POGODA

Reklama


Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Środa [13.03.2019, 22:48:31] • Świnoujście

„Do trumny ubierzcie mnie na różowo”. Wzruszający list pacjentki zapisany na kartkach książki

„Do trumny ubierzcie mnie na różowo”. Wzruszający list pacjentki zapisany na kartkach książki

fot. Sławomir Ryfczyński

Zakupiona przez naszych Czytelników używana książka okazała się listem pożegnalnym i testamentem pacjentki czekającej na operację. „Kocham Was wszystkich nad życie” – pisała kobieta do najbliższych. Czy uda się nam ustalić, kim była autorka listu lub odnaleźć jej rodzinę, aby zwrócić pamiątkę?

Tych słów rodzina pacjentki prawdopodobnie nigdy nie przeczytała. Zapisane na czystych stronach romansu, który ktoś w szpitalu po prostu odłożył. Kim była oczekująca na operację kobieta? Czy to ostatnie jej słowa przed śmiercią czy może operacja zakończyła się pomyślnie, a pacjentka, pakując rzeczy do domu, zapomniała o książce?

„Do trumny ubierzcie mnie na różowo”. Wzruszający list pacjentki zapisany na kartkach książki

fot. Sławomir Ryfczyński

Dziewczynki, tak jak mówiłam, po śmierci proszę mnie spalić – pisała przed zabiegiem na czystej stronie książki – do trumny ubrać mnie w kolor różowy. Musicie to dla mnie zrobić. Kocham Was tak bardzo, może nie umiałam tego okazać, Andżeliczka kiedyś się przekonała.

Pieniądze – czytamy dalej w liście – no to będzie nie dużo, są schowane w moim pokoju w dzbanku w kwiatuszki. Dokumenty są w szafie w przedpokoju, od strony pokoju, pozostałe jakieś tam pod skórzaną kanapą, to trzeba podnieść do siedziska.

O moje kochane wnuki - czytamy na kolejnej stronie - to dbajcie, szczególnie o Oskarka i Wiktorka. Dziewczynki, nie zróbcie krzywdy Wiktorowi. Jeżeli chodzi o podział, tak zróbcie, żebyście miały coś po mnie i Wiktor też.

Kocham Was wszystkich nad życie. Jestem przed operacją. W nocy dostałam potwornego krwotoku, aż po pielęgniarkę wołałam, ponieważ nie mogłam wyjść z łazienki.”

List kończy zdawkowe „Pa, mama”. Na ostatniej stronie książki można jeszcze przeczytać nazwisko lekarza operującego: „Marek Jurkocz”.

„Do trumny ubierzcie mnie na różowo”. Wzruszający list pacjentki zapisany na kartkach książki

fot. Sławomir Ryfczyński

Tę niezwykłą książkę kupili za złotówkę w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Świnoujściu, mieszkańcy naszego miasta. Jej zawartość bardzo ich wzruszyła. Postanowili nam ją przynieść, licząc, że - z naszą pomocą - uda się ustalić, kim była autorka listu i przekazać go jej najbliższym.

Jest bardzo prawdopodobne, że pacjentka leczyła się w świnoujskim szpitalu i była mieszkanką naszego miasta lub okolicznej gminy. Chociaż nie można też wykluczyć, że przyjechała tutaj na wakacje, a trafiła do szpitala. Gdyby jednak jej stan nagle się pogorszył, byłaby tym kompletnie zaskoczona. Czytając jej list nie odnosi się takiego wrażenia.

„Do trumny ubierzcie mnie na różowo”. Wzruszający list pacjentki zapisany na kartkach książki

fot. Sławomir Ryfczyński

Rok wydania romansu, w którym kobieta zapisała swoje pożegnalne słowa, to 2010. Pacjentka mogła więc trafić do szpitala najwcześniej w tym właśnie roku.

Liczymy, że pomożecie nam dotrzeć do autorki tego listu (jeśli jeszcze żyje) albo do jej rodziny i przekazać tę niezwykłą książkę.

źródło: www.iswinoujscie.pl


komentarzy: 49, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 1-25 z 49

Gość • Wtorek [19.03.2019, 03:47:29] • [IP: 172.58.137.**]

Tak załogę kutra Swi3 nikt nie startował, tylko na kutrze została położona bomba z opóźniony zapłonem, przez panów, którzy trudnili się wysprzedawaniem Belony w Dziwnowie. Teraz Ci Panowie się dobrze mają i prosperuja dobrze. Mnie też chcieli zabić i prawie im to się udało. Cała akcja wysadzenia kutra była zaplanowana z detalami, Cały wybuch zarejestrował amerykański satelita.

Ewa • Piątek [15.03.2019, 11:28:11] • [IP: 88.110.105.***]

Az mi sie lza w oku zakrecila

Gość • Piątek [15.03.2019, 10:43:53] • [IP: 176.221.123.**]

Smutne to ale prawdziwe ja też spisałąm swoją ostatnia WOLE ale trzymam w domu otworzyć po mojej śmieci !Ale pochować nie w RÓŻOWYM!--Każdy ma jakąś kreację która lubi ---SPOCZYWAJ W POKOJU+

Gość • Czwartek [14.03.2019, 23:04:06] • [IP: 70.31.118.***]

Jakze smutna, ale prawdziwa i piekna historia, az sie wzruszylam.PS pozdrawiam serdecznie corki tej Pani, bardzo przykre, ze odeszla tak jak moja MAMA.

Gość • Czwartek [14.03.2019, 21:22:10] • [IP: 176.221.122.***]

smutna ale piękna historia, to się nadaje na jakiś film... może nasz pan pisarz miejski J. Molenda zainteresowal by sie tematem i wreszcie coś nowego opisał/napisał? Wątek ciekawy, historia nie wzięta z kosmosu, a ta Pani, która napisała ostatni list do córek na jedynym skrawku papieru pewnie też miała jakąś ciekawą histoeię zanim zachorowała

Gość • Czwartek [14.03.2019, 21:01:44] • [IP: 176.221.122.***]

jeżeli córki aautorki listu pożegnalnego się odnalazły i o konkretną osobę chodzi, to to jest nadzwyczaj pełne i szerokie woli wypełnenie prośby osoby, która była poddana operacji i pozwólmy wypełnić jej ostatnią wolę, chociaż nie wiemy, czy była pochowana w rózowym :/

Gość • Czwartek [14.03.2019, 16:07:02] • [IP: 95.129.224.**]

ten 106 to powinien być z automatu odrzucany, przecież to jest karalne to mowa poniżenia i nienawiści na pewno jest na celowniku i mam nadzieję że go w celi prze . ..dolą..

Onet o tym pisał • Czwartek [14.03.2019, 16:03:38] • [IP: 109.243.230.**]

15:49:59] • [IP: 81.204.98.**] Właśnie się nie udała, cytuję z Onetu, który zainteresował sie tą historią:" Niestety, autorka listu faktycznie zmarła niedługo po operacji, którą przeszła w jednym ze szczecińskich szpitali. - Zadzwoniła do mnie córka tej pani. Była bardzo wzruszona i płakała. Właśnie jedzie do nas, żeby odebrać książkę z ostatnimi słowami swojej mamy - mówi Onetowi Sławomir Ryfczyński."

Gość • Czwartek [14.03.2019, 15:49:59] • [IP: 81.204.98.**]

Poruszajace...wierze, ze operacja sie udala i Pani ma sie dobrze.

Gość • Czwartek [14.03.2019, 15:21:09] • [IP: 5.173.136.***]

moringi nie pil to moze tak ma

Gość • Czwartek [14.03.2019, 15:18:52] • [IP: 109.243.230.**]

Osoby, które czują sie tu urażone wpisami (dwoma) tego trolla [IP: 185.13.106.***] niech wpiszą jego IP i dodadzą iswinoujscie, zobaczycie efekt jego pracy, te charakterystyczne kopnięcia, mające obryzgać błotem, poruszyć - albo tez ślady po tych postach, bo moderacja skasowała. Ten sprawdzian uspokoi Was, bo mamy do czynienia z poszczekiwaniem, które należy ignorować lub podawac do moderacji.

Gość • Czwartek [14.03.2019, 14:50:40] • [IP: 185.13.106.***]

IP: 109.243.230.** Witaj obrzezany na mózgu izraelito coś późno dziś donosisz?

Gość • Czwartek [14.03.2019, 14:33:27] • [IP: 109.243.230.**]

13:02:52] • [IP: 185.13.106.***] To jest znany troll, zawsze wysyła takie krótkie jakby uderzenia, zawsze coś, co ma wzburzyć ludzi, a widzę, że przeszedł nawet samego siebie, bo wypróżnił mózg nawet pod takim tematem. Jego modus operandi, stały sposób działania: wstawić pod temat z życia miasta coś z polityki, przeciw pewnej partii, albo wstawić coś przeciw religii, to takie jego haczyki - albo cokolwiek innego, ale" pod prąd". Niestety, wielu daje sie sprowokować, usiłuje nawet dialogować. Nie wiedzą, ze mają do czynienia po prostu z trollowaniem, działaniem na tle psychiatrycznym - z agresją usiłującą uspokoić wewnętrzne zranienia, nienawiść, niepowodzenia życiowe.

Gość • Czwartek [14.03.2019, 14:20:05] • [IP: 37.47.146.**]

Jakie to smutne - przeczuwala że umrze

Śmierć bramą Życia • Czwartek [14.03.2019, 13:54:47] • [IP: 109.243.230.**]

Do ludzi słusznie wzruszonych: mimo wszystko nie uważajmy, że ta osoba jest w GORSZEJ sytuacji niż my - zmarli żyją już życiem wiecznym, doszli do naturalnego kresu życia w ciele, przeszli do wieczności, ważną prawdą wiary jest" świętych obcowanie" - więź i przenikanie sie dwóch światów, a inną ważna prawdą jest ostateczne zmartwychwstanie w ciele uwielbionym. Zwłaszcza w Wielkim Poście prowadzącym do Święta Zmartwychwstania i Odkupienia nie wpadajmy w przygnębienie, w" trumienny" smutek, bo jak to często piszemy na grobach" Śmierć bramą Życia". A możliwość przygotowania się do śmierci jest Łaską, wbrew modnym wyznaniom np.celebrytów w mediach, że marzą o nagłej i szybkiej śmierci.

Gość • Czwartek [14.03.2019, 13:52:58] • [IP: 178.238.252.***]

Moj Boze !! I przez przypadek ksiazka za 1 zl!! Dlaczego nie oddana wczesniej rodzinie? Przeciez zostala w szpitalu??

Gość szwedka • Czwartek [14.03.2019, 13:34:51] • [IP: 83.233.111.**]

jak dobrze ze sie znalazla rodzina dziekujem ci Slaweczku za taka historjje z zycia wzieta na lamach Twojej gazety POZDRAWIAM

Gość • Czwartek [14.03.2019, 13:29:32] • [IP: 83.233.111.**]

tak pieknie pisze 🐞 takim ladnym stylem jakie to smutne czytac ten list juz za grobu-🐞 - musiala byc ciepla cudowna romantyczna kobieta nie mysle zeby to dzieci czytaly kiedykolwiek bo by chociaz kartke zostawily 💕 🐞 💕 Ku pamieci...💕 ☘ 💕. .wnukom. ...💕 ☘ 💕

Gość • Czwartek [14.03.2019, 13:02:52] • [IP: 185.13.106.***]

Pierd -a to ja też pierd to i ja pierd. Tak postępują dewotki kościelne.

Gość • Czwartek [14.03.2019, 12:55:57] • [IP: 185.210.38.**]

znałam ją i dziewczynki. już duże :) Może to zobaczą, oby

Gość • Czwartek [14.03.2019, 11:52:04] • [IP: 5.173.136.**]

Janeczka nasza kochana ze Szkolnej wcześniej z Matejki...ma dwie wspaniale córki pozdrawiam

Gość • Czwartek [14.03.2019, 11:13:51] • [IP: 80.245.188.***]

(...)Niestety, autorka listu faktycznie zmarła niedługo po operacji, którą przeszła w jednym ze szczecińskich szpitali. - Zadzwoniła do mnie córka tej pani. Była bardzo wzruszona i płakała. Właśnie jedzie do nas, żeby odebrać książkę z ostatnimi słowami swojej mamy - mówi Onetowi Sławomir Ryfczyński.(...)

Gość • Czwartek [14.03.2019, 11:11:13] • [IP: 109.243.230.**]

A nie taktowniej by było zamazać imiona osób wymienionych w tym swoistym testamencie, by po identyfikacji autorki tekstu nie narazic prywatności tych osób i tajemnicy rodzinnej na ich naruszenie?

Gość • Czwartek [14.03.2019, 10:35:32] • [IP: 5.173.0.***]

Spoczywaj w spokju. Kiedys wszyscy sie tam spotkamy..

Gość • Czwartek [14.03.2019, 10:31:04] • [IP: 176.221.122.***]

08:02:26 Jeśli list pożegnalny od matki do dzieci nazywasz" lumpem", żal mi twoich rodziców.

Oglądasz 1-25 z 49
■ Matka, wyrzucona z domu przez własną córkę, schroniła się między grobami. Co spotkało kobietę, że jako schronienie wybrała cmentarną ciemność wśród mogił? Samotna, wyziębiona, z pewnością przerażona i bezradna, położyła się przy grobie. Tam dostrzegli ją ludzie i zawiadomili policję ■ STS Siedow nie wpłynie do Świnoujścia Kapitanat Portu Świnoujście informuje, że decyzją Pana Premiera RP (informacja od MSZ i MSWiA ) STS Siedow nie otrzymał zgody na wejście do Portu Świnoujście. Żaglowiec miał wpłynąć 18 maja ■ Niemieccy policjanci zatrzymali mieszkankę Neu Sallenthin na wyspie Uznam, która może mieć związek ze śmiercią znanego sportowca i ochroniarza 60-letniego Daga S. Jak donosi niemiecka gazeta Ostsee Zeitung przed śmiercią Dag S. prawdopodobnie wypił jakąś substancję. Czy była to trucizna, nie wiadomo. Wykaże to dopiero sekcja zwłok mężczyzny. Gazeta dodaje, że policja bierze również pod uwagę nieumyślne spowodowanie śmierci. Prokuratura w Stralsundzie nie potwierdza ani nie zaprzecza tym informacjom ■ Morska Służba Poszukiwania i Ratownictwa zakończyła poszukiwanie zaginionego na Bałtyku na wysokości Mrzeżyna kutra ŚWI 82. Na pokładzie były cztery osoby ■ Do 14 maja miasto czeka na chętnych, którzy zaprojektują drogi prawobrzeża. Cel inwestycji to usprawnienie połączenia portu z siecią krajową i międzynarodową. Zgodnie z procedurami dotyczącymi wykorzystania środków unijnych, inwestycja musi być zrealizowana do końca 2022 r ■ W środę przed godziną 11.00 na wyspie Wolin w lesie na terenie Przytoru zostały znalezione zwłoki mężczyzny. Z informacji wynika, że było to niedaleko wysypiska śmieci. Policjanci powiadomili stronę niemiecką. Trwa dochodzenie ■ Alarmy bombowe w kilku świnoujskich szkołach. Drugi dzień matur rozpoczął się niespokojnie. Policja otrzymała zgłoszenia o bombach znajdujących się na terenie pięciu szkół średnich. Informacje nadeszły około godziny 6.00. Wynikało z nich, że ładunki wybuchowe podłożone są w dwóch szkołach na Warszowie oraz trzech na lewobrzeżu. agrożone miały być: ZDZ, Zespół Szkół Morskich, LO im. Mieszka I oraz LO Logos ■ O 30 kwietnia do dzisiejszego poranka w Zachodniopomorskiem odnotowaliśmy 9 wypadków drogowych, 2 osoby zginęły, 8 zostało rannych. Policjanci zatrzymali 86 nietrzeźwych kierowców, 29 po spożyciu alkoholu oraz 8 po narkotykach. Trwają powroty z majówki apelujemy o ostrożność i rozwagę na drodze ■ Do tragedii doszło w sobotę na promie Unity Line Gryf. Z pokładu dla samochodów spadło dwóch mężczyzn. Jeden nie przeżył, drugi jest w ciężkim stanie. Wypadek miał miejsce po godzinie 16.00. Mężczyźni pracujący na pokładzie samochodowym promu Gryf spadli z wysokości. Niestety, dla jednego z nich upadek okazał się śmiertelny. Drugiego z poszkodowanych mężczyzn, w stanie ciężkim, przetransportowano do szpitala śmigłowcem LPR ■ Młodociany nożownik zaatakował na placu zabaw przy Platanie. Prawdopodobnie tylko dzięki przytomnej reakcji dorosłych udało się uniknąć tragedii. Będąca prywatnie na placu zabaw jedna z nauczycielek Szkoły Podstawowej nr 1 zachowała zimną krew i dzięki jej interwencji nic się nie stało ■ 15 lat po wejściu do UE. Czy pamiętacie jeszcze jak w Świnoujściu świętowaliśmy integrację? ■ Radny chce „martwego pola” na ulicy Staszica ale urzędnicy nie chcą się zgodzić ■ Dyskusja nad projektem uchwały w sprawie zasad i trybu przeprowadzenia Budżetu Obywatelskiego zajęła radnym ponad półtorej godziny. Ostatecznie uchwała została jednogłośnie przyjęta ■ Po godzinie 9.00 rozpoczęły się obrady X sesji VIII kadencji Rady Miasta Świnoujścia. W proponowanym gramie obrad znalazły się m.in. uchwały wprowadzające zmiany do dotychczasowej sieci szkół publicznych w mieście oraz ustanowienia specjalnej strefy rewitalizacji na Warszowie ■ Jak informuje Wydział Edukacji Urzędu Miasta Świnoujście, dziś 24 kwietnia 2019 r. pracownicy Przedszkola Miejskiego nr 11 z Oddziałami Integracyjnymi „Tęcza” przy ulicy Gdyńskiej w Świnoujściu zawiesili strajk. Tym samym placówka rozpoczęła normalną działalność. Od jutra 25 kwietnia 2019 r. normalną pracę rozpocznie również Przedszkole Miejskie nr 3 „Pod żaglami” przy ulicy Batalionów Chłopskich w Świnoujściu ■ 24 kwietnia 2019 roku (środa) o godz. 11.30 Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda weźmie udział w uroczystości podpisania umowy o dofinansowanie dla projektu „Rozbudowa Funkcjonalności Terminalu LNG w Świnoujściu” (Polskie LNG S.A.) ul. Ku Morzu 1■ Pogoda wymalowała nam wymarzone dni do spędzenia prawdziwie radosnych Świąt Wielkanocnych. Oby w blaskach słońca nie zginął prawdziwy sens tych Cudownych dni. Radosnych chwil w gronie najbliższych życzy wszystkim redakcja portalu iswinoujscie.pl ■ Na pamiątkę świętej nocy zmartwychwstania ogień zapłonął przed kościołem Chrystusa Króla ■ Ruszyły zapisy na 40 Maraton Świnoujście – Wolgast, 29 Półmaraton Wolgast oraz 4 Sztafetę Świnoujście – Wolgast ■ Niedziela Palmowa – to początek Wielkiego Tygodnia Postawiona w oknie domu chroni podobno przed uderzeniem pioruna. Rolnicy mieszali ją z ziarnem do zasiewu aby zapewnić sobie dobre plony, mamy dodawały dzieciom do śniadania aby te cieszyły się dobrym zdrowiem, zasuszona, czuwa nad szczęściem rodzin przez cały rok. Wszystko to jednak pod warunkiem, że dziś zostanie poświęcona. Palma wielkanocna nie jest jednak przedmiotem jakiegoś dziwnego kultu sama z siebie. Zasłużyła sobie na to gdy znalazła się pod stopami Chrystusa wjeżdżającego do Jerozolimy ■ Wielkanocne klimaty na Placu Wolności. Jechały do nas 800 kilometrów! To pierwszy taki jarmark wielkanocny w Świnoujściu. Zaproszenie do zaprezentowania swoich wyrobów nad morzem przyjęli twórcy z Krasnegostawu i okolic, miejscowości położonych między Lublinem, a Chełmie Lubelskim kilkadziesiąt kilometrów od granicy polsko-ukraińskiej. Grupę wystawców zorganizowała Luba Rakiewicz, dyrektor Artystycznego Stowarzyszenia Kosiw, która z dumą pokazuje ilustrowane publikacje o twórczości mieszkańców swoich rodzinnych stron ■ Strajk w oświacie. Informacja na godzinę 10.00 czwartek 11 kwietnia 2019. - ogółem strajkujących nauczycieli 253, w tym 28 w przedszkolach i 225 w szkołach - 401 dzieci/uczniów (bez gimnazjalistów, którzy przystąpili do egzaminów) będących pod opieką, w tym 338 w przedszkolach (razem z przedszkolem nr 10, w którym nauczyciele nie strajkują) i 63 w szkołach ■ PEC. W maju coroczna przerwa Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Świnoujściu informuje, że coroczna przerwa technologiczna w dostawie energii cieplnej do centralnego ogrzewania, wentylacji i ciepłej wody nastąpi 20 maja 2019 od godziny 00.00 do 24.00. Przerwa związana jest z koniecznością wykonania niezbędnych remontów źródła ciepła i sieci ciepłowniczych ■ Mieszkańcy Świnoujścia, którzy na co dzień zaopatrują się w pieczywo z piekarni przy ul. Monte Cassino czekała w sobotę rano niemiła niespodzianka. Ani w sklepie firmowym ani w żadnym innym na mieście nie dotarło zaopatrzenie od tego wytwórcy. Przyczyną była poważna awaria instalacji w piekarni. Tuż po północy pojawiły się tam wozy Straży Pożarnej i Pogotowie Ratunkowe. Ewakuowano pracowników firmy i mieszkańców posesji ■ Od 4 kwietnia. „Bielik” z Warszowa o 7.35. W związku z prośbami rodziców uczniów, Żegluga Świnoujska informuje, że od jutra, tj. czwartek 4 kwietnia 2019 r., na przeprawie promowej „Warszów”, prom z prawobrzeża (Warszów) będzie odbijał o godzinie 7.35, a nie o 7.40. Pozostałe godziny pozostają bez zmian ■ Odpowiedź na zarzuty jest już w Komisji Europejskiej ■ Spektakularne policyjne zatrzymanie samochodu na ulicy Daszyńskiego. Przeszukano auto, sprawdzano kierowcę i pasażerów. O co poszło? Policja milczy o przyczynach tej niedzielnej akcji ■ Rada Miasta jednogłośnie przyjęła uchwałę w sprawie poparcia środowiska nauczycielskiego ■ Zastępca prezydenta Paweł Sujka: "Po referendach, które odbywały się w Świnoujściu mogę powiedzieć, że praktycznie wszystkie placówki edukacyjne w mieście deklarują przystąpienie do strajku ■ Jeśli dojdzie do strajku nauczycieli to także dzieci w przedszkolach pozbawione zostana opieki ■ Astaldi nie chce zapłacić za gadżety. Miało być uroczyście i z gadżetami. Były tylko gadżety. Na 5 lipca ubiegłego roku miasto zaplanowało uroczyste podpisanie umowy o budowie tunelu pod Świną. Zamówiono 1000 breloczków i antystresowych gadżetów w kształcie czapki z daszkiem o wartości 9 tysięcy złotych. Uroczystość tego dnia się jednak nie odbyła, a umowy z firmą Astaldi w ogóle nie podpisano. Kto zapłaci za gadżety? ■ To miało być tylko legitymowanie, a skończyło się ujawnieniem przez policjantów narkotyków. Pod zarzutem posiadania i handlu zakazanych ustawą środków odurzających zatrzymany został 34-letni mężczyzna. Zgodnie z obowiązującą ustawą może mu grozić kara pozbawienia wolności do 10 lat ■ 19 marca, w godzinach wieczornych były przeprowadzane zajęcia taktyczne w lesie na terenie obiektu wojskowego Karsibór. Podczas zajęć stosowano środki pozoracji. Użyte zostały świece dymne, które generują dym nietoksyczny i nieszkodliwy, a ich użycie nie stanowi zagrożenia dla zdrowia. Ćwiczenia tego typu prowadzone są cyklicznie, kilka razy w ciągu roku. Wzięło w nich udział ponad dwudziestu żołnierzy. Żaden z nich nie zgłaszał po zajęciach problemów ani dolegliwości - tłumaczy kmdr ppor. Grzegorz Lewandowski Rzecznik Prasowy 8. Flotylla Obrony Wybrzeża ■ Prom Karsibór uciekł z przeprawy! Nad wodą unosił się trujący opar! Zobacz film! ■ Niemiecki wymiar sprawiedliwości łaskawy dla sprawców napadu na taksówkarza ze Świnoujścia? ■ Córki odebrały testament matki zapisany na kartkach romansu. Ta książką niczym list w butelce po latach, wędrówki po falach życia trafiła w końcu do adresata. Mówi się, że takie historie zdarzają się tylko w hollywoodzkich produkcjach, jednak jedna z nich zdarzyła się w Świnoujściu. Tuż po naszej publikacji, w której opisaliśmy wzruszający temat testamentu anonimowej kobiety, która na kartkach książki kieruje ostatnie słowa do sowich najbliższy ma swój ciąg dalszy ■ Wojciech Zyska o Wolińskim Parku Narodowym: Na tle Wyspy Wolin to przysłowiowa „kość w gardle”. Pozostawiam park w dobrej kondycji. Odchodzę z podniesioną głową, dziękując jednocześnie wszystkim za współpracę i pomoc na rzecz ochrony tego parku – pisze w pożegnalnym liście dr inż. Wojciech Zyska, odwołany właśnie dyrektor Wolińskiego Parku Narodowego ■ „Do trumny ubierzcie mnie na różowo”. Wzruszający list pacjentki zapisany na kartkach książki ■ To Świnoujście rozpętało aferę międzynarodową. Komisja Europejska uruchomiła wobec Polski procedurę naruszenia unijnego prawa. Uruchomiona wobec Polski procedura naruszenia unijnego prawa dotyczy konfliktu z 2017 roku, kiedy świnoujski strażnik miejski spektakularnie zatrzymał niemieckie autobusy UBB na granicy. Chodzi o dostęp do międzynarodowego rynku usług autokarowych i autobusowych. Rąbka tajemnicy uchyliła nam Komisja Europejska ■ Trwają prace nad uchwałą krajobrazową, zwaną też kodeksem reklamowym. Będzie to dokument porządkujący przestrzeń publiczną miasta. Wprowadzi zasady i warunki umieszczania reklam, urządzeń reklamowych oraz małej architektury i ogrodzeń na terenie całego Świnoujścia ■