Marynarka Wojenna RP • Sobota [22.08.2009, 08:49:05] • Region
MARZENIE O LOCIE ŚMIGŁOWCEM
Kacper, 4-letni podopieczny sopockiej Fundacji „Trzeba Marzyć”, będzie gościem specjalnym lotników morskich. Lotnictwo Marynarki Wojennej spełni marzenie chorego chłopczyka – lot śmigłowcem.
W poniedziałek, 24 sierpnia, lotnicy Marynarki Wojennej pomogą spełnić marzenie 4-letniego Kacpra, podopiecznego Fundacji „Trzeba Marzyć”. Marzeniem chłopczyka jest lot śmigłowcem i możliwość ujrzenia Trójmiasta z lotu ptaka. Wymarzony lot z Kacprem na pokładzie wykona załoga śmigłowca ratowniczego Marynarki Wojennej „Anakonda” z 28. Puckiej Eskadry Lotniczej (Gdynia Babie Doły). Zgodnie z marzeniem chłopczyka załoga śmigłowca postara się także pokazać najciekawsze miejsca w rejonie Zatoki Gdańskiej.
Lot śmigłowcem nie będzie jedyną atrakcją, którą dla Kacpra przygotują lotnicy morscy. Będzie on mógł także poznać Bazę Lotniczą w Gdyni Babich Dołach, zobaczyć wóz bojowy Straży Pożarnej Marynarki Wojennej oraz jak wygląda praca sokolnika, który wykorzystuje drapieżniki do odstraszania ptactwa, aby samoloty i śmigłowce mogły bezpiecznie wykonywać operacje startu i lądowania.
Śmigłowiec W3RM „Anakonda”, którym będzie leciał Kacper przeznaczony jest do wykonywania zadań poszukiwawczo - ratowniczych nad wodą i lądem, w zróżnicowanych warunkach atmosferycznych w dzień i w nocy. Na pokład może zabrać do 8 rozbitków. W-3RM wyposażony jest w dźwig burtowy z wciągarką elektryczną przeznaczoną do podnoszenia lub opuszczania ludzi i ładunków za pomocą pasów ratowniczych, dwuosobowego kosza ratowniczego lub noszy. Dzięki rozmieszczonym wokół kadłuba nadmuchiwanym pływakom ma on możliwość awaryjnego wodowania. W skład załogi wchodzi 5 osób – dowódca załogi, drugi pilot, technik pokładowy, lekarz i ratownik. Śmigłowce ratownicze Marynarki Wojennej „Anakonda”, a także Mi-14PS prowadzą średnio w roku kilkanaście akcji ratowniczych. Od początku lat 90-tych załogi śmigłowców ratowniczych Mi-14PS i W3RM „Anakonda” przeprowadziły łącznie 460 akcji poszukiwawczo-ratowniczych na morzu ratując ponad 230 osób. Śmigłowce MW stanowią zasadniczy komponent lotniczy polskiego systemu poszukiwania i ratowania życia na morzu (SAR).
Wolontariusze Fundacji „Trzeba Marzyć”, która powstała we wrześniu 2006 roku spełnili już 240 marzeń dzieci cierpiących na choroby zagrażające życiu i pokrzywdzonych przez los. Więcej informacji na temat sopockiej fundacji na stronie internetowej www.trzebamarzyc.org .
kpt. mar. Czesław CICHY
rzecznik prasowy dowódcy Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej
A czy moje marzenie też spełnią?
marze!marze!marze!to chyba juz choroba!