POGODA

Reklama


Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Czwartek [14.02.2019, 02:11:54] • Świnoujście

Dzień dobry, kocham Cię!!!

Dzień dobry, kocham Cię!!!

Autor: Studio Romantic(fot. Fotolia.com )

Dziś jest świetna okazja by tak właśnie powitać bliską sercu osobę. 14 lutego, na całym świecie obchodzony jest jako dzień zakochanych. I, niezależnie od tego jak poważnie potraktujemy to święto, to jest to naprawdę dobra okazja by dla nieśmiałych zakochanych i także dla tych, którym wydaje się, że wieloletniego związku nie da się w żaden sposób odświeżyć ożywić. Aż tu raptem, z pomocą przychodzi banalne słowo „kocham” wypisane na, powielanym w milionach egzemplarzy, czerwonym serduszku i to prawdziwe = o dziwo – nieraz mocniej zabije!

Na nic zdadzą się utyskiwania malkontentów, powielane opinie o komercyjnym, zaimportowanym, śmiesznym święcie. Ono faktycznie nie rodziło się na polskiej wsi, nie ma rodowodu ze starej baśni. Ale odruchowo tęsknimy najwyraźniej za pewnym banałem, powielaną może ale szczerą formą nadania sygnału o naszym zauroczeniu, tęsknocie serca, pragnieniu bliskości.

Ten czerwony symbol to żaden obciach. Przeciwnie. Czasami, choć na krótko potrafi uczynić nas lepszymi, ożywić, uszlachetnić… A przecież ten skarb pomnożymy dziś zawsze przez dwa!

Dla miłości warto poświęcić… dużo. Niekoniecznie wymagamy dziś ofiary takiej jaka poniósł patron dnia dzisiejszego ale warto wspomnieć także w tym dniu postać świętego Walentego.

Żył w III wieku w czasach Cesarstwa Rzymskiego za panowania Klaudiusza II Gockiego. Cesarz ten za namową swoich doradców zabronił żenić się młodym mężczyznom w wieku od 18 do 37 lat . Uważał on, że najlepszymi żołnierzami są legioniści niemający rodzin. Zakaz ten złamał biskup Walenty i błogosławił śluby młodych legionistów. Został za to uwięziony, a w więzieniu zakochał się w niewidomej córce swojego strażnika. Wg legendy jego narzeczona pod wpływem tej miłości odzyskała wzrok. Gdy o tym dowiedział się cesarz, kazał zabić Walentego. W przeddzień egzekucji Walenty napisał list do swojej ukochanej, który podpisał: „Od Twojego Walentego”. Walentego stracono 14 lutego 269 r.

źródło: www.iswinoujscie.pl


komentarzy: 10, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 1-10 z 10

Gość • Piątek [15.02.2019, 07:04:45] • [IP: 31.135.163.***]

Dobre komentarze. Nie mam Walentego w swoim życiu jeszcze, a mimo wszystko jestem szczęśliwa, bo mam pracę, zdrowie, mam gdzie mieszkać, co jeść, dzieci zdrowe. Wszystkiego najlepszego wszystkim. I tym zakochanym i tym, którzy się zakochają niedługo. ...

Gość • Czwartek [14.02.2019, 15:21:30] • [IP: 178.238.240.***]

super

Gość • Czwartek [14.02.2019, 12:47:05] • [IP: 164.127.241.***]

09:24:33] • [IP: 5.173.152.*** cytat:" Taaaa walentynki, dziś w Lidlu widziałam te zbolałe miny chłopów..kupujących...żeby damulki się nie obraziły" - Nie jestem miłosnikiem czczenia tego obyczaju (bo nie święta), dziś jest ono skomercjalizowane, w sredniowieczu było inaczej - ale czy nie przemawia przez ciebie zazdrosć lub podświadome marzenie o tym, żeby Tobie ktoś (facet) coś dał, niekoniecznie w walentynki? Postrzeganie min mężczyzn w sklepie wydaje mi się projekcją twojego stanu ducha na innych.

Gość • Czwartek [14.02.2019, 12:09:36] • [IP: 37.47.161.***]

święto pajaców

drink • Czwartek [14.02.2019, 11:24:54] • [IP: 78.133.244.**]

Waledrinki

Gość • Czwartek [14.02.2019, 10:38:20] • [IP: 164.127.241.***]

Z jednej strony to jeszcze jedno" święto" gadżetowe, czyli powstałe w wyniku potrzeb handlu, by stworzyć pretekst do sprzedawania coraz to większej ilości kiczowatych, niepotrzebnych rzeczy. Z drugiej strony jest znacznie milsze i bliższe naturze ludzkiej, niestanowiące" jaj z pogrzebu". Wg mnie jednak zakochani powinni świętować dzień zakochania się czy pierwszej randki, małżonkowie - ślubu, a jeszcze może również pierwszej randki. Są też do zagospodarowania, świętowania imieniny zakochanych lub małżonków, urodziny. Te liczne okazje są nawet ważniejsze jako sposobność do okazania pamięci o bliskiej osobie. Zauważyłem, że Kościół (w osobach ksieży) czasem wspomni o tym obyczaju (bo nie święcie), no, rymuje sie z najważniejszą cnotą wiary, miłością, a ma podłoże w tradycji wielowiekowej. Ignoranci nastawieni wrogo do Kk twierdzą, że to naśladownictwo pogańskich Luperkaliów - nie, to o ochrzczenie tego święta! Gdyby nie średniowieczny kult świętych (w tym Walentego), zapomniano by o ochrzczonych Luperkaliach.

Gość • Czwartek [14.02.2019, 09:58:23] • [IP: 188.147.40.***]

Robercie Biedroń, kocham Ciebie!

Gość • Czwartek [14.02.2019, 09:30:37] • [IP: 176.221.123.***]

Kocham Was!

Gość • Czwartek [14.02.2019, 09:24:33] • [IP: 5.173.152.***]

Taaaa walentynki, dziś w Lidlu widziałam te zbolałe miny chłopów któży kupowali kwiatki i czekoladki żeby przypadkiem ich damulki się nie obraził, że zdechłego kwiatka nie dostały, żal.

Gość • Czwartek [14.02.2019, 06:29:22] • [IP: 178.238.252.***]

Szczęśliwych i super Walentynek dla wszystkich zakochanych 💖💕💓💘
28157;

Oglądasz 1-10 z 10
■ Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Szczecinie Inspektorat w Świnoujściu poszukuje kandydata do pracy. Wymagane wykształcenie: średnie. Miejsce pracy: ZUS Inspektorat w Świnoujściu ul. Piastowska 63. Więcej informacji na stronie: www.zus.pl lub w sekretariacie pod nr telefonu 91-382-38-00 ■
■ Nie uwierzycie. W Świnoujściu za korzystanie z toalety w jednym z lokali gastronomicznych można zapłacić nawet 20 złotych! Takie rzeczy tylko u nas! Świnoujście restauracja Azjan. Szok! – pisze nasz Czytelnik – Czy jego właściciele mają dość ludzi z zewnątrz i to taki straszak? Kiedyś przeżywaliśmy w Międzyzdrojach 5 złotych za kibelek w jakieś kawiarni, gdzie wszystko było na biało, ściany, fotele, stoły taki exclusive, a tu takie cacko 20 złotych toaleta – nie może wyjść z podziwu nasz Czytelnik ■ W niedzielny poranek Świnoujście wstrzymało oddech. Stanęły promy, ewakuowano mieszkańców przybrzeżnych domów, nawet pracownicy biura mariny-portu jachtowego musieli opuścić swoje miejsce pracy gdy 700 kilogramowy niewybuch przepływał 8.45 przez centrum miasta ■ Żegluga Świnoujska informuje, że do 31 sierpnia 2019 r. ogólnodostępna przeprawa promowa „Centrum” (popularne „Karsibory”) będzie czynna przez całą dobę siedem dni w tygodniu. Jednocześnie przypomina, że do 20 września 2019 r. przeprawę będą obsługiwały trzy promy ■