POGODA

Reklama


Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Wtorek [03.09.2019, 19:14:21] • Świnoujście

Zachodniopomorska młodzież walczy z fake newsami

Prawie 80% internautów nie weryfikuje przeczytanych informacji. Jak reagować na kłamstwo, obnażać manipulacje, zwalczać mowę nienawiści i dezinformację? Swoimi doświadczeniami podzieli się Komisja CIVEX Europejskiego Komitetu Regionów i Rada Młodzieży Województwa Zachodniopomorskiego. Zapraszamy na konferencję prasową, która odbędzie się w piątek 6 września o godzinie 12.30 w hotelu Radisson Blu w Świnoujściu, a w której wezmą udział członkowie Komisji CIVEX, a także marszałek Olgierd Geblewicz.

- Młodzież nie zna świata bez Internetu, nie zna życia bez smartfonów. Nie wie, że to co widzi na ekranie swoich telefonów może być kłamstwem i manipulacją. Jeśli jej tego nie uświadomimy, nie pokażemy jak można walczyć z cyfrowym złem, to nie obronimy prawdy. Bez podniesienia kultury dyskusji w Internecie, nie poradzimy sobie z trollingiem i cyfrową przemocą. – mówi marszałek województwa zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.

Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz to autor opinii przyjętej w tym roku przez Europejski Komitet Regionów w której apelował o wsparcie środkami Unijnymi m.in. edukacji obywateli, organizacji pozarządowych i mediów lokalnych. W jego ocenie, bez takich działań Europa nie poradzi sobie w walce z dezinformacją. W tym kierunku idą też prace Komisji Obywatelstwa, Sprawowania Rządów, Spraw Instytucjonalnych i Zewnętrznych (CIVEX) Komitetu Regionów, która już po raz drugi odwiedzi Pomorze Zachodnie. Spotkanie w Świnoujściu będzie okazją do zobaczenia jak młodzież z Pomorza Zachodniego występuje przeciwko fake newsom i mowie nienawiści w mediach społecznościowych.

W przededniu wizyty odbędą się bowiem warsztaty z udziałem 50 reprezentantów młodzieży, a ich efektem będzie oficjalna deklaracja, która zostanie przedstawiona uczestnikom wizyty studyjnej. Stanowisko w tej sprawie zaprezentują przedstawiciele Rady Młodzieży Województwa Zachodniopomorskiego wspierani przez specjalistkę marketingu sektora publicznego Annę Mierzyńską. Podczas spotkania zostanie również przybliżona wspierana przez Komisję Europejską inicjatywa „Wojowników Klawiatury”, gdzie to sami użytkownicy internetu dobrowolnie i oddolnie dementują nieprawdziwe informacje oraz mity unijne. Grupa powstała, żeby przeciwstawiać się kłamstwom w mediach i nie zostawiać ich bez komentarza.

Ciekawą inicjatywą w walce z fake newsami i antyunijną propagandą jest również akcja Social Media Intelligence Unit rozpoczęta przez niezależny politycznie proeuropejski sojusz Alliance4Europe. Efekty swoich prac zaprezentuje również grupa East StratCom, która koncentruje się na kampaniach dezinformacyjnych płynących ze strony Federacji Rosyjskiej.

Zachodniopomorska młodzież „zwalcza mowę nienawiści i dezinformację”
Wizyta studyjna Komisji CIVEX
Konferencja prasowa z udziałem m.in marszałka Olgierda Geblewicza i członków Komisji CIVEX
Piątek, 6 września 2019 roku, godzina 12.30, Hotel Radisson Blu ,Sala „Pomerania”Świnoujście

Biuro Prasowe
Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego


komentarzy: 3, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 1-3 z 3

Gość • Czwartek [12.09.2019, 04:53:19] • [IP: 188.147.41.**]

Geblewicz z PO, autor słynnych przekleństw z nagrań jego niejawnych rozmów... jako przewodnik zagubionych? Myślałem że bezczelność przynajmniej zachowuje pozory.

Gość • Poniedziałek [09.09.2019, 23:56:23] • [IP: 176.221.123.***]

Co ten Geblewitz bredzi za głupoty? Niech się lepiej różnymi swoimi brejzami z PO się zajmie. A od młodzieży niech się już odczepi.

Gość • Czwartek [05.09.2019, 08:18:11] • [IP: 23.226.237.*]

Lewactwo do utylizacji z geblewiczem na czele.

Oglądasz 1-3 z 3
■ Tir jechał prosto na Mercedesa Vana. W niedzielę 31 maja kwadrans przed godziną dziewiątą w miejscowości Rzeczyn koło Wolina na DK 3 tir ze Słowacji nagle zjechał na czołówkę na mercedesa ze Świnoujścia. W ułamkach sekundy kierowca mercedesa z żoną przeżył horror ■ Rada Miasta zdecydowała o kontynuacji w roku 2020 programu bezpłatnych szczepień przeciwko grypie ■ Rada Miasta pozytywnie zaopiniowała projekty zmian granic pasa technicznego i pasa technicznego od strony lądu. Projekty mają związek z planami budowy terminala kontenerowego ■ Dotychczasowy Komendant Państwowej Straży Pożarnej w Świnoujściu st.bryg. mgr inż. Andrzej Lipiński kończy służbę. Uroczyste pożegnanie komendanta w związku z przejściem na emeryturę odbędzie się dziś. 28 maja. W pożegnaniu wezmą udział władze miasta ■ Prezydent miasta: "Mimo ograniczeń Świnoujście dysponuje obecnie dużą rezerwą miejsc dla dzieci, zarówno w żłobku jaki przedszkolach" ■ Kilka minut po godzinie 9.00 rozpoczęły się obrady XXXI sesji Rady Miasta. Posiedzenie odbywa się w trybie zdalnym ■ Mężczyzna jadący na rowerze uderzył w bok jadącego samochodu. W tym czasie nie było żadnej wolnej karetki na terenie naszego miasta! Po poszkodowanego przyleciał śmigłowiec LPR. Do groźnego wypadku doszło około godziny 17:30 na ulicy Grunwaldzkiej, na wysokości dawnego Novatora ■ W sezonie letnim 2020 r. każde przedszkole w miesiącach wakacyjnych pełnić będzie dyżur letni. PM nr 9 z powodu zaplanowanej termomodernizacji placówki swój dyżur pełnić będzie w PM nr 7. Liczba miejsc, ze względu na obostrzenia Głównego Inspektora Sanitarnego, jest ograniczona. Szczegółowych informacji udzielają dyrektorzy placówek. Informacje te zostały również zamieszczone na stronach internetowych Przedszkoli Miejskich ■ Od 25 maja: Będzie można prowadzić zajęcia opiekuńczo-wychowawcze w klasach 1-3 szkoły podstawowej, Będzie można prowadzić konsultację z nauczycielami w szkołach dla maturzystów i uczniów 8 klas przede wszystkim z przedmiotów zdawanych na egzaminach ■