Kable nowoczesnej instalacji 110 kV zostały dziś zawieszone niemal 100 metrów nad lustrem wody. Taką wysokość mają słupy stojące z obu stron kanału. Pracę tą wykonali fachowcy firmy ELFEKO z Gdyni. Operacja trwała kilka godzin.
fot. Piotr Płuciennik
Minęło 8 miesięcy od chwili gdy przedstawiciele dostawcy energii spółki ENEA Operator deklarowali zakończenie jeszcze w tym roku prac związanych z budową nowego zasilania miasta. Roboty wstrzymywały postęp prac przy powstającej w porcie wojennym bazie NATO. Za kilka dni ta przeszkoda zniknie. Po udanym połączeniu kablem słupów po obu stronach Świny, energetykom pozostało już tylko włączenie zasilania. Ma to nastąpić w ciągu kilku dni.
Kable nowoczesnej instalacji 110 kV zostały dziś zawieszone niemal 100 metrów nad lustrem wody. Taką wysokość mają słupy stojące z obu stron kanału. Pracę tą wykonali fachowcy firmy ELFEKO z Gdyni. Operacja trwała kilka godzin.
fot. Piotr Płuciennik
Energetycy musieli zaczekać na porę gdy po torze wodnym nie poruszały się żadne jednostki. Zainstalowana dziś linia napowietrzna stanowić będzie uzupełnienie zasilania kablem podwodnym.
fot. Piotr Płuciennik
Ten działa już od kilku miesięcy. Jednak - ak mówią fachowcy –dopiero istnienie tych dwóch, równoległych „elektrostrad” gwarantuje bezpieczeństwo energetyczne Świnoujścia.
fot. Piotr Płuciennik
W przypadku bowiem awarii jednej z linii, zasilanie zapewni druga. Z uwagi na specyfikę miejsca – sąsiedztwo ruchliwej drogi wodnej, specjaliści ENEA zainstalowali w Świnoujściu najwyższe w Polsce słupy energetyczne.
źródło: www.iswinoujscie.pl
A dlaczego nie wykonano drugiego zasilania kablowego wykonując pierwsze. Chyba to rozwiązanie jest pewniejsze?
czy obecnie zainstalowane słupy również będą wytwarzały" plamę" na ekranach radarów morskich, bo poprzednie taki efekt tworzyły co było niebezpieczne dla statków przepływających podczas mgły
Oglądałam przez lornetkę(z balkonu 11p) montaż tego słupa.Jestem pod wrażeniem.wielkie słowa uznania dla ludzi, którzy to montowali.
teraz malarze beda mieli mniej do malowania tylko rure a nie tysiące kątownikow temte slupy juz przechylaly sie od korozji te widac solidne powini witraki dwa na nich zamontowac nie bylo by problemu z prądem
A ja uparcie twierdzę, że nad wodą przeciągnięto tylko dwa przewody. Czyżbym się mylił?
można?? można!! Niech nasi możnowładcy zapytają się ENE-i jak to się robi i w kolejosci niech wybudują ten obiecany od kilkudziesieciu lat tunel. Wiadomo ze budowa trwała by kilka lat, jednak logistyczne zaplecze, które pokazała firma nadzorująca całą pracę nad powstaniem słupów spisała sie rewelacyjnie.
ale nie napisali czy są wyższe od poprzednich, kto je wykonał i czy Dar Młodzieży bezpiecznie pod nimi przejdzie?
Czy przypadkiem nie nad Bazą Promową-Terminalem, czy tylko obok. Promom nie przeszkadzją, a bazie NATO to przeszkadzają.
"Szwagier" sie za to nie zabrał tylko normalna firma to i dało się szybko i bez zamułki sprawę załatwić.
Mistrzowska robota, powinni za taki wyczyn otrzymac jakies wyroznienia, tym bardziej biorac pod uwage warunki pogodowe !!. Brawo.
Ktoś tu kogoś czaruje. Na razie nad wodą wiszą tylko dwa przewody na środkowym poziomie. Zasadnicza energia będzie dostarczana chyba czterema przewodami, które dopiero zawisną na najniższym poziomie. a do tego sądząc po aktualnej pogodzie jeszcze dość daleko. W artykule napisano o jakimś kablu łączącym słupy po obu stronach. jeśli to kabel napowietrzny, to jeszcze go nie ma. Jeśli podwodny, to po jakie licho stawiano słupy? A tak w ogóle podziwiam pracę monterów. Jeszcze niedawno elementy tych słupów widziałem przygotowane do malowania.
podziw i szacun dla chłopaków bo mimo psiej pogody zmontowali wszystko jak trzeba.
...ale chociaż dobre i to:najwyższa latarni, najdłuższy falochron, najbardziej zamólone miasto, najwyższe słupy z prądem, najlepsza polisja, nij...straż [w]miejska, najlepszych speców od wina i jeszcze było można by wymieniać bez liku…●
Jakoś tamte słupy były lepsze, te takie trochę frajerskie●Tamte, to słupy kozaki, a te słupy to cieniasy●
pod ziemia chyba lepiej w naszych warunkach a jak powieje 12, i zerwie to co wtedy?
Ciekawa architektura