POGODA

Reklama


Wydarzenia

Greenpeace • Piątek [28.08.2009, 07:18:25] • Region

PREZYDENT GDYNI WRAZ GREENPEACE ZA UTWORZENIEM PIERWSZEGO W POLSCE MORSKIEGO REZERWATU PRZYRODY

Konferencją prasową w Gdyni, z udziałem Prezydenta Gdyni Wojciecha Szczurka, zakończył się wakacyjny projekt Greenpeace, będący częścią kampanii na rzecz utworzenia morskiego rezerwatu przyrody u podnóża Kępy Redłowskiej. Przez ponad trzy tygodnie, w 9-ciu nadmorskich miejscowościach aktywiści Greenpeace przekonywali mieszkańców i wczasowiczów do podpisania petycji o utworzenie rezerwatu, skierowanej do Ministra Środowiska Macieja Nowickiego.

Pod petycją podpisało się łącznie ponad 20 tysięcy ludzi. Podczas konferencji swój podpis złożył Prezydent Wojciech Szczurek i przekazał ją na ręce Regionalnej Dyrektor Ochrony Środowiska Hanny Dzikowskiej z prośbą o przekazanie Ministrowi.

„Wierzymy, że głos tak wielu ludzi, którym na sercu leży przyszłość Bałtyku, zostanie wysłuchany i Minister Środowiska jak najszybciej podejmie kroki w celu utworzenia pierwszego w Polsce morskiego rezerwatu przyrody. Nie można zapominać, że Polska nie kończy się wraz z linią brzegową i unikalne obszary morskie zasługują na taką samą ochronę jaką na lądzie mają dziewicze lasy czy bagna”, mówi Magdalena Figura, koordynatorka kampanii morskiej w polskim Greenpeace.

Obszar morski u podnóża Kępy Redłowskiej to wyjątkowo cenna przyrodniczo część Zatoki Gdańskiej. Objęcie tych wód ochroną jest postulowane już od lat 80-tych ubiegłego wieku. Jest to jedyny w wodach okalających Trójmiasto naturalny obszar kamienistego dna urozmaiconego łąkami trawy morskiej Zostera. Występują tu chronione prawem gatunki ryb takie jak: babka czarnoplamka czy jej kuzynki babka piaskowa i babka mała. Wśród traw ukrywają się także tak unikalne gatunki jak wężynka - oryginalnych kształtów ryba, czy iglicznia – jedyny bałtycki konik morski. Można tam nawet spotkać tak rzadkie ryby jak ostropłetwiec czy pocierniec.

Kontakt:

Magdalena Figura, koordynatorka kampanii morskiej w Greenpeace Polska, tel: 504 274 081, e-mail: magdalena.figura@greenpeace.pl

Jacek Winiarski, rzecznik prasowy, Greenpeace Polska, tel: 504 274 080, e-mail: jacek.winiarski@greenpeace.pl

Więcej informacji o Kępie Redłowskiej i propozycji utworzenia tam rezerwatu przyrody:

www.greenpeace.org/poland/press-centre/dokumenty-i-raporty/briefing-rezerwat-morski-prz


Informacje na temat kampanii morskiej Greenpeace:

www.greenpeace.org/poland/kampanie/morza-i-oceany


komentarzy: 1, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 1-1 z 1

Gość • Piątek [28.08.2009, 10:20:45] • [IP: 217.97.193.***]

Wcześnie się obudzili. Warte ochrony było podnóże aktywnego klifu redłowskiego. Teraz durni urzędnicy nabudowali tam podwodnych opasek, niszcząc tym samym unikalne w skali naszego wybrzeża środowisko. Dziś nie ma po co robić tam rezerwatu.

Oglądasz 1-1 z 1
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344
■ Miejska Biblioteka Publiczna im. Stefana Flukowskiego w Świnoujściu ma przyjemność zaprosić w dniu 6 lutego (czwartek) o godz. 17:00 na otwarcie wystawy malarstwa Koła Plastycznego, działającego przy MDK Warszów. Zapraszany do Galerii Biblioteki Głównej przy ul. Piłsudskiego 15. Wstęp wolny! ■ Policzono pieniądze ze skarbonek sztabu WOŚP w Świnoujściu. Zebrano 235 tys. złotych. Kwota zbiórki w Świnoujściu z pewnością wzrośnie ponieważ nie obejmuje trwających aukcji, wpływów z eskarbonek oraz terminali ■ Zaplanowany koncert uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Świnoujściu oraz Orkiestry Wojskowej, który miał się odbyć w dniu dzisiejszym w godzinach 15:30-18:15 w sali teatralnej przy ul. Matejki 11, został odwołany ■ 5 marca w Świnoujściu rusza kwalifikacja wojskowa. W tym roku kwalifikacji wojskowej podlegają przede wszystkim mężczyźni urodzeni w roku 2006. Dotyczy to także mężczyzn z roczników 2001 – 2005, którzy nie byli jeszcze na kwalifikacji. Przypominamy, że kwalifikacja nie jest poborem do wojska, tylko polega na nadaniu kategorii przydatności do służby. Kończy się ona wydaniem zaświadczenia o uregulowanym stosunku do służby wojskowej. Kwalifikacja wojskowa w Świnoujściu będzie przeprowadzona od 5 marca do 14 marca 2025 roku w Hoteliku przy Amfiteatrze, wejście od ul. Matejki ■ Rozpoczęły się prace nad budową ulicy Nowojachtowej w Świnoujściu, która ma połączyć ulice Jachtową i Uzdrowiskową. Inwestycja budzi wiele emocji, a zdania mieszkańców są mocno podzielone. Powód? Droga przebiega przez mocno zadrzewiony teren parkowy, graniczący z Parkiem Zdrojowym, stanowiący naturalne schronienie dla licznych zwierząt, takich jak sarny, lisy czy króliki, oraz pełniącym funkcję naturalnego filtra powietrza dla Świnoujścia ■