POGODA

Reklama


Wydarzenia

Straż Graniczna • Niedziela [26.07.2009, 06:51:51] • Region

Medal i promocja

Medal i promocja

fot. Straż Graniczna

Inspektor Holger Juul Pedersen, oficer Policji Królestwa Danii został uhonorowany złotym Medalem Za Zasługi dla Straży Granicznej”, przyznanym mu przez ministra spraw wewnętrznych i administracji Grzegorza Schetynę za wieloletnią współpracę z polską Strażą Graniczną w zwalczaniu przestępczości transgranicznej na Bałtyku. Uroczystość odbyła się 23 lipca 2009 roku w Kaszubskim Dywizjonie Straży Granicznej w Gdańsku Westerplatte i zbiegła się z promocją 12 chorążych oraz 2 podoficerów. Aktu odznaczenia duńskiego oficera oraz promowania funkcjonariuszy dokonał kmdr SG Piotr Stocki, komendant Morskiego Oddziału Straży Granicznej w Gdańsku.

- Przez 14 lat z godnym podziwu poświęceniem Holger Juul Pedersen angażował się w zwalczanie przestępczości, budowanie zaufania i relacji między naszymi państwami – mówi kmdr SG Piotr Stocki. – W latach 90., kiedy członkostwo Polski w Unii Europejskiej i w strefie Schengen było mglistą mrzonką, dawał on nam przykład znaczenia współpracy międzynarodowej i skuteczności szybkiej wymiany informacji. W październiku br. Holger Juul Pedersen odchodzi na emeryturę. Dlatego w uznaniu jego zasług w zwalczaniu przestępczości transgranicznej oraz budowania zaufania i relacji między RP a Królestwem Danii, na wniosek komendanta MOSG, minister spraw wewnętrznych i administracji Grzegorz Schetyna odznaczył inspektora Pedersena Złotym Medalem Za Zasługi dla SG.

Medal i promocja

Tadeusz Gruchalla(fot. Straż Graniczna )

Na uroczystości obecni byli: szef Policji Okręgu Bornholm Peter Moeller Nielsen, przedstawiciel Ambasadora Królestwa Danii w Polsce – Konsul Julian Skelnik oraz liczne grono współpracujących z Projektem Bornholm funkcjonariuszy MOSG. Byli komendanci MOSG, admirałowie: Stanisław Lisak i Konrad Wiśniowski. To oni – dokonywali pierwszych ustaleń regulujących to współdziałanie, odbywali pierwsze wizyty, podejmowali dające tak wiele satysfakcji skuteczne działania z roku na rok redukujące przestępczość.

Inspektor Holger Juul Pedersen kieruje grupą zadaniowej o nazwie „Projekt Bornholm”. „Projekt” został powołany do życia przez duńskie władze na Wyspie Bornholm 1 kwietnia 1995 roku, w celu zwalczania przestępczości transgranicznej o charakterze morskim na Morzu Bałtyckim. Miał on zapewnić skuteczną wymianę informacji pomiędzy nadbałtyckimi państwami oraz usprawnić współdziałanie na szczeblu narodowym. Dlatego w jego skład weszli przedstawiciele Policji, Administracji Celnej oraz Marynarki Wojennej Królestwa Danii. Szefem tego zespołu został Holger Juul Pedersen, który przez 14 lat z godnym podziwu poświęceniem angażował się w zwalczanie przestępczości transgranicznej oraz budowanie zaufania i relacji między Danią i Polską. W latach dziewięćdziesiątych, kiedy członkostwo Polski w Unii Europejskiej i w strefie Schengen było jeszcze mglistą mrzonką, on dawał przykład znaczenia współpracy międzynarodowej i skuteczności szybkiej wymiany informacji. Obecnie jest to normą. Wówczas było dla nas nowym wyzwaniem. Ta aktywna postawa Holgera Juul Pedersena na płaszczyźnie współpracy międzynarodowej przełożyła się bezpośrednio na dynamiczny rozwój współpracy polskiej Straży Granicznej z Policją Królestwa Dani. Pozwoliła ona skutecznie i efektywnie realizować ustawowe zadania SG w zakresie: przeciwdziałania nielegalnej migracji, przemytowi towarów oraz zapewnić szerokorozumiane bezpieczeństwo na obszarach morskich.

Holger Juul Pedersen : „Chciałbym serdecznie podziękować, pozwólcie, że wyrażę swoją wdzięczność za wyróżnienie mnie Złotym Medalem Za Zasługi dla Straży Granicznej. Jestem dumny, że jestem przyjacielem polskiej Straży Granicznej, właśnie – polskiej SG. Jestem również dumny, że jestem tą małą częścią naszej współpracy. Mieliśmy wspólne cele, wspólne zainteresowania. Czas nic nie zmieni. Chciałbym również wyrazić moją nadzieję na przyszłość…Dla nas, na Bornholmie, polska Straż Graniczna była właściwie gwiazdą wschodzącą. Dziękuję za medal, jestem zaszczycony, to dla mnie wielki honor.

Podczas uroczystości kmdr SG Piotr Stocki promował 12 chorążych – absolwentów Szkoły Chorążych w Koszalinie oraz mianował na pierwszy stopień podoficerski dwóch funkcjonariuszy. Wszyscy oni pełnią służbę w jednostkach organizacyjnych MOSG. - Niezwykle ważne dla każdej formacji jest zapewnienie zastępowalności pokoleniowej i ciągłości jej funkcjonowania – mówił komendant. – Dlatego dzisiejsza promocja absolwentów kursu chorążych i mianowania na wyższy stopień podoficerski są tego przykładem i ważnym wydarzeniem w życiu MOSG. Jest także powodem do satysfakcji dla was, absolwentów i potwierdzeniem wyboru, jaki dokonaliście, wstępując w szeregi Straży Granicznej.

Były gratulacje od najbliższych, bukiety kwiatów, uściski i całusy…

kmdr por. Grzegorz Goryński rzecznik prasowy komendanta Morskiego Oddziału Straży Granicznej im. płk. Karola Bacza w Gdańsku


komentarzy: 1, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 1-1 z 1

Gość • Niedziela [26.07.2009, 13:52:03] • [IP: 87.205.206.***]

niech zyje przyjazn Uznamu z Bornholmem!!

Oglądasz 1-1 z 1
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344
■ Miejska Biblioteka Publiczna im. Stefana Flukowskiego w Świnoujściu ma przyjemność zaprosić w dniu 6 lutego (czwartek) o godz. 17:00 na otwarcie wystawy malarstwa Koła Plastycznego, działającego przy MDK Warszów. Zapraszany do Galerii Biblioteki Głównej przy ul. Piłsudskiego 15. Wstęp wolny! ■ Policzono pieniądze ze skarbonek sztabu WOŚP w Świnoujściu. Zebrano 235 tys. złotych. Kwota zbiórki w Świnoujściu z pewnością wzrośnie ponieważ nie obejmuje trwających aukcji, wpływów z eskarbonek oraz terminali ■ Zaplanowany koncert uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Świnoujściu oraz Orkiestry Wojskowej, który miał się odbyć w dniu dzisiejszym w godzinach 15:30-18:15 w sali teatralnej przy ul. Matejki 11, został odwołany ■ 5 marca w Świnoujściu rusza kwalifikacja wojskowa. W tym roku kwalifikacji wojskowej podlegają przede wszystkim mężczyźni urodzeni w roku 2006. Dotyczy to także mężczyzn z roczników 2001 – 2005, którzy nie byli jeszcze na kwalifikacji. Przypominamy, że kwalifikacja nie jest poborem do wojska, tylko polega na nadaniu kategorii przydatności do służby. Kończy się ona wydaniem zaświadczenia o uregulowanym stosunku do służby wojskowej. Kwalifikacja wojskowa w Świnoujściu będzie przeprowadzona od 5 marca do 14 marca 2025 roku w Hoteliku przy Amfiteatrze, wejście od ul. Matejki ■ Rozpoczęły się prace nad budową ulicy Nowojachtowej w Świnoujściu, która ma połączyć ulice Jachtową i Uzdrowiskową. Inwestycja budzi wiele emocji, a zdania mieszkańców są mocno podzielone. Powód? Droga przebiega przez mocno zadrzewiony teren parkowy, graniczący z Parkiem Zdrojowym, stanowiący naturalne schronienie dla licznych zwierząt, takich jak sarny, lisy czy króliki, oraz pełniącym funkcję naturalnego filtra powietrza dla Świnoujścia ■