POGODA

Reklama


Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Piątek [03.04.2020, 08:10:08] • Świnoujście

To nie z biedy. Myślą ekologicznie

To nie z biedy. Myślą ekologicznie

fot. Czytelnik

Czy marina na Basenie Północnym postanowiła przetwarzać liście na kompostownik? – zastanawia się jeden z naszych Czytelników. Potwierdza to dyrektor OSiR „Wyspiarz”: Chcemy zasilić trawniki.

Ostatnio przechadzając się po marinie na Basenie Północnym natrafiłem na wielką kupę liści - zaczyna swój list nasz Czytelnik - i zacząłem się zastanawiać czy Marina Świnoujście, która należy do OSiR-u, nad którym pełni nadzór zastępca prezydenta miasta Paweł Sujka, postanowiła troszkę dorobić przetwarzając liście na kompostownik. A może to brak pieniędzy na wywóz tych liści jest przyczyną składowania ich za budynkami wyłączonymi z użytku?

Postanowiłem skontaktować się z wydziałem ochrony środowiska – kontynuuje nasz Czytelnik. - Zapytałem, co w sytuacji, gdy zalegają mi liście, i czy jest obowiązek wywozu takich odpadów naturalnych. Pani z urzędu odpowiedziała, że powinienem skontaktować się w tej sprawie z Remondisem, niestety w Remondisie nikt nie odbierał telefonu, więc pozostałem bez odpowiedzi…

To nie z biedy. Myślą ekologicznie

fot. Czytelnik

Przechodząc do problemu tej sytuacji – czytamy dalej w liście,- wiem, że część z Czytelników rzuci tekstem “Panie, są większe problemy, a Pan tutaj z jakimiś liśćmi wyjeżdża.” Owszem, są większe problemy, ale nie oszukujmy się. Jeżeli taka strategia oszczędzania pieniędzy ma doprowadzić do tego, że za 5 lat będziemy na marinie mieli składowisko liści, to chyba nie tędy droga.

Zastanawiam się, czy naprawdę nie stać OSiR-u na wywóz śmieci? A może zamiast rozdawać nagrody na prawo i lewo urzędnikom i zastępcom prezydenta, powinno się te pieniądze przeznaczyć na właśnie takie działania, które zapobiegną takim sytuacjom? – zastanawia się nasz Czytelnik. – Z tego co zaobserwowałem, to grabienie liści zakończyło się już dawno, więc skąd pomysł kierownika mariny, by w taki właśnie sposób utylizować liście? A może to odgórna decyzja Pana Pawła Sujki, który jest znany z przebiegłości…?

- Na Basenie Północnym postanowiono wykorzystać biomasę z własnego składu liści - informuje Anna Kryszan, dyrektor Ośrodka Sportu i rekreacji „Wyspiarz”. - W przyszłości, chcemy zasilić trawniki na terenie mariny - trudne do utrzymania na piaszczystej glebie. Nie jest to związane z brakiem pieniędzy na wywóz liści.

źródło: www.iswinoujscie.pl


komentarzy: 36, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 1-25 z 36

Gość • Piątek [03.04.2020, 17:11:07] • [IP: 94.254.226.***]

Czytelnik chyba były kolega" Bolka", serdecznie donosi... jakiś UBek

Gość • Piątek [03.04.2020, 16:55:23] • [IP: 176.221.122.**]

30 sci lat jest tam kompostownik i co z tego?

Gość • Piątek [03.04.2020, 15:24:38] • [IP: 89.151.39.***]

Wścibski czytelnik niech siedzi w domu, a nie węszy

Gość • Piątek [03.04.2020, 14:40:13] • [IP: 88.74.210.**]

Z takiej kupy, , smieci, , w niecaly rok, powstanie piekny nawoz...Zloto ogrodnikow. Wielu z Was, za ten nawoz, placi grube pieniadze w sklepach ogrodniczych...

Gość • Piątek [03.04.2020, 14:29:47] • [IP: 176.221.123.***]

Liście też problem - Czy ktoś wie jak ma dojechać do przychodni do lekarza niepełnosprawny i nie płacić. Na początku w budce siedział gość i podnosił szlaban niepełnosprawnym. Teraz budka zamknięta. Dla kogoś kto ma problem z chodzeniem przejście do przychodni to problem. W Świnoujściu to nawet inwalidę trzeba oskubać 5 zł za podjechanie do lekarza. Takie biedne miasto.

Gość • Piątek [03.04.2020, 13:05:31] • [IP: 78.10.206.**]

I znowu ten...czytelnik ze starymi nawykami ORMOWCA DONOSICIELA! Czy ten. ..czytelnik przypadkiem nie był z" komuny" szatniarzem w Gryfii?

Gość • Piątek [03.04.2020, 12:46:04] • [IP: 31.11.128.***]

Gość • Piątek [03.04.2020, 08:31:49] • [IP: 88.218.255.**] Najpierw trzeba wiedzieć czym jest biomasa i jak ją odpowiednio przygotować ewentualnie jak i gdzie rozłożyć... Taka kupa liści będzie po prostu gniła i wsiąkała w ziemie... Pytanie gdzie oni chcą użyźniać glebę...

Gość • Piątek [03.04.2020, 12:40:53] • [IP: 62.69.229.***]

Kolejny genialny pomysł dyrektorki Osir. Zrobi wszystko aby przypodobać się swojemu guru Preziowi i kosztem wszystkiego i wszystkich kolejne złotóweczki do kasy dostarczyć. Tylko nie tędy droga. No ale ta pani jest tylko marionetką szczęśliwa że może jako dyrektor zajmować się takimi duperelami zamiast działać na poziomie dyrektorskim (do którego zresztą nie ma rozumu, kompetencji ani wyobrażni o charakterze i ambicji nie wspominając). Może pani dyrektor zaproponuje jeszcze aby pracownicy Osir się tam wypróżniali? Będzie dodatkowa biomasa i kolejna oszczędność na pracownikach i kosztach

Gość • Piątek [03.04.2020, 12:30:54] • [IP: 176.221.123.**]

Za miastem gdzieś w okolicach oczyszczalni powinno być już dawno pole do robienia własnej ziemi a nie za ciężkie pieniądze wywozimy frakcje zielone a pozniej kupujemy ziemię już przerobioną pod trawniki miejskie Dawno temu właśnie w tych okolicach bazy było pole gdzie zieleńce miejskie zwozily ogromne ilości liści i drewna które przy pomocy wędkarzy były obracane wiele razy i była piękna ziemia w którą zaopatrywali się mieszkańcy a część wracała z powrotem do parków

Gość • Piątek [03.04.2020, 12:24:44] • [IP: 83.137.6.***]

Mohery szukają papu na ze takie artykuły piszą??

Gość • Piątek [03.04.2020, 12:15:38] • [IP: 176.221.123.***]

To zrobić ładnie kompostownik. Dbać zasilać. I wszyscy uwierzymy. Brak wiedzy nie usprawiedliwia bałaganu. To jest miejsce publiczne !

Gość • Piątek [03.04.2020, 11:59:42] • [IP: 37.8.230.***]

Mulnik od dawna był cichym wysypiskiem.W lesie i wokół bunkrów jest niewyobrażana masa śmieci z butelkami pet i szkłem na czele.Obraz Polaków pospolity.Br...

Gość • Piątek [03.04.2020, 11:45:36] • [IP: 62.69.229.**]

Liście są przetwarzane na kompost, a kompostownik to miejsce przetwarzania.

Gość • Piątek [03.04.2020, 11:44:32] • [IP: 176.221.122.***]

Nie wolno się przechadzać, mandat!

GośćLeo • Piątek [03.04.2020, 11:44:13] • [IP: 89.64.4.**]

"...postanowiła troszkę dorobić przetwarzając liście na kompostownik", tu chyba komuś się coś pomyliło. Przetworzyć liście można (tak mnie już w przedszkolu uczono) na kompost, a może się to odbyć w takim miejscu, które nazywane jest kompostownikiem, a może to było inaczej, bo przedszkole to było jeszcze w słusznie minionej epoce.

Gość • Piątek [03.04.2020, 11:37:26] • [IP: 188.146.160.**]

Śmieszy mnie taka odpowiedz, a na basenie po prostu brak gospodarza który zadba o marinę i porządek

Gość • Piątek [03.04.2020, 11:27:19] • [IP: 176.221.122.***]

Co panie dociekliwy, zostałeś zamieciony.Co robisz w okresie pandemii na Marinie?Pewnie szukasz okazji do zapłacenia mandatu.

Gość • Piątek [03.04.2020, 11:10:13] • [IP: 5.173.152.***]

syf jak na działkach

Gość • Piątek [03.04.2020, 10:44:47] • [IP: 77.115.178.***]

Tam zostały wpuszczone dżdżownice kalifornijskie które przetworzą liście na humus który działkowcy zużyją pod ogórasy i pomidory, a dżdżownice wyłapią wędkarze na węgorza...W przyrodzie nic się nie zmarnuje...👿👿

Gość • Piątek [03.04.2020, 10:42:21] • [IP: 167.114.118.*]

OSiR'owa Baa∙Boo 👩! ーW niedalekiej przyszłości Twój Pan" Gumolep" z Twoją szanowną Panią" Betoniarka" planują zabetonować te trawniki na których będą stały betonowe kloce, a nie jakieś tam trawniki. 😳

Gość • Piątek [03.04.2020, 10:34:14] • [IP: 88.218.254.**]

To nie żart! Na marinie leżą opony od kilku miesięcy też czeka kontener odpadów budowlanych na wywiezienie.

Gość • Piątek [03.04.2020, 10:22:59] • [IP: 188.146.181.**]

Każdy odpad biologiczny jest wart na wagę złota. Świetna sprawa.

Gość • Piątek [03.04.2020, 10:18:15] • [IP: 90.129.221.***]

Bardzo madry pomysl w pewnym panstwie na bardzo suchym terenie wywalili iles ton skurek od pomaranczy w ramach experimentu po 10 latach wyrosl piekny las inny przyklad wszystkie skorpion od jajek zostana wrzucane do rzek dla budulca dla ryb