POGODA

Reklama


Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Czwartek [25.06.2020, 09:34:45] • zachodniopomorskie

Wnioski z tarczy tylko przez internet

Wnioski z tarczy antykryzysowej o postojowe, zwolnienie ze składek, udzielenie ulgi bez opłaty prolongacyjnej i odstąpienie od naliczania odsetek za zwłokę - można składać wyłącznie elektronicznie przez Platformę Usług Elektronicznych (PUE) ZUS.

Takie zmiany wprowadziła od środy (24 czerwca) tarcza antykryzysowa 4.0. Na stronie ZUS jest zamieszczona instrukcja, w jaki sposób założyć konto na Platformie Usług Elektronicznych. Osoby, które nie mają dostępu do internetu mogą założyć profil w placówce ZUS.

Coraz więcej osób korzysta z PUE, bo tylko od marca do czerwca założono ponad 600 tys. profili. To rekordowy wynik, ponieważ dotychczas przybywało przeciętnie 60-70 tys. nowych użytkowników miesięcznie. Łącznie klienci ZUS założyli już ponad 4,2 mln kont na PUE.

Złożenie wniosku przez internet pozwala uniknąć błędów. Elektroniczne wnioski są automatycznie wypełniane danymi osoby, która je składa. System „pilnuje”, aby niezbędne informacje zostały uzupełnione. Nie pozwala na przekazanie błędnego formalnie lub niekompletnego wniosku.

Portal PUE ZUS jest elektroniczną skrzynką podawczą. Dzięki niemu można załatwić większość spraw związanych z ubezpieczeniami społecznymi bez wychodzenia z domu.

Przez internet można sprawdzić informacje o swoich ubezpieczeniach, świadczeniach, zwolnieniach lekarskich i płatnościach. Za pośrednictwem PUE można też wysłać wnioski i dokumenty ubezpieczeniowe oraz rozliczyć składki.

Karol Jagielski
rzecznik ZUS
województwa zachodniopomorskiego


komentarzy: 0, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
■ Zalany serwer - w szpitalu miejskim. Serwer obsługujący komputery do badań w Szpitalu Miejskim im. Jana Garduły został zalany. Stanęła praca? Awaria wydarzyła się w środę: zalaniu uległ główny serwer odpowiedzialny za komunikację wydawania zleceń na badania, dostęp do bazy danych. Sytuacja jest patowa ■ W Świnoujściu nie wprowadzono żadnej kwarantanny w obiektach/hotelach/ośrodkach - informuje Małgorzata Kapłan rzecznik prasowy WSSE w Szczecinie. Ponadto wszystkie obiekty hotelowe poinformowane są o procedurach w przypadku podejrzenia wystąpienia koronawirusa ■ Najwyższa Izba Kontroli kontroluje działania Prezydenta ■ Wyniki głosowania z 27 komisji obwodowych w Świnoujściu: Rafał Trzaskowski – 9849, Andrzej Duda – 6316, Szymon Hołownia – 3091, Krzysztof Bosak – 1192, Robert Biedroń – 625, Władysław Kosiniak – Kamysz – 371, Stanisław Żółtek – 37, Paweł Tanajno – 34, Marek Jakubiak – 29, Waldemar Witkowski – 26, Mirosław Piotrowski – 22 ■