POGODA

Reklama


Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Wtorek [12.03.2019, 16:38:45] • Świnoujście

Śmigłowiec wylądował w Niemczech. Uratowali 2 miesięczne niemowlę

Śmigłowiec wylądował w Niemczech. Uratowali 2 miesięczne niemowlę

fot. Organizator

Ta historia to gotowy scenariusz, jak powinna wygląda współpraca służb, niezależnie od granic. Polacy i Niemcy wspólnie uratowali życie malutkiemu, zaledwie 2 miesięcznemu pacjentowi.

W miniony piątek do Szpitala Miejskiego im Jana Garduły w Świnoujściu trafiło niemowlę w bardzo ciężkim stanie. Personel medyczny świnoujskiego szpitala rozpoczął walkę o utrzymanie czynności życiowych, o każdą sekundę, minutę życia maleństwa. Koniecznym był natychmiastowy transport maluszka do specjalistycznego szpitala w Szczecinie. Zwykle w takich sytuacjach wzywany jest śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Tak też było i tym razem. Procedury zagrały. Kilka chwil później okazało się, że pilot nie może lądować w Świnoujściu.

Świnoujście nie ma lotniska. Śmigłowce LPR lądują na wyznaczonym do tego miejscu na nabrzeżu w porcie wojennym.

- Niestety, wiał zbyt silny wiatr. W takich warunkach pilot nie dostał zgody na lądowanie. Było zbyt niebezpiecznie – mówi Dorota Konkolewska, prezes Szpitala Miejskiego im. Jana Garduły w Świnoujściu.

W rozmowie z pracownikiem szpitala pilot powiedział, że ma zgodę na lądowanie na lotnisku cywilnym Heringsdorf po niemieckiej stronie wyspy Uznam.

- Nasza odpowiedź była natychmiastowa – proszę lądować, wszystkie formalności szpital bierze na siebie – opowiada prezes świnoujskiego szpitala Dorota Konkolewska.

Dalej wszystko potoczyło się błyskawicznie. Zgodnie z procedurami podjęto lekarz ze śmigłowca LPR, który już w szpitalu przygotował małego pacjenta do transportu.

Zaraz potem karetka z niemowlaczkiem na sygnale ruszyła w stronę dawnego przejścia granicznego Świnoujście – Garz. Prezes szpitala o wszystkim powiadomiła Prezydenta Miasta Świnoujście oraz Wydział Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miasta Świnoujście.

- Prezydent musiał wiedzieć, że nasza karetka wjeżdża z pacjentem na teren Niemiec – wyjaśnia Dorota Konkolewska – W odpowiedzi usłyszałam od prezydenta krótkie i rzeczowe: „działajcie”.

Zaraz za granicą na karetkę z małym świnoujścianinem czekał radiowóz niemieckiej policji. Eskortowała ją do samego lotniska, aby kierowca bezpiecznie i jak najszybciej dotarł na lotnisko. Kilka chwil później śmigłowiec z malutkim pacjentem walczącym o życie wystartował. Niemowlę uratowano. Dostał drugie życie. Przebywa jeszcze w szczecińskim szpitalu specjalistycznym.

- To zasługa oddania oraz doskonałej współpracy polskiej i niemieckiej strony – podkreśla Dorota Konkolewska i dodaje: - Dziękuję zespołowi medycznemu oddziału pediatrycznego, który z takim oddaniem walczył o utrzymanie czynności życiowych małego pacjenta oraz służbom technicznym szpitala miejskiego w Świnoujściu za szybką organizację i nadzorowanie transportu.

Dziękuję załodze Lotniczego Pogotowia Ratunkowego i naszym sąsiadom z Niemiec za użyczenie płyty lotniska w Heringsdorf oraz niemieckim służbom za asystę naszego ambulansu. To dzięki wam nasz mały mieszkaniec dostał drugą szansę.

BIK UM Świnoujście
Fot. www.lrp.com.pl


komentarzy: 72, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 1-25 z 72

Gość • Środa [13.03.2019, 17:46:07] • [IP: 185.210.39.**]

pozytywny artykuł i obrzydliwi komentujący, to właśnie nasze społeczeństwo, niezadowoleni powinni wyjechać do lasu

LORD ADMIRALICJI • Środa [13.03.2019, 16:44:07] • [IP: 176.221.122.**]

AD: Środa [13.03.2019, 13:03:21] • [IP: 188.146.169.***] A TY NIE ROZUMIESZ TEGO, ŻE Z NIEUDACZNIKÓW I NIEKOMPETENTNYCH DECYDENTÓW CHCĄ NA WZÓR GOEBBELSA Z PORAŻKI ZROBIĆ ANTYPOLSKI SUKCES ? PO PROSTU TU W POLSCE NIKT NIE PODJĄŁ DECYZJI O LĄDOWANIU ŚMIGŁOWCA. W NIEMCZECH WIAŁ JESZCZE MOCNIEJSZY WIATR NA SZCZYCIE KLIFU I TEN SAM PILOT POSADZIŁ MASZYNĘ. W POLSCE ZROBIŁBY TO SAMO GDYBY NIE NADMIAR NIEUDACZNIKÓW I BRAKOROBÓW NIEKOMPETENTNYCH. TERAZ NICH JESZCZE NAPISZĄ ILE NIEMCY ICH SKASOWALI ZA LĄDOWANIE ŚMIGŁOWCA, A FAKTURA PRZYJDZIE NA PEWNO.

Gość • Środa [13.03.2019, 14:50:39] • [IP: 88.79.100.**]

Do : Gość • Środa [13.03.2019, 12:00:11] • [IP: 82.174.234.**] Powinniście wogole napisać że to zmurkiewicz własnymi rękoma uratował to dziecko Co za frajerstwo, czepia sie taki jeden z drugim, zamiast cieszyć się że dziecko uratowane, ty fraj... denty, zebys tak zdziadział wczesniej niż ktokolwiek inny. Co za burak dmuchany, wez sie palnij w ten gł... łeb głąbie.

Gość • Środa [13.03.2019, 14:48:18] • [IP: 88.79.100.**]

BRAWO !!, BRAWO !!, BRAWO !!, BRAWO !!, BRAWO !!, BRAWO !! i oby tak zawsze. Po prostu czad :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) Pozdrawiam serdecznie

Gość • Środa [13.03.2019, 14:17:28] • [IP: 37.47.178.***]

A na boisku nie można wylądować?

Gość • Środa [13.03.2019, 13:03:21] • [IP: 188.146.169.***]

Jest lądowisko na terenie wojskowym na wysokości Empiku. Przecież wyraźnie jest napisane, że z powodu wiatru w Świnoujściu nie można było wylądować. Lotnisko w Heringsdorfie jest dalej od wybrzeża, więc i warunki pogodowe są inne. Naprawdę nikt tego tekstu nie zrozumiał??

Gość • Środa [13.03.2019, 12:46:11] • [IP: 83.8.120.***]

Myślę, że takie lądowisko powinno na basenie północnym.Oczywiście profesjonalne wyposażone nie tylko dla powietrznych karetek.Parku Zdrojowego nie powinno się zmniejszać obszarowo to nasze ostatnie płuco.Jak pamiętam to lotnisko Heringsdorf proponowało zmianę nazwy na Heringsdorf-Świnoujście i może udziały.Uważam, że nasze miasto przegapiło sprawę.To idealne miejsce na linię do Warszawki

Gość • Środa [13.03.2019, 12:23:33] • [IP: 80.245.178.**]

Brawo:)

Gość • Środa [13.03.2019, 12:00:11] • [IP: 82.174.234.**]

Powinniście wogole napisać że to zmurkiewicz własnymi rękoma uratował to dziecko

Bajki dla POtłuczonych • Środa [13.03.2019, 11:23:54] • [IP: 92.42.113.***]

Ocieplanie wizerunku skompromitowanej i nieudolnej dyrektor szpitala przez jej psiapsiółkę Lachowską z biura propagandy UM i wszystko za naszą kasę.

Gość • Środa [13.03.2019, 11:13:35] • [IP: 62.69.241.**]

Trzeba przyznać, że trochę to co najmniej dziwne. Miasto o tak dużej powierzchni nie ma stosownego na tego typu akcje miejsca na lewobrzeżu.

LORD ADMIRALICJI • Środa [13.03.2019, 10:25:31] • [IP: 176.221.122.**]

KIBUC STOCZYŁ SIĘ NA SAMO DNO RYNSZTOKA PO TYM INCYDENCIE. JASNO I WYRAŹNIE WIDAĆ PRZESTRZEŃ CYWILIZACYJNĄ W STOSUNKU DO TEUTOŃSKICH WIOSEK. KILKADZIESIĄT LAT OD WOJNY, A SZPITAL DO TEJ PORY NIE MA LĄDOWISKA DLA ŚMIGŁOWCÓW. BUDUJĄ JAKIEŚ PROMENADY NIKOMU NIE POTRZEBNE W LASACH NA WYDMACH ZAMIAST ZAJĄĆ SIĘ SPRAWAMI EGZYSTENCJONALNYMI UMOŻLIWIAJĄCYMI ISTNIENIE SPOŁECZEŃSTWA POLSKIEGO NA TYCH PRASTARYCH SŁOWIAŃSKICH TERENACH.

Gość • Środa [13.03.2019, 10:08:50] • [IP: 109.243.230.**]

Redakcjo, to teraz masz do zadania Lachowskiej jedyne pytanie: Czy władze rządzące miastem nad wodą, morzem, pośród silnych wiatrów, w którym latem liczba gości i mieszkańców osiąga ok.100 000- i więcej, czy władze te nie wygospodarują lądowiska na części polskiej wyspy Uznam? - Przypomniał mi sie teraz materiał z Iswinoujscie, że przymierzaja się władze do zrobienia lądowiska w parku Zdrojowym przy szpitalu - czy to aktualne?

Gość • Środa [13.03.2019, 10:05:07] • [IP: 178.10.88.**]

I tak powinno byc!!Wspaniale!!

Gość • Środa [13.03.2019, 09:21:29] • [IP: 46.169.133.***]

Brawo. Dlateg min. Jest UE. Powinniśmy żyć w zgodzie z sąsiadami. Zdrowia dla Maluszka, gratulacje dla zespołu ratującego i siły dla Rodziców. Bogu dzięki

świnoujŚCIAnin • Środa [13.03.2019, 09:12:36] • [IP: 109.243.230.**]

21:38:45] • [IP: 92.42.119.***] -Jacy świnoujSZCZAnie? Przecież nasze miasto nie nazywa się" ŚwinoujSZCZE".

Gość • Środa [13.03.2019, 09:01:57] • [IP: 5.173.194.***]

w dobrych latach przyjmowalismy smiglowce na stadionie ruskim, czasem na parkingu koniec baltyckiej a dzieki zachlannosci bo najprosciej wybudowac budy ktore posiadaja pomieszczenie 25 m/2 zwane apartamentami musimy korzystac z uprzejmosci sasiadow a zaraz i tak bedziemy biadolili ze autobusy nielegalnie jezdza ze to oni zle parkuja taka nasza polaczkowosc. A to ze prace daja, ratuja zycie naszych bliskich jutro znowu nikt nie bedzie pamietal.Pozdrawiam sluzby niemieckie

Gość • Środa [13.03.2019, 08:55:00] • [IP: 176.221.122.**]

Ta wiadomość bardzo cieszy. Chwała ratującym życie !

Gość • Środa [13.03.2019, 08:38:34] • [IP: 23.226.237.*]

Mieliśmy lądowisko, to betonowy handlarz działeczkami wylizujący zwieracze deweloperom, przehandlował, bo to zjeᚎny pazerny jest łeb.

Schoolwysyn • Środa [13.03.2019, 07:43:17] • [IP: 94.254.224.***]

Słowa uznania dla służb polskich i niemieckich.

Gość • Środa [13.03.2019, 07:42:25] • [IP: 5.173.128.***]

Wielkie szczescie Brawo tym bardziej ze poziom tego szpitala jest tragiczny. Poziom leczenia tragiczny latwo mozna sie nabawic powaznych komplikacji

Ostrów Wlkp. • Wtorek [12.03.2019, 22:56:37] • [IP: 217.173.4.***]

Brawo! Super zgranie i zorganizowanie. Szacunek płynie z Ostrowa Wlkp. Tak trzymać !!

Gość • Wtorek [12.03.2019, 22:12:40] • [IP: 95.129.224.**]

A teraz pomyśl jeden z drugim pier... malkontenci że uratowano twoje dziecko lub wnuka dzięki determinacji i współpracy między przygranicznymi miastami,

Gość • Wtorek [12.03.2019, 22:02:05] • [IP: 95.129.225.***]

Brawo bogate miasto i nie ma porządnego lądowiska. A tyle się mówiło o tym i co? Dalej w czarnej d...…..

Gość • Wtorek [12.03.2019, 21:59:30] • [IP: 188.146.168.***]

Ojojoj ktoś tu szasta kasą a na dodatek nie swoją, może tak nasz szpital powinien na miejscu leczyć a nie przejadać i wysyłać dalej?

Oglądasz 1-25 z 72
■ Policjanci ze Świnoujścia będą mogli dogadać się z każdym na świecie! ■ Szok mieszkańców po prezentacji koncepcji ruchu w mieście. Po co budujemy tunel!? Zobacz film! ■ Niepokojący wpis o sytuacji w świnoujskiej komendzie Państwowej Straży Pożarnej zamieszczono na Facebooku. Są konflikty, braki kadrowe, opóźnienia w wypłacie wynagrodzeń, pluskwy i zachowania „podchodzące pod mobbing" – czytamy w poście ■ Wracamy do tematu znaleziska w Kanale Piastowskim. Wbrew wcześniejszym twierdzeniom, wygląda na to, że coś większego jest jednak na dnie. Podobno znaleziono zatopioną barkę, całą wypełnioną amunicją zaraz przy "grzybku" obok przystani Karsibór po stronie Świnoujścia, a promy i statki dalej pływają jakby nigdy nic – pisał niedawno nasz Czytelnik. - Fajnie jakbyście potwierdzili te informacje ■ 15 radnych poparło sprzeciw, a tylko trzech wstrzymało się od głosu. W czasie nadzwyczajnej sesji Rady Miasta Świnoujścia, 7 listopada Rada Miasta podjęła uchwałę dot. oświadczenia w sprawie lokalizacji inwestycji związanej z wydobyciem ropy naftowej i gazu ziemnego ■ Prezydent wycofuje się z ulg dla przedsiębiorców. Wiele emocji społecznych wzbudziły nasze informacje o ulgach udzielanych przez Prezydenta Miasta Janusza Żmurkiewicza niektórym lokalnym przedsiębiorcom. Przypomnijmy więc, że w latach 2007 - 2019 (do miesiąca IV) Prezydent Miasta udzielił ulg różnym firmom na kwotę 8.596.726,23 zł ■ Po 42 latach stacjonowania wojsk sowieckich na wyspie Uznam, w Świnoujściu pozostały smutne zagubione psy. Porzucone zwierzęta były w szoku. Ich przyjaciele nagle zniknęli. Nikt już nie mówił po rosyjsku ■ Zakończyła się przebudowa ul. Szmaragdowej w Przytorze-Łunowie, a wraz z finalizacją tego zadania wprowadzona została nowa organizacja ruchu. Kierowcy: uwaga na znaki, bo ulica jest jednokierunkowa, podobnie, jak fragment ul. Zalewowej ■ Nietypowy problem mieli świnoujscy policjanci. Kajdanki, które nałożyli zatrzymanemu mężczyźnie odmówiły posłuszeństwa i nie chciały się otworzyć. Policjanci na pomoc wezwali strażaków, którzy przecięli kajdanki za pomocą szlifierki kątowej (fleks) ■ Zmiana terminu wystawy w Muzeum Rybołówstwa Morskiego. Informujemy, że planowana w Muzeum Rybołówstwa Morskiego, na najbliższy piątek, 25 października, wystawa: „Świnoujście w przedwojennej grafice” z przyczyn niezależnych od organizatora została przeniesiona na 7 listopada 2019 r, na godz. 18.00 ■ 16 głosami „za” Rada Miasta zdecydowała o podwyżce wysokości stawek podatku od nieruchomości ■ Podatek od nieruchomości w nowym roku: w planach „górne stawki maksymalne”. W czwartek radni podejmą uchwałę o wysokości stawek podatku od nieruchomości. Z projektu uchwały wynika, że będzie zdrożej. Chyba, że ktoś ma komórkę, chlew lub kurnik i nie prowadzi w niej działalności gospodarczej ■ Szpital Miejski im. Jana Garduły w Świnoujściu sp. z o. o informuje, iż rozpoczął prace modernizacyjne i remontowe pracowni RTG w budynku przy ulicy Mieszka I 7. Finansowanie działań inwestycyjnych odbywa się w ramach Budżetu Obywatelskiego na rok 2019 ■ Z uwagi na brak na krajowym rynku szczepionek przeciwko grypie Szpital Miejski im. Jana Garduły w Świnoujściu sp. z o.o. informuje, że w dniach od 17.10.2019r. do 28.10.2019r. zawiesza akcję szczepień przeciwko grypie dla mieszkańców miasta w wieku powyżej 60 roku życia ■ Agatowska i Kochan wygrały w Świnoujściu ■ Mężczyzna na wózku inwalidzkim, zaopatrzony w butelkę z łatwopalnym materiałem i zapalniczkę, został zatrzymany przez policję przed jednym z lokali gastronomicznych w Świnoujściu. Mogło dojść do tragedii ■ W czwartkowy wieczór tuż przy Kościele Chrystusa Króla rozegrała się dramatyczna walka o życie mężczyzny. Po godzinie 19:00 pod kościele zatrzymały się dwie karetki pogotowia oraz dwa wozy strażackie. Ratownicy zaczęli reanimować 67-latka, u którego nastąpiło zatrzymanie krążenia. Niestety, ponad 40-minutowa akcja reanimacyjna nie przywróciła czynności życiowych ■ Ponad 1,5 mln zł wynosi łączna kwota kar, jakie miasto naliczyło wykonawcy Promenady Zdrowia za niedotrzymanie terminu wykonania inwestycji ■