POGODA

Reklama


Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Sobota [28.09.2019, 22:22:22] • Polska

Jak dobrać nawierzchnie wokół posesji do stylu budynku, aby zachować spójność architektoniczną?

Jak dobrać nawierzchnie wokół posesji do stylu budynku, aby zachować spójność architektoniczną?

fot. Organizator

Zachowanie spójności, ładu i porządku to podstawowa zasada przy projektowaniu domów i ich najbliższej okolicy. Dlatego coraz częściej aranżowanie otoczenia budynku powierzamy profesjonalistom. O czym musimy jednak pamiętać, gdy nie mamy ich pod ręką?

Podstawowa zasada jest bardzo prosta. Wygląd zewnętrzny domu musi być spójny z jego najbliższym otoczeniem. To truizm, nie mniej jednak nie zawsze łatwo uzyskać taki efekt. Ma na niego wpływ wiele elementów, które należy uwzględnić przy projektowaniu. Ciągi piesze, podjazd, roślinność, oświetlenie, mała architektura czy geometria założenia to tylko niektóre z części składowych udanej kompozycji. Podsumowując, założenie ogrodowe, które pasuje do budynku nowoczesnego, nie najlepiej sprawdzi się w pobliżu dworku czy chaty, czyli rozwiązań bardziej tradycyjnych.

Dom i otoczenie w stylu nowoczesnym
Nowoczesne domy jednorodzinne charakteryzują się geometryczną bryłą, a także otwartą, przepełnioną światłem architekturą. Jego dostępność jest jednym z ważniejszych elementów przy projektowaniu. Może dostawać się ono do budynku poprzez naświetla, świetliki, ale przede wszystkim przez duże przeszklenia na elewacji. Zwykle są one lokalizowane w salonie połączonym z zewnętrznym tarasem. Pozostała część elewacji często wykonana jest ze stali korten, surowego betonu lub blaszanej okładziny czy komponentów przypominających drewno. Kolorami, które niepodzielnie królują w nowoczesnych aranżacjach, są biel, odcienie szarości lub beże.

Ogród, który zaaranżujemy przy tak wyglądającym budynku, musi stanowić jego dopełnienie. Projektując go, warto zacząć od rozplanowania przestrzeni. Następnie należy wytyczyć alejki ogrodowe, taras i podjazd (jeśli nasz dom posiada garaż). Powinny one przybrać geometryczne kształty. – Do wykonania nawierzchni w nowoczesnych ogrodach można użyć naturalnych materiałów, takich jak drewno czy kamień. Wymagają one jednak częstych zabiegów konserwacyjnych oraz są stosunkowo drogie, dlatego ekonomiczniejszym rozwiązaniem jest zastąpienie ich zbliżonymi wyglądem oraz fakturą płytami lub kostkami betonowymi. Zwłaszcza, że ilość wzorów dostępna w ofertach wiodących producentów jest naprawdę olbrzymia – mówi Wojciech Średniawa, Główny Projektant z firmy Polbruk.

Ostatnim krzykiem mody są płyty betonowe odwzorowujące fakturę drewna. Sprawdzą się one na tarasach będących naturalnym przedłużeniem salonu lub w sąsiedztwie geometrycznych oczek wodnych. Dobrze pasują również do elewacji modernistycznych budynków, które są bardzo oszczędne w formie i pozbawione detali. - Warto zwrócić tutaj uwagę na płyty Forest Nordic White, które wyglądają jak białe postarzane drewno, lub jeśli zależy nam na odcieniach brązu – na Forest Oak Brown.

Dzięki drukowanej fakturze do złudzenia przypominają one naturalne drewno z charakterystycznymi słojami i sękami – radzi projektant. Oprócz płyt przypominających drewno, istnieje także szereg innych wzorów, które znakomicie nadają się do stylu nowoczesnego. Wśród nich znajdują się pięciokątna, melanżowa i szara płyta Polbruk Exa lub prostokątne i występujące w odcieniach szarości lub w kolorze stali kortenowskiej - Oland czy Metrik. Jeśli chcemy zaskoczyć naszych gości, warto pomyśleć o kostkach luminescencyjnych lub bardziej futurystycznych i ażurowych, jak Polbruk Extrano.

Ważne jest jednak to, żeby zachować spójność całego projektu, a co za tym idzie dobrać również odpowiednią roślinność oraz małą architekturę. W przypadku tej pierwszej, zgodnie z ideą modernizmu, zieleń musi kontrastować z bielą lub szarością, dlatego powinna być intensywna. Doskonale w tej roli sprawdzą się rośliny zimozielone (bukszpan, żywotniki, lawenda), a także trawy ozdobne, różaneczniki oraz coraz częściej spotykane rośliny polne. W większych założeniach popularne są również duże połacie krótko przystrzyżonej trawy. Na koniec warto wspomnieć o oświetleniu, które może być zamontowane w nawierzchni w postaci opraw najazdowych, a także jako element obrzeży w formie taśm LED. Jeśli chodzi o meble ogrodowe, to istnieje duża dowolność. Najczęściej spotyka się te wykonane z wikliny, technorattanu lub tworzyw sztucznych.

Dom i otoczenie w stylu rustykalnym
Domy w stylu rustykalnym zwykle charakteryzują się zwartą bryłą. Mają one stwarzać wrażenie naturalnych oraz przytulnych. Elewacja jest wykonana z drewnianych bali, desek albo kamienia, natomiast dach pokrywa się czerwoną ceramiczną dachówką. Tak wygląda większość domów w stylu rustykalnym, jednak coraz częściej możemy w nich spotkać nawiązania do nowoczesności, w postaci dużych przestrzeni przeszklonych, zwłaszcza w obrębie salonu. Nie ma to jednak znaczącego wpływu na charakter ich otoczenia, które powinno nawiązywać do wiejskiego krajobrazu.

Projektując otoczenie budynku rustykalnego, podobnie jak w każdym innym przypadku, należy zacząć od wytyczenia ciągów pieszych i pieszo-jezdnych. Mogą być one wykonane ze żwiru, cegły lub kamienia.

Alternatywnym rozwiązaniem jest kostka betonowa, która będzie korespondować ze stylem budynku. Zaleca się stosowanie raczej drobnej kostki, przypominającej wyglądem bruk lub cegłę w kolorach ziemi lub ciepłych barwach. Dobrym przykładem takiego designu jest Polbruk Granito lub Nostalite Prima. W otoczeniu rustykalnych domów sprawdzi się również nawierzchnia wykonana z elementów Polbruk Petra, która przypomina wyglądem nieregularny ciosany kamień. - Na werandzie czy domowym tarasie warto też zastosować płyty, które będą korespondowały z naturalnym charakterem domów wiejskich. Dobrym zamiennikiem dla drewna może być choćby Forest Oak Brown lub Polbruk Lira w kolorze brązowym lub beżowym – mówi Główny Projektant, z firmy Polbruk.

Gdy już zaprojektujemy nawierzchnię, pora na wybór roślin do ogrodu rustykalnego. Roślinność nie powinna być w tym przypadku uporządkowana, ani tym bardziej doskonale przycięta i geometryczna. Zalecane jest stworzenie „kontrolowanego nieładu” z roślin, które są charakterystyczne dla rodzimego krajobrazu.

Dominantami i punktami odniesienia w tak stworzonych kompozycjach będą drzewa - wierzba, brzoza, jarzębina, sosna, modrzew, jabłoń, śliwa czy grusza. W ich sąsiedztwie możemy umieścić krzewy, takie jak kalina, czarny bez, rokitnik czy tarnina. Czym byłyby jednak ogrody naszych babć bez kwiatów? W wiejskich ogródkach sprawdzą się więc świetnie róże, słoneczniki, malwy, floksy, piwonie i wiele innych kwiatów. Całość kompozycji można uzupełnić ziołami – lawendą, melisą, rumiankiem, miętą pieprzową czy koprem ogrodowym.

Akcentem, który należy koniecznie wpleść w otoczenie w rustykalnym stylu, są elementy małej architektury. W przypadku mebli najlepiej będą pasować te wykonane z drewna lub wikliny. Z kolei jeśli chodzi o ogrodzenia, to wskazane są drewniane płoty lub murki układane z kamienia polnego. Doskonałym rozwiązaniem będzie tu betonowy murek Polbruk Albero, który dzięki imitującej kamień fakturze i kształcie kamiennych łupków przypomina historyczne konstrukcje rodem z włoskiej Toskanii. Oczywiście tak przygotowany ogród możemy wypełnić dekoracjami w postaci kół od wozu, obręczy, wiader cynowych czy na przykład pni, które zastąpią siedziska.

Powyższe rady co prawda nie sprawią, że staniemy się ekspertami przy projektowaniu otoczenia domów. Pomogą one jednak wskazać kierunek, w którym należy podążać, aby nasz ogród był spójny architektonicznie z bryłą budynku.

Aneta Rymarska
Account Director


komentarzy: 0, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
■ Ćwiczenia ewakuacyjne w Terminalu LNG: Uprzejmie informujemy, że w piątek 13 grudnia br. organizowane są ćwiczenia ewakuacyjne załogi Terminalu LNG. Ewentualne informacje dotyczące obecności jednostek Straży Pożarnej lub zasłyszanych alarmów związane są z powyższymi testami ■ Dorota Mikulska traci mandat radnej. Powodem jest, niedozwolone w ustawie o samorządzie łączenie pracy radnego i ławnika sądu ■ Rząd chce zabrać miliony uzdrowiskom. Protest samorządowców. Do tej pory środki z opłaty uzdrowiskowej trafiały do budżetów gmin, które mają status uzdrowiska. Dla Kołobrzegu wyrwa w finansach wyniesie 33 mln zł, w Świnoujściu to ok. 18 mln zł. Brak konsultacji krytykował również prezydent Świnoujścia Janusz Żmurkiewicz – Nie wyobrażam sobie, żeby Świnoujście nie było uzdrowiskiem. Wolałbym, żebyśmy o tym dokumencie dyskutowali, kiedy był tworzony – mówił prezydent ■ Z każdym rokiem wzrasta liczba turystów, którzy chcą zatrzymać się w Świnoujściu. Przybywa liczba miejsc noclegowych w apartamentach. Nie wzrasta natomiast w pokojach gościnnych ■ Nożownik szalał po ulicy Kochanowskiego. Prawdopodobnie groził mieszkańcom! ■ Mordor nadciąga! Strefa płatnego parkowania wkroczy do centrum Świnoujścia ■ 14 za, 6 przeciw, jeden z radnych wstrzymał się od głosu. Projekt objęcia centrum miasta strefą płatnego parkowania ■ Jedni z najbardziej znanych w Polsce i na świecie świnoujścian Elżbieta i Krzysztof Nakliccy ofiarami wypadku. Pani Elżbieta nie żyje, jej mąż walczy o życie w szpitalu ■ Olgierd Geblewicz – „Rząd PiS zabierze pieniądze uzdrowiskom” ■ Całoroczna strefa płatnego parkowania lekiem na deficyt miejsc postojowych? 3,90 złotych za pierwszą godzinę postoju, za drugą - 4,60 zł, za trzecią - 5,50 zł. Dziś radni ustalą wielkość strefy płatnego parkowania oraz stawki, które mają w niej obowiązywać ■ Sposób „budowania po świnoujsku” polega na budowaniu nowych obiektów w bezpośrednim sąsiedztwie istniejących domów, niezgodnie z zatwierdzoną dokumentacją, w sposób zakłócający spokój mieszkańców, wywołujących hałas i zanieczyszczenie, uniemożliwiając korzystanie z istniejących domów zgodnie z ich przeznaczeniem – pisze nasza Czytelniczka ■