POGODA

Reklama


Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Czwartek [12.09.2019, 15:47:17] • Polska

Aktywiści spędzili noc protestując w gdańskim porcie

Aktywiści spędzili noc protestując w gdańskim porcie

fot. Organizator

Dziesięcioro aktywistów i aktywistek spędziło noc na dźwigach w terminalu węglowym portu w Gdańsku, gdzie weszli w środę rano i skąd wezwali polski rząd do ogłoszenia planu odejścia od węgla do 2030 roku. Pokojowy protest trwa już czwarty dzień: rozpoczął się w poniedziałek wieczorem, od namalowania na burcie statku węglowego ogromny napis "Węgiel stop". W tym czasie żaglowiec Rainbow Warrior wpłynął do portu i rzucił kotwicę przy terminalu węglowym, wstrzymując import węgla do Polski.

W ubiegłym roku do Polski trafiło blisko 20 milionów ton węgla z zagranicy, w zdecydowanej większości z Rosji. W tym czasie z naszego kraju wyjechało niespełna 5 milionów ton węgla. Różnica między importem, a eksportem nigdy nie była jeszcze taka duża.
– Statki takie jak ten, którego rozładunek powstrzymują aktywiści, docierają do gdańskiego portu niemal bez przerwy. Węgiel z zagranicy wykorzystywany jest w  polskich elektrowniach, elektrociepłowniach, domach i przemyśle. Protest prowadzony przez aktywistki i aktywistów zwraca uwagę na konieczność pilnej i sprawiedliwej transformacji polskiego systemu energetycznego i odejścia od spalania węgla – powiedział Paweł Szypulski, dyrektor programowy Greenpeace Polska.

– Ponad trzy czwarte Polek i Polaków popiera postulat odejścia od węgla do 2030 roku. Nasze społeczeństwo, na co dzień tak podzielone, w tej kwestii jest zgodne - niezależnie od poglądów politycznych i partii, na które głosujemy, zdecydowana większość z nas chce Polski bez węgla oraz rozwoju czystych i bezpiecznych odnawialnych źródeł energii. Aktywiści i aktywistki, którzy protestują w gdańskim porcie, są głosem Polek i Polaków. Głosem, który muszą w końcu przestać ignorować – dodał Paweł Szypulski.


komentarzy: 3, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 1-3 z 3

Gość • Piątek [13.09.2019, 20:35:43] • [IP: 88.156.206.***]

Nie znam żadnego TW Kurskiego, ale sporo dawnych komunistycznych działaczy działa na orbicie rozmaitych antypolskich lewackich ruchów. Gonić dziadygi!!

Gość • Piątek [13.09.2019, 08:22:34] • [IP: 80.245.189.***]

Gość • Czwartek [12.09.2019, 19:51:52] • [IP: 88.156.206.***]O czym ty bredzisz??Wyznawca TV kurski i ich klamstw?

Gość • Czwartek [12.09.2019, 19:51:52] • [IP: 88.156.206.***]

To nie aktywiści, ale terroryści i tak ich należało potraktować! Tym ludziom wcale nie zależy na ekologii, w tym czasie żaden nawet palcem nie kiwnął w sprawie katastrowy ekologicznej w Warszawie. Gdy okazuje się, że szefem tych ekologów jest Niemiec, sprawa jest jasna - robota na zlecenie Niemiec, by osłabiać państwo Polskie, które potrzebuje surowców. Najpierw komuniści zasypywali kopalnie, potem węgla było za mało, więc import okazał się zbawieniem, a tu łobuzy chcą niszczyć polski przemysł i cyrk odstawiają. W Świnoujściu by to się im nie udało, na laczkach byśmy takich z miasta wynieśli.

Oglądasz 1-3 z 3
■ Nożownik szalał po ulicy Kochanowskiego. Prawdopodobnie groził mieszkańcom! ■ Mordor nadciąga! Strefa płatnego parkowania wkroczy do centrum Świnoujścia ■ 14 za, 6 przeciw, jeden z radnych wstrzymał się od głosu. Projekt objęcia centrum miasta strefą płatnego parkowania ■ Jedni z najbardziej znanych w Polsce i na świecie świnoujścian Elżbieta i Krzysztof Nakliccy ofiarami wypadku. Pani Elżbieta nie żyje, jej mąż walczy o życie w szpitalu ■ Olgierd Geblewicz – „Rząd PiS zabierze pieniądze uzdrowiskom” ■ Całoroczna strefa płatnego parkowania lekiem na deficyt miejsc postojowych? 3,90 złotych za pierwszą godzinę postoju, za drugą - 4,60 zł, za trzecią - 5,50 zł. Dziś radni ustalą wielkość strefy płatnego parkowania oraz stawki, które mają w niej obowiązywać ■ Sposób „budowania po świnoujsku” polega na budowaniu nowych obiektów w bezpośrednim sąsiedztwie istniejących domów, niezgodnie z zatwierdzoną dokumentacją, w sposób zakłócający spokój mieszkańców, wywołujących hałas i zanieczyszczenie, uniemożliwiając korzystanie z istniejących domów zgodnie z ich przeznaczeniem – pisze nasza Czytelniczka ■