POGODA

Reklama


Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Środa [13.03.2019, 15:43:50] • Świnoujście

Finał Kursu Funkcyjnych Hufca Ziemi Wolińskiej ZHP

Finał Kursu Funkcyjnych Hufca Ziemi Wolińskiej ZHP

fot. Organizator

„W czasach zmian, świat należy do tych, którzy się uczą, podczas gdy Ci, którzy już się „nauczyli" okazują się świetnie przygotowanymi do życia w świecie, który już nie istnieje". (Eric Hoffer) W miniony weekend (8-10 marca 2019 r.) odbył się ostatni piąty, zaliczeniowy biwak kursu funkcyjnych Hufca Ziemi Wolińskiej ZHP, tym razem w Świnoujściu, w szkole przy ul. Matejki (STSG). Kurs składał się z pięciu weekendowych biwaków, organizowanych w gościnnych progach szkół w: Międzyzdrojach, Świnoujściu i Dziwnowie. Na pierwszy biwak stawiło się 29 kursantów, do czwartego dotrwało dziewiętnastu, natomiast na piąty stawiło się „szesnastu wspaniałych" nie wiedząc co ich czeka. Nie było łatwo. Nastąpiła zamiana miejsc, teraz to my kadra uczestniczyliśmy w kreatywnych „produktach" naszych kursantów. W piątek zastępy: 1 „Biedronki" i 3 „To Kozacko" przeprowadziły dla pozostałych zbiórkę zastępu na temat historii i symboliki podsumowaną quizem.

W sobotę uczestniczyliśmy w zbiórce, której tematem było braterstwo, przeprowadzonej przez zastępy: 2 „Wodne Gryfy" i 4 „Brązowe Wilki". Późnym wieczorem oglądaliśmy filmy nakręcone przez kursantów. W ramach zadania międzyzbiórkowego harcerze nagrali w kilkuosobowych grupach scenki do wybranego przez siebie punktu Prawa Harcerskiego. Dominowała tematyka wrażliwości na zanieczyszczanie przyrody oraz szeroko rozumiane przesłanie anty nałogowe.

Finał Kursu Funkcyjnych Hufca Ziemi Wolińskiej ZHP

fot. Organizator

Sobota to siedmiogodzinny bieg harcerski po przygranicznym lesie. Działo się. Aura kapryśna, choć niektórzy przewidywali pogodowy armagedon. Cytat na sobotę, to słowa Naczelnego Skauta Świata Roberta Baden-Powell'a, który powiedział kiedyś : „Każdy osioł potrafi być dobrym skautem podczas pogody". Sprawdziła się też zasada, że zawsze jest dobrze mieć coś w zanadrzu. Podczas biegu harcerze musieli się wykazać spostrzegawczością, orientacją w terenie, kreatywnością, umiejętnością działania w grupie, podejmowania decyzji, swoją praktyczną wiedzą na temat technik harcerskich i... optymizmem (bo o nieprzemakalności nie było mowy). Znalazły się też elementy harcerskiej obrzędowości. Instruktorzy i starszyzna naszego hufca urozmaicili ten bieg swoimi pomysłami i zorganizowali „popasik" przy ognisku. Bieg harcerski zaliczyli wszyscy kursanci. Warunkiem było osiągnięcie minimum 70% punktacji. Większość „wybiegała" naprawdę dużo powyżej.

Finał Kursu Funkcyjnych Hufca Ziemi Wolińskiej ZHP

fot. Organizator

Nadciągnął wieczór, potem noc... harcerze położyli się spać a instruktorzy uczestniczący w finale kursu skrycie przybywali do bazy. Przed północą harcerzy obudził – albo i nie – gwizdek alarmu mundurowego. Wszyscy w harcerskim umundurowaniu szybko dotarli na Fort Zachodni. Tam idąc w ciszy spod bramy do „białego domku" na dziesięciu punktach, kursanci wysłuchali jeszcze sprawdzonych sentencji dotyczących m.in. cech dobrego zastępowego i zasad prowadzenia zastępu harcerskiego.

Finał Kursu Funkcyjnych Hufca Ziemi Wolińskiej ZHP

fot. Organizator

Po dotarciu na ostatnią kondygnację bunkra wszystkich otoczyła harcerska magia, która pozostanie w naszej pamięci: tajemnicze otoczenie przesiąknięte historią, półmrok, gwiazdy, blask płonących pochodni, rogatywki i berety na głowach, słowa gawędy o niełatwym zadaniu bycia liderem, odczytanie rozkazu, wręczenie kursantom patentów zastępowych, radosne okrzyki harcerskie, słowa Roberta Baden-Powell'a mówiące, iż gdyby mógł wybierać, to chciałby w skautingu pełnić funkcje zastępowego, obrzędowa moc pieśni pożegnalnej, wspólne foty i radość. Wszyscy – harcerki i harcerze –zdobyli patent zastępowej/zastępowego.

Finał Kursu Funkcyjnych Hufca Ziemi Wolińskiej ZHP

fot. Organizator

Patent nr 1 przyznany został druhnie trop. Jagodzie Hływie z 19 DHSG ze Świnoujścia, patent nr 2 przyznany został druhnie trop. Karolinie Cader z 34 DH z Międzyzdrojów a patent nr 3 przyznany został druhowi Bartoszowi Manke z 3 DH z Wolina. Dodatkowo wyróżniony został druh Bartosz Manke, który ukończył bieg harcerski z najlepszym wynikiem. Po powrocie do bazy długo jeszcze nie mogliśmy zasnąć. Z klas, w których biwakowali uczestnicy kursu dochodziły rozemocjonowane głosy harcerzy a i instruktorzy komentowali zdarzenia z minionego dnia.

Niedziela to podsumowanie współzawodnictwa zastępów kursowych. I tak, po zsumowaniu punktacji najlepszym zastępem kursowym okazał się 1 Zastęp „Biedronki", potem kolejno: 3 Zastęp „To Kozacko", 2 Zastęp „Wodne Gryfy" i 4 Zastęp „Brązowe Wilki". Po uporządkowaniu szkolnych pomieszczeń kursanci i kadra po raz ostatni stanęli na apelu, na którym odczytano rozkaz komendantki kursu. Po apelu wszyscy stanęliśmy w pożegnalnym kręgu.

Finał Kursu Funkcyjnych Hufca Ziemi Wolińskiej ZHP

fot. Organizator

Zakończę cytatem, życząc Wam drodzy kursanci nieustającego harcowania, nawiązania przyjaźni na całe życie, czerpania z piękna przyrody i przygód w harcerskim mundurze a tym, którym dane będzie być zastępowymi lub świadomie poprowadzą swoje drużyny – radosnego i odpowiedzialnego „wodzowania" oraz satysfakcji z „dawania". Warto być aktywnym i ciekawym świata – zresztą nie tylko w harcerstwie.

Złych przywódców ludzie się boją, dobrych szanują, ale kiedy najlepszy przywódca skończy swoją pracę, ludzie mówią "Zrobiliśmy to sami". (Lao Tse)

Czuwajcie !
Komendantka kursu
///-../....//.-/---/-./.././.../--../-.-/.-//.--./...//--..-/.-/-.../.-///


komentarzy: 11, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 1-11 z 11

Gość • Sobota [16.03.2019, 00:07:21] • [IP: 64.88.232.*]

Do [ IP:109.243.230 ] Proponuję poczytać o systemie wychowawczym w ZHP.

Gość • Piątek [15.03.2019, 13:27:54] • [IP: 109.243.230.**]

8:00 - Nie rozróżniasz tolerancji od afirmacji i promocji dewiacji? Jeśli jakis homoseksualista czuje się prześladowany (przez całe moje życie nigdy się z czymś takim nie spotkałem, w szkole w ogóle nawet nie było nikogo w mojej klasie z jakimis tego typu odchyłami)- może iść do pedagog, czy na gruncie harcerstwa do przełozonego lub do kogoś wyznaczonego do wychowania - z miejsca się powinno brac w obronę takich prześladowanych ludzi z dysfunkcją homoseksualną - całe polskie prawo takie jest, statuty szkół, itd. - tylko że... komus zależy na PROMOCJI dysfunkcji, afirmacji, nie tolerowania tej dysfunkcji. Polska zresztą od l.30 w prawie zawarła zakaz prześladowania homoseksualistów, niektóre państwa zachodnie dopiero 40 lat później. I jeszcze jedna kwestia: dziecko, młody człowiek do l.18 przechodzi proces dojrzewania - nie można wywierać presji na niego poprzez propagande homoideologiczną. -I powtórzę: odsyłam do artykułu wskazanego w 1.poście.

Gość • Piątek [15.03.2019, 08:00:44] • [IP: 62.69.231.***]

Na prawdę nie rozróżniasz edukacji od nachalnej propagandy? Co z tobą jest nie tak?

Gość • Piątek [15.03.2019, 01:23:49] • [IP: 109.243.230.**]

Mój pierwszy post adresowałem do rodziców, w ogóle ten wątek dotyczy szokującej sprawy podkładania nowej i strasznej tematyki wychowania w harcerstwie, promowania pewnych dysfunkcji. Niech zainteresują sie rodzice jeszcze jedną ofensywą środowisk LGBT. Internet daje możliwośc błyskawicznej weryfikacji podanych przeze mnie informacji - odesłałem do konkretnego artykułu konkretnego, znanego dziennikarza - nie ma on wytoczonego procesu za pomówienia, oszczerstwa, to, co podał, jest prawdą, ukazującą, że dla homoideologów nie ma granic, dopadną nawet dzieci i młodzież, i to bez wiedzy rodziców. To, co popełnił Trzaskowski, to tylko jeden z przejawów ukrywanej ofensywy ku naszym dzieciom.

Gość • Czwartek [14.03.2019, 22:48:21] • [IP: 176.221.122.***]

Gość • Czwartek [14.03.2019, 16:13:30] • [IP: 109.243.230.**]----> jeśli nie rozróżniasz słów" tolerancja" od" nienawiść", to próżny trud i zbędna dyskusja. Można wszystko zohydzać... pytanie brzmi: po co? Uprawiaj człowieku politykę gdzie indziej. Czy z tego materiału wynikało cokolwiek z tego o czym piszesz? Szkalujesz z premedytacją czy tylko z głupoty? Żal.

Gość • Czwartek [14.03.2019, 18:47:10] • [IP: 64.88.232.*]

Do [IP: 164.127.30] ZHP jest organizacją światopoglądową wolną, gdzie pokazuje siś śiat takim jaki jest z jego pięknem I niedoskonałościami.Uczy się harcerzy otwartości.Z TWOICH komenyarzy wnioskuje, że nie jesteś fanem ZHP-u, zdecydowanie bliżej TOBIE do ZHR-u organizacji kościelnej...czy aby k kościele kat. nie było ostatnio afer pedofilli..Świat jest zróżnicowany I nawet jak ktoś jest ze środowiska LGBT a ma coś ciekawego do powiedzenia to dlaczego go nie wysłuchać? Wdpominasz o spotkaniach w ŁODZI i na 100-lecie byłeś tam? Słyszałeś?Ale skoro sprawa nie oparła się o prokurature to chyba nie było tak żle.Pan Robert Biedroń jest z tego środowiska...I jakoś to mieszkańcom SŁupska nie przeszkadzało wybrać go na preztdenta.Czy mamy udawać, ze takich ludzinie ma? Są i wielu z nich to ludzie wartościowi..A tak wogóle to co ma wspólnego kurs zastępowych do LGBT? Nic I jeszcze raz nic.Pozdrawiam.

Gość • Czwartek [14.03.2019, 18:33:15] • [IP: 84.233.191.***]

Nie wspominaj o poziomie. Bo właśnie pokazałeś swój. Kilkanaście osób plus zasłużeni znani w Świnoujściu dorośli harcerze zrobili fajną rzecz a ty z jakimiś lgbt i pospieszalskimi wyskakujesz. Podtrzymuje. Zmień prochy.

Gość • Czwartek [14.03.2019, 16:13:30] • [IP: 109.243.230.**]

18:33:24] • [IP: 164.127.30.***] Nie zejdę na poziom, który proponujesz, na wzajemne licytowanie się fantazjami, kto na co jest chory, po prostu wskazuję na konkretne informacje w internecie, opisane na poważnych portalach, nie w dziale" anonimowe forum". Po prostu w ZHP wciela się w życie oswajanie harcerzy z homoseksualizmem, gdzies na Pomorzu Gdańskim zorganizowano Biedroniowi okazję do wygłoszenia mowy wobec kilkunastu tys. harcerzy w 100. rocznice powstania a harcerstwa., albo: w 2018 r. zorganizowano spotkanie dla instruktorów harcerstwa z udziałem aktywistów LGBT, „seksedukatorów”, podczas którego nastąpiła projekcja filmu promującego środowisko LGBT „Ognisko” (w Łodzi).

Gość • Czwartek [14.03.2019, 10:07:37] • [IP: 82.174.234.**]

Do Gość • Środa [13.03.2019, 18:33:24] • [IP: 164.127.30.***] Jezu Chryste... CO ty Bredzisz? Przecież w zakładach psychiatrycznych ogranicza się dostęp do internetu. Wypuścili cię? Dużo za wczesnie

Gość • Środa [13.03.2019, 18:33:24] • [IP: 164.127.30.***]

Rodzice, odszukajcie w internecie artykuł znanego dziennikarza i publicysty, Jana Pospieszalskiego pt." Inwazja LGBT – teraz kierunek harcerstwo!" - Tekst nie pochodzi z feralnego, warszawskiego marca 2019 roku, lecz z jesieni 2018 r. - już wtedy istniał problem propagandy homo w harcerstwie ZHP. Nie chce mi sie wierzyć, wciąż nie moge uwierzyć, że coś takiego jest wsączane w Polsce, kraju bardzo normalnym, ceniącym sobie normalność zwłaszcza po zakażeniu komunistycznym ciągnacym sie od sowieckiej napaści po rok 89.

keriru • Środa [13.03.2019, 16:21:59] • [IP: 80.245.177.***]

Czuwaj druhowie.

Oglądasz 1-11 z 11
■ Policjanci ze Świnoujścia będą mogli dogadać się z każdym na świecie! ■ Szok mieszkańców po prezentacji koncepcji ruchu w mieście. Po co budujemy tunel!? Zobacz film! ■ Niepokojący wpis o sytuacji w świnoujskiej komendzie Państwowej Straży Pożarnej zamieszczono na Facebooku. Są konflikty, braki kadrowe, opóźnienia w wypłacie wynagrodzeń, pluskwy i zachowania „podchodzące pod mobbing" – czytamy w poście ■ Wracamy do tematu znaleziska w Kanale Piastowskim. Wbrew wcześniejszym twierdzeniom, wygląda na to, że coś większego jest jednak na dnie. Podobno znaleziono zatopioną barkę, całą wypełnioną amunicją zaraz przy "grzybku" obok przystani Karsibór po stronie Świnoujścia, a promy i statki dalej pływają jakby nigdy nic – pisał niedawno nasz Czytelnik. - Fajnie jakbyście potwierdzili te informacje ■ 15 radnych poparło sprzeciw, a tylko trzech wstrzymało się od głosu. W czasie nadzwyczajnej sesji Rady Miasta Świnoujścia, 7 listopada Rada Miasta podjęła uchwałę dot. oświadczenia w sprawie lokalizacji inwestycji związanej z wydobyciem ropy naftowej i gazu ziemnego ■ Prezydent wycofuje się z ulg dla przedsiębiorców. Wiele emocji społecznych wzbudziły nasze informacje o ulgach udzielanych przez Prezydenta Miasta Janusza Żmurkiewicza niektórym lokalnym przedsiębiorcom. Przypomnijmy więc, że w latach 2007 - 2019 (do miesiąca IV) Prezydent Miasta udzielił ulg różnym firmom na kwotę 8.596.726,23 zł ■ Po 42 latach stacjonowania wojsk sowieckich na wyspie Uznam, w Świnoujściu pozostały smutne zagubione psy. Porzucone zwierzęta były w szoku. Ich przyjaciele nagle zniknęli. Nikt już nie mówił po rosyjsku ■ Zakończyła się przebudowa ul. Szmaragdowej w Przytorze-Łunowie, a wraz z finalizacją tego zadania wprowadzona została nowa organizacja ruchu. Kierowcy: uwaga na znaki, bo ulica jest jednokierunkowa, podobnie, jak fragment ul. Zalewowej ■ Nietypowy problem mieli świnoujscy policjanci. Kajdanki, które nałożyli zatrzymanemu mężczyźnie odmówiły posłuszeństwa i nie chciały się otworzyć. Policjanci na pomoc wezwali strażaków, którzy przecięli kajdanki za pomocą szlifierki kątowej (fleks) ■ Zmiana terminu wystawy w Muzeum Rybołówstwa Morskiego. Informujemy, że planowana w Muzeum Rybołówstwa Morskiego, na najbliższy piątek, 25 października, wystawa: „Świnoujście w przedwojennej grafice” z przyczyn niezależnych od organizatora została przeniesiona na 7 listopada 2019 r, na godz. 18.00 ■ 16 głosami „za” Rada Miasta zdecydowała o podwyżce wysokości stawek podatku od nieruchomości ■ Podatek od nieruchomości w nowym roku: w planach „górne stawki maksymalne”. W czwartek radni podejmą uchwałę o wysokości stawek podatku od nieruchomości. Z projektu uchwały wynika, że będzie zdrożej. Chyba, że ktoś ma komórkę, chlew lub kurnik i nie prowadzi w niej działalności gospodarczej ■ Szpital Miejski im. Jana Garduły w Świnoujściu sp. z o. o informuje, iż rozpoczął prace modernizacyjne i remontowe pracowni RTG w budynku przy ulicy Mieszka I 7. Finansowanie działań inwestycyjnych odbywa się w ramach Budżetu Obywatelskiego na rok 2019 ■ Z uwagi na brak na krajowym rynku szczepionek przeciwko grypie Szpital Miejski im. Jana Garduły w Świnoujściu sp. z o.o. informuje, że w dniach od 17.10.2019r. do 28.10.2019r. zawiesza akcję szczepień przeciwko grypie dla mieszkańców miasta w wieku powyżej 60 roku życia ■ Agatowska i Kochan wygrały w Świnoujściu ■ Mężczyzna na wózku inwalidzkim, zaopatrzony w butelkę z łatwopalnym materiałem i zapalniczkę, został zatrzymany przez policję przed jednym z lokali gastronomicznych w Świnoujściu. Mogło dojść do tragedii ■ W czwartkowy wieczór tuż przy Kościele Chrystusa Króla rozegrała się dramatyczna walka o życie mężczyzny. Po godzinie 19:00 pod kościele zatrzymały się dwie karetki pogotowia oraz dwa wozy strażackie. Ratownicy zaczęli reanimować 67-latka, u którego nastąpiło zatrzymanie krążenia. Niestety, ponad 40-minutowa akcja reanimacyjna nie przywróciła czynności życiowych ■ Ponad 1,5 mln zł wynosi łączna kwota kar, jakie miasto naliczyło wykonawcy Promenady Zdrowia za niedotrzymanie terminu wykonania inwestycji ■