZHR (69,5 punktów)


Każdy patrol otrzymał dyplom i nagrody rzeczowe dla patrolu i dla każdego uczestnika. Ponadto najlepsze patrole nagrodzone zostały, pięknie oprawionymi widokówki przedstawiającymi przedwojenne Świnoujście oraz albumami i książkami o Świnoujściu i jego historii. Po apelu był czas na wspólne zdjęcie. Gra zakończyła się w pożegnalnym kręgu tradycyjną iskierką i "Bratnim słowem". Mamy nadzieje, że już za rok spotkamy się na VII Harcerskiej Grze Historycznej o Świnoujściu.

HO Maciej Zając
Hufiec Ziemi Wolińskiej ZHP


komentarzy: 2, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 1-2 z 2

Kaliś • Poniedziałek [16.11.2009, 21:43:39] • [IP: 217.97.193.**]

Bardzo żałuję, że mnie nie tam było, zwłaszcza, że obiecałam sobie iść na tę imprezę w tym roku. No ale cóż.. :)

Gość • Poniedziałek [16.11.2009, 16:14:20] • [IP: 92.42.118.**]

Dziękuję organizatorą za wspaniałą imprezę. Mój syn wrócił bardzo zadowolony i zaciekawiony historią miasta.

Oglądasz 1-2 z 2
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344
■ 11.00 - Przejście na Plac Słowiański – zamknięcie ul. Armii Krajowej 11.15 - Plac Słowiański Uroczystości pod pomnikiem „Bohaterom Walki o Niepodległość Rzeczypospolitej” z udziałem asysty honorowej, z udziałem władz administracyjnych i samorządowych, służb mundurowych, Orkiestry Wojskowej, pocztów sztandarowych, organizacji, związków, stowarzyszeń, szkół oraz mieszkańców i gości. 1) zajęcie miejsca przez asystę honorową, 2) uroczyste podniesienie Flagi Narodowej na maszt i odegranie Hymnu Państwowego, 3) Apel Pamięci, 4) wystąpienie okolicznościowe Prezydenta Miasta Świnoujście, 5) składanie wiązanek kwiatów przez delegacje pod pomnikiem, 6) koncert Orkiestry Wojskowej pieśni patriotycznych z okazji Święta Narodowego Trzeciego Maja, 7) wyprowadzenie pododdziału honorowego i pocztów sztandarowych, 8) zakończenie uroczystości. ■ Zapraszamy na uroczystość odsłonięcia tablicy pamiątkowej w Świnoujściu, upamiętniającej kapelanów Wojska Polskiego zamordowanych w zbrodni katyńskiej Wydarzenie odbędzie się 05 maja 2025r., o godz. 10:00 w kościele pw. bł. ks. kmdr por. Władysława Miegonia przy ul. Piłsudskiego 43 w Świnoujściu. Tablica poświęcona jest kapelanom różnych wyznań i religii zamordowanym w zbrodni katyńskiej. Na tablicy figurują nazwiska wszystkich dotychczas ustalonych z imienia i nazwiska kapelanów, którzy zostali zamordowani w zbrodni katyńskiej. Tablica jest pierwszą tablicą nad Bałtykiem i pierwszą umieszczoną w kościele należącym do dekanatu Marynarki Wojennej. Z inicjatywy Stowarzyszenia Pamięć Kapelanów Katyńskich takich tablic powstało już 41, nie tylko w Polsce ale również w Stanach Zjednoczonych oraz Londynie. Projekt tablicy wykonany przez pracowników IPN OBUWiM Szczecin, koszty wykonania tablicy ze środków IPN Szczecin. W uroczystości wezmą udział m.in. wiceprezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Mateusz Szpytma i dyrektor szczecińskiego Oddziału IPN Krzysztof Męciński ■