POGODA

Reklama


Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Środa [13.03.2019, 15:43:50] • Świnoujście

Finał Kursu Funkcyjnych Hufca Ziemi Wolińskiej ZHP

Finał Kursu Funkcyjnych Hufca Ziemi Wolińskiej ZHP

fot. Organizator

„W czasach zmian, świat należy do tych, którzy się uczą, podczas gdy Ci, którzy już się „nauczyli" okazują się świetnie przygotowanymi do życia w świecie, który już nie istnieje". (Eric Hoffer) W miniony weekend (8-10 marca 2019 r.) odbył się ostatni piąty, zaliczeniowy biwak kursu funkcyjnych Hufca Ziemi Wolińskiej ZHP, tym razem w Świnoujściu, w szkole przy ul. Matejki (STSG). Kurs składał się z pięciu weekendowych biwaków, organizowanych w gościnnych progach szkół w: Międzyzdrojach, Świnoujściu i Dziwnowie. Na pierwszy biwak stawiło się 29 kursantów, do czwartego dotrwało dziewiętnastu, natomiast na piąty stawiło się „szesnastu wspaniałych" nie wiedząc co ich czeka. Nie było łatwo. Nastąpiła zamiana miejsc, teraz to my kadra uczestniczyliśmy w kreatywnych „produktach" naszych kursantów. W piątek zastępy: 1 „Biedronki" i 3 „To Kozacko" przeprowadziły dla pozostałych zbiórkę zastępu na temat historii i symboliki podsumowaną quizem.

W sobotę uczestniczyliśmy w zbiórce, której tematem było braterstwo, przeprowadzonej przez zastępy: 2 „Wodne Gryfy" i 4 „Brązowe Wilki". Późnym wieczorem oglądaliśmy filmy nakręcone przez kursantów. W ramach zadania międzyzbiórkowego harcerze nagrali w kilkuosobowych grupach scenki do wybranego przez siebie punktu Prawa Harcerskiego. Dominowała tematyka wrażliwości na zanieczyszczanie przyrody oraz szeroko rozumiane przesłanie anty nałogowe.

Finał Kursu Funkcyjnych Hufca Ziemi Wolińskiej ZHP

fot. Organizator

Sobota to siedmiogodzinny bieg harcerski po przygranicznym lesie. Działo się. Aura kapryśna, choć niektórzy przewidywali pogodowy armagedon. Cytat na sobotę, to słowa Naczelnego Skauta Świata Roberta Baden-Powell'a, który powiedział kiedyś : „Każdy osioł potrafi być dobrym skautem podczas pogody". Sprawdziła się też zasada, że zawsze jest dobrze mieć coś w zanadrzu. Podczas biegu harcerze musieli się wykazać spostrzegawczością, orientacją w terenie, kreatywnością, umiejętnością działania w grupie, podejmowania decyzji, swoją praktyczną wiedzą na temat technik harcerskich i... optymizmem (bo o nieprzemakalności nie było mowy). Znalazły się też elementy harcerskiej obrzędowości. Instruktorzy i starszyzna naszego hufca urozmaicili ten bieg swoimi pomysłami i zorganizowali „popasik" przy ognisku. Bieg harcerski zaliczyli wszyscy kursanci. Warunkiem było osiągnięcie minimum 70% punktacji. Większość „wybiegała" naprawdę dużo powyżej.

Finał Kursu Funkcyjnych Hufca Ziemi Wolińskiej ZHP

fot. Organizator

Nadciągnął wieczór, potem noc... harcerze położyli się spać a instruktorzy uczestniczący w finale kursu skrycie przybywali do bazy. Przed północą harcerzy obudził – albo i nie – gwizdek alarmu mundurowego. Wszyscy w harcerskim umundurowaniu szybko dotarli na Fort Zachodni. Tam idąc w ciszy spod bramy do „białego domku" na dziesięciu punktach, kursanci wysłuchali jeszcze sprawdzonych sentencji dotyczących m.in. cech dobrego zastępowego i zasad prowadzenia zastępu harcerskiego.

Finał Kursu Funkcyjnych Hufca Ziemi Wolińskiej ZHP

fot. Organizator

Po dotarciu na ostatnią kondygnację bunkra wszystkich otoczyła harcerska magia, która pozostanie w naszej pamięci: tajemnicze otoczenie przesiąknięte historią, półmrok, gwiazdy, blask płonących pochodni, rogatywki i berety na głowach, słowa gawędy o niełatwym zadaniu bycia liderem, odczytanie rozkazu, wręczenie kursantom patentów zastępowych, radosne okrzyki harcerskie, słowa Roberta Baden-Powell'a mówiące, iż gdyby mógł wybierać, to chciałby w skautingu pełnić funkcje zastępowego, obrzędowa moc pieśni pożegnalnej, wspólne foty i radość. Wszyscy – harcerki i harcerze –zdobyli patent zastępowej/zastępowego.

Finał Kursu Funkcyjnych Hufca Ziemi Wolińskiej ZHP

fot. Organizator

Patent nr 1 przyznany został druhnie trop. Jagodzie Hływie z 19 DHSG ze Świnoujścia, patent nr 2 przyznany został druhnie trop. Karolinie Cader z 34 DH z Międzyzdrojów a patent nr 3 przyznany został druhowi Bartoszowi Manke z 3 DH z Wolina. Dodatkowo wyróżniony został druh Bartosz Manke, który ukończył bieg harcerski z najlepszym wynikiem. Po powrocie do bazy długo jeszcze nie mogliśmy zasnąć. Z klas, w których biwakowali uczestnicy kursu dochodziły rozemocjonowane głosy harcerzy a i instruktorzy komentowali zdarzenia z minionego dnia.

Niedziela to podsumowanie współzawodnictwa zastępów kursowych. I tak, po zsumowaniu punktacji najlepszym zastępem kursowym okazał się 1 Zastęp „Biedronki", potem kolejno: 3 Zastęp „To Kozacko", 2 Zastęp „Wodne Gryfy" i 4 Zastęp „Brązowe Wilki". Po uporządkowaniu szkolnych pomieszczeń kursanci i kadra po raz ostatni stanęli na apelu, na którym odczytano rozkaz komendantki kursu. Po apelu wszyscy stanęliśmy w pożegnalnym kręgu.

Finał Kursu Funkcyjnych Hufca Ziemi Wolińskiej ZHP

fot. Organizator

Zakończę cytatem, życząc Wam drodzy kursanci nieustającego harcowania, nawiązania przyjaźni na całe życie, czerpania z piękna przyrody i przygód w harcerskim mundurze a tym, którym dane będzie być zastępowymi lub świadomie poprowadzą swoje drużyny – radosnego i odpowiedzialnego „wodzowania" oraz satysfakcji z „dawania". Warto być aktywnym i ciekawym świata – zresztą nie tylko w harcerstwie.

Złych przywódców ludzie się boją, dobrych szanują, ale kiedy najlepszy przywódca skończy swoją pracę, ludzie mówią "Zrobiliśmy to sami". (Lao Tse)

Czuwajcie !
Komendantka kursu
///-../....//.-/---/-./.././.../--../-.-/.-//.--./...//--..-/.-/-.../.-///


komentarzy: 11, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 1-11 z 11

Gość • Sobota [16.03.2019, 00:07:21] • [IP: 64.88.232.*]

Do [ IP:109.243.230 ] Proponuję poczytać o systemie wychowawczym w ZHP.

Gość • Piątek [15.03.2019, 13:27:54] • [IP: 109.243.230.**]

8:00 - Nie rozróżniasz tolerancji od afirmacji i promocji dewiacji? Jeśli jakis homoseksualista czuje się prześladowany (przez całe moje życie nigdy się z czymś takim nie spotkałem, w szkole w ogóle nawet nie było nikogo w mojej klasie z jakimis tego typu odchyłami)- może iść do pedagog, czy na gruncie harcerstwa do przełozonego lub do kogoś wyznaczonego do wychowania - z miejsca się powinno brac w obronę takich prześladowanych ludzi z dysfunkcją homoseksualną - całe polskie prawo takie jest, statuty szkół, itd. - tylko że... komus zależy na PROMOCJI dysfunkcji, afirmacji, nie tolerowania tej dysfunkcji. Polska zresztą od l.30 w prawie zawarła zakaz prześladowania homoseksualistów, niektóre państwa zachodnie dopiero 40 lat później. I jeszcze jedna kwestia: dziecko, młody człowiek do l.18 przechodzi proces dojrzewania - nie można wywierać presji na niego poprzez propagande homoideologiczną. -I powtórzę: odsyłam do artykułu wskazanego w 1.poście.

Gość • Piątek [15.03.2019, 08:00:44] • [IP: 62.69.231.***]

Na prawdę nie rozróżniasz edukacji od nachalnej propagandy? Co z tobą jest nie tak?

Gość • Piątek [15.03.2019, 01:23:49] • [IP: 109.243.230.**]

Mój pierwszy post adresowałem do rodziców, w ogóle ten wątek dotyczy szokującej sprawy podkładania nowej i strasznej tematyki wychowania w harcerstwie, promowania pewnych dysfunkcji. Niech zainteresują sie rodzice jeszcze jedną ofensywą środowisk LGBT. Internet daje możliwośc błyskawicznej weryfikacji podanych przeze mnie informacji - odesłałem do konkretnego artykułu konkretnego, znanego dziennikarza - nie ma on wytoczonego procesu za pomówienia, oszczerstwa, to, co podał, jest prawdą, ukazującą, że dla homoideologów nie ma granic, dopadną nawet dzieci i młodzież, i to bez wiedzy rodziców. To, co popełnił Trzaskowski, to tylko jeden z przejawów ukrywanej ofensywy ku naszym dzieciom.

Gość • Czwartek [14.03.2019, 22:48:21] • [IP: 176.221.122.***]

Gość • Czwartek [14.03.2019, 16:13:30] • [IP: 109.243.230.**]----> jeśli nie rozróżniasz słów" tolerancja" od" nienawiść", to próżny trud i zbędna dyskusja. Można wszystko zohydzać... pytanie brzmi: po co? Uprawiaj człowieku politykę gdzie indziej. Czy z tego materiału wynikało cokolwiek z tego o czym piszesz? Szkalujesz z premedytacją czy tylko z głupoty? Żal.

Gość • Czwartek [14.03.2019, 18:47:10] • [IP: 64.88.232.*]

Do [IP: 164.127.30] ZHP jest organizacją światopoglądową wolną, gdzie pokazuje siś śiat takim jaki jest z jego pięknem I niedoskonałościami.Uczy się harcerzy otwartości.Z TWOICH komenyarzy wnioskuje, że nie jesteś fanem ZHP-u, zdecydowanie bliżej TOBIE do ZHR-u organizacji kościelnej...czy aby k kościele kat. nie było ostatnio afer pedofilli..Świat jest zróżnicowany I nawet jak ktoś jest ze środowiska LGBT a ma coś ciekawego do powiedzenia to dlaczego go nie wysłuchać? Wdpominasz o spotkaniach w ŁODZI i na 100-lecie byłeś tam? Słyszałeś?Ale skoro sprawa nie oparła się o prokurature to chyba nie było tak żle.Pan Robert Biedroń jest z tego środowiska...I jakoś to mieszkańcom SŁupska nie przeszkadzało wybrać go na preztdenta.Czy mamy udawać, ze takich ludzinie ma? Są i wielu z nich to ludzie wartościowi..A tak wogóle to co ma wspólnego kurs zastępowych do LGBT? Nic I jeszcze raz nic.Pozdrawiam.

Gość • Czwartek [14.03.2019, 18:33:15] • [IP: 84.233.191.***]

Nie wspominaj o poziomie. Bo właśnie pokazałeś swój. Kilkanaście osób plus zasłużeni znani w Świnoujściu dorośli harcerze zrobili fajną rzecz a ty z jakimiś lgbt i pospieszalskimi wyskakujesz. Podtrzymuje. Zmień prochy.

Gość • Czwartek [14.03.2019, 16:13:30] • [IP: 109.243.230.**]

18:33:24] • [IP: 164.127.30.***] Nie zejdę na poziom, który proponujesz, na wzajemne licytowanie się fantazjami, kto na co jest chory, po prostu wskazuję na konkretne informacje w internecie, opisane na poważnych portalach, nie w dziale" anonimowe forum". Po prostu w ZHP wciela się w życie oswajanie harcerzy z homoseksualizmem, gdzies na Pomorzu Gdańskim zorganizowano Biedroniowi okazję do wygłoszenia mowy wobec kilkunastu tys. harcerzy w 100. rocznice powstania a harcerstwa., albo: w 2018 r. zorganizowano spotkanie dla instruktorów harcerstwa z udziałem aktywistów LGBT, „seksedukatorów”, podczas którego nastąpiła projekcja filmu promującego środowisko LGBT „Ognisko” (w Łodzi).

Gość • Czwartek [14.03.2019, 10:07:37] • [IP: 82.174.234.**]

Do Gość • Środa [13.03.2019, 18:33:24] • [IP: 164.127.30.***] Jezu Chryste... CO ty Bredzisz? Przecież w zakładach psychiatrycznych ogranicza się dostęp do internetu. Wypuścili cię? Dużo za wczesnie

Gość • Środa [13.03.2019, 18:33:24] • [IP: 164.127.30.***]

Rodzice, odszukajcie w internecie artykuł znanego dziennikarza i publicysty, Jana Pospieszalskiego pt." Inwazja LGBT – teraz kierunek harcerstwo!" - Tekst nie pochodzi z feralnego, warszawskiego marca 2019 roku, lecz z jesieni 2018 r. - już wtedy istniał problem propagandy homo w harcerstwie ZHP. Nie chce mi sie wierzyć, wciąż nie moge uwierzyć, że coś takiego jest wsączane w Polsce, kraju bardzo normalnym, ceniącym sobie normalność zwłaszcza po zakażeniu komunistycznym ciągnacym sie od sowieckiej napaści po rok 89.

keriru • Środa [13.03.2019, 16:21:59] • [IP: 80.245.177.***]

Czuwaj druhowie.

Oglądasz 1-11 z 11
■ Tir jechał prosto na Mercedesa Vana. W niedzielę 31 maja kwadrans przed godziną dziewiątą w miejscowości Rzeczyn koło Wolina na DK 3 tir ze Słowacji nagle zjechał na czołówkę na mercedesa ze Świnoujścia. W ułamkach sekundy kierowca mercedesa z żoną przeżył horror ■ Rada Miasta zdecydowała o kontynuacji w roku 2020 programu bezpłatnych szczepień przeciwko grypie ■ Rada Miasta pozytywnie zaopiniowała projekty zmian granic pasa technicznego i pasa technicznego od strony lądu. Projekty mają związek z planami budowy terminala kontenerowego ■ Dotychczasowy Komendant Państwowej Straży Pożarnej w Świnoujściu st.bryg. mgr inż. Andrzej Lipiński kończy służbę. Uroczyste pożegnanie komendanta w związku z przejściem na emeryturę odbędzie się dziś. 28 maja. W pożegnaniu wezmą udział władze miasta ■ Prezydent miasta: "Mimo ograniczeń Świnoujście dysponuje obecnie dużą rezerwą miejsc dla dzieci, zarówno w żłobku jaki przedszkolach" ■ Kilka minut po godzinie 9.00 rozpoczęły się obrady XXXI sesji Rady Miasta. Posiedzenie odbywa się w trybie zdalnym ■ Mężczyzna jadący na rowerze uderzył w bok jadącego samochodu. W tym czasie nie było żadnej wolnej karetki na terenie naszego miasta! Po poszkodowanego przyleciał śmigłowiec LPR. Do groźnego wypadku doszło około godziny 17:30 na ulicy Grunwaldzkiej, na wysokości dawnego Novatora ■ W sezonie letnim 2020 r. każde przedszkole w miesiącach wakacyjnych pełnić będzie dyżur letni. PM nr 9 z powodu zaplanowanej termomodernizacji placówki swój dyżur pełnić będzie w PM nr 7. Liczba miejsc, ze względu na obostrzenia Głównego Inspektora Sanitarnego, jest ograniczona. Szczegółowych informacji udzielają dyrektorzy placówek. Informacje te zostały również zamieszczone na stronach internetowych Przedszkoli Miejskich ■ Od 25 maja: Będzie można prowadzić zajęcia opiekuńczo-wychowawcze w klasach 1-3 szkoły podstawowej, Będzie można prowadzić konsultację z nauczycielami w szkołach dla maturzystów i uczniów 8 klas przede wszystkim z przedmiotów zdawanych na egzaminach ■