POGODA

Reklama


Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Sobota [16.03.2019, 08:28:21] • Świnoujście

Przywracając Malarstwo-Malarstwu

Przywracając Malarstwo-Malarstwu

fot. Sławomir Ryfczyński

Przypominamy o wieczornym wernisażu malarstwa w Miejskiej Galerii Sztuki Współczesnej ms44. Wieczorem o godzinie 18, będzie można uczestniczyć w otwarciu pięknej wystawy, jednego z ciekawszych artystów polskich, młodego pokolenia. Wielkoformatowe obrazy Patelczyka przy zachowaniu formalnego piękna należnemu klasycznemu malarstwu pejzażowemu, niosą w sobie głębsze przesłanie o wymiarze duchowym. Serdecznie zapraszamy dzisiejszego wieczoru o godzinie 18.00, do Miejskiej Galerii Sztuki Współczesnej, przy ulicy A. Krajowej 13, wstęp wolny.

Znakomicie opisuje twórczość Łukasza Patelczyka, Barbara Haręża w publikacji towarzyszącej wystawie: "W swoim malarstwie Łukasz Patelczyk dokonuje rzadkiej próby syntezy dwóch, wykluczających się konwencji malarskich – przedstawiającej i abstrakcyjnej – które dla wielu są nie do pogodzenia, choćby z uwagi na przynależność do przeciwstawnych koncepcji filozoficznych. Czy więc na obrazy Patelczyka należy spojrzeć jak na inklinacje derridiańskich opozycji binarnych, dychotomii, w których obecność i nieobecność, wnętrze i zewnętrze, duch i materia nieustannie się znoszą w ramach hierarchicznej i dysharmonijnej struktury ? Czy wręcz przeciwnie wyrażają dualistyczną jedność elementów, przypominającą o nieodpartej konieczności wzajemnego współistnienia i synergii ? Artysta wymyka się oczywistym podziałom i kategoriom, przełamuje ustalone konwencje. Tym samym wpisuje się w nurt transawangardowych praktyk, nie tylko poprzez ideę przywrócenia malarstwa malarstwu, ale również dekonstruując zastane systemy i sprawdzając, co z tego przewartościowania wyniknie.

Serdecznie zapraszamy o godzinie 18.00, do Miejskiej Galerii Sztuki Współczesnej, przy ulicy A. Krajowej 13, wstęp wolny.

Łukasz Patelczyk, Kolejny zachód słońca, 120x100cm, olej na płótnie, 2019


komentarzy: 8, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 1-8 z 8

Gość • Sobota [16.03.2019, 19:01:29] • [IP: 178.238.253.***]

Filozofcy filozowni się znaleźli.

Gość • Sobota [16.03.2019, 19:01:03] • [IP: 178.238.253.***]

Filozofcu się znaleźli.

Gość • Sobota [16.03.2019, 14:49:46] • [IP: 81.204.98.**]

Galeria jest naszym oknem na swiat... cudownie, ze istnieje i dynamicznie dziala...dziekuje.

Gość • Sobota [16.03.2019, 13:40:15] • [IP: 185.13.106.***]

Tak się bawią za kasę miasta artyści na krzywy ryj.

Gość • Sobota [16.03.2019, 10:56:15] • [IP: 176.221.122.***]

o k...a jakie zagłębie teoretyków sztuki, aż szkoda że głęboko zakopane w prowincjonalnej dupi..

Gość • Sobota [16.03.2019, 09:25:12] • [IP: 62.69.251.***]

Chciałbym usłyszeć jak Barbara Haręża dokonuje zakupu salcesonu

Gość • Sobota [16.03.2019, 08:53:21] • [IP: 109.243.230.**]

"Czy więc na obrazy Patelczyka należy spojrzeć jak na inklinacje derridiańskich opozycji binarnych, dychotomii, w których obecność i nieobecność, wnętrze i zewnętrze, duch i materia nieustannie się znoszą w ramach hierarchicznej i dysharmonijnej struktury?" -- Nie, bo kryzys systemów znaczeń semiotycznych, ukazanych liniami z kosmosu, otwiera wymiar relatywności kontekstu malarstwa romantyzmu wyeksplikowany tu jako cytat malarski (...chwila przerwy, musza pociągnąć z gwinta, komentarze do obrazów wymagają co najmniej 24%)...stopień bowiem świadomości malarza wyznaczony jest przez mit sztuki zawarty w esencjonalnych uproszczeniach pojęć semiotyki kultury(...rwa nać, kto mi zapłaci za zdrowie tracone przy krzewieniu wiedzy o malarstwie ponowoczesnym, wpijam sie w gwint...dolewam coś z 53%)...a przecięcie sie fikcji kultury na płaszczyźnie obrazów ponowoczesnych wywołuje realne skutki, czyli dojazd autobusem B do Pl. Wolności... (lepiej robi mieszanka: 7% Dębowego, 24% czerwonego i 53% ziemniaczanki).. brrr...

Maślankiewicz • Sobota [16.03.2019, 08:51:28] • [IP: 193.188.198.**]

Trochę Was zacytuję:" ...przy zachowaniu formalnego piękna należnemu klasycznemu malarstwu..." - znów Wam coś nie wyszło z tym pisaniem, co? Gdybyście tylko mnie poprosili, zawsze jestem gotów pomóc, Bo przecież pisanie po polsku to taka trudna sztuka. Nawet jak ktoś udaje dziennikarza... Dobra, napiszę, jak powinno być poprawnie:" ...przy zachowaniu formalnego piękna, należnego klasycznemu malarstwu...". Zapiszcie sobie gdzieś w notatkach! Kiedyś w przyszłości może się przydać.

Oglądasz 1-8 z 8
■ Tir jechał prosto na Mercedesa Vana. W niedzielę 31 maja kwadrans przed godziną dziewiątą w miejscowości Rzeczyn koło Wolina na DK 3 tir ze Słowacji nagle zjechał na czołówkę na mercedesa ze Świnoujścia. W ułamkach sekundy kierowca mercedesa z żoną przeżył horror ■ Rada Miasta zdecydowała o kontynuacji w roku 2020 programu bezpłatnych szczepień przeciwko grypie ■ Rada Miasta pozytywnie zaopiniowała projekty zmian granic pasa technicznego i pasa technicznego od strony lądu. Projekty mają związek z planami budowy terminala kontenerowego ■ Dotychczasowy Komendant Państwowej Straży Pożarnej w Świnoujściu st.bryg. mgr inż. Andrzej Lipiński kończy służbę. Uroczyste pożegnanie komendanta w związku z przejściem na emeryturę odbędzie się dziś. 28 maja. W pożegnaniu wezmą udział władze miasta ■ Prezydent miasta: "Mimo ograniczeń Świnoujście dysponuje obecnie dużą rezerwą miejsc dla dzieci, zarówno w żłobku jaki przedszkolach" ■ Kilka minut po godzinie 9.00 rozpoczęły się obrady XXXI sesji Rady Miasta. Posiedzenie odbywa się w trybie zdalnym ■ Mężczyzna jadący na rowerze uderzył w bok jadącego samochodu. W tym czasie nie było żadnej wolnej karetki na terenie naszego miasta! Po poszkodowanego przyleciał śmigłowiec LPR. Do groźnego wypadku doszło około godziny 17:30 na ulicy Grunwaldzkiej, na wysokości dawnego Novatora ■ W sezonie letnim 2020 r. każde przedszkole w miesiącach wakacyjnych pełnić będzie dyżur letni. PM nr 9 z powodu zaplanowanej termomodernizacji placówki swój dyżur pełnić będzie w PM nr 7. Liczba miejsc, ze względu na obostrzenia Głównego Inspektora Sanitarnego, jest ograniczona. Szczegółowych informacji udzielają dyrektorzy placówek. Informacje te zostały również zamieszczone na stronach internetowych Przedszkoli Miejskich ■ Od 25 maja: Będzie można prowadzić zajęcia opiekuńczo-wychowawcze w klasach 1-3 szkoły podstawowej, Będzie można prowadzić konsultację z nauczycielami w szkołach dla maturzystów i uczniów 8 klas przede wszystkim z przedmiotów zdawanych na egzaminach ■