POGODA

Reklama


Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Poniedziałek [01.04.2019, 14:05:40] • zachodniopomorskie

To nie prima aprilis – lecimy do Kopenhagi

To nie prima aprilis – lecimy do Kopenhagi

fot. Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego

Kilkudziesięciu pasażerów, a wśród nich słynni Egon Olsen i kopenhaska Syrenka. To pierwsi pasażerowie, którzy przybyli na Pomorze Zachodnie dzięki uruchomieniu przez Scandinavian Airlines System połączenia lotniczego Kopenhaga - Szczecin–Goleniów. Długo wyczekiwane loty na stałe wchodzą w rozkład skandynawskiego przewoźnika. Szczególnie wyczekiwał ich świat biznesu, gdyż Pomorze Zachodnie i Danię łączą silne więzy gospodarcze.

- Decyzja SAS to wsłuchanie się w potrzeby Pomorza Zachodniego. Wierzymy, że nowe połączenie wyzwoli zachodniopomorski potencjał turystyczny i biznesowy. Dla Skandynawów, a Duńczyków w szczególności, jesteśmy atrakcyjnym miejscem do robienia biznesu. Mają tu dobrych pracowników, sprzyjające warunki i pomocną administrację. Tym, czego brakowało, było właśnie szybkie połączenie lotnicze. – przekonywał Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.

Po ponad 10 latach starań w końcu Pomorze Zachodnie oraz Danię scaliło stałe połączenie lotnicze, dostępne dla pasażerów pięć razy w tygodniu. Kierunek jest atrakcyjny zarówno dla duńskich turystów, których na Pomorzu Zachodnim nie brakuje przez cały rok, ale także dla Polaków, gdyż w Kopenhadze zlokalizowany jest hub linii lotniczej SAS, oferujący połączenie do ponad 200 miast na świecie.

- Dla Polsko – Duńskiej współpracy to świetny dzień. Przez Bałtyk dzieli nas zaledwie 90km do wyspy Bornholm. Łączy nas współpraca w Unii Europejskiej, jesteśmy razem w NATO, a nasze kontakty dyplomatyczne trwają od 100 lat. To połączenie lotnicze jest szczególnie cenne dla tak dobrze rozwijających się relacji biznesowych. Ta część Polski jest dla naszych firm niezwykle ważna, lokalne władze sa bardzo przyjazne. Musimy pracować nad tym, by otworzyć kolejne połączenie, już z zachodnią Danią. - wyjaśniał Ambasador Danii w RP Ole Egberg Mikkelsen.

- Powraca połączenie lotnicze do Kopenhagi. Kiedyś już próbowaliśmy je uruchomić, ale wtedy nie do końca się udało. Wierzę, że tym razem to wyzwanie zakończy się sukcesem. Dania to są dziesiątki podmiotów gospodarczych, to jeden z najważniejszych podmiotów. Te filmy zatrudniają mnóstwo specjalistów, którzy są tu ściągani z całej Polski. Samolot to rozwiązanie nie tylko dla biznesu ale i turystów. – mówił Prezydent Szczecina Piotr Krzystek.

Nowe połączenie to ukłon w kierunku Polaków pracujących w duńskiej stolicy i jej okolicach, ale także świetna wiadomość dla świata biznesu, która ułatwi Duńczykom procesy inwestycyjne i zarządzanie przedsiębiorstwami zlokalizowanymi w zachodniopomorskiem. A warto pamiętać, że na Pomorzu Zachodnim Duńczycy zainwestowali już ponad miliard złotych. Na dodatek zachodniopomorskie firmy co roku eksportują do Danii towary warte blisko 1 mld zł.

- Byliśmy jedną z firm, które przyłączyły się do lobbowania za otwarciem tego połączenia. Dla biznesu jest to oszczędność kilku godzin tylko podczas jednej podróży. Naprawdę wielu pracowników kursuje pomiędzy Pomorzem Zachodnim i Danią. Nie jest to jedna czy dwie podróże w roku, a znacznie więcej. - mówiła Dorte Walter z firmy DGS.

Uruchomienie połączeń lotniczych było okazją do zorganizowania w Kopenhadze seminarium dla polskich i duńskich przedsiębiorców, podczas którego zaprezentowano potencjał turystyczny i inwestycyjny Pomorza Zachodniego.

- Pomorze Zachodnie to ponad 180 kilometrów przepięknego wybrzeża Morza Bałtyckiego, malownicze plaże, piękne klify. Duńczycy chętnie odwiedzają nasze urokliwe miejscowości i uzdrowiska, korzystają z turystyki zdrowotnej. Pomorze Zachodnie rozsławiła przecież duńska reprezentacja podczas Euro 2012. Dzięki SAS, nasz region odkryje jeszcze więcej Duńczyków. - podkreślał Członek Zarządu Województwa Zachodniopomorskiego Janusz Gromek.

Organizatorami wydarzenia były Województwo Zachodniopomorskie, Gmina Miasto Szczecin i Port Lotniczy-Szczecin-Goleniów. Wśród partnerów należy wymienić Ambasadę RP w Kopenhadze, Ambasadę Danii w RP, Polską Organizację Turystyczną w Sztokholmie, Żeglugę Szczecińską, Zachodniopomorską Regionalną Organizację Turystyczną, Hotel Radisson Blu w Szczecinie, Binowo Park Golf Club, Fundację Kołobrzeg SPA i Gminę Goleniów. W wydarzenie zaangażowały się również firmy z kapitałem duńskim działające w Województwie Zachodniopomorskim: Scandinavian Airlines System, DGS, Radiometer, 3shape, BIC Electric i Bestseller.

SAS jest piątym przewoźnikiem latającym z i do Goleniowa. Port Lotniczy Szczecin-Goleniów w 2018 roku obsłużył 598 tys. pasażerów (w 2014 roku było to 287.029 pasażerów). W ciągu ostatnich 5 lat w rozwój Portu Lotniczego Samorząd Województwa Zachodniopomorskiego zainwestował kwotę 20 mln zł, co przyczyniło się m.in. do rozbudowy infrastruktury, rozwoju siatki połączeń czy spłaty kredytów.

Biuro Prasowe
Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego


komentarzy: 0, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
■ Dn. 24.08.2019 (sobota) przed godz. 19:00 na przejściu dla pieszych (skrzyżowanie ulic Wojaka Polskiego i Bałtyckiej) przeprowadzałąm rower. Przewróciłąm się i złamałam rękę. Świadków tego zdarzenia proszę o kontakt tel. 694930076 ■
■ We wtorek w pierwszj części dnia na północy kraju, następnie również na zachodzie oraz w centrum spodziewane są silne porywy wiatru wiejącego z północnego-zachodu i zachodu o prędkości maksymalnej do 70-80 km/h. ■ Prognozuje się wystąpienie na wybrzeżu silnego, północno-zachodniego wiatru osiągającego w porywach 70-75 km/h. ■ Postępowanie prokuratury będzie tu miało kilka płaszczyzn. Bezpośrednią przyczynę śmierci dwójki nastolatków będą badać biegli sądowi. Poza tym prokuratura wszczęła postępowanie w kierunku przyczyn wypadku drogowego w ruchu lądowym ze skutkiem śmiertelnym. Prowadzone są również czynności związane z przesłuchaniem w charakterze świadków osób, które mogą posiadać jakąkolwiek wiedzę na temat okoliczności tego zdarzenia ■ Trwające prace poszukiwawcze nie przynosiły efektu. Dopiero zaangażowanie się prywatnej firmy zajmującej się pracami nurkowymi pozwoliło odnaleźć w Kanale Piastowskim ciała nastolatków. Na pomoc było jednak za późno. Oboje byli pod wodą około 2 godzin. Dwie godziny później, w akcję poszukiwawczą zaangażowała się prywatna firma pracepodwodne.com, która sprawdza grunt pogłębianego przez Urząd Morski w Szczecinie toru wodnego. Na Kanale pojawił się ich statek do badania dna. O godz. 20.08 pod wodę zszedł jej płetwonurek. Około pół godziny później w wodzie znaleziono dwa ciała ■ Mieszkanka przestrzega: Ktoś znęca się nad kotami! Do redakcji zwróciła się Mieszkanka Świnoujścia, która przestrzega właścicieli, bądź osoby dokarmiające koty działkowe. W liście możemy przeczytać jakich okrucieństw się ktoś dopuścił wobec tych niewinnych zwierząt ■ Radni podzieleni w sprawie sytuacji w PEC-u. Opozycja domaga się szczegółowych wyjaśnień, stronnicy prezydenta popierają jego stanowisko o koniecznym postępowaniu sądowym. W obronie zwalnianego z pracy związkowca NSZZ "Solidarność" będzie dziś demonstrować przed zakładem, na ulicach i przed Urzędem Miasta ■ Kontrowersje wokół dopuszczenia do głosu przedstawiciela "Solidarności" na sesji Rady Miasta.Po jego wystąpieniu obrady przerwano w celu spotkania przewodniczących klubów radnych z prezydium rady ■ Przewodniczący NSZZ "Solidarność" Pomorza Zachodniego do radnych Świnoujścia: "Prezes PEC-u w Świnoujściu, zwalniając przewodniczącego zakładowej "Solidarnosci" złamała kodeks pracy oraz ustawę o związkach zawodowych ■