POGODA

Reklama


Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Czwartek [12.09.2019, 15:47:17] • Polska

Aktywiści spędzili noc protestując w gdańskim porcie

Aktywiści spędzili noc protestując w gdańskim porcie

fot. Organizator

Dziesięcioro aktywistów i aktywistek spędziło noc na dźwigach w terminalu węglowym portu w Gdańsku, gdzie weszli w środę rano i skąd wezwali polski rząd do ogłoszenia planu odejścia od węgla do 2030 roku. Pokojowy protest trwa już czwarty dzień: rozpoczął się w poniedziałek wieczorem, od namalowania na burcie statku węglowego ogromny napis "Węgiel stop". W tym czasie żaglowiec Rainbow Warrior wpłynął do portu i rzucił kotwicę przy terminalu węglowym, wstrzymując import węgla do Polski.

W ubiegłym roku do Polski trafiło blisko 20 milionów ton węgla z zagranicy, w zdecydowanej większości z Rosji. W tym czasie z naszego kraju wyjechało niespełna 5 milionów ton węgla. Różnica między importem, a eksportem nigdy nie była jeszcze taka duża.
– Statki takie jak ten, którego rozładunek powstrzymują aktywiści, docierają do gdańskiego portu niemal bez przerwy. Węgiel z zagranicy wykorzystywany jest w  polskich elektrowniach, elektrociepłowniach, domach i przemyśle. Protest prowadzony przez aktywistki i aktywistów zwraca uwagę na konieczność pilnej i sprawiedliwej transformacji polskiego systemu energetycznego i odejścia od spalania węgla – powiedział Paweł Szypulski, dyrektor programowy Greenpeace Polska.

– Ponad trzy czwarte Polek i Polaków popiera postulat odejścia od węgla do 2030 roku. Nasze społeczeństwo, na co dzień tak podzielone, w tej kwestii jest zgodne - niezależnie od poglądów politycznych i partii, na które głosujemy, zdecydowana większość z nas chce Polski bez węgla oraz rozwoju czystych i bezpiecznych odnawialnych źródeł energii. Aktywiści i aktywistki, którzy protestują w gdańskim porcie, są głosem Polek i Polaków. Głosem, który muszą w końcu przestać ignorować – dodał Paweł Szypulski.


komentarzy: 3, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 1-3 z 3

Gość • Piątek [13.09.2019, 20:35:43] • [IP: 88.156.206.***]

Nie znam żadnego TW Kurskiego, ale sporo dawnych komunistycznych działaczy działa na orbicie rozmaitych antypolskich lewackich ruchów. Gonić dziadygi!!

Gość • Piątek [13.09.2019, 08:22:34] • [IP: 80.245.189.***]

Gość • Czwartek [12.09.2019, 19:51:52] • [IP: 88.156.206.***]O czym ty bredzisz??Wyznawca TV kurski i ich klamstw?

Gość • Czwartek [12.09.2019, 19:51:52] • [IP: 88.156.206.***]

To nie aktywiści, ale terroryści i tak ich należało potraktować! Tym ludziom wcale nie zależy na ekologii, w tym czasie żaden nawet palcem nie kiwnął w sprawie katastrowy ekologicznej w Warszawie. Gdy okazuje się, że szefem tych ekologów jest Niemiec, sprawa jest jasna - robota na zlecenie Niemiec, by osłabiać państwo Polskie, które potrzebuje surowców. Najpierw komuniści zasypywali kopalnie, potem węgla było za mało, więc import okazał się zbawieniem, a tu łobuzy chcą niszczyć polski przemysł i cyrk odstawiają. W Świnoujściu by to się im nie udało, na laczkach byśmy takich z miasta wynieśli.

Oglądasz 1-3 z 3
■ Zalany serwer - w szpitalu miejskim. Serwer obsługujący komputery do badań w Szpitalu Miejskim im. Jana Garduły został zalany. Stanęła praca? Awaria wydarzyła się w środę: zalaniu uległ główny serwer odpowiedzialny za komunikację wydawania zleceń na badania, dostęp do bazy danych. Sytuacja jest patowa ■ W Świnoujściu nie wprowadzono żadnej kwarantanny w obiektach/hotelach/ośrodkach - informuje Małgorzata Kapłan rzecznik prasowy WSSE w Szczecinie. Ponadto wszystkie obiekty hotelowe poinformowane są o procedurach w przypadku podejrzenia wystąpienia koronawirusa ■ Najwyższa Izba Kontroli kontroluje działania Prezydenta ■ Wyniki głosowania z 27 komisji obwodowych w Świnoujściu: Rafał Trzaskowski – 9849, Andrzej Duda – 6316, Szymon Hołownia – 3091, Krzysztof Bosak – 1192, Robert Biedroń – 625, Władysław Kosiniak – Kamysz – 371, Stanisław Żółtek – 37, Paweł Tanajno – 34, Marek Jakubiak – 29, Waldemar Witkowski – 26, Mirosław Piotrowski – 22 ■