POGODA

Reklama


Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Wtorek [23.04.2019, 08:23:12] • Polska

Dowód na udaną majówkę

Dowód na udaną majówkę

fot. Organizator

Wypad w góry, nad morze, a może krótki wyjazd za granicę? To dobry plan na majówkę. Jeśli wyruszasz poza Polskę to pamiętaj, że musisz mieć przy sobie ważny dowód osobisty. Jeśli dziś online złożysz wniosek, jest szansa że na majówkę odbierzesz nowy dokument. Ruszasz w kraj? Zabierz ze sobą telefon komórkowy, a razem z nim... aplikację mObywatel!

Złożenie przez Internet wniosku o dowód osobisty trwa kilka chwil. Wejdź na www.obywatel.gov.pl i wybierz usługę „Uzyskaj dowód osobisty z warstwą elektroniczną". Od 4 marca wszystkie dowody osobiste to e-dowody, czyli dokumenty z warstwą elektroniczną.
Kolejne kroki:

· Kliknij przycisk „Złóż wniosek".

· Zaloguj się Profilem Zaufanym.

· Wybierz powód ubiegania się o dowód.

· Wybierz dowolny urząd, w którym odbierzesz gotowy dowód.

· Zaznacz, czy chcesz mieć podpis osobisty. To zaawansowany podpis elektroniczny umieszczany w e-dowodzie. W kontakcie z urzędem (podmiotem publicznym) jest tak samo ważny jak podpis własnoręczny. Możesz go też używać do załatwiania innych spraw – z firmami lub osobami, jeśli zgodzą się na to obie strony. Ty jako jedna strona i inna osoba lub firma jako druga strona.

· Dołącz zdjęcie. Szczegóły znajdziesz w sekcji „Co przygotować".

· Sprawdź, czy wpisałeś poprawne dane – znajdziesz je potem na oryginalnym dowodzie (imię lub imiona, nazwisko, nazwisko rodowe, imiona rodziców, datę urodzenia, płeć).

· Uzupełnij brakujące dane kontaktowe. Upewnij się, że masz w swoim wniosku poprawny e-mail. To na ten adres dostaniesz numer wniosku wraz z nazwą urzędu, w którym odbierzesz dowód.

· Po wypełnieniu formularza system przekieruje Cię do usługi e-podpis na stronie pz.gov.pl.

· Sprawdź i podpisz wniosek Profilem Zaufanym.

Jeśli urzędnik w Twoim wniosku znajdzie braki lub błędy, dostaniesz wiadomość na skrzynkę ePUAP. Sprawdzaj ją – jeśli odpowiesz na wiadomość urzędnika, przyspieszysz załatwienie sprawy.

Dobre foto

Zdjęcie w wersji elektronicznej – jeśli takie masz, złożenie przez Internet wniosku o nowy dowód, zajmie kilka chwil. Jakie musi być zdjęcie do dowodu?
Po pierwsze powinno być aktualne – zrobione nie wcześniej, niż na pół roku przed złożeniem wniosku. Po drugie – na zdjęciu nie możesz mieć nakrycia głowy, okularów z ciemnymi szkłami ani innych rzeczy, które utrudniają rozpoznanie. Powinno przedstawiać całą głowę oraz górną część barków, a twarz powinna zajmować 70-80% fotografii.
Sprawdź, jakie warunki powinno spełniać zdjęcie do dowodu.

Poprawne zdjęcie to ważna sprawa. Jeśli nie będzie spełniać wymagań, urzędnik odmówi Ci wydania dowodu. Będziesz musiał uzupełniać wniosek, czyli procedura potrwa dłużej. Dlatego nie kombinuj, zadbaj o dobre foto.
Druga ważna sprawa – Profil Zaufany. To on umożliwi Ci szybkie załatwienie sprawy. Jeśli go jeszcze nie masz, sprawdź jak to zmienić.

Bądź mObywatelem

Co jeszcze warto załatwić przed majówką? Na pewno warto ściągnąć na telefon aplikację mObywatel. To bezpłatna i oficjalna rządowa aplikacja na smartfony. Dzięki niej zyskasz szybki dostęp do swoich mDokumentów. Jest dostępna zarówno dla telefonów z system Android, jak i iOS.
Dzięki niej możesz okazać swoją tożsamość wszędzie tam, gdzie nie jest wymagany dowód osobisty czy paszport. Gdzie? Np. przy zakładaniu kart lojalnościowych, przy rejestracji w ramach usług takich jak siłownie, sklepy, usługi medyczne, usługi hotelarskie.

– mObywatel to wirtualny portfel, w którym trzymamy dokumenty. Po pierwsze – mTożsamość, czyli odzwierciedlenie danych z dowodu osobistego. Wkrótce – trafi tam też m.in. mDowód Rejestracyjny. Uczniowie mogą korzystać z mLegitymacji szkolnej, studenci – wkrótce z mLegitymacji studenckiej – dodaje szef Ministerstwa Cyfryzacji.

Potwierdzaj tożsamość smartfonem.

Dodatkowo – w celu potwierdzenia swojej tożsamości – dzięki aplikacji możesz przekazać swoje dane jej innym użytkownikom. Warunkiem wymiany danych jest posługiwanie się aplikacjami na smartfonach z tym samym systemem operacyjnym.

O projekcie
Projekt „Kampanie edukacyjno-informacyjne na rzecz upowszechniania korzyści z wykorzystywania technologii cyfrowych" realizowany jest przez Ministerstwo Cyfryzacji we współpracy z Państwowym Instytutem Badawczym NASK. Kampanie mają na celu promowanie wykorzystywania technologii w codziennym życiu przez osoby w różnym wieku, przełamywanie barier z tym związanych oraz wzrost cyfrowych kompetencji społeczeństwa. Projekt obejmuje cztery obszary: jakość życia, e-usługi publiczne, bezpieczeństwo w sieci i programowanie.

Wydział Komunikacji Ministerstwa Cyfryzacji


komentarzy: 0, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
■ W sezonie letnim 2020 r. każde przedszkole w miesiącach wakacyjnych pełnić będzie dyżur letni. PM nr 9 z powodu zaplanowanej termomodernizacji placówki swój dyżur pełnić będzie w PM nr 7. Liczba miejsc, ze względu na obostrzenia Głównego Inspektora Sanitarnego, jest ograniczona. Szczegółowych informacji udzielają dyrektorzy placówek. Informacje te zostały również zamieszczone na stronach internetowych Przedszkoli Miejskich ■ Od 25 maja: Będzie można prowadzić zajęcia opiekuńczo-wychowawcze w klasach 1-3 szkoły podstawowej, Będzie można prowadzić konsultację z nauczycielami w szkołach dla maturzystów i uczniów 8 klas przede wszystkim z przedmiotów zdawanych na egzaminach ■