POGODA

Reklama


Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Sobota [01.12.2018, 07:32:56] • Szczecin

Światowy Dzień AIDS: Czy na pewno „ciebie to nie dotyczy”?

Światowy Dzień AIDS: Czy na pewno „ciebie to nie dotyczy”?

fot. Organizator

Pierwszego grudnia obchodzony jest Światowy Dzień AIDS. Z tej okazji „Czerwona kokardka" – symbol solidarności z osobami żyjącymi z HIV i AIDS, ich rodzinami i przyjaciółmi – będzie wyświetlana na Wieży Dzwonów Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie.

Przekonanie, że ten problem „mnie nie dotyczy", braki w wiedzy na temat HIV/AIDS oraz zakażeń przenoszonych drogą płciową, niechęć do poddawania się testom w kierunku HIV to wnioski z badania przeprowadzonego przez Krajowe Centrum ds. AIDS. Mimo że dane te zbierane były cztery lata temu, problem ten jest wciąż aktualny. Codziennie dwie-trzy osoby dowiadują się o zakażeniu. Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowy Zakład Higieny podaje, że w roku 2017 w Polsce zarejestrowano 1 526 nowo wykrytych zakażeń HIV i 120 zachorowań na AIDS. 24 osoby chore na AIDS zmarły. Ostatnie dostępne dane z lipca 2018 r. rejestrują 85 nowo wykrytych zakażeń HIV i 8 zachorowań na AIDS.

Specjaliści podkreślają, że bardzo ważna jest szeroko prowadzona profilaktyka, ponieważ żadna grupa zawodowa czy wiekowa nie jest wolna od tego problemu. – Wydział Współpracy Społecznej aktywnie wspiera wszelkie działania na rzecz przekazywania wiedzy o AIDS i profilaktyki prowadzonej w różnych środowiskach. Współpracujemy z instytucjami, ale też korzystamy z doświadczeń i pomocy organizacji pozarządowych – wyjaśnia Anna Nowak, dyrektor WWS Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego.

Przykładem takiej współpracy jest organizacja cyklu warsztatów przez Stowarzyszenie Profilaktyki i Terapii „Młodzi-Młodym". Dzięki finansowemu wsparciu Urzędu Marszałkowskiego w sześciu zachodniopomorskich szkołach rozpoczęły się zajęcia dla młodzieży z zakresu profilaktyki HIV/AIDS. To łącznie 60 godzin zajęć dostosowanych do wiedzy i potrzeb młodych ludzi. Pierwsze spotkania odbyły się w listopadzie i będą kontynuowane w grudniu. Zajęcia zaplanowano w szkołach w Połczynie-Zdroju, Mielnie, Świeszynie, Konikowie, Bobolicach oraz Koszalinie.

Jeszcze w grudniu Stowarzyszenie DADU, dzięki pomocy Samorządu Województwa, swoje działania edukacyjne skieruje do studentów I oraz III roku socjologii Uniwersytetu Szczecińskiego oraz zachodniopomorskiej policji, narażonej na kontakt z wirusem ze względu na ekspozycję zawodową. Zaplanowano wykłady i warsztaty. Część teoretyczna szkoleń zawierać będzie podstawowe informacje takie jak: epidemiologia, drogi zakażenia, badania diagnostyczne, poradnictwo przed i po teście, ekspozycje zawodowe.

Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego
Biuro Prasowe


komentarzy: 0, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
■ Dn. 24.08.2019 (sobota) przed godz. 19:00 na przejściu dla pieszych (skrzyżowanie ulic Wojaka Polskiego i Bałtyckiej) przeprowadzałąm rower. Przewróciłąm się i złamałam rękę. Świadków tego zdarzenia proszę o kontakt tel. 694930076 ■
■ We wtorek w pierwszj części dnia na północy kraju, następnie również na zachodzie oraz w centrum spodziewane są silne porywy wiatru wiejącego z północnego-zachodu i zachodu o prędkości maksymalnej do 70-80 km/h. ■ Prognozuje się wystąpienie na wybrzeżu silnego, północno-zachodniego wiatru osiągającego w porywach 70-75 km/h. ■ Postępowanie prokuratury będzie tu miało kilka płaszczyzn. Bezpośrednią przyczynę śmierci dwójki nastolatków będą badać biegli sądowi. Poza tym prokuratura wszczęła postępowanie w kierunku przyczyn wypadku drogowego w ruchu lądowym ze skutkiem śmiertelnym. Prowadzone są również czynności związane z przesłuchaniem w charakterze świadków osób, które mogą posiadać jakąkolwiek wiedzę na temat okoliczności tego zdarzenia ■ Trwające prace poszukiwawcze nie przynosiły efektu. Dopiero zaangażowanie się prywatnej firmy zajmującej się pracami nurkowymi pozwoliło odnaleźć w Kanale Piastowskim ciała nastolatków. Na pomoc było jednak za późno. Oboje byli pod wodą około 2 godzin. Dwie godziny później, w akcję poszukiwawczą zaangażowała się prywatna firma pracepodwodne.com, która sprawdza grunt pogłębianego przez Urząd Morski w Szczecinie toru wodnego. Na Kanale pojawił się ich statek do badania dna. O godz. 20.08 pod wodę zszedł jej płetwonurek. Około pół godziny później w wodzie znaleziono dwa ciała ■ Mieszkanka przestrzega: Ktoś znęca się nad kotami! Do redakcji zwróciła się Mieszkanka Świnoujścia, która przestrzega właścicieli, bądź osoby dokarmiające koty działkowe. W liście możemy przeczytać jakich okrucieństw się ktoś dopuścił wobec tych niewinnych zwierząt ■ Radni podzieleni w sprawie sytuacji w PEC-u. Opozycja domaga się szczegółowych wyjaśnień, stronnicy prezydenta popierają jego stanowisko o koniecznym postępowaniu sądowym. W obronie zwalnianego z pracy związkowca NSZZ "Solidarność" będzie dziś demonstrować przed zakładem, na ulicach i przed Urzędem Miasta ■ Kontrowersje wokół dopuszczenia do głosu przedstawiciela "Solidarności" na sesji Rady Miasta.Po jego wystąpieniu obrady przerwano w celu spotkania przewodniczących klubów radnych z prezydium rady ■ Przewodniczący NSZZ "Solidarność" Pomorza Zachodniego do radnych Świnoujścia: "Prezes PEC-u w Świnoujściu, zwalniając przewodniczącego zakładowej "Solidarnosci" złamała kodeks pracy oraz ustawę o związkach zawodowych ■