POGODA

Reklama


Wydarzenia

Rzecznik Prezydenta Miasta • Poniedziałek [03.08.2009, 18:19:49] • Świnoujście

Prawie 4 miliony złotych na rewaloryzację Parku Zdrojowego

Prawie 4 miliony złotych na rewaloryzację Parku Zdrojowego

fot. Sławomir Ryfczyński

3 905 tysięcy złotych przyznał Zarząd Województwa Zachodniopomorskiego na realizację II etapu rewaloryzacji Parku Zdrojowego w Świnoujściu. Środki pochodzić będą z Regionalnego Programu Operacyjnego województwa

Projekt przygotowany przez Urząd Miasta uzyskał wysokie noty i pełną akceptację władz wojewódzkich.

Celem realizacji projektu jest przywrócenie dawnej świetności Parku Zdrojowego, z zachowaniem bądź odtworzeniem, historycznych elementów jego wyglądu. Park wpisany jest do rejestru zabytków, jako XVIII wieczna forma ogrodów miejskich.
Przez wiele lat liczne dzikie zakrzewienia zagłuszały co cenniejsze gatunki drzew i roślin, a wysoki poziom wód gruntowych niekorzystnie wpływał na zabytkową zieleń.
I etap prac związanych z rewaloryzacją zabytkowego Parku Zdrojowego w Świnoujściu zakończony został 30 kwietnia ubiegłego roku. Prace o łącznej wartości 4.944 tys. zł prowadziła gryfińska firma „EROBUD” na podstawie umowy z dnia 27.07.2007 r. Dofinansowanie ze środków unijnych wyniosło 1.240 tys. zł.
W obrębie trzech sektorów parku wykonano 3032 mb rowów melioracyjnych i 3 zbiorniki wodne, wybudowano przepompownię, ponad 700 m różnego typu rurociągów oraz kolektor wylotowy odprowadzający wody gruntowe . Usunięto wiele drzew i krzewów czyniących Park niedostępnym dla mieszkańców miasta i turystów. Wykonano także pielęgnację istniejącego drzewostanu oraz nasadzenie nowych drzew i krzewów.
Kolejny, II etap prac przy rewaloryzacji parku planowany jest na lata 2009 - 2011
i obejmie swym zakresem pozostałą część Parku Zdrojowego, w kierunku ulicy B. Krzywoustego. Zaplanowano kontynuację prac w kolejnych sektorach parku polegających na selekcji i pielęgnacji istniejącego drzewostanu, budowie linii kablowych niskiego napięcia oraz oświetlenia zewnętrznego, budowie ścieżek spacerowych, altany widokowej oraz infrastruktury sanitarnej.

Pozyskane,w ramach RPO, środki pokryją 50% wartości inwestycji.


komentarzy: 43, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 1-25 z 43

Gość • Czwartek [06.08.2009, 19:21:05] • [IP: 79.190.99.**]

b----ry na plac zabaw

Gość • Wtorek [04.08.2009, 22:59:01] • [IP: 217.97.199.*]

Nieraz tam biegam, park robi się wybiegem dla psów, nie da się biegać, szkoda, że pies ważniejszy od człowieka.

Gość • Wtorek [04.08.2009, 21:32:00] • [IP: 83.13.154.***]

Popieram gościa z godz. 11.57 Jak tylko się drzewko przewróciło to od razu byli chętni do zabrania drewna, ale posprzątać trociny i gałęzie to już nie było komu.

Gość • Wtorek [04.08.2009, 21:05:04] • [IP: 88.156.234.***]

gratulacje dla funduszy i nowej naczelnik. Wreszcie coś się dzieje i to dobrego. Zyczymy sukcesów i dalszej kasy z UE!!

Ktoś • Wtorek [04.08.2009, 20:46:03] • [IP: 89.194.132.**]

super!szkoda tylko ze tych rowów melioracyjnych nikt nie czysci, zawsze w nich sa stare liscie, smieci i stara smierdzaca woda. niewiem czy niedalo by sie tego posprzatac.

A. • Wtorek [04.08.2009, 20:28:35] • [IP: 217.97.193.**]

Niech mi ktoś tylko wytłumaczy dlaczego przy parku, i w innych miejscach postawiono znaki mówiące o drodze rowerowej tylko PO NIEMIECKU, nie jestem ksenofobką ale to już przegięcie delikatnie mówiąc, jestem w Polsce i chcę widzieć JĘZYK POLSKI, i opcjonalnie pod spodem po niemiecku...

Gość • Wtorek [04.08.2009, 13:29:35] • [IP: 92.42.114.**]

Odbudować przy okazji Kurhaus, zamiast ew.spa Erisowej.

Gość • Wtorek [04.08.2009, 12:53:17] • [IP: 217.97.199.*]

Powinni sięgnąć do starych zdjęć parku i spróbować odtworzyć to co jeszcze się da.Przedwojenny park to było cacuszko i nie trzeba nic wymyślać nowego.

Gość • Wtorek [04.08.2009, 11:58:34] • [IP: 83.31.185.***]

TE ''JEZIORKA'' W PARKU są boskie...oO.

Gość • Wtorek [04.08.2009, 11:57:07] • [IP: 80.245.182.***]

Ogromna prośba do Prezydenta, by w drugim etapie zapewnił właściwą wycinkę drzew. W pierwszej wyglądało to tak, że szedł facet do drwala i pokazywał które drzewo jest jego. Płacił do rączki i odbierał już pocięte. Ogromna część zdrowych drzew ścięto i sprzedano na boku. Oczywiście dziś świadków już nie ma, bo i brak dowodów. Ale o kolejne drzewa można by już lepiej zadbać. Park to oczywiście nie las i drzew ma być w nim dużo mniej, ale szkoda pięknych, starych i zdrowych drzew na opał do kominka.

Gość • Wtorek [04.08.2009, 11:32:08] • [IP: 83.11.135.**]

"Projekt przygotowany przez Urząd Miasta uzyskał wysokie noty i pełną akceptację władz wojewódzkich" - a jak żmurowe mózgi z urzędu wysmażą gniota, to kto jest winny, że dziengów nie budziet? Marszałek!

Gość • Wtorek [04.08.2009, 11:24:45] • [IP: 83.11.136.**]

Co z tego że rowy zrobili melioracyjne jak syf w nich taki że niedługo woda nie będzie miała jak płynąć. Takie rowy to się chyba powinno oczyszczac raz na jakiś czas z mułu i liści itp

Gość • Wtorek [04.08.2009, 11:24:30] • [IP: 217.97.193.***]

I BĘDZIEMY MIELI ZREWITALIZOWANY ZA 4 MLN WYCHODEK DLA PSÓW, BO PSIARZY NIKT TAM ZA ZASRYWANIE TRAWNIKÓW I ŚCIEŻEK NIE ŚCIGA. A DZIECKA NA TRAWNIK NIE WPUŚCISZ BO SIĘ UPAPRZE.

Gość • Wtorek [04.08.2009, 10:14:45] • [IP: 217.97.199.*]

Wystarczy napisać dobry wniosek a nie płakać że marszałek blokuje.

Gość • Wtorek [04.08.2009, 09:54:17] • [IP: 92.42.114.**]

A ten pies bez smyczy ? I pewnie bez kagańca...

Gość • Wtorek [04.08.2009, 09:51:03] • [IP: 92.42.117.***]

TEN Park to był park, teraz to niewiadomo co.Prześwituje i brakuje w nim drzew i krzewów.Gdy zaczną w nim budować kafejki zacznie się POGROM.DLACZEGO?Wiadomo co jest wokół nich.NIESTETY JEST WOKÓŁ NAS CORAZ MNIEJ ZIELENI i PRAWDZIWYCH PARKÓW.!!

Gość • Wtorek [04.08.2009, 07:25:07] • [IP: 192.168.100.***]

Suma dobrze jest napisana

Gość • Wtorek [04.08.2009, 07:00:53] • [IP: 80.245.186.**]

"trzy tysiące dziewięćset pięć tysięcy" - brawo, brawo redaktor...

Gość • Wtorek [04.08.2009, 05:11:06] • [IP: 80.245.189.***]

powasznie?...

Gość • Wtorek [04.08.2009, 00:35:40] • [IP: 93.94.189.***]

Pisze się przedszkole!!

Gość • Poniedziałek [03.08.2009, 23:43:08] • [IP: 80.245.178.***]

W KUDOWIE ZDROJ TO JEST PARK U NAS NA RAZIE PSZEDSZKOLE

sete68 • Poniedziałek [03.08.2009, 23:38:07] • [IP: 92.42.116.**]

..a ja wam coś napiszę..miasto nam pięknieje i tyle w tym temacie :D . .niech zrobią wreszcie te oświetlenie :]

Gość • Poniedziałek [03.08.2009, 23:22:58] • [IP: 80.245.187.***]

bedzie wiecej lisow i dzikow w miescie

Gość • Poniedziałek [03.08.2009, 22:49:37] • [IP: 80.245.178.**]

Mam nadzieję, że będzie lepiej, bo na razie jest strasznie, nawet na tym zdjęciu widać, jak wyglądają ścieżki w parku. Chodzić po nich to naprawdę żadna przyjemność, ostre kamienie czuć nawet przez grube podeszwy, trzeba uważać, żeby się nie potknąć, wszędzie masa pokrzyw i innych chwastów, klomby nasadzone bez żadnego wyczucia estetyki, brudne rowy melioracyjne, zaledwie kilka ławek; niestety, ale przyjemnie to na razie jest tylko w tej części między Krzywoustego a Chrobrego, do dawnego" dzikiego parku" nadal przykro iść.

Gość • Poniedziałek [03.08.2009, 22:16:53] • [IP: 80.245.181.***]

A może by tak jakieś kawiarenki czy herbaciarnie jak to bywało dawniej. Za wzór można wziąć herbaciarnię która mieści się w parku miejskim w Poczdamie. No i oczywiście pozostaje problem piesków i to co pozostawiają po intensywnych kolacjach? Pomóżmy włodarzom miasta rozwiązać ten problem.

Oglądasz 1-25 z 43
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344
■ Burze z gradem nad regionem. Wydano ostrzeżenie dla części województwa zachodniopomorskiego Silne burze, grad oraz porywy wiatru do 80 km/h mogą wystąpić w niedzielę po południu w wielu powiatach województwa zachodniopomorskiego. Synoptycy ostrzegają także przed intensywnymi opadami deszczu, które lokalnie mogą powodować podtopienia. Centrum Prognoz Meteorologicznych MeteoSky wydało ostrzeżenie meteorologiczne dotyczące burz z gradem. Alert pierwszego stopnia obowiązuje od godziny 12:40 do 17:00 w niedzielę 21 czerwca 2026 roku ■ Uwaga mieszkańcy i turyści! Dla całego województwa zachodniopomorskiego wydano ostrzeżenie przed upałami - dziś od godz. 11:00 do 21:00 temperatura może osiągać od 28°C do 32°C. Wysokie temperatury zwiększają ryzyko udaru słonecznego i odwodnienia. Pamiętaj o regularnym piciu wody, unikaj długiego przebywania na słońcu i zachowaj szczególną ostrożność wobec dzieci oraz seniorów ■ Gang na elektrycznych hulajnogach i brawurowy skok na jubilera. Kilka minut wystarczyło, by zorganizowana grupa włamywaczy splądrowała sklep jubilerski znajdujący się w kompleksie handlowym w budynku Kauflandu w Świnoujściu. Zamaskowani sprawcy sforsowali zabezpieczenia, rozbili szybę, witryny i uciekli na hulajnogach elektrycznych. Policja analizuje monitoringi z całej okolicy. W nocy z soboty na niedzielę doszło do jednego z najpoważniejszych włamań w Świnoujściu w ostatnich latach. Celem przestępców był sklep jubilerski znajdujący się w pasażu handlowym w markecie Kaufland. Według informacji, do których dotarła redakcja, sprawcy działali wyjątkowo sprawnie i byli bardzo dobrze przygotowani. Do obiektu dostali się pasażu handlowego. Po sforsowaniu zabezpieczeń przedostali się do wnętrza, a następnie przy użyciu młotów wybili szybę sklepu jubilerskiego. Cała akcja miała trwać zaledwie kilka minut. W tym czasie złodzieje opróżnili sklep z biżuterii i błyskawicznie opuścili miejsce zdarzenia. Nieoficjalnie mówi się o stratach sięgających nawet 1,5 miliona złotych, jednak na obecnym etapie śledztwa kwota ta nie została oficjalnie potwierdzona. Z informacji uzyskanych przez redakcję wynika, że sprawcy uciekli na hulajnogach elektrycznych ■