POGODA

Reklama


Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Środa [25.03.2020, 23:06:45] • Świnoujście

Pracownicy stoczni: Prezes siedzi w domku i pracuje zdalnie, a nam każe podróżować

Pracownicy stoczni: Prezes siedzi w domku i pracuje zdalnie, a nam każe podróżować

fot. Andrzej Ryfczyński

Główny Inspektorat Sanitarny zaleca wstrzymać się z podróżowaniem, tymczasem my mamy przez 10 dni (na razie) dwa razy dziennie podróżować transportem zbiorowym do Szczecina - piszą przerażeni pracownicy świnoujskiego zakładu Morskiej Stoczni Remontowej „Gryfia”. Jest odpowiedź dyrektora naczelnego.

Za Waszym pośrednictwem prosimy wszystkie służby sanitarne i nie tylko o przyjrzenie się tej sprawie i zajęciem się nią szerzej – piszą zrozpaczeni pracownicy świnoujskiego zakładu Morskiej Stoczni Remontowej „Gryfia” – bowiem my nie mamy takiej siły przebicia, bo nasz Zarząd podejmuje decyzje a my musimy je wykonać, bo odmowa grozi zwolnieniem dyscyplinarnym z pracy.

W zarządzeniu nr 08 z dnia 12 marca 2020r., pod którym podpisał się Dyrektor Naczelny Pan Artur Trzeciakowski i Członek Zarządu (wybrany przez pracowników) Pan Jarosław Borek jest mowa o tym, że „wstrzymane zostają do odwołania wszelkie delegacje i wyjazdy służbowe” oraz że „ Dyrektor Naczelny, Dyrektorzy Pionów, Szefowie Produkcji, Mistrzowie i inne podmioty organizujące pracę zobowiązani zostają do takiej organizacji pracy by realizowana była ona w sposób minimalizujący kontakt osobisty” – czytamy dalej w przesłanym nam apelu. – Tym czasem w Okólniku nr 05/20 z dnia 23 marca dowiadujemy się, że ze względu na ogólnoświatową pandemie wirusa SARS-CoV-2 armatorzy przesunęli najbliższe remonty w Zakładzie w Świnoujściu na późniejsze terminy (10 dni) w związku z powyższym albo weźmiemy zaległe urlopy, bieżące urlopy lub opiekę nad dziećmi a jak nie, to będziemy dowożeni do Zakładu Pracy w Szczecinie „zbiorczym transportem autokarowym” bez względu na nasze bezpieczeństwo, na możliwość utraty życia i zdrowia.

Główny Inspektorat Sanitarny zaleca wstrzymać się z podróżowaniem – przypominają listu - tymczasem my mamy przez 10 dni (na razie) dwa razy dziennie podróżować. Boimy się o nasze zdrowie i zdrowie naszych bliskich jak również o zdrowie naszych kolegów z Zakładu w Szczecinie.

Wydano okólnik, który mówi tylko o zbiorczym transporcie a co z zapleczem socjalnym? – czytamy dalej - Gdzie niby mamy się przebrać i umyć po pracy? W autokarze, czy w Świnoujściu mamy się przebierać i w ubraniach roboczych wsiadać do autokaru? A gdzie zabezpieczenie nas chociażby w maseczki? W Świnoujściu pracuje przeszło 200 osób, to ile tych autokarów ma po nas podjeżdżać? Czy autokary każdorazowo przed i po takiej podróży będą dezynfekowane? Czy nas na to stać? A jeżeli się okaże, że ktoś z nas zostanie podczas takiej podróży zarażony to całemu zakładowi grozi przymusowa kwarantanna. Kto za to odpowie? Wiadomo nam, że Pan Prezes Krzysztof Zaremba siedzi w domku i prowadzi pracę zdalnie a nam każe się w tych trudnych czasach podróżować.

Możemy przez ten czas świadczyć pracę w swoim zakładzie – piszą stoczniowcy. - Każdy z Szefów, Kierowników i Koordynatorów znajdzie na pewno dla nas zajęcie, na które podczas trwania produkcji nie ma nigdy czasu. Jest u nas wiele prac do wykonania takich jak drobne, bieżące naprawy, przeglądy, konserwacja doków czy sprzątanie zakładu bez narażania zdrowia pracowników i bez generowania zbędnych kosztów na transport zbiorowy. My chcemy pracować ale bez niepotrzebnego narażania życia kogokolwiek – kończą swój list pracownicy stoczni w Świnoujściu.

O odniesienie się do listu poprosiliśmy szefostwo stoczni. W odpowiedzi dostaliśmy pismo dyrektora naczelnego MSR „Gryfia” Artura Trzeciakowskiego do pracowników wykonujących pracę w Zakładzie w Świnoujściu:

„Szanowni Państwo,

W nawiązaniu do wydanego Okólnika Dyrektora Naczelnego nr 05/20 w sprawie: ochrony miejsc pracy w związku z ogólnoświatową pandemią wirusa SARS-CoV-2, niniejszym informuję, iż: Nadrzędnym celem Zarządu MSR „Gryfia" S.A. jest dbałość o zdrowie naszych Pracowników. Informacje podważające powyższą tezę nie polegają na prawdzie i stanowią wyraz nieodpowiedzialności osób, które je w jakikolwiek sposób rozpowszechniają. Najistotniejszym celem gospodarczym naszej firmy jest ochrona i utrzymanie miejsc pracy.

Mając na uwadze szczególną sytuację, w jakiej znalazła się gospodarka, w tym również przedsiębiorstwa związane z branżą morską, między innymi armatorzy, operatorzy portowi, stocznie produkcyjne i remontowe, Zarząd Stoczni zaproponował tymczasowe rozwiązania, których celem jest utrzymanie miejsc pracy. Propozycje rozwiązań zostały przedstawione w Okólniku Dyrektora Naczelnego nr 5/2020 z dnia 23 marca 2020.

Zaproponowano między innymi:
- wykorzystanie zaległych urlopów wypoczynkowych,
- wykorzystanie możliwości opieki nad dziećmi,
- wykorzystanie urlopu wypoczynkowego z roku bieżącego.

Zarząd Spółki podjął decyzję, aby w Zakładzie w Świnoujściu do dyspozycji pracodawcy pozostawali wyłącznie Pracownicy niezbędni do bieżącego funkcjonowania Zakładu. Taka decyzja wynika z niezależnego od Stoczni, wywołanego epidemią przesunięcia przez naszych kontrahentów terminu realizacji prac remontowych w Świnoujściu. Czasowa decyzja została podyktowana troską o Pracownika, dobrem naszej firmy i koniecznością ograniczenia kosztów, w sytuacji, gdy nie są podstawiane jednostki do remontu. W momencie unormowania sytuacji Zarząd Spółki przewiduje zwiększone zapotrzebowanie na świadczoną przez Państwa pracę, co spowoduje, że Zakład w Świnoujściu natychmiast przystąpi do pracy w pełnym zakresie swoich możliwości technicznych i kadrowych.

Okólnik nr 05/20 wyraźnie wskazuje, że do ewentualnych prac w Zakładzie w Szczecinie w okresie: 30.03.2020 - 10.04.2020 oddelegowana zostanie część pracowników z zachowaniem obowiązujących przepisów prawa i zasad bezpieczeństwa.

Nie będzie to z pewnością, jak sugerują przeciwnicy zaproponowanego rozwiązania, cała około 200 osobowa załoga Zakładu w Świnoujściu.

Dlatego w trosce o bezpieczeństwo naszych pracowników chcielibyśmy ograniczyć liczbę przewożonych osób do absolutnie niezbędnego minimum.

Bardzo proszę o zachowanie zdrowego rozsądku i nie uleganie niepotrzebnym emocjom. W tej trudnej chwili powinniśmy wykazać się odpowiedzialnością za firmę.

Jednocześnie przypominam, iż wszystkich Pracowników obowiązują stosowne regulacje prawne w tym między innymi te dotyczące prawa pracy. W tak trudnym dla wszystkich okresie nie może być miejsca na ich łamanie.

W tej szczególnej sytuacji jeszcze raz apelujemy do Pracowników wykonujących pracę w Zakładzie w Świnoujściu „zostań w domu", wykorzystaj zaległy urlop wypoczynkowy, wykorzystaj możliwość opieki nad dziećmi lub wykorzystaj urlop wypoczynkowy z roku bieżącego, co także umożliwi wcześniejsze skorzystanie przez Pracownika ze świadczenia z ZFŚS. Takie rozwiązania z pewnością wyjdą nam wszystkim na dobre.”

źródło: www.iswinoujscie.pl


komentarzy: 76, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 1-25 z 76

Gość • Czwartek [02.04.2020, 17:58:31] • [IP: 178.238.250.***]

A może tak media ogólnopolskie powiadomić, ściągnąć- TVN i upublicznić medialnie. Ruszyć to towarzystwo.

Gość • Czwartek [02.04.2020, 09:19:08] • [IP: 167.114.118.*]

Prezes, to chwast. ーCo za problem wyrwać chwasta?

Gość • Sobota [28.03.2020, 08:04:21] • [IP: 46.77.159.**]

Czy pracodawca może zmusić pracownika do wzięcia wolnego? Zdarzają się pracownicy, którzy godzą się na urlop i składają wnioski o wolne na prośbę pracodawcy. Robią to, ponieważ nie znają swoich praw w związku z koronawirusem. Eksperci przypominają, że wysłanie pracownika na urlop z powodu tymczasowego zamknięcia zakładu pracy jest niezgodne z prawem. Urlop bezpłatny jest udzielany na wniosek pracownika, a urlop wypoczynkowy ustala się w porozumieniu z pracownikiem. Pracodawca nie może samodzielnie zadecydować, kiedy pracownik będzie miał wolne. Co więcej, urlop wypoczynkowy ma na celu umożliwieniu odpoczynku i nie powinien być traktowany jako instrument do poprawienia sytuacji finansowej firmy.

Gość • Piątek [27.03.2020, 22:30:54] • [IP: 46.77.159.**]

Brawo pracownicy, szanujcie się. Powodzenia

Gość • Piątek [27.03.2020, 00:51:37] • [IP: 192.168.1.**]

TYLKO ROZWOD ZE SZCZECINEM MOŻE TEN ZAKŁAD URATOWAĆ! CZAS JUŻ ZAKOŃCZYĆ TEN ŻAŁOSNY W SKUTKACH EKSPERYMENT! URATOWAĆ TO CO SIĘ JESZCZE DA URATOWAĆ...

Gość • Czwartek [26.03.2020, 22:44:31] • [IP: 37.47.157.***]

Poznałem paru" fachowców" z Gryfi Szczecin od technologów, kadłubowców i silnikowców.Robią aby dziś i dużo gadki.Pion techniczn(technolodzy) i kontrol jakości, brak podstawowej wiedzy.Jak ten zakład miał funkcjonować i funkcjonuje.W tym zakładzie płacą za bycie w pracy, a nie za pracę.

Gość • Czwartek [26.03.2020, 21:38:37] • [IP: 185.135.2.**]

Najwyższy czas wziąć rozwód z tym szczecińskim pasożytem. Skoro w szczecine tyle roboty to niech przyciągną te łajby do Świnoujścia. Taniej będzie i bezpieczniej.

Gość • Czwartek [26.03.2020, 21:35:47] • [IP: 176.221.122.**]

Widać atmosfera związkowo - robotnicza jest w stanie wybuchowym. Na to jest lekarstwo w postaci pojazdu jedno kółkowego, z bardzo prostą instrukcja obsługi.

Gość • Czwartek [26.03.2020, 21:21:17] • [IP: 176.221.123.**]

Nie podoba się ? To się zwolnij.

Gość • Czwartek [26.03.2020, 21:14:36] • [IP: 37.47.144.*]

Do [IP: 89.64.22.***] Wasi kto ? Weź się nie ośmieszaj. Tak na Lublinie dzielnie pracowaliście, że nic nie potrafiliście później ogarnąć. Tylko telefony dzień w dzień, bo wy nie wiecie co gdzie miało być. Wy w ogóle wiecie co to praca ?

Gość • Czwartek [26.03.2020, 20:42:09] • [IP: 89.64.22.***]

Och jak bardzo zapraszam robinsonów do pracy w Szczecinie. Rok temu nasi kadłubowcy i ślusarze jeździli do was i widzieli na czym polega wasza praca (telefony i stołówka) teraz ja czekam na was!

Gość • Czwartek [26.03.2020, 20:04:04] • [IP: 37.120.158.**]

Nic tak nie niszczy zakładu, firmy, przedsiębiorstwa jak związki zawodowe. Dziewczyny, chłopaki myślcie samodzielnie. Żadna partia, żaden kościół nie pomoże. Szanujmy rodzinę.

Gość • Czwartek [26.03.2020, 19:54:54] • [IP: 37.47.144.*]

Do IP: 5.174.244.*** Myślę, że najlepiej będzie jak sam dołączysz do związków i pokażesz na co cię stać. Ja i tak się dziwię, że związki chcą walczyć za takie sieroty jak ty. Pewnie jesteś jednym z tych co cały dzień tylko rowerem jeździ po stoczni albo chleje w kanciapie.

Gość • Czwartek [26.03.2020, 19:29:41] • [IP: 37.47.148.**]

Miło będzie robić w Zielonej stoczni, toż to zaszczyt w tak zielonym miejscu zarabiać zielone, po wymianie otrzymanych złociszy. No i pospiewywac " zielono mi, kolorowo itd". Dziękujcie losowi, że jest taki dla was łaskawy.

Gość • Czwartek [26.03.2020, 18:58:08] • [IP: 5.174.244.***]

durne te związki mamy, nie to co kiedyś Panie Darku, niech Pan wroci do kierowania zwiazkami a nie ta piaskownica drze koty, a anetka nawet jak rozmawia to krzyczy, nie do wytrzymania kobieta...

Gość • Czwartek [26.03.2020, 18:41:31] • [IP: 31.11.128.***]

Prezes powinien w czasie pracy stoczniowcow w trzcinie wysprzatac wszystkie stoczniowe kible.Zadna praca nie chanbi tylko uszlachetnia. Ma prawo odmowic i sie zwolnic.

Gość • Czwartek [26.03.2020, 18:36:59] • [IP: 188.146.183.*]

12 komentarzy dzban. .221.123 stały ekspert na iswinoujscie

Stary stoczniowiec • Czwartek [26.03.2020, 18:25:12] • [IP: 93.94.190.**]

POPiSowe rządy i niegospodarność kadr rozłożyła ten świetnie, kiedyś prosperujący zakład. W dobie prosperity stoczni, PO połączyło ją z nierentowną Gryfią, która pociągnęła ją na dno. PiS przez 5 lat nic nie zmienił, pozwalając na powolny upadek stoczni. A niegospodarność kadry zarządzającej objawia się brakiem jakichkolwiek inwestycji i modernizacji w stocznię w czasach gdy Morska tłukła offshory na potęgę. PiSowskim zakłamanym nieudacznikom na konto można jeszcze dopisać sławne już promy oraz niegospodarność, nieudaczność w kierowaniu potężnym zakładem, który chyli się ku upadkowi - St3 Offshore... Aż serce boli jak miłościwe nam panujący (PO PiS) rozmontowali przemysł stoczniowy w naszym regionie.

Gość • Czwartek [26.03.2020, 18:01:07] • [IP: 176.221.122.**]

Wpis został usunięty ze względu na złamanie prawa lub regulaminu serwisu przez użytkownika/Admin

Gość • Czwartek [26.03.2020, 16:54:15] • [IP: 176.221.123.***]

Ejże, to Prezes robi wam łaskę. Do roboty, na wybory?

Gość • Czwartek [26.03.2020, 16:23:20] • [IP: 37.47.148.**]

IP 37 248 213 - z tym szefem jarosla... to chyba jakiś żart na Prima Aprilis. Gratuluję poczucia humoru w tym ciężkim okresie. Teoria zarządzania dla firm które chcemy żeby przestały działać mówi, że w tym celu należy na stanowiskach decyzyjnych zatrudniać najmniej kompetentnych, lub szkodzacych, albo dwa w jednym.

Gość • Czwartek [26.03.2020, 15:40:03] • [IP: 83.137.6.***]

NIEDŁUGO DOŁĄCZYCIE DO PREZESA BĘDZIECIE SIEDZIEĆ I PIERDZIEĆ W STOŁKI TYLKO BEZ PENSJI.

Gość • Czwartek [26.03.2020, 15:19:43] • [IP: 37.47.171.***]

Ty sie pajacu od -dla ciebie- Pani Anety i Pana" kebaba" odwal bo gdyby nie oni to byś ty i inni juz dawno nie mieli gdzie pracowac specjalisto od buja wora przez 8 godz. Ciekaw jestem czy cwaniaczku zapisales sie na transport pracusiu czy dzidę na urlop dałeś bohaterze z za ekranu kompa...(ty i ci specjalnie z małe z szacunku do autora postu)

Gość • Czwartek [26.03.2020, 15:13:44] • [IP: 94.254.235.***]

a tak na powaznie to ja bym sie cieszyl o 6.00 jestem w stoczni dojazd do pracy 2 godzinki oczywiscie platne zakrece sie na nozce sniadanko pozniej poszukam taczki 13 pakowanie i powrot do domu a jak pozno bede w domku to nadgodziny zyc nie umierac praca niczym w kopalni zanim zjada dojda na przodek zjedza snaidanie uruchomia kombaj trza wracac.ale w stoczni Gryfia w szczecinietak sie wlasnie pracuje dlatego sytuacja jest taka a nie inna

Gość • Czwartek [26.03.2020, 15:01:17] • [IP: 176.221.123.***]

O co chodzi ?Prezes ma prawo być bezpieczny ale robotnicy już nie !Pan dyrektor i zarząd dba o miejsca pracy, zdrowie pracowników. ..Dużo picu i propagandy / za komuny tego nie było /ale za P i S-u już jest ? Dziś Prezesem stoczni jest sprzedawczyk- POLITOLOG/ wybrany za zasługi dla partii Kaczyńskiego a poprzednio członek PO !? I już wiemy, że stocznia pójdzie na DNO z takim balastem jak prezes...

Oglądasz 1-25 z 76
■ Zakład Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. w Świnoujściu informuje o awarii sieci wodociągowej w ul. Granicznej przy nr. 8. Przerwa w dostawie wody do nieruchomości przy tej ulicy nastąpi na odcinku od ulicy Roosevelta do ulicy Miarki. Przewidywany termin usunięcia awarii – dziś piątek 3 lipca do godz. 15.00. ■ Zalany serwer - w szpitalu miejskim. Serwer obsługujący komputery do badań w Szpitalu Miejskim im. Jana Garduły został zalany. Stanęła praca? Awaria wydarzyła się w środę: zalaniu uległ główny serwer odpowiedzialny za komunikację wydawania zleceń na badania, dostęp do bazy danych. Sytuacja jest patowa ■ W Świnoujściu nie wprowadzono żadnej kwarantanny w obiektach/hotelach/ośrodkach - informuje Małgorzata Kapłan rzecznik prasowy WSSE w Szczecinie. Ponadto wszystkie obiekty hotelowe poinformowane są o procedurach w przypadku podejrzenia wystąpienia koronawirusa ■ Najwyższa Izba Kontroli kontroluje działania Prezydenta ■ Wyniki głosowania z 27 komisji obwodowych w Świnoujściu: Rafał Trzaskowski – 9849, Andrzej Duda – 6316, Szymon Hołownia – 3091, Krzysztof Bosak – 1192, Robert Biedroń – 625, Władysław Kosiniak – Kamysz – 371, Stanisław Żółtek – 37, Paweł Tanajno – 34, Marek Jakubiak – 29, Waldemar Witkowski – 26, Mirosław Piotrowski – 22 ■