Rzecznik Prezydenta Miasta • Środa [12.08.2009, 05:49:22] • Świnoujście
Obchody Święta Wojska Polskiego

fot. Urząd Miasta Świnoujście
W dniu 15 sierpnia 2009 roku, w Świnoujściu, obchodzone będzie Święto Wojska Polskiego.
Głowne uroczystości, z udziałem władz Miasta, Dowództwa Garnizonu Świnoujście oraz przedstawicieli organizacji kombatanckich,społecznych, instytucji i zakładów pracy rozpoczną się o godzinie 12.00, na Placu Słowiańskim.
Wojsko Polskie od początku uzyskania niepodległości przez państwo polskie w 1918 r. w znakach, nazwach, ceremoniale i wewnętrznej strukturze podkreślało swój historyczny rodowód i swą tradycję, rozumianą jako trwanie państwa oraz ciągłość istnienia jego zbrojnego ramienia. Kultywowanie tradycji oręża polskiego było jednym z istotnych czynników integrujących armię oraz umacniało jego więzi ze społeczeństwem. Szczególnym tego przykładem były święta wojskowe, uroczyście obchodzone w armii II Rzeczypospolitej. Do tych tradycji nawiązują obecnie żołnierze Wojska Polskiego. W okresie II Rzeczypospolitej Święto Żołnierza obchodzono dla upamiętnienia walk w obronie Ojczyzny toczonych w 1920 r. Wybrano dzień 15 sierpnia, gdyż w tym dniu w 1920 r. w godzinach nocnych pierwsze oddziały 21 Dywizji Górskiej rozpoczęły forsowanie Wieprza pod Kockiem. Rozpoczęto w ten sposób słynną kontrofensywę, w wyniku której rozbito wojska rosyjskiego Frontu Zachodniego pod dowództwem Michaiła Tuchaczewskiego.
Ustanowienie Święta Żołnierza sankcjonował prawnie rozkaz Ministra Spraw Wojskowych gen. broni Stanisława Szeptyckiego nr 126 z dnia 4 sierpnia 1923 r. Podano w nim: „W dniu tym wojsko i społeczeństwo czci chwałę oręża polskiego, której uosobieniem i wyrazem jest żołnierz. W rocznicę wiekopomnego rozgromienia nawały bolszewickiej pod Warszawą święci się pamięć poległych w walkach z wiekowym wrogiem o całość i niepodległość Polski”. Święto Żołnierza nie zostało nigdy anulowane żadnym aktem prawnym. Obchodzono je uroczyście w okresie II wojny światowej w Polskich Siłach Zbrojnych na Zachodzie i w Wojsku Polskim do 1947 r. W następnych latach zaniechano jego obchodów i ustanowiono Dzień Wojska Polskiego (12 października) - upamiętniając w ten sposób chrzest bojowy 1 DP im. Tadeusza Kościuszki pod Lenino. W latach 1990-1992 Święto obchodzono w dniu 3 maja, w rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Ustawa sejmowa z dnia 30 lipca 1992 r. przywróciła obchody Święto Wojska Polskiego w dniu 15 sierpnia. Tegoż roku po raz pierwszy w dniu 15 sierpnia odbyły się centralne uroczystości z okazji Święta Wojska Polskiego przed Grobem Nieznanego Żołnierza w Warszawie. Zgodnie z tradycją centralne uroczystości Święta Wojska Polskiego oraz obchody 85 rocznicy Bitwy Warszawskiej odbyły się w dniach 14-15 sierpnia 2005 r. W dniu 14 sierpnia uroczystości rozpoczęły się o godzinie 10.00 nabożeństwem z okazji Święta Wojska Polskiego w Kościele Ewangelickim. O godzinie 12.00 odbyła się uroczystość patriotyczno-wojskowa z udziałem byłych ochotników z Ameryki przed Pomnikiem Czynu Zbrojnego Polonii Amerykańskiej. O godzinie 18.00 uczczono pamięć żołnierzy poległych w walce o wolność i niepodległość uroczystym Apelem Poległych na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach. W dniu 15 sierpnia o godzinie 8.30 odbyła się Msza Święta w Katedrze Polowej Wojska Polskiego. O godzinie 12.00 rozpoczęła się Uroczysta Odprawa Wart połączona ze składaniem wieńców przed Grobem Nieznanego Żołnierza w Warszawie. W dniach 14-15 sierpnia w godzinach 13.00 - 21.00 w Łazienkach Królewskich w Warszawie odbył się Festyn Żołnierski. Ponadto dla upamiętnienia 85 rocznicy Bitwy Warszawskiej odbyły się uroczystości na cmentarzu w Ossowie i Radzyminie. /MON/
Wpis został usunięty ze względu na złamanie prawa lub regulaminu serwisu przez użytkownika/Admin
Najbardziej zastanawiający jest byt Marynarki Wojennej. Pseudo desantowce na Bałtyku? Jednostki które swą świetność miały w latach 80-tych? To przykład źle wydawanych funduszy z budżetu państawa.
Jak zwykle większość komentarzy na stałym" zerowym" poziomie.
A niby czego bronią? Swoich przywilejów jedynie...
Wszystkiego najlepszego z okazji święta naszym obrońcom
święto nic nie robiących trepów.