POGODA

Reklama


Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Wtorek [24.09.2019, 10:52:11] • Polska

Systemy dotykowe, czyli przestrzeń publiczna bezpieczna dla wszystkich

Systemy dotykowe, czyli przestrzeń publiczna bezpieczna dla wszystkich

fot. Organizator

Poruszając się po mieście lub odwiedzając miejsca publiczne, takie jak galerie handlowe czy dworce, zwykle nie zwracamy uwagi na to po czym chodzimy. A to, jaka nawierzchnia została zastosowana w danym miejscu ma ogromny wpływ na nasz komfort i bezpieczeństwo. Ważny jest nie tylko odpowiedni sposób obróbki materiału, ale także występujące na jego powierzchni wypukłości, które ułatwiają poruszanie się osobom niewidomym i słabowidzącym.

Próg minimalny
Mówiąc o osobach niepełnosprawnych na myśl przychodzą nam osoby poruszające się na wózku inwalidzkim. Nie jest to jednak jedyna grupa odbiorców, której dedykowane są systemy dotykowe w przestrzeniach publicznych. Równie ważną grupą są osoby niewidome lub niedowidzące. Jednak wymagania zarówno jednych, jak i drugich są zupełnie różne. O ile dla osób poruszających się na wózku inwalidzkim progi na drogach nie są wskazane, o tyle dla osób niewidomych lub niedowidzących stanowią bardzo istotną wartość informacyjną. Dlatego też niezwykle ważne jest zachowanie tzw. progu minimalnego, który nie stanowi przeszkody dla osób poruszających się na wózku inwalidzkim, a sprawia jednocześnie, że osoby niewidome lub niedowidzące doskonale odczytują przekazywane za ich pomocą komunikaty.

W dobrą stronę
Systemy bezdotykowe najczęściej spotkać można przy przejściach dla pieszych lub przy przystankach komunikacji miejskiej. Występują także na peronach dworców, w centrach handlowych czy na lotniskach. Ścieżka taka jest kontrastowa w porównaniu do pozostałej części nawierzchni. Wyróżnia się zarówno fakturą, jak i nierzadko również kolorem. Zwykle składa się z pasa prowadzącego posiadającego podłużne wypukłości, który ułatwia poruszanie się w prawidłowym kierunku. Istnieją również systemy dotykowe składające się z elementów punktowo wypukłych, które znajdują się np. w miejscach docelowych, do których prowadzi ścieżka lub w miejscach, w których pieszy powinien podjąć decyzję o kierunku dalszego poruszania lub zachować szczególną ostrożność z uwagi na występujące schody. Systemy dotykowe zatem to swoiste przewodniki dla osób, które nie są w stanie samodzielnie i bezpiecznie poruszać się po mieście.

Z trwałego materiału
Systemy dotykowe, tak jak tradycyjne nawierzchnie w przestrzeniach publicznych, warto produkować z materiałów wysokiej jakości, odpornych zarówno na częste eksploatowanie, jak i zmienne warunki atmosferyczne. – Materiałem, który sprawdza się idealnie w przestrzeniach publicznych jest beton szlachetny. Terazzo dostępny jest w wielu wersjach kolorystycznych, modułowych i rozmiarowych. Wszystko po to, by zagwarantować spójność systemu. Materiał ten zapewnia wysoką antypoślizgowość (R11-R-13) oraz odporność na ścieranie <18 cm³/mm². Wyróżnia go także niska nasiąkliwość. Dodatkowo istnieje możliwość dopasowania grubości betonu do przewidzianych obciążeń. Co więcej komponenty zaliczane do systemu dotykowego są łatwe do utrzymania w czystości dzięki impregnacji i hydrofobizacji – radzi Andrzej Chłopek - ekspert marki DASAG - lidera w produkcji tego typu rozwiązań.

Dominika Szewczyk
PR & Content Marketing Specialist


komentarzy: 0, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
■ Ćwiczenia ewakuacyjne w Terminalu LNG: Uprzejmie informujemy, że w piątek 13 grudnia br. organizowane są ćwiczenia ewakuacyjne załogi Terminalu LNG. Ewentualne informacje dotyczące obecności jednostek Straży Pożarnej lub zasłyszanych alarmów związane są z powyższymi testami ■ Dorota Mikulska traci mandat radnej. Powodem jest, niedozwolone w ustawie o samorządzie łączenie pracy radnego i ławnika sądu ■ Rząd chce zabrać miliony uzdrowiskom. Protest samorządowców. Do tej pory środki z opłaty uzdrowiskowej trafiały do budżetów gmin, które mają status uzdrowiska. Dla Kołobrzegu wyrwa w finansach wyniesie 33 mln zł, w Świnoujściu to ok. 18 mln zł. Brak konsultacji krytykował również prezydent Świnoujścia Janusz Żmurkiewicz – Nie wyobrażam sobie, żeby Świnoujście nie było uzdrowiskiem. Wolałbym, żebyśmy o tym dokumencie dyskutowali, kiedy był tworzony – mówił prezydent ■ Z każdym rokiem wzrasta liczba turystów, którzy chcą zatrzymać się w Świnoujściu. Przybywa liczba miejsc noclegowych w apartamentach. Nie wzrasta natomiast w pokojach gościnnych ■ Nożownik szalał po ulicy Kochanowskiego. Prawdopodobnie groził mieszkańcom! ■ Mordor nadciąga! Strefa płatnego parkowania wkroczy do centrum Świnoujścia ■ 14 za, 6 przeciw, jeden z radnych wstrzymał się od głosu. Projekt objęcia centrum miasta strefą płatnego parkowania ■ Jedni z najbardziej znanych w Polsce i na świecie świnoujścian Elżbieta i Krzysztof Nakliccy ofiarami wypadku. Pani Elżbieta nie żyje, jej mąż walczy o życie w szpitalu ■ Olgierd Geblewicz – „Rząd PiS zabierze pieniądze uzdrowiskom” ■ Całoroczna strefa płatnego parkowania lekiem na deficyt miejsc postojowych? 3,90 złotych za pierwszą godzinę postoju, za drugą - 4,60 zł, za trzecią - 5,50 zł. Dziś radni ustalą wielkość strefy płatnego parkowania oraz stawki, które mają w niej obowiązywać ■ Sposób „budowania po świnoujsku” polega na budowaniu nowych obiektów w bezpośrednim sąsiedztwie istniejących domów, niezgodnie z zatwierdzoną dokumentacją, w sposób zakłócający spokój mieszkańców, wywołujących hałas i zanieczyszczenie, uniemożliwiając korzystanie z istniejących domów zgodnie z ich przeznaczeniem – pisze nasza Czytelniczka ■