POGODA

Reklama


Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Sobota [12.01.2019, 20:15:41] • Świnoujście

Jak wyglądała Wielka Orkiestra w 1995 roku

Jak wyglądała Wielka Orkiestra w 1995 roku

fot. Andrzej Ryfczyński / archiwum

Wspomnienia z III Orkiestry Świątecznej Pomocy z 8 stycznia 1995 roku w pamięci i na fotografiach Andrzeja Ryfczyńskiego.

- Podczas porządkowania moich archiwów natknąłem się na zdjęcia z trzeciej Orkiestry Świątecznej Pomocy, która odbyła się 8 stycznia 1995 roku. Teraz można inaczej ocenić tamte czasy, bo po prostu wiele już zapomnieliśmy.

Jak wyglądała Wielka Orkiestra w 1995 roku

fot. Andrzej Ryfczyński / archiwum

Polska wychodziła z komuny, z widoku pustych półek w sklepach. Inflacja zaczęła hamować, ale jeszcze wciąż była duża. Zarabialiśmy w setkach tysięcy, milionów złotych. Dodrukowywane były zera na banknotach, a monety nie istniały. Dlatego na zdjęciach widać banknoty o dużym nominale. Banknotów 100 złotowych były całe kartony, ponieważ miały wartości groszowe i wszyscy się wyzbywali makulatury.

Jak wyglądała Wielka Orkiestra w 1995 roku

fot. Andrzej Ryfczyński / archiwum

Na jednym zdjęciu widać młodą dziewczynę, która pokazuje większy banknot 10 tysiąc złotowy, który miał znaczną wartość. Koncerty był w już nieistniejącym Domu Kultury przy Placu Słowiański, a liczenie kasy odbyło się w kawiarni „Eden”w asyście pracowników ochrony “Konwój”.

Jak wyglądała Wielka Orkiestra w 1995 roku

fot. Andrzej Ryfczyński / archiwum

Jak widać na zdjęciach, identyfikatory były dużych rozmiarów, puszki też. Zresztą puszki były pełne banknotów, których wyzbywano się przy tej dużej inflacji.

Jak wyglądała Wielka Orkiestra w 1995 roku

fot. Andrzej Ryfczyński / archiwum

Jednak Owsiak w skali kraju zebrał pokaźną sumę i dobrze wsparł kulejącą, zacofaną wtedy służbę zdrowia.

Jak wyglądała Wielka Orkiestra w 1995 roku

fot. Andrzej Ryfczyński / archiwum

Andrzej Ryfczyński


komentarzy: 59, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 1-25 z 59

Gość • Poniedziałek [14.01.2019, 14:25:04] • [IP: 62.69.253.***]

00:07:09] • [IP: 109.243.209.**] ależ oczywiście... nieodłącznie związane z Woodstockiem i całą ideą Owsiaka promowanie przyjaźni, miłości, tolerancji, otwartości na drugiego człowieka to wg ciebie nie jest dobra droga dla młodych ludzi... Nawet to" róbta co chceta" oznacza ni mniej ni więcej tylko" żyj jak chcesz byle byś innym krzywdy nie robił" ale niektórym pewna uciążliwa fiksacja każe we wszystkim widzieć tylko zło...

Gość • Poniedziałek [14.01.2019, 09:07:50] • [IP: 158.26.131.**]

Ooooo...jest wieczny Komandos Bolek. ...co spi z nunchako pod poduszka!

Gość • Poniedziałek [14.01.2019, 00:07:09] • [IP: 109.243.209.**]

21:22 - jeśli ktoś założy knajpę, gdzie poniewiera sie ludźmi i zajdzie tam misjonarz, to mimo wszystko nie będę chwalił knajpy. Tym bardziej, ze był okres, gdy Owsiak nie pozwalał na wejście tam Przystanka Jezus, a krisznowcy byli zawsze.I w ramach mojej otwartości chrześcijańskiej stwierdzam: młodziez szuka dobra, wspólnoty, ale TEN PAN z jego zaproszonymi dziwnymi gośćmi jak suspendowany ksiądz Lemański oraz ideą" Róbta co chceta" połączoną z chęcią wskrzeszania zgubnego życia dzieci-kwiatów, luzackiego trybu życia, relatywizmem moralnym, TYM MŁODYM DOBRA DAĆ NIE MOZE, lecz jedynie jego namiastkę. 18:25 - Sprzęt WOŚP-u to zaledwie 1% ogółu sprzętu kupionego w ciągu roku. Istnieje ustawowy obowiązek czynienia tego przez NFZ, szpitale. To, że ktoś się podłącza miało ten zły skutek, że zleniwiło liczne placówki (rezygnują ze swojego obowiązku, licząc na bardzo kosztownie uzyskany sprzęt WOŚP) oraz zbudowało iluzyjny autorytet człowieka będącego za aborcją, publicznie klnącego, który przegrał kilka procesów.

Gość • Niedziela [13.01.2019, 22:49:17] • [IP: 94.254.224.***]

Droga Pani Wiesia zawsze pomocna i niezawodna można na Niej polegać jak widać ludzi z zasadami czas nie goni stu lat Drogi Przyjacielu Ludzi

Gość • Niedziela [13.01.2019, 21:22:48] • [IP: 95.211.146.***]

17:36:35] • [IP: 164.127.186.***] kurcze, i znowu w poszukiwaniu szatanów zapomniał pan o tym że co roku w ramach tego diabelskiego Woodstocku odbywa się (uwaga!) Przystanek Jezus. No strasznie nietolerancyjny i jednostronny jest ten Owsiak.. doprawdy... Dużo zdrówka życzę i ciut więcej prawdziwie chrześcijańskiej miłości i otwartości. Świat nie jest czarno-biały.

Gość • Niedziela [13.01.2019, 18:25:33] • [IP: 92.42.119.***]

14:24:46] • [IP: 164.127.186.***] szkoda że nie widzi pan ile żyć uratowano dzięki akcji stworzonej przez Owsiaka i jego zaangażowaniu... Jak nazwać taką pańską postawę? Zaślepienie? Zgodzę się z Gościem z 16:11:30 że dzisiaj, zgodnie z chrześcijańskim miłosierdziem wybaczymy panu :)

Marecki • Niedziela [13.01.2019, 17:52:39] • [IP: 176.221.123.**]

Najlepsze czasy mojego życia !!

Gość • Niedziela [13.01.2019, 17:36:35] • [IP: 164.127.186.***]

13:56 - Prosze odróżnić antynarodowe fobie od patriotyzmu. Powtórzę, Niemcy nie tolerują sytuacji, jeśli u nich w państwie choc 10% mediów należy do cudzoziemców, to najnowsza, sprawdzona wiadomość, państwo blokuje tam przejęcie mediów choćby w tym procencie - u nas jest dokładnie odwrotnie, więc pytam: Niemcy mają ksenofobiczne fobie, skoro wymagają, by ponad 90% udziałów w mediach było niemieckich?! Po drugie - grupa o wyznaniu umownie nazwijmy hinduistycznym jest uważana nawet przez hinduistów w Indiach za sektę, w dodatku psychomanipulacyjną. Zwłaszcza Francuzi udowodnili im przestępstwa, a FBI w USA kiedyś ostrzegało przed tym ugrupowaniem. Pytam też: jak to jest, że w Polsce - nie tylko katolickiej, ale chrześcijańskiej - z protestantami, prawosławnymi - promuje się na imprezie pełnej nastolatków i młodych ludzi w wieku ok.20 lat - hinduistyczną sektę?! I na końcu: wobec WOŚP jestem krytyczny własnie ze wzgl, na zwiazek WOŚP z Woodstockiem i na osobe lidera oraz formułę zbiórki -opisałem, dlaczego.

Gość • Niedziela [13.01.2019, 16:11:09] • [IP: 176.221.123.***]

Do:, 13:56:30. Myślę, że kiedyś zrozumie jak zbłądził. Ale dzisiaj, z chrześcijańskim miłosierdziem wybaczmy Mu. Zastanawiam się, jak taką postawę określić. Zagubiony?

Gość • Niedziela [13.01.2019, 15:26:00] • [IP: 95.160.156.***]

Ten jegomość z podgoloną głową, siedzący w pierwszym rzędzie na widowni, coś nie bardzo pasuje do tego towarzystwa pod sceną ;-)) Pamiętam te czasy, chodziłem wtedy do II LO na Warszowie, na ul. Norweskiej :-)

Gość • Niedziela [13.01.2019, 14:41:44] • [IP: 83.29.125.**]

Dziękuję znajomym i przyjaciołom z tamtych czasów. Sławek tobie za te zdjecia. Pozdrawiam Caly Harcerski Sztab, z tamtych czasów i z tych późniejszych i teraźniejszych. Z orkiestra gram nadal tylko w nowej lokalizacji. Najlepszego.Krzysiek

Gość • Niedziela [13.01.2019, 14:24:46] • [IP: 164.127.186.***]

11:58 - To prawda, może to temat poboczny, ale dziś naprawdę miasto jest zupełnie inne, o wiele czystsze, ładniejsze, odnowione.Co do czystości -wczoraj potrzebowałem jakiegoś naczynia, by wlać wodę z pewnego ogólnodostepnego kranu - w donicę z kwiatami na cmentarzu, postanowiłem po drodze coś przyuważyć, i zaglądałem w różne zakamarki z tyłu domów... było wyjątkowo czysto, nie było żadnej plastikowej butelki lub nawet kubka. Wtedy uzmysłowiłem sobie, że sporo w Świnoujściu zmieniło się na lepsze. A WOŚP to juz zgrana karta, osobnik Owsiak wyblakł jak ta kurtka młodego facia na fotce (przegrał wiele procesów sądowych, wyraził swoje potworne, wymierzone przeciw życiu poglądy - aborcyjne, eutanazyjne, a jako damski bokser - w sferze słów i inwektyw - przegrał procesy z posłanką, itd.)

Gość • Niedziela [13.01.2019, 13:56:30] • [IP: 92.42.119.***]

[IP: 109.243.209.**] smuci mnie pańska zajadłość przeciwko WOŚP nieprzystająca do chrześcijanina... P.S. Chrześcijanin szanuje także sympatyków ruchu Hare Kriszna, a do kościołów chodzą także ludzie o bardzo liberalnych poglądach, otwarci na świat i pozbawieni antyniemieckich fobii - to naprawdę nie kłóci się z wiarą.

Gość • Niedziela [13.01.2019, 13:40:56] • [IP: 37.47.183.**]

nie cierpię tego lizusa klasowego ze zdjęcia R.E. a tej komunistycznej nauczycielki ZPT i wszystkiego co się dało W.K szczególnie nie lubię zabrała mi kiedyś harcerska finke i obiecała oddać na koniec roku.do tej pory czekam ale dziś skoro orkiestra to niech ją sobie wsadzic w d...

Gość • Niedziela [13.01.2019, 13:37:34] • [IP: 2.108.164.*]

Jakie piękne były te bloki przy Staszica i Kościuszki zanim zalepili je steropianem...

Gość • Niedziela [13.01.2019, 13:24:08] • [IP: 188.146.46.***]

Ludzie dają od serca, bo je jeszcze mają. Niektórzy zamiast serca mają sakiewkę. Jak nie zapłacisz, to nie...

Gość • Niedziela [13.01.2019, 13:01:58] • [IP: 164.127.186.***]

11:16 Autopoprawka: w ciągu 52 tygodni roku 52 razy można nie dać.

Gość • Niedziela [13.01.2019, 11:58:30] • [IP: 37.248.163.***]

To czasy brudu i syfu w mieście. Niektórym się marzy powrót komuny.

Gość • Niedziela [13.01.2019, 11:18:35] • [IP: 23.226.237.*]

➝ 07:45:33 — Zgadza się. Żmur zdziadział,to miasto... Kiedyś przed tym sprzedawczykiem dużo się działo,a teraz * sprzedał miasto i jest jeden wielki *.

Gość • Niedziela [13.01.2019, 11:16:39] • [IP: 109.243.209.**]

10:25 - Pominę pogardliwe i nienawistne słownictwo tego postu, ale wystarczy że sprostuje pewną rzecz oczywistą dla wszystkich, którzy naprawde chodza do świątyni, konieczną dla zwłaszcza młodych, którzy czytają takie nienawistne brednie o Kościele: dawanie datków na tacę jest całkowicie dobrowolne i anonimowe, w ciągu 48 tygodni roku można byc 48 razy na Mszy i nikt nie odnotuje i nawet ręczę, nie zauważy, że dana osoba nie dała na tacę. Co więcej, wielkość datku jest całkowicie nie do okreslenia z racji tej anonimowości i zbiorczego wrzucania na tacę. Jeśli jest jakieś wezwanie do wiernych, by wspomagali dzieła Kościoła i utrzymanie świątyni, to jest to przykazanie kościelne. Natomiast WOŚP wywiera silną presję poprzez media, a także na przechodniów i co dziwne (wobec wspierania ruchu Hare Kriszna przez Owsiaka i jego proaborcyjnych przekonań) kwestuje pod kościołami - stamtąd ma spory wkład gotówki.(?? !!)

Gość • Niedziela [13.01.2019, 11:07:01] • [IP: 188.146.46.***]

Owsiak na Prezydenta.

Gość • Niedziela [13.01.2019, 10:15:36] • [IP: 84.59.177.**]

Gość • Niedziela [13.01.2019, 08:59:08] • [IP: 31.0.41.***] Aby religijnym dynastiom żyło się lepiej, stworzyli sobie bożka do ogłupiania pospólstwa i wyłudzania szmalu. Kto nie wrzuci na tacę narazi się na gniew już starego pasionego klechy i jego czcicieli.

Gość • Niedziela [13.01.2019, 09:26:35] • [IP: 31.161.186.**]

Fajne początki złotego Melona

Gość • Niedziela [13.01.2019, 08:59:08] • [IP: 31.0.41.***]

Aby czerwonym dynastiom żyło się lepiej, stworzyli sobie bożka do ogłupiania pospólstwa i wyłudzania szmalu. Kto nie wrzuci do puchy narazi się na gniew już starego pasionego bożka i jego czcicieli.

Gość • Niedziela [13.01.2019, 08:51:20] • [IP: 178.235.189.***]

Fajnie, ale czasy...

Oglądasz 1-25 z 59
■ W kwietniu br. zgubiłam złoty pierścionek wysadzany drobnymi diamencikami. Pierścionek stanowi dla mnie dużą wartość sentymentalną. Uczciwego znalazcę bądź osoby, które mogą pomóc w odzyskaniu pierścionka proszę o kontakt pod nr telefonu 50-163-86-99. Przewidywana cenna nagroda. ■ Miejska Biblioteka Publiczna im. Stefana Flukowskiego w Świnoujściu ma przyjemność poinformować, że w dniu 22 czerwca (sobota) o godz. 14:00 w Bibliotece Głównej (ul. Piłsudskiego 15) odbędzie się spotkanie, poświęcone Theodorowi Fontane. Spotkanie organizuje Koło Przyjaciół Zamków i Ogrodów z Marchii, z siedzibą w Berlinie, które w ten sposób zamierza uczcić 200-lecie urodzin autora książki „Meine Kinderjahre”. Dziecięce lata Theodor Fontane spędził w Świnoujściu, stąd pomysł na spotkanie rocznicowe w naszym mieście. Językiem uroczystości będzie wyłącznie język niemiecki, a weźmie w niej udział m.in. znana aktorka monachijskiego teatru, Pani Christine Hammacher- Möller, która przeczyta fragmenty cytowanej książki. Wszystkich zainteresowanych osobą i twórczością Theodora Fontane (a nie zrażonych barierą językową spotkania) serdecznie zapraszamy w sobotę do Biblioteki. Wstęp wolny! ■
■ Z uwagi na upalną pogodę od kilku dni wzrasta zagrożenie pożarowe w lasach. Wilgotność ściółki leśnej utrzymuje się na poziomie 10 %, co oznacza, że nawet najmniejszy bodziec cieplny (iskra, rozgrzany układ wydechowy pojazdu, rzucony niedopałek papierosa) może wywołać pożar. Apelujemy o ostrożność podczas pobytu w lesie. W razie pożaru prosimy o powiadomienie straży pożarnej pod nr 998 lub 112 ■ W dniu wczorajszym w okolicach promenady, plaży został zgubiony telefon Samsung S8 uczciwego znalazcę proszę o kontakt 575487733 Przewidywana nagroda! ■ Nowy prezes ZMPSiŚ SA. Rada Nadzorcza Spółki Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście SA na posiedzeniu w dniu 17 czerwca br. powołała Pana Krzysztofa Urbasia na stanowisko prezesa zarządu. Nowy prezes swoje obowiązki obejmie z dniem 1 lipca br. - informuje Monika Woźniak-Lewandowska Specjalista ds. komunikacji i PR ■ Rozpoczęła się akcja protestacyjna związków zawodowych, które działają w Morskiej Służbie Poszukiwania i Ratownictwa. Powodem oflagowania siedzib są między innymi bardzo niskie zarobki. Jak powiedział nam jeden z pracowników, przedstawiciel związków zawodowych SARu - Jesteśmy jedyną grupą pracowniczą, która dotyka wręcz dyskryminacja, bo za każdą godzinę bycia w gotowości by podjąć akcję ratowniczą dostajemy zaledwie 2 zł i 57 groszy. Jest to niezgodne z jakimikolwiek przepisami. Próbujemy rozmawiać z dyrekcją na ten temat od wielu miesięcy. A od lutego jesteśmy w sporze zbiorowym. Niestety od tego czasu dyrekcja nie znalazła czasu na rozmowę z nami ■ Certyfikat przyznawany jest tylko na jeden sezon. Otrzymują go kąpieliska, które spełniają wyśrubowane wymogi czystości środowiska. Ocena jest 3-etapowa – od aplikacji, przez weryfikację po losową międzynarodową kontrolę. Sprawdzane są głównie kryteria czystości i bezpieczeństwa. Kąpielisko musi być strzeżone a także wyposażone w środki pierwszej pomocy. Brany jest również pod uwagę klimat i przyjazność infrastruktury – podjazdy dla niepełnosprawnych czy tablice informacyjne. Ostatecznie o przyznaniu Błękitnej Flagi decyduje krajowe i międzynarodowe jury. Już od jutra od godziny 10, na kąpielisku pojawią się ratownicy by strzec Państwa bezpieczeństwa ■ Znaleziono jacht. Gdzie jest jego załoga? ■ Huśtawka dla dzieci niepełnosprawnych może być zagrożeniem dla innych użytkowników? Nawet zabawa na bezpiecznym placu może skończyć się wypadkiem. Przekonała się o tym dziewczynka, która postanowiła pohuśtać się na urządzeniu przeznaczonym dla dzieci niepełnosprawnych. Na miejsce przyjechało pogotowie ratunkowe ■ Agresja rowerzysty - uderzoną kobietę zabrało pogotowie. Zajście z udziałem czterech młodych rowerzystów i właścicieli posesji przy ulicy Rycerskiej miało bardzo nieoczekiwany przebieg. Najpierw jadący na rowerach nie chcieli ustąpić drogi samochodowi, potem jeden z nich wykazał się niepojętą agresją, w wyniku czego kobieta trafiła do szpitala ■ Policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Świnoujściu ustalili i zatrzymali podejrzanego o spowodowanie uszczerbku na zdrowiu kobiety idącej promenadą. Mężczyzna usłyszał zarzut spowodowania obrażeń ciała u pokrzywdzonej w wyniku rzucenia kamieniem oraz narażenia na bezpośrednie niebezpieczeństwo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, tj. o czyn z art. 160 § 1 i art. 157 § 2 kk. Czyn ten zagrożony jest karą pozbawienia wolności do lat 3 ■ Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście SA zaprasza mieszkańców Świnoujścia na spotkania podczas, których przedstawi koncepcję budowy Głębokowodnego Terminalu Kontenerowego. Po prezentacjach eksperci będą odpowiadać na pytania zainteresowanych. Spotkania odbędą się: 9 czerwca, godzina 12.00 w Sali Teatralnej MDK przy ul. Matejki, 16 czerwca, godzina 12.00 w filii MDK na Warszowie przy ul. Sosnowej 18. Pierwsze spotkanie już w najbliższą niedzielę ■ Bez głosów sprzeciwu przy pięciu wstrzymujących się radni przyjęli uchwałę w sprawie metody ustalenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi oraz ustalenia stawki tej opłaty ■ Rada Miasta uchwaliła nowe zasady przyznawania Bonu Seniora. Odtąd miejski Bon Seniora ma być wypłacany w formie świadczenia pieniężnego ■ 2 miliony 200 tysięcy złotych na projekty inwestycyjne oraz 200 tysięcy na tzw. projekty miękkie to kwoty zapisane w uchwale w sprawie ustalenia wysokości środków finansowych na Budżet Obywatelski Miasta, które przyjęła dziś Rada Miasta ■