POGODA

Reklama


Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Poniedziałek [01.04.2019, 07:07:46] • Polska

Jak Polacy traktują zwierzęta? Wyniki ogólnopolskiej ankiety

Jak Polacy traktują zwierzęta? Wyniki ogólnopolskiej ankiety

fot. Organizator

Zmienia się stosunek Polaków do zwierząt. Stajemy się coraz bardziej wrażliwi na ich krzywdę i coraz chętniej im pomagamy. Reagujemy, widząc psa na łańcuchu – ponad 36% ankietowanych próbuje w takiej sytuacji rozmawiać z właścicielem czworonoga. Niemal tyle samo osób (niemal 35%) powiadamia lokalną organizację prozwierzęcą o błąkającym się po ulicy zwierzaku. Aż 87% ankietowanych, na pytanie „czy pomagasz zwierzętom”, odpowiada twierdząco, a 10% deklaruje, że jest wolontariuszem w schronisku dla zwierząt.

To wyniki ogólnopolskiej ankiety „Jak Polacy traktują zwierzęta?”, przeprowadzonej przez największy serwis internetowy piszący o zwierzętach – psy.pl. Celem badania było poznanie nie tylko stanu wiedzy Polaków, ale też podejścia do pomocy zwierzętom oraz opieki nad nimi.

87,4% ankietowanych, na pytanie „czy pomagasz zwierzętom”, odpowiada „tak”. Najczęściej wybieraną przez ankietowanych formą pomocy jest przekazywanie pieniędzy na wsparcie zwierzaków – tak deklaruje 34% ankietowanych. 27,4% uczestników badania od czasu do czasu bierze udział w specjalnych akcjach, np. dniach otwartych schronisk. 16% badanych deklaruje, że jest wirtualnym opiekunem jakiegoś zwierzęcia lub udostępnia na Facebooku zdjęcia psów potrzebujących pomocy. Wolontariuszami w schroniskach jest 10% osób biorących udział w ankiecie. Jak Polacy traktują zwierzęta? Wyniki ogólnopolskiej ankiety

fot. Organizator

Błąkający się pies też nie zostanie bez opieki
Najwięcej badanych (34,4%), widząc błąkającego na ulicy psa, powiadamia o tym lokalną organizację prozwierzęcą. Z kolei 25,8% ankietowanych zgłasza taką sytuację policji czy straży miejskiej. W siłę internetu wierzy 22,3% badanych, którzy deklarują, że robią psu zdjęcie i publikują je na Facebooku, mając nadzieję, że w ten sposób odnajdzie się właściciel. Co szósty respondent o błąkającym się psie informuje odpowiednie osoby w gminie. 

Pies na łańcuchu…
Psiarze są skłonni reagować, kiedy widzą psa na łańcuchu – 36,2% respondentów deklaruje, że próbuje rozmawiać z właścicielami psa trzymanego na uwięzi. Niewiele mniej osób (prawie 30%) upewnia się, czy łańcuch jest odpowiedniej długości, buda szczelna, a zwierzę ma dostęp do miski z wodą. Z prośbą o interwencję policji lub odpowiedniej organizacji prozwierzęcej występuje blisko 24% osób. Niemal 5% ankietowanych w ogóle nie reaguje, kiedy widzi psa na łańcuchu. 

Jak Polacy traktują zwierzęta? Wyniki ogólnopolskiej ankiety

fot. Organizator

Ponad połowa psiarzy (55,8%) wykazała się znajomością obowiązujących przepisów dotyczących trzymania psów na łańcuchu – wiedzą oni, iż zwierzę może przebywać na nim, ale nie dłużej niż 12 godzin, a sam łańcuch musi mieć minimum trzy metry długości.

Ponad jedna trzecia ankietowanych powiela informacje niezgodne z prawdą – 28,3% respondentów jest zdania, że według przepisów pies w ogóle nie może przebywać na uwięzi, a niemal 2% uczestników badania uważa, że zwierzę może być na łańcuchu i to bez ograniczeń.

Jak Polacy traktują zwierzęta? Wyniki ogólnopolskiej ankiety

fot. Organizator

Co z kastracją?
Niemal trzy czwarte ankietowanych (74,4%) deklaruje, że poddałoby swoje nierasowe zwierzę zabiegowi kastracji. Niestety aż 14,3% biorących udział w badaniu powiela panujący wśród niektórych psiarzy mit – twierdzą oni, że nie zdecydowaliby się na tego typu zabieg, gdyż „suczka najpierw powinna mieć szczeniaki”.

Badanie zrealizowano w dniach 12-20 lutego 2019 r. metodą ankiety online, w której wzięło udział 453 osoby, użytkownicy portalu psy.pl. 

Psy.pl należy do platformy komunikacji dla miłośników i opiekunów zwierząt Petstar (w skład której także wchodzi koty.pl). Portal jest największym serwisem internetowym o tematyce zwierzęcej. Angażuje także czytelników w aktywne działanie na rzecz zwierząt, np. promując ogólnopolską akcję charytatywną „Zerwijmy łańcuchy” – coroczny protest przeciwko trzymaniu psów na uwięzi i uświadamianie społeczności, że jest to niehumanitarne.

www.art-media.com.pl/


komentarzy: 0, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
■ Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Szczecinie Inspektorat w Świnoujściu poszukuje kandydata do pracy. Wymagane wykształcenie: średnie. Miejsce pracy: ZUS Inspektorat w Świnoujściu ul. Piastowska 63. Więcej informacji na stronie: www.zus.pl lub w sekretariacie pod nr telefonu 91-382-38-00 ■
■ Nie uwierzycie. W Świnoujściu za korzystanie z toalety w jednym z lokali gastronomicznych można zapłacić nawet 20 złotych! Takie rzeczy tylko u nas! Świnoujście restauracja Azjan. Szok! – pisze nasz Czytelnik – Czy jego właściciele mają dość ludzi z zewnątrz i to taki straszak? Kiedyś przeżywaliśmy w Międzyzdrojach 5 złotych za kibelek w jakieś kawiarni, gdzie wszystko było na biało, ściany, fotele, stoły taki exclusive, a tu takie cacko 20 złotych toaleta – nie może wyjść z podziwu nasz Czytelnik ■ W niedzielny poranek Świnoujście wstrzymało oddech. Stanęły promy, ewakuowano mieszkańców przybrzeżnych domów, nawet pracownicy biura mariny-portu jachtowego musieli opuścić swoje miejsce pracy gdy 700 kilogramowy niewybuch przepływał 8.45 przez centrum miasta ■ Żegluga Świnoujska informuje, że do 31 sierpnia 2019 r. ogólnodostępna przeprawa promowa „Centrum” (popularne „Karsibory”) będzie czynna przez całą dobę siedem dni w tygodniu. Jednocześnie przypomina, że do 20 września 2019 r. przeprawę będą obsługiwały trzy promy ■