POGODA

Reklama


Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Czwartek [16.05.2019, 07:39:55] • Polska

Rodzinie – do usług!

Rodzinie – do usług!

fot. Organizator

#royalbaby – wszyscy dziś je zobaczyli, czekamy na podanie imienia. Rodzice w Polsce najczęściej nadają synom imiona: Antoni, Jakub, Jan, Szymon i Aleksander. Poza podpowiedziami jak nazwać dziecko, ułatwiamy życie rodzicom także na inne sposoby. Dowiedz się jak.

Gdyby Książę Harry i jego żona mieszkali w Polsce mogliby wejść na nasz portal www.dane.gov.pl i tam poszukać inspiracji. Baza zawiera imiona, jakie inni rodzice nadawali swoim dzieciom przez ostatnich 18 lat. Znajdziecie tam zarówno te najbardziej popularne, jak i te bardziej oryginalne imiona. Pomysłów nie brakuje.

Ułatwiamy pierwsze kroki

Coraz więcej e-usług powstaje z myślą o ułatwieniach dla rodzin. Jedna z nich, która przydaje się tuż po urodzeniu dziecka, to możliwość zgłoszenia przez Internet jego narodzin.

– 1 czerwca 2018 r. skończyły się czasy, w których zestresowani rodzice – po burzliwych obradach na temat wyboru imienia – musieli wsiąść w auto lub autobus i jechać zarejestrować potomka. Od niemal roku mogą to zrobić z domu – mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski. – Wystarczy komputer lub telefon, dostęp do Internetu i Profil Zaufany. Wszystko trwa krócej niż drzemka malucha. Wystarczy wejść na www.obywatel.gov.pl – dodaje szef Ministerstwa Cyfryzacji.

Cały proces to 5 prostych kroków.

Krok 1: oświadczasz, że jesteś matką/ojcem dziecka
Krok 2: sprawdzasz poprawność swoich danych, wprowadzasz dane drugiego rodzica
Krok 3: wpisujesz dane dziecka
Krok 4: wybierasz adres zameldowania dziecka i sposób, w który chcesz odebrać dokumenty (elektronicznie – skrzynka na ePUAP, osobiście w urzędzie lub pocztą tradycyjną)

Krok 5: podgląd wniosku i... podpis (Profilem Zaufanym).

Gotowe!

Niezbędnik rodzica

Odpis aktu urodzenia, w zależności od wybranej przez Ciebie opcji, dostaniesz w wersji papierowej lub elektronicznej. Razem z nim otrzymasz powiadomienie o nadanym numerze PESEL oraz zaświadczenie o zameldowaniu.

Rodzicu, pamiętaj: Profil Zaufany to coś, co koniecznie powinieneś założyć. Przyda się nie tylko przy zgłaszaniu narodzin dziecka, ale i przy załatwianiu wielu innych spraw związanych z nowym członkiem rodziny, ale i Twoich. Sprawdź, jak go zdobyć – szybko i za darmo.

Od 1 czerwca 2018 r. do dziś – bez wychodzenia z domu rodzice zgłosili narodziny 36 675 maluchów.

Zgłoś urodzenie dziecka – masz na to 21 dni od dnia wystawienia karty urodzenia. Książe Harry ma 42 dni, ale za to musi iść do urzędu. Nawet książęcy tytuł go z tego nie zwalnia.

O projekcie
Projekt „Kampanie edukacyjno-informacyjne na rzecz upowszechniania korzyści z wykorzystywania technologii cyfrowych" realizowany jest przez Ministerstwo Cyfryzacji we współpracy z Państwowym Instytutem Badawczym NASK. Kampanie mają na celu promowanie wykorzystywania technologii w codziennym życiu przez osoby w różnym wieku, przełamywanie barier z tym związanych oraz wzrost cyfrowych kompetencji społeczeństwa. Projekt obejmuje cztery obszary: jakość życia, e-usługi publiczne, bezpieczeństwo w sieci i programowanie.


komentarzy: 1, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 1-1 z 1

Gość • Czwartek [16.05.2019, 18:30:34] • [IP: 178.238.253.***]

#royalbaby :)

Oglądasz 1-1 z 1
■ Miejska Biblioteka Publiczna im. Stefana Flukowskiego w Świnoujściu serdecznie zaprasza w czwartek, 22 sierpnia b.r. o godz. 16:00, na spotkanie z Panią MARTĄ MATYSZCZAK, autorką komedii kryminalnej pt. „TRUP w SANATORIUM”. Akcja powieści osadzona jest w Świnoujściu, książka została niedawno wydana w popularnym autorskim cyklu: „Kryminał pod psem”. Spotkanie z aktualnie najlepszą w kraju autorką kryminałów „z przymrużeniem oka” poprowadzi Redaktor Naczelna TV „Słowianin” - Pani Mariola Żółtowska. Wszystkie osoby zainteresowane twórczością autorki „Trupa w Sanatorium” zapraszamy do Biblioteki Głównej przy ul. Piłsudskiego 15. Wstęp wolny! ■
■ W niedzielę 18. sierpnia rozegrana zostanie kolejna edycja Biegu Wspinaczkowego na Latarnię. Start o 16:00, zapisy od 15:00. Do pokonania 311 stopni schodów na Latarnię Morską w Świnoujściu. Na ten specyficzny i wyjątkowy bieg zapraszają Klub Biegacza Jogging i Stowarzyszenie Miłośników Latarń Morskich ■ Ruszył nabór wniosków o dofinansowanie zakupu wózka inwalidzkiego o napędzie elektrycznym ■ Mężczyzna wpadł do kanału portowego. Wyszedł z niego o własnych siłach. Do zdarzenia doszło w nocy z soboty na niedzielę. Mężczyzna zagapił się i wpadł do wody. Wyszedł z niej o własnych siłach. Na miejsce przyjechała policja. Około godziny 1.30 przy przeprawie promowej Bielik, po stronie Warszowa, do wody wpadł mężczyzna. Dopłynął on do drabinek i wyszedł z wody o własnych siłach. Po tym, jak wydostał się na powierzchnię, na miejsce dojechała policja ■ Z Terminala w Świnoujściu PGNiG wyekspediowało już 5000 cystern z ładunkiem skroplonego gazu ziemnego (LNG). Największym odbiorcą LNG są stacje regazyfikacji obsługujące miejscowości, które nie mają dostępu do ogólnopolskiej sieci dystrybucji gazu ■ W ubiegłym roku z podatku od nieruchomości prezydent Janusz Żmurkiewicz zwolnił 7 firm. Bywały lata, kiedy przedsiębiorców, którzy skorzystali na takim zwolnieniu, było dwa razy tyle. W ciągu 10 lat z tego powodu do miejskiego budżetu nie wpłynęło ponad 7,5 mln złotych ■