POGODA

Reklama


Wydarzenia

Marynarka Wojenna RP • Poniedziałek [14.09.2009, 16:00:34] • Region

Zakończenie operacji „Open Spirit 2009” polskie okręty wróCiŁy do kraju

Zakończenie operacji „Open Spirit 2009” polskie okręty wróCiŁy do kraju

fot. Marynarka Wojenna RP

W poniedziałek, 14 września, o godzinie 9:00, do portu w Gdyni powróciły dwa polskie niszczyciele min: ORP „Mewa” i ORP „Flaming”. Od początku września okręty uczestniczyły w międzynarodowej operacji „Open Spirit” na Zatoce Fińskiej. Celem operacji była likwidacja powojennego arsenału zalegającego na dnie morza od czasów I i II wojny światowej. W wyniku działań polskich okrętów zniszczonych zostało łącznie 10 min morskich o masie ładunku wybuchowego ponad 3000 kilogramów.

Faza morska operacji trwała od 31 sierpnia do 11 września. W działaniach uczestniczyły jednostki z Belgii, Danii, Estonii, Francji, Holandii, Litwy, Niemiec i Polski, a także brzegowa grupa nurków US Navy. Polski komponent operacji tworzyły niszczyciele min ORP „Mewa” (jako okręt dowodzenia) i ORP „Flaming” (wykorzystywany operacyjnie do poszukiwania i niszczenia min). Okręty operowały w ramach grup taktycznych. Okrętem ORP "Flaming" dowodził kmdr ppor. Jarosław Tuszkowski, a okrętem ORP "Mewa" - kpt. mar. Arkadiusz Kurdybelski.

Jedną z grup taktycznych dowodził polski oficer MW – kmdr ppor. Krzysztof RYBAK – z pokładu polskiego niszczyciela min ORP „Mewa”. Efektem działań dowodzonej przez komandora Rybaka grupy było zniszczenie 34 min morskich. W składzie grupy taktycznej komandora ppor. Krzysztofa Rybaka był drugi z polskich okrętów – niszczyciel min ORP „Flaming”. Załoga tego okrętu zniszczyła łącznie 10 min morskich, które zawierały ponad 3000 kg ładunku wybuchowego. Jedna z min, które zniszczył ORP „Flaming” zawierała 880 kg ładunku wybuchowego. Mina o masie ładunku wybuchowego 880 kilogramów jest największym obiektem militarnym zniszczonym przez ostatnie 10 lat działań okrętów Marynarki Wojennej RP w ramach operacji „Open Spirit”.

Operację ich zniszczenia ORP „Flaming” przeprowadził przy użyciu zdalnie sterowanego pojazdu podwodnego, który na podwodne obiekty przeniósł specjalne ładunki wybuchowe. Detonacje przeprowadzano zdalnie, z bezpiecznej odległości. Miny zalegały na głębokości około 80 metrów, u wybrzeży Estonii, kilka mil morskich na południe od toru wodnego na Zat. Fińskiej.

Po zakończeniu fazy morskiej załogi udały się do Tallina, aby omówić efekty działań i przeprowadzić ich analizę. Podczas postoju w Tallinie polscy marynarze złożyli wieńce przy tablicach upamiętniającym ucieczkę ORP „Orzeł” z internowania w 1939 roku.

Open Spirit jest coroczną wielonarodową operacją usuwania uzbrojenia minowego pochodzącego z okresu I i II wojny światowej. Operacja ta jest prowadzona pod auspicjami programu Partnerstwo dla Pokoju. Polskie okręty biorą udział w tej operacji już od 10 lat. W zeszłym roku polski okręt ORP „Czajka” wykrył i zniszczył prawie dwie tony materiałów wybuchowych zalegających w okolicach torów wodnych prowadzących do głównych portów Zatoki Ryskiej. „Open Spirit” jest jedną z najważniejszych operacji morskich prowadzonych na Bałtyku w celu podnoszenia poziomu bezpieczeństwa żeglugi.

Niszczyciele min ORP „Mewa” i ORP „Flaming” wchodzą w skład 13 Dywizjonu Trałowców należącego do 8. Flotylli Obrony Wybrzeża w Świnoujściu. Na co dzień stacjonują w Gdyni. Okręty te są unikatowymi jednostkami. Ich wyjątkowość polega na tym, że łączą w sobie cechy trałowca i jednocześnie niszczyciela min. Swoje możliwości walki minowej uzyskały dzięki kompleksowej modernizacji. Wyposażone są głównie w trały kontaktowe i niekontaktowe, stacje hydroakustyczne, zdalnie sterowany pojazd podwodny, a także zestaw artyleryjsko-rakietowy.

kmdr por. Bartosz ZAJDA
rzecznik prasowy dowódcy Marynarki Wojennej

Foto: Archiwum MW


komentarzy: 0, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344
■ Miejska Biblioteka Publiczna im. Stefana Flukowskiego w Świnoujściu ma przyjemność zaprosić w dniu 6 lutego (czwartek) o godz. 17:00 na otwarcie wystawy malarstwa Koła Plastycznego, działającego przy MDK Warszów. Zapraszany do Galerii Biblioteki Głównej przy ul. Piłsudskiego 15. Wstęp wolny! ■ Policzono pieniądze ze skarbonek sztabu WOŚP w Świnoujściu. Zebrano 235 tys. złotych. Kwota zbiórki w Świnoujściu z pewnością wzrośnie ponieważ nie obejmuje trwających aukcji, wpływów z eskarbonek oraz terminali ■ Zaplanowany koncert uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Świnoujściu oraz Orkiestry Wojskowej, który miał się odbyć w dniu dzisiejszym w godzinach 15:30-18:15 w sali teatralnej przy ul. Matejki 11, został odwołany ■ 5 marca w Świnoujściu rusza kwalifikacja wojskowa. W tym roku kwalifikacji wojskowej podlegają przede wszystkim mężczyźni urodzeni w roku 2006. Dotyczy to także mężczyzn z roczników 2001 – 2005, którzy nie byli jeszcze na kwalifikacji. Przypominamy, że kwalifikacja nie jest poborem do wojska, tylko polega na nadaniu kategorii przydatności do służby. Kończy się ona wydaniem zaświadczenia o uregulowanym stosunku do służby wojskowej. Kwalifikacja wojskowa w Świnoujściu będzie przeprowadzona od 5 marca do 14 marca 2025 roku w Hoteliku przy Amfiteatrze, wejście od ul. Matejki ■ Rozpoczęły się prace nad budową ulicy Nowojachtowej w Świnoujściu, która ma połączyć ulice Jachtową i Uzdrowiskową. Inwestycja budzi wiele emocji, a zdania mieszkańców są mocno podzielone. Powód? Droga przebiega przez mocno zadrzewiony teren parkowy, graniczący z Parkiem Zdrojowym, stanowiący naturalne schronienie dla licznych zwierząt, takich jak sarny, lisy czy króliki, oraz pełniącym funkcję naturalnego filtra powietrza dla Świnoujścia ■