POGODA

Reklama


Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Sobota [16.11.2019, 21:11:06] • Polska

Marek Zagórski ponownie ministrem cyfryzacji: obywatel zawsze w centrum działań

Marek Zagórski ponownie ministrem cyfryzacji: obywatel zawsze w centrum działań

fot. Organizator

Prezydent RP Andrzej Duda powołał nowy rząd. Na jego czele stanął premier Mateusz Morawiecki. Ministrem cyfryzacji ponownie został Marek Zagórski.

Szef Ministerstwa Cyfryzacji odpowiada m.in. za politykę państwa w zakresie informatyzacji, rozwoju elektronicznych usług administracji publicznej, bezpieczeństwa cywilnego w cyberprzestrzeni, infrastruktury i wykorzystywania nowoczesnych technologii.

Obywatel w centrum

Marek Zagórski z Ministerstwem Cyfryzacji jest związany od września 2016 r., gdzie najpierw - przez niemal dwa lata - był Sekretarzem Stanu. Na stanowisko ministra cyfryzacji po raz pierwszy został mianowany 17 kwietnia 2018 r. W piątek 15 listopada 2019 r. rozpoczął swoją drugą kadencję na tym urzędzie.

- Stworzenie „Kodeksu cyfrowego", czyli pakietu zmian w prawie, które uregulują i uporządkują kwestie informatyzacji państwa, rozwój cyfrowych usług publicznych, zamazywanie internetowych białych plam oraz rozbudowa 5G to tylko niektóre priorytety na nową kadencję – mówi minister cyfryzacji. – Jedno na pewno się nie zmieni. W centrum naszych działań zawsze będzie obywatel – dodaje Marek Zagórski.

Wśród planów na najbliższy czas szef MC wskazuje także dokończenie projektu e-doręczeń, wdrożenie Europejskiego Kodeksu Łączności Elektronicznej, a także uregulowanie niektórych kwestii dotyczących funkcjonowania mediów społecznościowych.

Rozbudowa i integracja

- Naszym priorytetem nadal będzie także rozbudowa infrastruktury światłowodowej. Chcielibyśmy, aby każdy budynek w Polsce był podłączony do sieci światłowodowej, a jeśli z jakiś powodów nie jest to możliwe – aby zapewnić mieszkającym tam osobom dostęp do szybkiego internetu – mówi minister cyfryzacji. - Nadal będziemy także rozwijać e-administrację - dodaje Marek Zagórski.

Jak pokazują ostatnie lata, e-administracja - w tym m.in. e-usługi dla obywateli - cieszy się coraz większą popularnością. Tylko w tym roku niemal dwa miliony Polaków założyło profil zaufany (PZ). To najlepszy wynik w historii. W sumie, z PZ korzysta już niemal 4,5 osób.

- Nadal będziemy rozwijać e-usługi, ale także je integrować. Przykład? Chcielibyśmy, aby zgłaszając elektronicznie narodziny dziecka, rodzic mógł od razu złożyć wniosek o 500+. Będziemy pracować nad takim rozwiązaniem – deklaruje szef MC.

Wśród planów Ministerstwa Cyfryzacji na najbliższą kadencją są także m.in. Program Zintegrowanej Informatyzacji Państwa, strategia sztucznej inteligencji, ale i strategia dotycząca kompetencji cyfrowych.

- Co oczywiste nadal będziemy aktywnie działać w zakresie cyberbezpieczeństwa państwa, a także dbać o bezpieczeństwo najmłodszych użytkowników sieci – dodał Marek Zagórski.

Wydział Komunikacji
Ministerstwo Cyfryzacji


komentarzy: 0, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
■ Nożownik szalał po ulicy Kochanowskiego. Prawdopodobnie groził mieszkańcom! ■ Mordor nadciąga! Strefa płatnego parkowania wkroczy do centrum Świnoujścia ■ 14 za, 6 przeciw, jeden z radnych wstrzymał się od głosu. Projekt objęcia centrum miasta strefą płatnego parkowania ■ Jedni z najbardziej znanych w Polsce i na świecie świnoujścian Elżbieta i Krzysztof Nakliccy ofiarami wypadku. Pani Elżbieta nie żyje, jej mąż walczy o życie w szpitalu ■ Olgierd Geblewicz – „Rząd PiS zabierze pieniądze uzdrowiskom” ■ Całoroczna strefa płatnego parkowania lekiem na deficyt miejsc postojowych? 3,90 złotych za pierwszą godzinę postoju, za drugą - 4,60 zł, za trzecią - 5,50 zł. Dziś radni ustalą wielkość strefy płatnego parkowania oraz stawki, które mają w niej obowiązywać ■ Sposób „budowania po świnoujsku” polega na budowaniu nowych obiektów w bezpośrednim sąsiedztwie istniejących domów, niezgodnie z zatwierdzoną dokumentacją, w sposób zakłócający spokój mieszkańców, wywołujących hałas i zanieczyszczenie, uniemożliwiając korzystanie z istniejących domów zgodnie z ich przeznaczeniem – pisze nasza Czytelniczka ■