░ Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Szczecinie Inspektorat w Świnoujściu poszukuje kandydatów do pracy. Wymagane wykształcenie: średnie. Miejsce pracy: ZUS Inspektorat w Świnoujściu ul. Piastowska 63. Więcej informacji na stronie: www.zus.pl lub u Kierownika Inspektoratu pod nr telefonu 91-382-38-02 ░

POGODA

Reklama


Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Wtorek [12.03.2019, 16:38:45] • Świnoujście

Śmigłowiec wylądował w Niemczech. Uratowali 2 miesięczne niemowlę

Śmigłowiec wylądował w Niemczech. Uratowali 2 miesięczne niemowlę

fot. Organizator

Ta historia to gotowy scenariusz, jak powinna wygląda współpraca służb, niezależnie od granic. Polacy i Niemcy wspólnie uratowali życie malutkiemu, zaledwie 2 miesięcznemu pacjentowi.

W miniony piątek do Szpitala Miejskiego im Jana Garduły w Świnoujściu trafiło niemowlę w bardzo ciężkim stanie. Personel medyczny świnoujskiego szpitala rozpoczął walkę o utrzymanie czynności życiowych, o każdą sekundę, minutę życia maleństwa. Koniecznym był natychmiastowy transport maluszka do specjalistycznego szpitala w Szczecinie. Zwykle w takich sytuacjach wzywany jest śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Tak też było i tym razem. Procedury zagrały. Kilka chwil później okazało się, że pilot nie może lądować w Świnoujściu.

Świnoujście nie ma lotniska. Śmigłowce LPR lądują na wyznaczonym do tego miejscu na nabrzeżu w porcie wojennym.

- Niestety, wiał zbyt silny wiatr. W takich warunkach pilot nie dostał zgody na lądowanie. Było zbyt niebezpiecznie – mówi Dorota Konkolewska, prezes Szpitala Miejskiego im. Jana Garduły w Świnoujściu.

W rozmowie z pracownikiem szpitala pilot powiedział, że ma zgodę na lądowanie na lotnisku cywilnym Heringsdorf po niemieckiej stronie wyspy Uznam.

- Nasza odpowiedź była natychmiastowa – proszę lądować, wszystkie formalności szpital bierze na siebie – opowiada prezes świnoujskiego szpitala Dorota Konkolewska.

Dalej wszystko potoczyło się błyskawicznie. Zgodnie z procedurami podjęto lekarz ze śmigłowca LPR, który już w szpitalu przygotował małego pacjenta do transportu.

Zaraz potem karetka z niemowlaczkiem na sygnale ruszyła w stronę dawnego przejścia granicznego Świnoujście – Garz. Prezes szpitala o wszystkim powiadomiła Prezydenta Miasta Świnoujście oraz Wydział Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miasta Świnoujście.

- Prezydent musiał wiedzieć, że nasza karetka wjeżdża z pacjentem na teren Niemiec – wyjaśnia Dorota Konkolewska – W odpowiedzi usłyszałam od prezydenta krótkie i rzeczowe: „działajcie”.

Zaraz za granicą na karetkę z małym świnoujścianinem czekał radiowóz niemieckiej policji. Eskortowała ją do samego lotniska, aby kierowca bezpiecznie i jak najszybciej dotarł na lotnisko. Kilka chwil później śmigłowiec z malutkim pacjentem walczącym o życie wystartował. Niemowlę uratowano. Dostał drugie życie. Przebywa jeszcze w szczecińskim szpitalu specjalistycznym.

- To zasługa oddania oraz doskonałej współpracy polskiej i niemieckiej strony – podkreśla Dorota Konkolewska i dodaje: - Dziękuję zespołowi medycznemu oddziału pediatrycznego, który z takim oddaniem walczył o utrzymanie czynności życiowych małego pacjenta oraz służbom technicznym szpitala miejskiego w Świnoujściu za szybką organizację i nadzorowanie transportu.

Dziękuję załodze Lotniczego Pogotowia Ratunkowego i naszym sąsiadom z Niemiec za użyczenie płyty lotniska w Heringsdorf oraz niemieckim służbom za asystę naszego ambulansu. To dzięki wam nasz mały mieszkaniec dostał drugą szansę.

BIK UM Świnoujście
Fot. www.lrp.com.pl


komentarzy: 72, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 1-25 z 72

Gość • Środa [13.03.2019, 17:46:07] • [IP: 185.210.39.**]

pozytywny artykuł i obrzydliwi komentujący, to właśnie nasze społeczeństwo, niezadowoleni powinni wyjechać do lasu

LORD ADMIRALICJI • Środa [13.03.2019, 16:44:07] • [IP: 176.221.122.**]

AD: Środa [13.03.2019, 13:03:21] • [IP: 188.146.169.***] A TY NIE ROZUMIESZ TEGO, ŻE Z NIEUDACZNIKÓW I NIEKOMPETENTNYCH DECYDENTÓW CHCĄ NA WZÓR GOEBBELSA Z PORAŻKI ZROBIĆ ANTYPOLSKI SUKCES ? PO PROSTU TU W POLSCE NIKT NIE PODJĄŁ DECYZJI O LĄDOWANIU ŚMIGŁOWCA. W NIEMCZECH WIAŁ JESZCZE MOCNIEJSZY WIATR NA SZCZYCIE KLIFU I TEN SAM PILOT POSADZIŁ MASZYNĘ. W POLSCE ZROBIŁBY TO SAMO GDYBY NIE NADMIAR NIEUDACZNIKÓW I BRAKOROBÓW NIEKOMPETENTNYCH. TERAZ NICH JESZCZE NAPISZĄ ILE NIEMCY ICH SKASOWALI ZA LĄDOWANIE ŚMIGŁOWCA, A FAKTURA PRZYJDZIE NA PEWNO.

Gość • Środa [13.03.2019, 14:50:39] • [IP: 88.79.100.**]

Do : Gość • Środa [13.03.2019, 12:00:11] • [IP: 82.174.234.**] Powinniście wogole napisać że to zmurkiewicz własnymi rękoma uratował to dziecko Co za frajerstwo, czepia sie taki jeden z drugim, zamiast cieszyć się że dziecko uratowane, ty fraj... denty, zebys tak zdziadział wczesniej niż ktokolwiek inny. Co za burak dmuchany, wez sie palnij w ten gł... łeb głąbie.

Gość • Środa [13.03.2019, 14:48:18] • [IP: 88.79.100.**]

BRAWO !!, BRAWO !!, BRAWO !!, BRAWO !!, BRAWO !!, BRAWO !! i oby tak zawsze. Po prostu czad :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) Pozdrawiam serdecznie

Gość • Środa [13.03.2019, 14:17:28] • [IP: 37.47.178.***]

A na boisku nie można wylądować?

Gość • Środa [13.03.2019, 13:03:21] • [IP: 188.146.169.***]

Jest lądowisko na terenie wojskowym na wysokości Empiku. Przecież wyraźnie jest napisane, że z powodu wiatru w Świnoujściu nie można było wylądować. Lotnisko w Heringsdorfie jest dalej od wybrzeża, więc i warunki pogodowe są inne. Naprawdę nikt tego tekstu nie zrozumiał??

Gość • Środa [13.03.2019, 12:46:11] • [IP: 83.8.120.***]

Myślę, że takie lądowisko powinno na basenie północnym.Oczywiście profesjonalne wyposażone nie tylko dla powietrznych karetek.Parku Zdrojowego nie powinno się zmniejszać obszarowo to nasze ostatnie płuco.Jak pamiętam to lotnisko Heringsdorf proponowało zmianę nazwy na Heringsdorf-Świnoujście i może udziały.Uważam, że nasze miasto przegapiło sprawę.To idealne miejsce na linię do Warszawki

Gość • Środa [13.03.2019, 12:23:33] • [IP: 80.245.178.**]

Brawo:)

Gość • Środa [13.03.2019, 12:00:11] • [IP: 82.174.234.**]

Powinniście wogole napisać że to zmurkiewicz własnymi rękoma uratował to dziecko

Bajki dla POtłuczonych • Środa [13.03.2019, 11:23:54] • [IP: 92.42.113.***]

Ocieplanie wizerunku skompromitowanej i nieudolnej dyrektor szpitala przez jej psiapsiółkę Lachowską z biura propagandy UM i wszystko za naszą kasę.

Gość • Środa [13.03.2019, 11:13:35] • [IP: 62.69.241.**]

Trzeba przyznać, że trochę to co najmniej dziwne. Miasto o tak dużej powierzchni nie ma stosownego na tego typu akcje miejsca na lewobrzeżu.

LORD ADMIRALICJI • Środa [13.03.2019, 10:25:31] • [IP: 176.221.122.**]

KIBUC STOCZYŁ SIĘ NA SAMO DNO RYNSZTOKA PO TYM INCYDENCIE. JASNO I WYRAŹNIE WIDAĆ PRZESTRZEŃ CYWILIZACYJNĄ W STOSUNKU DO TEUTOŃSKICH WIOSEK. KILKADZIESIĄT LAT OD WOJNY, A SZPITAL DO TEJ PORY NIE MA LĄDOWISKA DLA ŚMIGŁOWCÓW. BUDUJĄ JAKIEŚ PROMENADY NIKOMU NIE POTRZEBNE W LASACH NA WYDMACH ZAMIAST ZAJĄĆ SIĘ SPRAWAMI EGZYSTENCJONALNYMI UMOŻLIWIAJĄCYMI ISTNIENIE SPOŁECZEŃSTWA POLSKIEGO NA TYCH PRASTARYCH SŁOWIAŃSKICH TERENACH.

Gość • Środa [13.03.2019, 10:08:50] • [IP: 109.243.230.**]

Redakcjo, to teraz masz do zadania Lachowskiej jedyne pytanie: Czy władze rządzące miastem nad wodą, morzem, pośród silnych wiatrów, w którym latem liczba gości i mieszkańców osiąga ok.100 000- i więcej, czy władze te nie wygospodarują lądowiska na części polskiej wyspy Uznam? - Przypomniał mi sie teraz materiał z Iswinoujscie, że przymierzaja się władze do zrobienia lądowiska w parku Zdrojowym przy szpitalu - czy to aktualne?

Gość • Środa [13.03.2019, 10:05:07] • [IP: 178.10.88.**]

I tak powinno byc!!Wspaniale!!

Gość • Środa [13.03.2019, 09:21:29] • [IP: 46.169.133.***]

Brawo. Dlateg min. Jest UE. Powinniśmy żyć w zgodzie z sąsiadami. Zdrowia dla Maluszka, gratulacje dla zespołu ratującego i siły dla Rodziców. Bogu dzięki

świnoujŚCIAnin • Środa [13.03.2019, 09:12:36] • [IP: 109.243.230.**]

21:38:45] • [IP: 92.42.119.***] -Jacy świnoujSZCZAnie? Przecież nasze miasto nie nazywa się" ŚwinoujSZCZE".

Gość • Środa [13.03.2019, 09:01:57] • [IP: 5.173.194.***]

w dobrych latach przyjmowalismy smiglowce na stadionie ruskim, czasem na parkingu koniec baltyckiej a dzieki zachlannosci bo najprosciej wybudowac budy ktore posiadaja pomieszczenie 25 m/2 zwane apartamentami musimy korzystac z uprzejmosci sasiadow a zaraz i tak bedziemy biadolili ze autobusy nielegalnie jezdza ze to oni zle parkuja taka nasza polaczkowosc. A to ze prace daja, ratuja zycie naszych bliskich jutro znowu nikt nie bedzie pamietal.Pozdrawiam sluzby niemieckie

Gość • Środa [13.03.2019, 08:55:00] • [IP: 176.221.122.**]

Ta wiadomość bardzo cieszy. Chwała ratującym życie !

Gość • Środa [13.03.2019, 08:38:34] • [IP: 23.226.237.*]

Mieliśmy lądowisko, to betonowy handlarz działeczkami wylizujący zwieracze deweloperom, przehandlował, bo to zjeᚎny pazerny jest łeb.

Schoolwysyn • Środa [13.03.2019, 07:43:17] • [IP: 94.254.224.***]

Słowa uznania dla służb polskich i niemieckich.

Gość • Środa [13.03.2019, 07:42:25] • [IP: 5.173.128.***]

Wielkie szczescie Brawo tym bardziej ze poziom tego szpitala jest tragiczny. Poziom leczenia tragiczny latwo mozna sie nabawic powaznych komplikacji

Ostrów Wlkp. • Wtorek [12.03.2019, 22:56:37] • [IP: 217.173.4.***]

Brawo! Super zgranie i zorganizowanie. Szacunek płynie z Ostrowa Wlkp. Tak trzymać !!

Gość • Wtorek [12.03.2019, 22:12:40] • [IP: 95.129.224.**]

A teraz pomyśl jeden z drugim pier... malkontenci że uratowano twoje dziecko lub wnuka dzięki determinacji i współpracy między przygranicznymi miastami,

Gość • Wtorek [12.03.2019, 22:02:05] • [IP: 95.129.225.***]

Brawo bogate miasto i nie ma porządnego lądowiska. A tyle się mówiło o tym i co? Dalej w czarnej d...…..

Gość • Wtorek [12.03.2019, 21:59:30] • [IP: 188.146.168.***]

Ojojoj ktoś tu szasta kasą a na dodatek nie swoją, może tak nasz szpital powinien na miejscu leczyć a nie przejadać i wysyłać dalej?

Oglądasz 1-25 z 72
■ To miało być tylko legitymowanie, a skończyło się ujawnieniem przez policjantów narkotyków. Pod zarzutem posiadania i handlu zakazanych ustawą środków odurzających zatrzymany został 34-letni mężczyzna. Zgodnie z obowiązującą ustawą może mu grozić kara pozbawienia wolności do 10 lat ■ 19 marca, w godzinach wieczornych były przeprowadzane zajęcia taktyczne w lesie na terenie obiektu wojskowego Karsibór. Podczas zajęć stosowano środki pozoracji. Użyte zostały świece dymne, które generują dym nietoksyczny i nieszkodliwy, a ich użycie nie stanowi zagrożenia dla zdrowia. Ćwiczenia tego typu prowadzone są cyklicznie, kilka razy w ciągu roku. Wzięło w nich udział ponad dwudziestu żołnierzy. Żaden z nich nie zgłaszał po zajęciach problemów ani dolegliwości - tłumaczy kmdr ppor. Grzegorz Lewandowski Rzecznik Prasowy 8. Flotylla Obrony Wybrzeża ■ Prom Karsibór uciekł z przeprawy! Nad wodą unosił się trujący opar! Zobacz film! ■ Niemiecki wymiar sprawiedliwości łaskawy dla sprawców napadu na taksówkarza ze Świnoujścia? ■ Córki odebrały testament matki zapisany na kartkach romansu. Ta książką niczym list w butelce po latach, wędrówki po falach życia trafiła w końcu do adresata. Mówi się, że takie historie zdarzają się tylko w hollywoodzkich produkcjach, jednak jedna z nich zdarzyła się w Świnoujściu. Tuż po naszej publikacji, w której opisaliśmy wzruszający temat testamentu anonimowej kobiety, która na kartkach książki kieruje ostatnie słowa do sowich najbliższy ma swój ciąg dalszy ■ Wojciech Zyska o Wolińskim Parku Narodowym: Na tle Wyspy Wolin to przysłowiowa „kość w gardle”. Pozostawiam park w dobrej kondycji. Odchodzę z podniesioną głową, dziękując jednocześnie wszystkim za współpracę i pomoc na rzecz ochrony tego parku – pisze w pożegnalnym liście dr inż. Wojciech Zyska, odwołany właśnie dyrektor Wolińskiego Parku Narodowego ■ „Do trumny ubierzcie mnie na różowo”. Wzruszający list pacjentki zapisany na kartkach książki ■ To Świnoujście rozpętało aferę międzynarodową. Komisja Europejska uruchomiła wobec Polski procedurę naruszenia unijnego prawa. Uruchomiona wobec Polski procedura naruszenia unijnego prawa dotyczy konfliktu z 2017 roku, kiedy świnoujski strażnik miejski spektakularnie zatrzymał niemieckie autobusy UBB na granicy. Chodzi o dostęp do międzynarodowego rynku usług autokarowych i autobusowych. Rąbka tajemnicy uchyliła nam Komisja Europejska ■ Trwają prace nad uchwałą krajobrazową, zwaną też kodeksem reklamowym. Będzie to dokument porządkujący przestrzeń publiczną miasta. Wprowadzi zasady i warunki umieszczania reklam, urządzeń reklamowych oraz małej architektury i ogrodzeń na terenie całego Świnoujścia ■