POGODA

Reklama


Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Wtorek [03.09.2019, 19:14:21] • Świnoujście

Zachodniopomorska młodzież walczy z fake newsami

Prawie 80% internautów nie weryfikuje przeczytanych informacji. Jak reagować na kłamstwo, obnażać manipulacje, zwalczać mowę nienawiści i dezinformację? Swoimi doświadczeniami podzieli się Komisja CIVEX Europejskiego Komitetu Regionów i Rada Młodzieży Województwa Zachodniopomorskiego. Zapraszamy na konferencję prasową, która odbędzie się w piątek 6 września o godzinie 12.30 w hotelu Radisson Blu w Świnoujściu, a w której wezmą udział członkowie Komisji CIVEX, a także marszałek Olgierd Geblewicz.

- Młodzież nie zna świata bez Internetu, nie zna życia bez smartfonów. Nie wie, że to co widzi na ekranie swoich telefonów może być kłamstwem i manipulacją. Jeśli jej tego nie uświadomimy, nie pokażemy jak można walczyć z cyfrowym złem, to nie obronimy prawdy. Bez podniesienia kultury dyskusji w Internecie, nie poradzimy sobie z trollingiem i cyfrową przemocą. – mówi marszałek województwa zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.

Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz to autor opinii przyjętej w tym roku przez Europejski Komitet Regionów w której apelował o wsparcie środkami Unijnymi m.in. edukacji obywateli, organizacji pozarządowych i mediów lokalnych. W jego ocenie, bez takich działań Europa nie poradzi sobie w walce z dezinformacją. W tym kierunku idą też prace Komisji Obywatelstwa, Sprawowania Rządów, Spraw Instytucjonalnych i Zewnętrznych (CIVEX) Komitetu Regionów, która już po raz drugi odwiedzi Pomorze Zachodnie. Spotkanie w Świnoujściu będzie okazją do zobaczenia jak młodzież z Pomorza Zachodniego występuje przeciwko fake newsom i mowie nienawiści w mediach społecznościowych.

W przededniu wizyty odbędą się bowiem warsztaty z udziałem 50 reprezentantów młodzieży, a ich efektem będzie oficjalna deklaracja, która zostanie przedstawiona uczestnikom wizyty studyjnej. Stanowisko w tej sprawie zaprezentują przedstawiciele Rady Młodzieży Województwa Zachodniopomorskiego wspierani przez specjalistkę marketingu sektora publicznego Annę Mierzyńską. Podczas spotkania zostanie również przybliżona wspierana przez Komisję Europejską inicjatywa „Wojowników Klawiatury”, gdzie to sami użytkownicy internetu dobrowolnie i oddolnie dementują nieprawdziwe informacje oraz mity unijne. Grupa powstała, żeby przeciwstawiać się kłamstwom w mediach i nie zostawiać ich bez komentarza.

Ciekawą inicjatywą w walce z fake newsami i antyunijną propagandą jest również akcja Social Media Intelligence Unit rozpoczęta przez niezależny politycznie proeuropejski sojusz Alliance4Europe. Efekty swoich prac zaprezentuje również grupa East StratCom, która koncentruje się na kampaniach dezinformacyjnych płynących ze strony Federacji Rosyjskiej.

Zachodniopomorska młodzież „zwalcza mowę nienawiści i dezinformację”
Wizyta studyjna Komisji CIVEX
Konferencja prasowa z udziałem m.in marszałka Olgierda Geblewicza i członków Komisji CIVEX
Piątek, 6 września 2019 roku, godzina 12.30, Hotel Radisson Blu ,Sala „Pomerania”Świnoujście

Biuro Prasowe
Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego


komentarzy: 3, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 1-3 z 3

Gość • Czwartek [12.09.2019, 04:53:19] • [IP: 188.147.41.**]

Geblewicz z PO, autor słynnych przekleństw z nagrań jego niejawnych rozmów... jako przewodnik zagubionych? Myślałem że bezczelność przynajmniej zachowuje pozory.

Gość • Poniedziałek [09.09.2019, 23:56:23] • [IP: 176.221.123.***]

Co ten Geblewitz bredzi za głupoty? Niech się lepiej różnymi swoimi brejzami z PO się zajmie. A od młodzieży niech się już odczepi.

Gość • Czwartek [05.09.2019, 08:18:11] • [IP: 23.226.237.*]

Lewactwo do utylizacji z geblewiczem na czele.

Oglądasz 1-3 z 3
■ Nożownik szalał po ulicy Kochanowskiego. Prawdopodobnie groził mieszkańcom! ■ Mordor nadciąga! Strefa płatnego parkowania wkroczy do centrum Świnoujścia ■ 14 za, 6 przeciw, jeden z radnych wstrzymał się od głosu. Projekt objęcia centrum miasta strefą płatnego parkowania ■ Jedni z najbardziej znanych w Polsce i na świecie świnoujścian Elżbieta i Krzysztof Nakliccy ofiarami wypadku. Pani Elżbieta nie żyje, jej mąż walczy o życie w szpitalu ■ Olgierd Geblewicz – „Rząd PiS zabierze pieniądze uzdrowiskom” ■ Całoroczna strefa płatnego parkowania lekiem na deficyt miejsc postojowych? 3,90 złotych za pierwszą godzinę postoju, za drugą - 4,60 zł, za trzecią - 5,50 zł. Dziś radni ustalą wielkość strefy płatnego parkowania oraz stawki, które mają w niej obowiązywać ■ Sposób „budowania po świnoujsku” polega na budowaniu nowych obiektów w bezpośrednim sąsiedztwie istniejących domów, niezgodnie z zatwierdzoną dokumentacją, w sposób zakłócający spokój mieszkańców, wywołujących hałas i zanieczyszczenie, uniemożliwiając korzystanie z istniejących domów zgodnie z ich przeznaczeniem – pisze nasza Czytelniczka ■