POGODA

Reklama


Wydarzenia

Marynarka Wojenna RP • Wtorek [08.09.2009, 09:45:08] • Region

RATOWANIE ZAŁOGI OKRĘTU PODWODNEGO

W czasie działań na Zatoce Gdańskiej awarii uległ okręt podwodny. Jednostka zalega na dnie i nie jest w stanie samodzielnie się wynurzyć. Na pokładzie znajduje się 26 marynarzy. Polskie i szwedzkie siły morskie rozpoczynają akcję ratowniczą – to scenariusz rozpoczynającego się we wtorek (8 września) polsko-szwedzkiego ćwiczenia CROWN EAGLE. Manewry odbędą się na Zatoce Gdańskiej i potrwają do piątku, 11 września. Polskie i szwedzkie siły ratownicze przećwiczą w praktyce operację ratowania załogi zanurzonego okrętu podwodnego.

Celem manewrów jest przeprowadzenie akcji ratowania załogi okrętu podwodnego, który uległ awarii i nie może o własnych siłach wynurzyć się na powierzchnię. Tegoroczne manewry zaplanowano tak, aby przećwiczyć wszystkie możliwe elementy operacji niesienia pomocy załodze zagrożonej jednostki. Ćwiczenie „Crown Eagle” połączone jest scenariuszem z krajowym, polskim ćwiczeniem pod kryptonimem SMER/MEDEX.

Scenariusz ćwiczenia zakłada awarię okrętu podwodnego, którego poszukiwania natychmiast po zgłoszeniu rozpoczynają polskie siły morskie. Pierwszym etapem działań będzie precyzyjna lokalizacja uszkodzonej jednostki. Z takim zadaniem w morze wyjdzie fregata ORP „Gen. K. Pułaski”. Z lotnisk MW w Gdyni Babich Dołach i Darłowie wystartują śmigłowce Brygady Lotnictwa MW. Po odnalezieniu zalegającego na dnie okrętu przeprowadzone zostaną oględziny kadłuba i ocena uszkodzeń. W trakcie prowadzenia operacji ratowniczej na okręt podwodny podawane będzie powietrze oraz inne zapasy niezbędne do funkcjonowania i przeżycia załogi jednostki pod wodą. To zadanie wykona m.in. polski okręt ratowniczy ORP „Lech”.

Następnie, w rejon awarii skierowany zostanie szwedzki okręt ratowniczy HSwMS „Belos”, który posiada pojazd podwodny umożliwiający ewakuację uwięzionych pod wodą marynarzy. W oczekiwaniu na jego dojście do określonej pozycji polskie siły ratownicze podejmą próbę umożliwienia jednostce samodzielnego wynurzenia. Następnie zostanie przeprowadzona operacja ewakuacji załogi OP przy wykorzystaniu załogowego pojazdu podwodnego URF. Scenariusz ćwiczenia zakłada także podejmowanie rozbitków z wody i udzielanie im pomocy medycznej na okręcie ratowniczym ORP „Lech”.

Na lądzie (w porcie wojennym na Oksywiu) rozwinięte będą punkty medyczne, gdzie zaopatrywani będą rozbitkowie transportowani z morza za pośrednictwem okrętowych środków transportowych. Następnie będą kierowani do lokalnych instytucji wojskowych i cywilnych wyposażonych w komory hiperbaryczne.

Podczas tego ćwiczenia wojskowe służby medyczne (Wojskowy Instytut Medyczny) testować będą prototypowy, najnowszy system elektronicznego transferu informacji medycznej na temat rozbitków. System ten jest elektroniczną bazą danych, która w przypadku prowadzenia skomplikowanej i złożonej operacji ratowniczej, umożliwia szybkie diagnozowanie poszkodowanych i kwalifikowanie ich do dalszej pomocy medycznej w zależności od ich stanu zdrowia. Zapewnia także ciągły monitoring stanu zdrowia rozbitków. Zadaniem systemu będzie przyśpieszenie i zwiększenie efektywności udzielanej pomocy medycznej załodze okrętu podwodnego. System ten będzie mógł znaleźć zastosowanie także w prowadzeniu innych operacji ratowniczych.

Wyjście okrętów w morze zaplanowane jest w terminie od wtorku (8 września) do środy (9 września). Jako pierwszy w morze wyszedł okręt podwodny ORP „Bielik”, następnie w miarę rozwoju sytuacji w morze wychodzić będą kolejne jednostki, które wspólnie ze śmigłowcami sformują grupy poszukiwawcze i ratownicze.

Szwecja:

- HSwMS „BELOS”

- Polska (siły Marynarki Wojennej):
- okręt podwodny ORP „Bielik”
- fregata rakietowa ORP „Gen. K. Pułaski”;
- okręt szkolny ORP „Wodnik”;
- okręt ratowniczy ORP „Lech”;
- kutry ratownicze ORP „Zbyszko” i ORP „Maćko”;
- kuter transportowy K-5
- śmigłowce Mi-14 PŁ i SH-2G
- brzegowa grupa ratownictwa;
- ambulatorium Komendy Portu Wojennego w Gdyni


ze strony polskiej w ćwiczeniu udział wezmą także jednostki Morskiego Oddziału Straży Granicznej.

CROWN EAGLE 2009 (SMER MEDEX 09) to ćwiczenia ratownicze sprawdzające system ratowania załóg okrętów podwodnych. Najnowsze doświadczenia zdobywane podczas działań zarówno międzynarodowych jak i krajowych służą do zapewnienia bezpieczeństwa pływania okrętów podwodnych na akwenie Bałtyku, Morza Północnego i Atlantyku. Tego typu manewry są kluczowe dla każdej floty posiadającej okręty podwodne.


kmdr por. Bartosz Zajda
rzecznik prasowy Dowódcy Marynarki Wojennej


komentarzy: 1, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 1-1 z 1

Gość • Wtorek [08.09.2009, 20:43:21] • [IP: 87.205.205.***]

oby już nigdy nie było takiej wielkiej tragedii jak z" Kurskiem"... nawet na ćwiczeniach trzeba uważać...

Oglądasz 1-1 z 1
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344
■ Miejska Biblioteka Publiczna im. Stefana Flukowskiego w Świnoujściu ma przyjemność zaprosić w dniu 6 lutego (czwartek) o godz. 17:00 na otwarcie wystawy malarstwa Koła Plastycznego, działającego przy MDK Warszów. Zapraszany do Galerii Biblioteki Głównej przy ul. Piłsudskiego 15. Wstęp wolny! ■ Policzono pieniądze ze skarbonek sztabu WOŚP w Świnoujściu. Zebrano 235 tys. złotych. Kwota zbiórki w Świnoujściu z pewnością wzrośnie ponieważ nie obejmuje trwających aukcji, wpływów z eskarbonek oraz terminali ■ Zaplanowany koncert uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Świnoujściu oraz Orkiestry Wojskowej, który miał się odbyć w dniu dzisiejszym w godzinach 15:30-18:15 w sali teatralnej przy ul. Matejki 11, został odwołany ■ 5 marca w Świnoujściu rusza kwalifikacja wojskowa. W tym roku kwalifikacji wojskowej podlegają przede wszystkim mężczyźni urodzeni w roku 2006. Dotyczy to także mężczyzn z roczników 2001 – 2005, którzy nie byli jeszcze na kwalifikacji. Przypominamy, że kwalifikacja nie jest poborem do wojska, tylko polega na nadaniu kategorii przydatności do służby. Kończy się ona wydaniem zaświadczenia o uregulowanym stosunku do służby wojskowej. Kwalifikacja wojskowa w Świnoujściu będzie przeprowadzona od 5 marca do 14 marca 2025 roku w Hoteliku przy Amfiteatrze, wejście od ul. Matejki ■ Rozpoczęły się prace nad budową ulicy Nowojachtowej w Świnoujściu, która ma połączyć ulice Jachtową i Uzdrowiskową. Inwestycja budzi wiele emocji, a zdania mieszkańców są mocno podzielone. Powód? Droga przebiega przez mocno zadrzewiony teren parkowy, graniczący z Parkiem Zdrojowym, stanowiący naturalne schronienie dla licznych zwierząt, takich jak sarny, lisy czy króliki, oraz pełniącym funkcję naturalnego filtra powietrza dla Świnoujścia ■