POGODA

Reklama


Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Środa [27.03.2019, 22:16:39] • Szczecin

Już w najbliższy piątek „Amazońska noc”, czyli finisaż wystawy „Inspirowani naturą”

Już w najbliższy piątek „Amazońska noc”, czyli finisaż wystawy „Inspirowani naturą”

fot. Organizator

Dobiega końca prezentacja fascynującej wystawy „Inspirowani naturą. Rękodzieło Indian Amazonii. W hołdzie Borysowi Malkinowi”. Ekspozycję można oglądać tylko do końca marca. Zanim wystawa wyjedzie do innych muzeów, a miejsce prezentowanych obiektów zajmą inne cenne, zapraszamy do udziału w „Amazońskiej nocy”.

W piątkowy wieczór (29 marca 2019) w gmachu muzeum przy Wałach Chrobrego będzie można nie tylko poczuć atmosferę amazońskiej dżungli, ale także jej posmakować, usłyszeć ją i zobaczyć… Wstęp wolny!
W programie „Amazońskiej nocy” między innymi: projekcje filmowe (we współpracy z Watch Docs, Krupa Gallery, Charles Fairbanks oraz Sanho Tree), wykład dra Filipa Rogalskiego „Amazońskie noce, amazońskie spania”, koncert gitarowy Macieja Kazuby „Kauzba w dżungli w rytmach bossa novy”, „Tsantse, trucizny i używki. Życie Indian Amazonii", czyli oprowadzanie kuratorskie po wystawie, oraz konkurs z nagrodami. Przez cały wieczór trwać będą warsztaty leżenia w hamaku, będzie można spróbować amazońskich kaw i innych południowoamerykańskich przysmaków. Specjalnie dla najmłodszych nocnych marków uruchomiona zostanie strefa edukacyjna z kreatywnymi grami i zabawami. Tylko tego wieczoru (i tej nocy) będzie można nabyć w specjalnych cenach muzealne wydawnictwa poświęcone kulturom pozaeuropejskim oraz pamiątki z wystaw.

PROGRAM
18.00 | Sala konferencyjna | I piętro, skrzydło północne
Projekcja filmu „Nowoczesna dżungla”, reż. Charles Fairbanks, Meksyk 2016

19.15 | Wystawy afrykańskie | I piętro, skrzydło południowe
„Kauzba w dżungli w rytmach bossa novy” – koncert gitarowy Macieja Kazuby

20.00 | Wystawa „Inspirowani naturą. Rękodzieło Indian Amazonii” | I piętro, skrzydło południowe
„Tsantse, trucizny i używki. Życie Indian Amazonii" | Spacer kuratorski po wystawie „Indianie Amazonii” | Katarzyna Findlik

21.00 | Wystawy afrykańskie | I piętro, skrzydło południowe
Konkurs z nagrodami: tarcie manioku na czas

21.30 | Sala konferencyjna | I piętro, skrzydło północne
Wykład dra Filipa Rogalskiego „Amazońskie noce, amazońskie spania – etnograficzny nokturn z badań terenowych u ludu Arabela”

22.30 | Sala konferencyjna | I piętro, skrzydło północne
Projekcja filmów: „Klątwa obfitości”, reż. Ewa Ewart, Polska 2018, oraz „Kogo niszczy wojna z koką”, reż. Josh Dautoff, USA 2009

PRZEZ CAŁY CZAS TRWANIA WYDARZENIA (18.00–00.00)
– Warsztaty leżenia w hamaku
– Strefa edukacyjna dla najmłodszych
– Degustacja kaw z Amazonii
– Amazońskie przysmaki
– Kiermasz wydawnictw (publikacje Działu Kultur Pozaeuropejskich) oraz pamiątek

„Amazońskie noce, amazońskie spania – etnograficzny nokturn z badań terenowych u ludu Arabela”
Wykład dra Filipa Rogalskiego

Motywem przewodnim wystąpienia będzie przegląd zjawisk kulturowych związanych z nocnością wśród ludu Arabela z Amazonii peruwiańskiej: od nocnych łowów i interpretacji nocnego pejzażu dźwiękowego, poprzez zwyczaje związane ze spaniem, spotkania z niepokojącymi nocnymi istotami, nocne rytuały, aż po „nocne słowa”, czyli przekazywane nocą mity i (za dnia) opowiadane sny.
Filip Rogalski – doktor etnologii i antropologii kulturowej. Studiował etnologię i antropologię społeczną w Poznaniu, Barcelonie i Paryżu. W latach 2005–2009 prowadził badania w Amazonii peruwiańskiej wśród ludów Arabela, Quechua, Huambisa i Aguaruna, odwiedzając również ludy Bora, Huitoto i Urarina. Obecnie pracuje w Instytucie Filozofii i Socjologii PAN w Warszawie.

„Nowoczesna dżungla”
reżyseria: Charles Fairbanks
zdjęcia: Charles Fairbanks
montaż: Charles Fairbanks
produkcja: Charles Fairbanks, Saul Kak
Meksyk 2016
czas trwania: 72 minuty

Nowoczesna dżungla jest oczywiście tknięta wpływem globalizacji. Ta przedstawiona w filmie to La Selva Negra w meksykańskim stanie Chiapas, w której cieniu trwa tysiącletnia kultura Zoque. Pani Carmen wiedzie proste życie w harmonii z naturą, gospodarując na ziemi, za którą jej mąż zapłacił życiem. Jej sąsiad – szaman Juan – nie potrafi wyleczyć się z przepukliny i pada ofiarą bezwzględnego marketingu „cudownego” suplementu diety. El producto – teraz obiekt jego pełnych rewerencji magicznych obrzędów – pochłania pieniądze, których Juan domaga się od filmującego go amerykańskiego reżysera. Charles Fairbanks oraz Saul Kak – młody artysta Zoque – nie ukrywają, że wchodząc z kamerą do tradycyjnego świata Carmen i Juana też są intruzami, choć przecież w ścisłej z nimi współpracy tworzą ich piękny portret. Podobnie intruzami będziemy poniekąd my – widzowie, dla których na całym świecie powstaje tyle filmów podtrzymujących iluzję zamkniętych kultur, tak „po prostu”, bezingerencyjnie dokumentowanych przez filmowców. Ujawniając i problematyzując relacje między dokumentalistą a jego bohaterem i rozsadzając dokumentalne ramy inscenizowaną sekwencją snu Juana, twórcy „Nowoczesnej dżungli” oferują film jednocześnie fascynujący i nie zawsze wygodny w odbiorze, ale właśnie ten dyskomfort rozbitej iluzji wydaje się tu szczególnie cenny i odświeżająco szczery.

„Klątwa obfitości”
reżyseria: Ewa Ewart
zdjęcia: Mateusz Kruszelnicki, Maciej Grubiak
montaż: Robert Ciodyk
produkcja: Piotr i Sylwia Krupowie, Krupa Gallery
Polska 2018
czas trwania: 70 minut

Położony na bogatych złożach ropy Park Narodowy Yasuní w Ekwadorze to jeden z najbardziej bioróżnorodnych obszarów świata i dom dla rdzennych plemion, które nie zrezygnowały ze swojej tradycyjnej kultury. Właśnie ich przywódcy są głównymi bohaterami filmu Ewy Ewart, dokumentującego losy tzw. Inicjatywy Yasuní – ekwadorskiej propozycji, by pozostawić ropę w ziemi w zamian za finansową rekompensatę ze strony międzynarodowej społeczności. Dla mieszkańców amazońskiej dżungli dalsze wiercenia oznaczają dosłownie koniec świata, ale pytanie, czy mamy szanse ograniczyć eksploatację paliw kopalnych i zapobiec ekologicznej katastrofie, dotyczy nas wszystkich.

„Kogo niszczy wojna z koką”
reżyseria: Josh Dautoff
produkcja: Sanho Tree, Witness for Peace
USA 2009
czas trwania: 25'

Dokument wyprodukowany przez organizację Witness for Peace, której celem jest zmiana polityki USA wobec krajów Ameryki Łacińskiej, skupia się na efektach „wojny z narkotykami" prowadzonej za amerykańskie pieniądze na terenie Kolumbii. Pestycydy rozpylane z powietrza nad uprawami koki wyrządzają ogromne szkody w środowisku, pozbawiając przy tym Indian jedynego źródła utrzymania. Czy prowadzona w ten sposób wojna z narkotykami ma w ogóle sens? Jakie są inne możliwe rozwiązania?


komentarzy: 0, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
■ Tir jechał prosto na Mercedesa Vana. W niedzielę 31 maja kwadrans przed godziną dziewiątą w miejscowości Rzeczyn koło Wolina na DK 3 tir ze Słowacji nagle zjechał na czołówkę na mercedesa ze Świnoujścia. W ułamkach sekundy kierowca mercedesa z żoną przeżył horror ■ Rada Miasta zdecydowała o kontynuacji w roku 2020 programu bezpłatnych szczepień przeciwko grypie ■ Rada Miasta pozytywnie zaopiniowała projekty zmian granic pasa technicznego i pasa technicznego od strony lądu. Projekty mają związek z planami budowy terminala kontenerowego ■ Dotychczasowy Komendant Państwowej Straży Pożarnej w Świnoujściu st.bryg. mgr inż. Andrzej Lipiński kończy służbę. Uroczyste pożegnanie komendanta w związku z przejściem na emeryturę odbędzie się dziś. 28 maja. W pożegnaniu wezmą udział władze miasta ■ Prezydent miasta: "Mimo ograniczeń Świnoujście dysponuje obecnie dużą rezerwą miejsc dla dzieci, zarówno w żłobku jaki przedszkolach" ■ Kilka minut po godzinie 9.00 rozpoczęły się obrady XXXI sesji Rady Miasta. Posiedzenie odbywa się w trybie zdalnym ■ Mężczyzna jadący na rowerze uderzył w bok jadącego samochodu. W tym czasie nie było żadnej wolnej karetki na terenie naszego miasta! Po poszkodowanego przyleciał śmigłowiec LPR. Do groźnego wypadku doszło około godziny 17:30 na ulicy Grunwaldzkiej, na wysokości dawnego Novatora ■ W sezonie letnim 2020 r. każde przedszkole w miesiącach wakacyjnych pełnić będzie dyżur letni. PM nr 9 z powodu zaplanowanej termomodernizacji placówki swój dyżur pełnić będzie w PM nr 7. Liczba miejsc, ze względu na obostrzenia Głównego Inspektora Sanitarnego, jest ograniczona. Szczegółowych informacji udzielają dyrektorzy placówek. Informacje te zostały również zamieszczone na stronach internetowych Przedszkoli Miejskich ■ Od 25 maja: Będzie można prowadzić zajęcia opiekuńczo-wychowawcze w klasach 1-3 szkoły podstawowej, Będzie można prowadzić konsultację z nauczycielami w szkołach dla maturzystów i uczniów 8 klas przede wszystkim z przedmiotów zdawanych na egzaminach ■