POGODA

Reklama


Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Środa [13.03.2019, 22:48:31] • Świnoujście

„Do trumny ubierzcie mnie na różowo”. Wzruszający list pacjentki zapisany na kartkach książki

„Do trumny ubierzcie mnie na różowo”. Wzruszający list pacjentki zapisany na kartkach książki

fot. Sławomir Ryfczyński

Zakupiona przez naszych Czytelników używana książka okazała się listem pożegnalnym i testamentem pacjentki czekającej na operację. „Kocham Was wszystkich nad życie” – pisała kobieta do najbliższych. Czy uda się nam ustalić, kim była autorka listu lub odnaleźć jej rodzinę, aby zwrócić pamiątkę?

Tych słów rodzina pacjentki prawdopodobnie nigdy nie przeczytała. Zapisane na czystych stronach romansu, który ktoś w szpitalu po prostu odłożył. Kim była oczekująca na operację kobieta? Czy to ostatnie jej słowa przed śmiercią czy może operacja zakończyła się pomyślnie, a pacjentka, pakując rzeczy do domu, zapomniała o książce?

„Do trumny ubierzcie mnie na różowo”. Wzruszający list pacjentki zapisany na kartkach książki

fot. Sławomir Ryfczyński

Dziewczynki, tak jak mówiłam, po śmierci proszę mnie spalić – pisała przed zabiegiem na czystej stronie książki – do trumny ubrać mnie w kolor różowy. Musicie to dla mnie zrobić. Kocham Was tak bardzo, może nie umiałam tego okazać, Andżeliczka kiedyś się przekonała.

Pieniądze – czytamy dalej w liście – no to będzie nie dużo, są schowane w moim pokoju w dzbanku w kwiatuszki. Dokumenty są w szafie w przedpokoju, od strony pokoju, pozostałe jakieś tam pod skórzaną kanapą, to trzeba podnieść do siedziska.

O moje kochane wnuki - czytamy na kolejnej stronie - to dbajcie, szczególnie o Oskarka i Wiktorka. Dziewczynki, nie zróbcie krzywdy Wiktorowi. Jeżeli chodzi o podział, tak zróbcie, żebyście miały coś po mnie i Wiktor też.

Kocham Was wszystkich nad życie. Jestem przed operacją. W nocy dostałam potwornego krwotoku, aż po pielęgniarkę wołałam, ponieważ nie mogłam wyjść z łazienki.”

List kończy zdawkowe „Pa, mama”. Na ostatniej stronie książki można jeszcze przeczytać nazwisko lekarza operującego: „Marek Jurkocz”.

„Do trumny ubierzcie mnie na różowo”. Wzruszający list pacjentki zapisany na kartkach książki

fot. Sławomir Ryfczyński

Tę niezwykłą książkę kupili za złotówkę w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Świnoujściu, mieszkańcy naszego miasta. Jej zawartość bardzo ich wzruszyła. Postanowili nam ją przynieść, licząc, że - z naszą pomocą - uda się ustalić, kim była autorka listu i przekazać go jej najbliższym.

Jest bardzo prawdopodobne, że pacjentka leczyła się w świnoujskim szpitalu i była mieszkanką naszego miasta lub okolicznej gminy. Chociaż nie można też wykluczyć, że przyjechała tutaj na wakacje, a trafiła do szpitala. Gdyby jednak jej stan nagle się pogorszył, byłaby tym kompletnie zaskoczona. Czytając jej list nie odnosi się takiego wrażenia.

„Do trumny ubierzcie mnie na różowo”. Wzruszający list pacjentki zapisany na kartkach książki

fot. Sławomir Ryfczyński

Rok wydania romansu, w którym kobieta zapisała swoje pożegnalne słowa, to 2010. Pacjentka mogła więc trafić do szpitala najwcześniej w tym właśnie roku.

Liczymy, że pomożecie nam dotrzeć do autorki tego listu (jeśli jeszcze żyje) albo do jej rodziny i przekazać tę niezwykłą książkę.

źródło: www.iswinoujscie.pl


komentarzy: 49, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 1-25 z 49

Gość • Wtorek [19.03.2019, 03:47:29] • [IP: 172.58.137.**]

Tak załogę kutra Swi3 nikt nie startował, tylko na kutrze została położona bomba z opóźniony zapłonem, przez panów, którzy trudnili się wysprzedawaniem Belony w Dziwnowie. Teraz Ci Panowie się dobrze mają i prosperuja dobrze. Mnie też chcieli zabić i prawie im to się udało. Cała akcja wysadzenia kutra była zaplanowana z detalami, Cały wybuch zarejestrował amerykański satelita.

Ewa • Piątek [15.03.2019, 11:28:11] • [IP: 88.110.105.***]

Az mi sie lza w oku zakrecila

Gość • Piątek [15.03.2019, 10:43:53] • [IP: 176.221.123.**]

Smutne to ale prawdziwe ja też spisałąm swoją ostatnia WOLE ale trzymam w domu otworzyć po mojej śmieci !Ale pochować nie w RÓŻOWYM!--Każdy ma jakąś kreację która lubi ---SPOCZYWAJ W POKOJU+

Gość • Czwartek [14.03.2019, 23:04:06] • [IP: 70.31.118.***]

Jakze smutna, ale prawdziwa i piekna historia, az sie wzruszylam.PS pozdrawiam serdecznie corki tej Pani, bardzo przykre, ze odeszla tak jak moja MAMA.

Gość • Czwartek [14.03.2019, 21:22:10] • [IP: 176.221.122.***]

smutna ale piękna historia, to się nadaje na jakiś film... może nasz pan pisarz miejski J. Molenda zainteresowal by sie tematem i wreszcie coś nowego opisał/napisał? Wątek ciekawy, historia nie wzięta z kosmosu, a ta Pani, która napisała ostatni list do córek na jedynym skrawku papieru pewnie też miała jakąś ciekawą histoeię zanim zachorowała

Gość • Czwartek [14.03.2019, 21:01:44] • [IP: 176.221.122.***]

jeżeli córki aautorki listu pożegnalnego się odnalazły i o konkretną osobę chodzi, to to jest nadzwyczaj pełne i szerokie woli wypełnenie prośby osoby, która była poddana operacji i pozwólmy wypełnić jej ostatnią wolę, chociaż nie wiemy, czy była pochowana w rózowym :/

Gość • Czwartek [14.03.2019, 16:07:02] • [IP: 95.129.224.**]

ten 106 to powinien być z automatu odrzucany, przecież to jest karalne to mowa poniżenia i nienawiści na pewno jest na celowniku i mam nadzieję że go w celi prze . ..dolą..

Onet o tym pisał • Czwartek [14.03.2019, 16:03:38] • [IP: 109.243.230.**]

15:49:59] • [IP: 81.204.98.**] Właśnie się nie udała, cytuję z Onetu, który zainteresował sie tą historią:" Niestety, autorka listu faktycznie zmarła niedługo po operacji, którą przeszła w jednym ze szczecińskich szpitali. - Zadzwoniła do mnie córka tej pani. Była bardzo wzruszona i płakała. Właśnie jedzie do nas, żeby odebrać książkę z ostatnimi słowami swojej mamy - mówi Onetowi Sławomir Ryfczyński."

Gość • Czwartek [14.03.2019, 15:49:59] • [IP: 81.204.98.**]

Poruszajace...wierze, ze operacja sie udala i Pani ma sie dobrze.

Gość • Czwartek [14.03.2019, 15:21:09] • [IP: 5.173.136.***]

moringi nie pil to moze tak ma

Gość • Czwartek [14.03.2019, 15:18:52] • [IP: 109.243.230.**]

Osoby, które czują sie tu urażone wpisami (dwoma) tego trolla [IP: 185.13.106.***] niech wpiszą jego IP i dodadzą iswinoujscie, zobaczycie efekt jego pracy, te charakterystyczne kopnięcia, mające obryzgać błotem, poruszyć - albo tez ślady po tych postach, bo moderacja skasowała. Ten sprawdzian uspokoi Was, bo mamy do czynienia z poszczekiwaniem, które należy ignorować lub podawac do moderacji.

Gość • Czwartek [14.03.2019, 14:50:40] • [IP: 185.13.106.***]

IP: 109.243.230.** Witaj obrzezany na mózgu izraelito coś późno dziś donosisz?

Gość • Czwartek [14.03.2019, 14:33:27] • [IP: 109.243.230.**]

13:02:52] • [IP: 185.13.106.***] To jest znany troll, zawsze wysyła takie krótkie jakby uderzenia, zawsze coś, co ma wzburzyć ludzi, a widzę, że przeszedł nawet samego siebie, bo wypróżnił mózg nawet pod takim tematem. Jego modus operandi, stały sposób działania: wstawić pod temat z życia miasta coś z polityki, przeciw pewnej partii, albo wstawić coś przeciw religii, to takie jego haczyki - albo cokolwiek innego, ale" pod prąd". Niestety, wielu daje sie sprowokować, usiłuje nawet dialogować. Nie wiedzą, ze mają do czynienia po prostu z trollowaniem, działaniem na tle psychiatrycznym - z agresją usiłującą uspokoić wewnętrzne zranienia, nienawiść, niepowodzenia życiowe.

Gość • Czwartek [14.03.2019, 14:20:05] • [IP: 37.47.146.**]

Jakie to smutne - przeczuwala że umrze

Śmierć bramą Życia • Czwartek [14.03.2019, 13:54:47] • [IP: 109.243.230.**]

Do ludzi słusznie wzruszonych: mimo wszystko nie uważajmy, że ta osoba jest w GORSZEJ sytuacji niż my - zmarli żyją już życiem wiecznym, doszli do naturalnego kresu życia w ciele, przeszli do wieczności, ważną prawdą wiary jest" świętych obcowanie" - więź i przenikanie sie dwóch światów, a inną ważna prawdą jest ostateczne zmartwychwstanie w ciele uwielbionym. Zwłaszcza w Wielkim Poście prowadzącym do Święta Zmartwychwstania i Odkupienia nie wpadajmy w przygnębienie, w" trumienny" smutek, bo jak to często piszemy na grobach" Śmierć bramą Życia". A możliwość przygotowania się do śmierci jest Łaską, wbrew modnym wyznaniom np.celebrytów w mediach, że marzą o nagłej i szybkiej śmierci.

Gość • Czwartek [14.03.2019, 13:52:58] • [IP: 178.238.252.***]

Moj Boze !! I przez przypadek ksiazka za 1 zl!! Dlaczego nie oddana wczesniej rodzinie? Przeciez zostala w szpitalu??

Gość szwedka • Czwartek [14.03.2019, 13:34:51] • [IP: 83.233.111.**]

jak dobrze ze sie znalazla rodzina dziekujem ci Slaweczku za taka historjje z zycia wzieta na lamach Twojej gazety POZDRAWIAM

Gość • Czwartek [14.03.2019, 13:29:32] • [IP: 83.233.111.**]

tak pieknie pisze 🐞 takim ladnym stylem jakie to smutne czytac ten list juz za grobu-🐞 - musiala byc ciepla cudowna romantyczna kobieta nie mysle zeby to dzieci czytaly kiedykolwiek bo by chociaz kartke zostawily 💕 🐞 💕 Ku pamieci...💕 ☘ 💕. .wnukom. ...💕 ☘ 💕

Gość • Czwartek [14.03.2019, 13:02:52] • [IP: 185.13.106.***]

Pierd -a to ja też pierd to i ja pierd. Tak postępują dewotki kościelne.

Gość • Czwartek [14.03.2019, 12:55:57] • [IP: 185.210.38.**]

znałam ją i dziewczynki. już duże :) Może to zobaczą, oby

Gość • Czwartek [14.03.2019, 11:52:04] • [IP: 5.173.136.**]

Janeczka nasza kochana ze Szkolnej wcześniej z Matejki...ma dwie wspaniale córki pozdrawiam

Gość • Czwartek [14.03.2019, 11:13:51] • [IP: 80.245.188.***]

(...)Niestety, autorka listu faktycznie zmarła niedługo po operacji, którą przeszła w jednym ze szczecińskich szpitali. - Zadzwoniła do mnie córka tej pani. Była bardzo wzruszona i płakała. Właśnie jedzie do nas, żeby odebrać książkę z ostatnimi słowami swojej mamy - mówi Onetowi Sławomir Ryfczyński.(...)

Gość • Czwartek [14.03.2019, 11:11:13] • [IP: 109.243.230.**]

A nie taktowniej by było zamazać imiona osób wymienionych w tym swoistym testamencie, by po identyfikacji autorki tekstu nie narazic prywatności tych osób i tajemnicy rodzinnej na ich naruszenie?

Gość • Czwartek [14.03.2019, 10:35:32] • [IP: 5.173.0.***]

Spoczywaj w spokju. Kiedys wszyscy sie tam spotkamy..

Gość • Czwartek [14.03.2019, 10:31:04] • [IP: 176.221.122.***]

08:02:26 Jeśli list pożegnalny od matki do dzieci nazywasz" lumpem", żal mi twoich rodziców.

Oglądasz 1-25 z 49
■ Miejska Biblioteka Publiczna im. Stefana Flukowskiego w Świnoujściu ma przyjemność zaprosić dzieci młodsze (z klas 0 – 3) na teatralny spektakl edukacyjny, przygotowany przez aktorów scen szczecińskich, pt.: „Jesienne spotkanie z Rumcajsem”. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do Biblioteki Głównej (ul Piłsudskiego 15) w poniedziałek, 23 września b.r. o godz. 11:00. Wstęp wolny! ■
■ Miło nam zaprosić do udziału w III ŚWINOUJSKIM BIEGU WYSPIARZA. Zawody rozpoczną się w dniu 06 października 2019 r. godz. 11.00 na Stadionie Miejskim przy ul. Matejki 22. ■ Postępowanie prokuratury będzie tu miało kilka płaszczyzn. Bezpośrednią przyczynę śmierci dwójki nastolatków będą badać biegli sądowi. Poza tym prokuratura wszczęła postępowanie w kierunku przyczyn wypadku drogowego w ruchu lądowym ze skutkiem śmiertelnym. Prowadzone są również czynności związane z przesłuchaniem w charakterze świadków osób, które mogą posiadać jakąkolwiek wiedzę na temat okoliczności tego zdarzenia ■ Trwające prace poszukiwawcze nie przynosiły efektu. Dopiero zaangażowanie się prywatnej firmy zajmującej się pracami nurkowymi pozwoliło odnaleźć w Kanale Piastowskim ciała nastolatków. Na pomoc było jednak za późno. Oboje byli pod wodą około 2 godzin. Dwie godziny później, w akcję poszukiwawczą zaangażowała się prywatna firma pracepodwodne.com, która sprawdza grunt pogłębianego przez Urząd Morski w Szczecinie toru wodnego. Na Kanale pojawił się ich statek do badania dna. O godz. 20.08 pod wodę zszedł jej płetwonurek. Około pół godziny później w wodzie znaleziono dwa ciała ■ Mieszkanka przestrzega: Ktoś znęca się nad kotami! Do redakcji zwróciła się Mieszkanka Świnoujścia, która przestrzega właścicieli, bądź osoby dokarmiające koty działkowe. W liście możemy przeczytać jakich okrucieństw się ktoś dopuścił wobec tych niewinnych zwierząt ■ Radni podzieleni w sprawie sytuacji w PEC-u. Opozycja domaga się szczegółowych wyjaśnień, stronnicy prezydenta popierają jego stanowisko o koniecznym postępowaniu sądowym. W obronie zwalnianego z pracy związkowca NSZZ "Solidarność" będzie dziś demonstrować przed zakładem, na ulicach i przed Urzędem Miasta ■ Kontrowersje wokół dopuszczenia do głosu przedstawiciela "Solidarności" na sesji Rady Miasta.Po jego wystąpieniu obrady przerwano w celu spotkania przewodniczących klubów radnych z prezydium rady ■ Przewodniczący NSZZ "Solidarność" Pomorza Zachodniego do radnych Świnoujścia: "Prezes PEC-u w Świnoujściu, zwalniając przewodniczącego zakładowej "Solidarnosci" złamała kodeks pracy oraz ustawę o związkach zawodowych ■