POGODA

Reklama


Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Piątek [06.09.2019, 21:02:12] • Polska

Koniec wakacji to nie koniec atrakcji! Odkryj źródło wielu informacji

Jesteście już po urlopie i tęskno Wam za morzem? Otwórzcie się na morze możliwości, które dają otwarte dane. Pogoda wciąż sprzyja wakacyjnym wojażom a jeśli nie macie pomysłu na krótkie wycieczki - pomogą Wam informacje z zakresu turystyki, które znajdziecie na portalu Dane.gov.pl.

Udostępniamy tam wiarygodne i aktualne dane z ponad stu instytucji. To wiele zbiorów gotowych do pobrania, dotyczących nie tylko krajoznawstwa, ale również z innych dziedzin np. budżetu, pogody czy zdrowia, ale o tym zaraz.

Eksploruj swoją małą ojczyznę

Muzeum Gazownictwa w Paczkowie, Muzeum Dawnego Kupiectwa w Świdnicy, a może Muzeum Młynarstwa i Rolnictwa w Osiecznej? W wykazie muzeów znajdziecie kilkaset pozycji. O istnieniu wielu z tych miejsc pewnie nie mieliście pojęcia. Najwyższy czas, by to zmienić! A może interesują Was lokalne zabytki? W naszym internetowym rejestrze zabytków nieruchomych znajdziecie mnóstwo kościołów i pałaców sprzed wieków. Na liście znajdują się np. XIX-wieczny wiatrak w Mierzynie czy dzwonnica w Wiźnie z początku XVII wieku.

A może w podróżowaniu kierujecie się smakiem? Sprawdźcie zatem, co dobrego można zjeść w regionie, do którego się wybieracie. Czy próbowaliście już słodkich fafernuchów albo chrupiących bugli? Dzięki nam dowiesz się, gdzie odnaleźć przysmaki o tajemniczych nazwach m.in. z Kurpi, Małopolski czy Lubelszczyzny. Na liście produktów regionalnych i tradycyjnych króluje ponad 1800 polskich potraw.

Ocean danych

Portal Dane.gov.pl wciąż się rozwija. Obecnie znajdziecie tam ponad 13 000 zasobów z różnych instytucji. Bezpłatnie udostępniamy tam dane publiczne i zachęcamy do ich ponownego wykorzystywania, również do celów komercyjnych.

Centralny wykaz obiektów hotelarskich, lokalizacja kamer monitorujących przy drogach krajowych, czy lista wynalazków – to kopalnia ciekawych informacji. Wszystkie je znajdziecie na dane.gov.pl. Bank Danych Lokalnych czy dane statystyczne o refundacji leków to kolejne dane, które znajdziecie na naszym portalu.

Wybrane dane są otwarte przez API - tj. kod używany przez programy komputerowe, który umożliwia ich wzajemną komunikację. A to oznacza nieograniczone możliwości dla przedsiębiorców.

- Sprawdzając w aplikacji rozkład jazdy autobusów, czy najbliższe zabytki możemy nie zdawać sobie sprawy, że aplikacje, z których korzystamy powstały właśnie dzięki otwartym danym – mówi Marek Zagórski, minister cyfryzacji.

Bierzcie i korzystajcie

Już dziś dzięki otwartym danym powstaje wiele przydatnych aplikacji. Jedną z nich jest aplikacja Terminy Leczenia NFZ, która wyszukuje najbliższy wolny termin leczenia w ramach pakietu świadczeń gwarantowanych Narodowego Funduszu Zdrowia.

Dzięki udostępnionym przez nas zbiorom danych mogą również powstać aplikacje m.in.:

sugerujące najlepsze miejsce do życia/inwestycji dzięki możliwości wyboru indywidualnych preferencji takich jak np.: gęstość zaludnienia, stan środowiska naturalnego, rozwój infrastruktury, czy wysokości bezrobocia (na podstawie danych z Banku Danych Lokalnych GUS),
wskazujące najkorzystniejsze miejsce na założenie stacji diagnostycznej lub firmy motoryzacyjnej specjalizującej się np. w naprawie japońskich samochodów (na podstawie danych z Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców),
wskazujące, gdzie istnieje wysokie zapotrzebowanie na prywatną przychodnię (na podstawie danych z NFZ nt. zapotrzebowania na specjalistów i długości kolejek na danym obszarze),
umożliwiające zarządzanie miastem w formie gry edukacyjnej – „wyobraź sobie, że jesteś prezydentem miasta i decydujesz, w co miasto w tym roku zainwestuje, a na czym zaoszczędzi – przekonaj się, jakie będą konsekwencje twoich decyzji” (na podstawie danych z rejestru BeSTi@ Ministerstwa Finansów).

Poznaj pozostałe zbiory danych dostępne na portalu dane.gov.pl.

Wydział Komunikacji
Biuro Ministra
Ministerstwo Cyfryzacji


komentarzy: 0, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
■ Dn. 24.08.2019 (sobota) przed godz. 19:00 na przejściu dla pieszych (skrzyżowanie ulic Wojaka Polskiego i Bałtyckiej) przeprowadzałąm rower. Przewróciłąm się i złamałam rękę. Świadków tego zdarzenia proszę o kontakt tel. 694930076 ■
■ Postępowanie prokuratury będzie tu miało kilka płaszczyzn. Bezpośrednią przyczynę śmierci dwójki nastolatków będą badać biegli sądowi. Poza tym prokuratura wszczęła postępowanie w kierunku przyczyn wypadku drogowego w ruchu lądowym ze skutkiem śmiertelnym. Prowadzone są również czynności związane z przesłuchaniem w charakterze świadków osób, które mogą posiadać jakąkolwiek wiedzę na temat okoliczności tego zdarzenia ■ Trwające prace poszukiwawcze nie przynosiły efektu. Dopiero zaangażowanie się prywatnej firmy zajmującej się pracami nurkowymi pozwoliło odnaleźć w Kanale Piastowskim ciała nastolatków. Na pomoc było jednak za późno. Oboje byli pod wodą około 2 godzin. Dwie godziny później, w akcję poszukiwawczą zaangażowała się prywatna firma pracepodwodne.com, która sprawdza grunt pogłębianego przez Urząd Morski w Szczecinie toru wodnego. Na Kanale pojawił się ich statek do badania dna. O godz. 20.08 pod wodę zszedł jej płetwonurek. Około pół godziny później w wodzie znaleziono dwa ciała ■ Mieszkanka przestrzega: Ktoś znęca się nad kotami! Do redakcji zwróciła się Mieszkanka Świnoujścia, która przestrzega właścicieli, bądź osoby dokarmiające koty działkowe. W liście możemy przeczytać jakich okrucieństw się ktoś dopuścił wobec tych niewinnych zwierząt ■ Radni podzieleni w sprawie sytuacji w PEC-u. Opozycja domaga się szczegółowych wyjaśnień, stronnicy prezydenta popierają jego stanowisko o koniecznym postępowaniu sądowym. W obronie zwalnianego z pracy związkowca NSZZ "Solidarność" będzie dziś demonstrować przed zakładem, na ulicach i przed Urzędem Miasta ■ Kontrowersje wokół dopuszczenia do głosu przedstawiciela "Solidarności" na sesji Rady Miasta.Po jego wystąpieniu obrady przerwano w celu spotkania przewodniczących klubów radnych z prezydium rady ■ Przewodniczący NSZZ "Solidarność" Pomorza Zachodniego do radnych Świnoujścia: "Prezes PEC-u w Świnoujściu, zwalniając przewodniczącego zakładowej "Solidarnosci" złamała kodeks pracy oraz ustawę o związkach zawodowych ■