POGODA

Reklama


Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Poniedziałek [09.12.2019, 18:52:18] • Świnoujście

W Sopocie - certyfikat, u nas - tabliczka

W Sopocie - certyfikat, u nas - tabliczka

fot. Sławomir Ryfczyński

Sopot zadbał, by krótkotrwałe wynajmowanie apartamentu czy pokoju gościnnego było bezpieczne. Służyć ma temu specjalny certyfikat. Czy podobnego rozwiązania nie warto wprowadzić u nas? Pytamy o to świnoujski magistrat.

Co roku słyszymy o przypadkach oszustw, gdzie ktoś stracił pieniądze, bo zapłacił za pokój czy apartament, który istniał tylko na pięknym zdjęciu w internecie. Albo – zamiast do przyjemnego lokum - trafił do obskurnej nory. Sopocki certyfikat daje turystom pewność, że nie wynajmą nieistniejącego pokoju, a jakość oferowanej im noclegu będzie na dobrym poziomie.

Co o takim rozwiązaniu myślą w świnoujskim Urzędzie Miasta? Kto naszych wynajmujących sprawdza? Pytamy o to magistrat.

Według przepisów (art. 39 ust. 3 Ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o usługach hotelarskich oraz usługach pilotów wycieczek i przewodników turystycznych), osoby świadczące usługi hotelarskie (polegające m.in. na wynajmie pokoi gościnnych, apartamentów i innych obiektów nieskategoryzowanych) muszą zgłosić obiekt do ewidencji prowadzonej przez miasto.

- Organ prowadzący ewidencję jest upoważniony do kontroli obiektów w oparciu o przepisy przywołanej powyżej ustawy o usługach hotelarskich oraz usługach pilotów wycieczek i przewodników turystycznych oraz rozporządzenia Ministra Gospodarki i Pracy w sprawie obiektów hotelarskich i innych obiektów, w których są świadczone usługi hotelarskie – informuje Hanna Lachowska, główny specjalista z Biura Informacji i Konsultacji Społecznych Urzędu Miasta. Zgodnie z art. 41 ust. 2 ww. ustawy, jeżeli obiekt, w którym są świadczone usługi hotelarskie, nie spełnia wymagań m.in. określonych w art. 35 ust. 1 pkt. 2, to organ prowadzący ewidencję obiektów może nakazać wstrzymanie świadczenia usług hotelarskich do czasu usunięcia stwierdzonych uchybień.

Przedstawicielka magistratu dodaje, że na podstawie § 8 Rozporządzenia Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 19 sierpnia 2004 r. w sprawie obiektów hotelarskich i innych, w których są świadczone usługi hotelarskie, organ prowadzący ewidencję dokonuje z urzędu wykreślenia obiektu z ewidencji, jeżeli obiekt przestał spełniać wymagania sanitarne lub przeciwpożarowe lub inne określone odrębnymi przepisami. Z kolei ten, kto wbrew obowiązkowi świadczy usługi hotelarskie w obiekcie niezgłoszonym do ewidencji zgodnie z Kodeksem Wykroczeń podlega karze pozbawienia wolności lub grzywny.

- Organ prowadzący ewidencję zobowiązany jest również do kontroli w przypadku wpłynięcia do urzędu miasta skargi na konkretny obiekt – przypomina Hanna Lachowska.

Jak dowiedział się nasz portal, od mieszkańców lokali sąsiadujących z obiektami świadczącymi usługi hotelarskie do urzędu miasta nie wpłynęły dotąd żadne skargi na hałas.

Wróćmy do rozwiązania z Sopotu, czyli certyfikatu.

- W Świnoujściu narzędziem potwierdzającym wpisanie obiektu świadczącego usługi hotelarskie do ewidencji jest tabliczka „Pokoje gościnne” do zamieszczenia na danym budynku. Tabliczka ta jest potwierdzeniem, że obiekt działa legalnie, zgodnie z obowiązującymi przepisami i uregulowaniami oraz spełnia wymagania wynikające z ustawy o usługach hotelarskich - informuje Hanna Lachowska.

źródło: www.iswinoujscie.pl


komentarzy: 13, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 1-13 z 13

Gość • Środa [11.12.2019, 16:01:59] • [IP: 157.25.148.***]

A jak tabliczka ma uchronic przed oszustwami i wynajmem nie istniejacego obiektu?

Gość • Wtorek [10.12.2019, 09:19:57] • [IP: 83.23.250.***]

na takie pokoje przyjezdza biedota i janusze oni na cert nie patrza tylko Tanio. .

Gość • Wtorek [10.12.2019, 08:32:00] • [IP: 94.254.232.***]

Niech urzędnicy zajmą się kontrolą posesji na których wykonywana jest uciążliwa działalność gospodarczą.

Gość • Wtorek [10.12.2019, 07:43:48] • [IP: 167.114.118.*]

21:02:40 - A chᡡ¿ z tymi ich certyfikatami. Niech żydki sobie je w pejsy wsadzą. Nie będę nic certyfikował, bo żyd tak chce. Niech ciśnie i żre q-pę..

Gość • Poniedziałek [09.12.2019, 23:04:41] • [IP: 88.156.235.***]

Fajnie obarczać certyfikatami tylko jedną stronę - tego który świadczy usługę wynajmu pokoi - pewnie w podtekście warunki mieszkalne i poziom obsługi etc. Jestem za, tylko nasuwa się następujące pytanie: A jakie możliwości ma ten własnie właściciel pokoi pod wynajem w stosunku do gości naruszających mir domowy, abo gości niszczących sprzęt, wyposażenie pokojów, wydumane żądania itd. Wynajmuję pokoje turystom od kilkunastu lat i wiem jaki to" biznes" Szczęściem takie przypadki nie są zbyt częste i wielu takich jak ja wpisuje to w ryzyko i koszty. Najważniejszym certyfikatem jest zdrowa konkurencja i opinie gości. Jeżeli goście przyjeżdżają w to samo miejsce po roku, dwóch albo po latach kilku to znaczy, ze kwatera jest ok. Ot i wszystko!

Gość • Poniedziałek [09.12.2019, 21:48:55] • [IP: 178.238.253.**]

Zakopane i Sopot przereklamowana wiocha

Gość • Poniedziałek [09.12.2019, 21:45:58] • [IP: 37.47.165.**]

Morze pokoje na godziny ?? Jak w Krakowie.

Gość • Poniedziałek [09.12.2019, 21:02:40] • [IP: 31.11.128.***]

Słyszałem, że od kwietnia maja być przeglądy techniczne rowerów 50 zł sztuka plus vat i akcyza, bzdura ? Ale czy na pewno.

Mieszkaniec • Poniedziałek [09.12.2019, 20:59:02] • [IP: 31.11.129.**]

Przydałoby się takie rozwiązanie.

Gryf • Poniedziałek [09.12.2019, 20:49:06] • [IP: 176.221.123.***]

Ten temat ma szersze znaczenie, gdyż dotyczy wszystkich zawodów i praw do ich wykonywania. Kiedyś, jeszcze przed 1945 r ale i później, by wykonywać jakąś profesję trzeba było mieć odpowiednią wiedzę potwierdzoną odpowiednim certyfikatem. Po roku 1990 większa część zawodów uległa uwolnieniu. Ale dziwnym trafem wolność nastała tylko w powszechnych zawodach. Te prestiżowe nadal podlegają regulacji, czyli certyfikacji, kontroli i dużym zyskom. Nam" prostaczkom" wydaje się, że jest właściwie, ale ten fakt nie przynosi nam odpowiednich zysków i zmusza do nie uczciwej konkurencji. Władzy to odpowiada, gdyż nie muszą dbać o włąściwą kontrolę. Ta" wolność" dotyczy także przewozu osób. Mamy u nas wielu przewoźników, którzy przewożą osoby wbrew przepisom albo w wyniku braku takowych. W związku z czym nie ma tutaj uczciwej konkurencji.

Gość • Poniedziałek [09.12.2019, 20:28:11] • [IP: 109.74.105.**]

Jakby wymagali tabliczki to byscie jeczeli ze niepotrzebna biurokracja i koszty...

Gość • Poniedziałek [09.12.2019, 19:33:32] • [IP: 51.15.1.***]

Jeszcze tego brakowało, żeby ten Szczecinecki przybłęda wyciągał łapy po pieniądze, bo ktoś sobie komuś wynajmuje mieszkanie, albo pokój... -Ciekawe czy tak ochoczo pokryje straty ten przybłęda komuś, jak mu turyści zdemolują pokój lub mieszkanie. Trzeba być frajerem, żeby" Gumolepowi" płacić jakikolwiek grosz...

Gość • Poniedziałek [09.12.2019, 18:55:41] • [IP: 77.88.191.**]

W moim imieniu proszę spytać pani L ile przeprowadzono kontroli w hotelach a ile w kwaterach prywatnych.

Oglądasz 1-13 z 13
■ Aneksy do umów trochę nas kosztowały. Promenada historyczna może być gotowa do końca marca? Wykonawca inwestycji złożył wniosek do Urzędu Miasta o wydłużenie terminu zakończenia budowy. Wykonawca inwestycji konsorcjum MCC - Molewski złożył wniosek o wydłużenie terminu zakończenia budowy Promenady Historycznej do końca marca br. ■ Przedszkole na bombie! Kolejny niewypał znaleziony podczas prac budowlanych. Ziemia ujawnia kolejne niewybuchy odkrywane podczas prac budowlanych tym razem na terenie Zakładu Opieki Długoterminowej. Bomba kryła się około 80 metrów od Przedszkola Miejskiego Nr 11 z Oddziałami Integracyjnymi "Tęcza" przy ulicy Bydgoskiej 15. Następnego dnia (środę 22.01.2020) przedszkole funkcjonowało bez zakłóceń, rodzice przyprowadzili rano swoje dzieci. A przed godziną 10.00 saperzy z dziwnowskiego 8. Batalionu Saperów zabezpieczył i zabrał 100-kilogramową bombę. Na szczęście wszystko skończyło się dobrze ■ Wbrew urzędowej propagandzie w ciągu trzech lat w Świnoujściu zniknęło prawie 100 miejsc parkingowych! Strategia Rozwoju Miasta na lata 2014-2020 dowodzi, że prezydent Janusz Żmurkiewicz, jego zastępcy i naczelnicy powinni natychmiast odejść ze swych stanowisk ■ Do niebezpiecznej sytuacji doszło w piątek około godziny 18.00 na ulicy Chrobrego w Świnoujściu. Ze zbiornika w aucie wyciekało paliwo! Kierowca Skody zaparkował swoje auto w zatoczce ■ Bardzo nietypowe zgłoszenie dotyczące kradzieży mienia otrzymali we wtorkowy wieczór policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Świnoujściu. Jak ustalili funkcjonariusze będący na miejscu zdarzenia, 20-letni mężczyzna oraz jego 22-letni kompan, najpierw wezwali Zespół Ratownictwa Medycznego, a następnie w drodze do szpitala w Świnoujściu, okradli kartkę z jej wyposażenia. Cały proceder wyszedł na jaw w szpitalu, gdy mężczyźni wyszli z karetki. Pod odzieżą 20-letniego mężczyzny ratownicy medyczni dostrzegli farelkę pochodzącą z ich pojazdu służbowego, natomiast jego dwa lata starszy kompan pod kurtką posiadał 20 bandaży ■ Niekończący się problem z wodą pitną w Świnoujściu. Zobacz fotogalerię! ■ PEC sprawdza szczelność rur. Zauważyłeś kolorową wodę – zadzwoń pod 993 ■ Coś płoszy ryby. Okonie szaleją. Wygląda to niesamowicie. Jakby w wodzie powstał jakiś wir. Na Basenie Północnym, tuż przy budynku obsługi mariny rybacy zaobserwowali coś na kształt gejzerów… z ryb ■ W Świnoujściu notorycznie brakuje karetek. Bardzo często rolę ratowników przejmują strażacy, którzy udzielają pierwszej pomocy lub zabezpieczają poszkodowanych do czasu przyjazdu ambulansu. W sobotni wieczór znów zabrakło karetki pogotowia. Tuż po godzinie 22.00 na ulicę Bohaterów Września przy Placu Wolności zajechał wóz strażacki. Poproszono strażaków, ponieważ akurat nie było wolnej karetki, a osoba potrzebująca pomocy nie mogła czekać. Z relacji świadka dowiadujemy się: - Na deptak znowu przyjechali strażacy a nie pogotowie, właśnie komuś pomagają. Na chodniku leżał poszkodowany, strażacy na noszach wnieśli go do środka i czekają ■ Pierwsze dziecko urodzone w 2020 roku w Polsce, przyszło na świat w Świnoujściu!!! ■ Nowy, 2020 rok powitaliśmy przeważnie w domach, na prywatnych imprezach i spotkaniach, w gronie rodziny lub znajomych. Byli jednak i tacy, którzy mimo braku przygotowanego, miejskiego Sylwestra, postanowili wyjść naprzeciw nadchodzącemu 2020. Spotkać ich było można na sylwestrowych spacerach, na ulicach miasta oraz nad morzem. Zmierzając ku plaży część liczyła mimo wszystko na bogatsze niż w centrum fajerwerki. I choć pojedyncze wybuchy słychać było do białego rana, to były one efektem „prywatnej inicjatywy” mieszkańców ■ Dramatyczna sytuacja w szpitalu. Czy oddział wewnętrzny zostanie zamknięty? Trudno sobie wyobrazić szpital bez tego oddziału, a jednak to właśnie on ma dziś największe problemy. Na oddziale wewnętrznym szpitala miejskiego w Świnoujściu pracuje za mało lekarzy! Na oddziale chorób wewnętrznych na stałe pracuje trzech lekarzy (w tym jeden w niepełnym wymiarze). Dodatkowo oddział wspiera czterech internistów, którzy przyjeżdżają tylko na dyżury ■ Policjanci pełniący służbę na terenie miasta Świnoujście interweniowali w dniach od 24 grudnia do 27 grudnia, 73 razy, w tym zawartych jest 9 interwencji domowych. Interwencje policjantów dotyczyły przede wszystkim zakłócania spoczynku nocnego, kradzieży, zdarzeń drogowych, osób bezdomnych a także nieporozumień pomiędzy domownikami - informuje st. post. Kamil Zwierzchowski ■ Joanna Agatowska: 180 milionów długu, które pojawi się w budżecie miasta nie może zostać przez nas zbagatelizowanie. Kredyt zaufania jednak, którym obdarzyli prezydenta mieszkańcy w poprzednich wyborach nakazuje nam zaczekać na realizację planów.Stabilność budżetu jest niewielka, musimy wszyscy mocno postarać się by go nie nadwyrężyć ■ Ryszard Teterycz: "Powinniśmy wystąpić do rządu o zmniejszenie obciążeń miasta skalą wkładu własnego miasta w budowę tunelu!" ■ Góreczny do prezydenta: "obiecywał pan prezydent bezpłatne żłobki...". prezydent do Górecznego: "jeśli chodzi o środki na realizację pana pomysłu, czy się znajdą(?)-odpowiadam: nie znajdą się!" ■ Wiesław G óreczny: "zrzucanie odpowiedzialności za utrzymanie sfery edukacji oraz ochrony zdrowia na samorząd jest niekonstytucyjne!" ■ Wiesław góreczny: "kiedyś miasto dotowało edukację finansowaną przez Państwo, obecnie Państwo dofinansowuje utrzymywane przez samorząd szkoły" ■ Najważniejszym projektem nad którym obradują radni jest propozycja budżetu miasta na rok 2020 ■ Szczegóły ograniczeń ruchu na ulicy Wojska Polskiego. We wtorek 17 grudnia 2019r. wprowadzone zostaną tymczasowe zmiany w organizacji ruchu drogowego na ulicy Wojska Polskiego. Wyłączona z ruchu zostanie połowa ulicy Wojska Polskiego na odcinku od skrzyżowania z ulicą Siemiradzkiego do skrzyżowania z ulicą Leśmiana ■ Na terenie ogródków działkowych zmarł mężczyzna. 12 grudnia około godziny 8.00 policja otrzymała zgłoszenie, że na działkach, z prawej strony (jadąc w kierunku Gartz), znajduje się mężczyzna. Nie dawał oznak życia. Policjanci wezwali pogotowie. - Zespół ratownictwa nie podejmował żadnych czynności reanimacyjnych. Mężczyzna już nie żył. Był w wieku 60 lat – mówi rzecznik pogotowia Paulina Targaszewska ■ Kolejna beczka z substancją chemiczną wydobyta z dna. Na torze wodnym Szczecin - Świnoujście oprócz obiektów zawierających w sobie materiały wybuchowe znajdowane są również pojemniki ze środkami chemicznymi. Tym razem marynarze 8. Flotylli Obrony Wybrzeża wydobyli pojemnik z nieznaną zawartością, który zostanie zneutralizowany przez wyspecjalizowane pododdziały wojsk chemicznych. Operacja została przeprowadzona w piątek, 13 grudnia ■ Dorota Mikulska traci mandat radnej. Powodem jest, niedozwolone w ustawie o samorządzie łączenie pracy radnego i ławnika sądu ■ Rząd chce zabrać miliony uzdrowiskom. Protest samorządowców. Do tej pory środki z opłaty uzdrowiskowej trafiały do budżetów gmin, które mają status uzdrowiska. Dla Kołobrzegu wyrwa w finansach wyniesie 33 mln zł, w Świnoujściu to ok. 18 mln zł. Brak konsultacji krytykował również prezydent Świnoujścia Janusz Żmurkiewicz – Nie wyobrażam sobie, żeby Świnoujście nie było uzdrowiskiem. Wolałbym, żebyśmy o tym dokumencie dyskutowali, kiedy był tworzony – mówił prezydent ■ Z każdym rokiem wzrasta liczba turystów, którzy chcą zatrzymać się w Świnoujściu. Przybywa liczba miejsc noclegowych w apartamentach. Nie wzrasta natomiast w pokojach gościnnych ■ Nożownik szalał po ulicy Kochanowskiego. Prawdopodobnie groził mieszkańcom! ■ Mordor nadciąga! Strefa płatnego parkowania wkroczy do centrum Świnoujścia ■ 14 za, 6 przeciw, jeden z radnych wstrzymał się od głosu. Projekt objęcia centrum miasta strefą płatnego parkowania ■ Jedni z najbardziej znanych w Polsce i na świecie świnoujścian Elżbieta i Krzysztof Nakliccy ofiarami wypadku. Pani Elżbieta nie żyje, jej mąż walczy o życie w szpitalu ■ Olgierd Geblewicz – „Rząd PiS zabierze pieniądze uzdrowiskom” ■ Całoroczna strefa płatnego parkowania lekiem na deficyt miejsc postojowych? 3,90 złotych za pierwszą godzinę postoju, za drugą - 4,60 zł, za trzecią - 5,50 zł. Dziś radni ustalą wielkość strefy płatnego parkowania oraz stawki, które mają w niej obowiązywać ■ Sposób „budowania po świnoujsku” polega na budowaniu nowych obiektów w bezpośrednim sąsiedztwie istniejących domów, niezgodnie z zatwierdzoną dokumentacją, w sposób zakłócający spokój mieszkańców, wywołujących hałas i zanieczyszczenie, uniemożliwiając korzystanie z istniejących domów zgodnie z ich przeznaczeniem – pisze nasza Czytelniczka ■