POGODA

Reklama


Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Wtorek [16.10.2018, 21:23:38] • Świnoujście

Dlaczego Świnoujście jest bez mola?

Dlaczego Świnoujście jest bez mola?

fot. Andrzej Ryfczyński / archiwum

Czerwona kartka dla Żmurkiewicza, który nie był w stanie odbudować rozebranego przez jego kolegów z PZPR-u mola w Świnoujściu. Pozostały fragment betonowy mola rozebrał 10 lat temu. Proszę się wycofać z kandydowania na Prezydenta miasta Świnoujście!

W Świnoujściu różne mola były budowane od 150 lat, bo przecież miejscowość wczasowa, a tym bardziej kurort, nie istnieje bez mola. A jednak może być - Świnoujście 60 lat temu bezpowrotnie straciło molo.

Dlaczego Świnoujście jest bez mola?

Uszkodzone Molo w Międzyzdrojach(fot. Andrzej Ryfczyński / archiwum )

Właśnie wtedy władze miasta podjęły decyzję budowy całkowicie nowego mola. Miało powstać na prawo od muszli koncertowej. W drugiej połowie lat 50. miało miejsce wielkie odgruzowywanie zniszczonego miasta. Zaczęły powstawać pierwsze domy na Narutowicza, Rybaki…Zadecydowano wówczas o częściowej rozbiórce mola - rozebrano część drewnianą, która na samym końcu była nadpalona, a podest był uszkodzony od sztormów. W Międzyzdrojach było podobnie, ale molo wyremontowano i przetrwało do lat 90., gdy na jego miejscu zostało wybudowane betonowe nowe molo.

Dlaczego Świnoujście jest bez mola?

fot. Andrzej Ryfczyński / archiwum

Dlaczego tak piszę o szczegółach? Ano dlatego, że łatwo burzyć, gorzej później wybudować. Jest kuriozalna sytuacja. Mamy prezydenta od stanu wojennego z małymi przerwami, który od dziesiątek lat obiecuje wybudowanie mola w Świnoujściu. Pokazywał zawsze przed wyborami szkice przyszłego mola i obiecywał gruszki na wierzbie. Nigdy nie dotrzymał słowa, mnie oszukał, pewnie i innych też. Za to należy mu się czerwona kartka.

Dlaczego Świnoujście jest bez mola?

fot. Andrzej Ryfczyński / archiwum

Teraz mieszkam w sąsiedniej gminie i nie mogę głosować w Świnoujściu, ale głosu by Pan u mnie nie miał. Do swojej wypowiedzi załączę moje zdjęcia i stare przedwojenne pocztówki. Dla ilustracji jedno zdjęcie będzie z Międzyzdrojów, na którym po sztormie jest uszkodzona nawierzchnia mola.

Dlaczego Świnoujście jest bez mola?

Molo z 1906roku(fot. Archiwum autora )

Właśnie po tak podobnie uszkodzonym jeszcze istniejącym molu w Świnoujściu chodziłem w pierwszych latach 50. Panie Żmurkiewicz, dlaczego przez tak długi czas, niemal wieczność, był pan takim nieudacznikiem i nie wybudował mola? Takie miasto jak Świnoujście bez mola, to jak żołnierz bez broni...

Dlaczego Świnoujście jest bez mola?

Tak wyglądało molo w 1945 roku (zdjęcie z 1936 roku)(fot. Archiwum autora )

Andrzej Ryfczyński


komentarzy: 83, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 1-25 z 83

Gość • Niedziela [21.10.2018, 18:10:56] • [IP: 37.47.168.***]

Widok to zeszpecił gazoport. Był taki piękny widok na Międzyzdrojskie klify.

Stefan F • Piątek [19.10.2018, 11:29:41] • [IP: 178.238.247.***]

I dobrze że nie ma bo tylko by zeszpeciło naszą piękną plażę

Gość • Czwartek [18.10.2018, 18:27:19] • [IP: 77.88.191.**]

Molo miał wybudować inwestor hotelu Radison, ale jak się mówi, żeby nie budować mola sprzedał hotel w budowie i wypioł się na inwestowanie w molo. A nowy właściciel nie podpisywał żadnego inwestowania w molo i tak się kręci. Podobnie będzie z wybudowanie starej promenady, ponieważ snów inwestor co podpisał zobowiązanie robi to samo. Plajtuje i sprzedaje następnemu, bez zobowiązania zrobienia starej promenady.

Gość • Czwartek [18.10.2018, 12:32:51] • [IP: 188.146.1.***]

Nieudacznicy! Ba baj.

Gość • Czwartek [18.10.2018, 12:01:33] • [IP: 5.173.216.**]

Świnoujście nie ma mola, ale za to ma Zmura ! Lepszy rydz niż nic 😁

Gość • Czwartek [18.10.2018, 03:56:24] • [IP: 46.169.53.***]

Wystarczyło w odpowiednim czasie reagować na nieodpowiedzialność firmy i molo byłoby!

Gość • Środa [17.10.2018, 21:02:42] • [IP: 88.156.232.***]

A ile może być takich obiektów jak molo w Świnoujściu? Jedno, góra dwa. A to oznacza, że taki obiekt jest unikalny i przyciąga turystów, to miejsce spacerów i dodatkowa keja dla łodzi. A skoro ten obiekt generuje ruch turystyczny, to może generować zysk, bo tam gdzie ludzie to są ich pieniądze. I to jest sedno problemu. Na budowę mola należy mieć pieniądze, spore pieniądze-większe niż na budowę apartamentowca, a stopa zwrotu z apartamentów większa. Jeśli desperat jakiś będzie chciał postawić molo i na nim apartamentowiec, to pewnikiem musi mieć na spore łapówki, na marksistowskie warunki zabudowy, itd. Gdyby budowa mola opłacała się bardziej jak budowa hotelu-to molo by stało. A miasto mola nie wybuduje, bo skoro ulice ma jak po ostrzale z granatnika, to nie molo ale asfalt ważniejszy. Niech nowy zrobi przetarg na budowę mola-ciekawe kto go wygra-miasto daje plażę, Niemiec niech buduje. Za rok będzie. Ale jak ekolodzy pozwolą... lub dostaną w łapę. Czemu nie ma kładki do granicy? Bo teren jest do sprzedania!

Gość • Środa [17.10.2018, 17:33:14] • [IP: 77.252.46.***]

a co to za molo w tamtych czasach to moglo być ale nie teraz

Gość • Środa [17.10.2018, 17:27:40] • [IP: 178.238.251.***]

Oj tam oj tam wszystko gra i bucy jak u gruźlika w płucach. Mola nie mamy. .. i co ? Broni tez nie mamy, ale mamy dożywotniego prezydenta :)

Gość • Środa [17.10.2018, 15:54:06] • [IP: 141.53.189.**]

Gość • Środa [17.10.2018, 13:26:52] • [IP: 164.127.219.**]Malolat jestes czy sloik??Niemcy zbodowali muszle przy samej plazy bo tak wtedy byla linia brzegowa Po wojnie ladu przybylo dziko zaroslo bo nikt nie dbal i teraz lament jak wycinaja.

Gość • Środa [17.10.2018, 15:16:18] • [IP: 188.146.103.**]

Ten prezydent jest z przypadku. Wcześniej PZPR w stanie wojennym wsadziła go na stołek, a później poparli go liczni działacze i tak poleciało. Dziwne, że nie ma dość, po mimo stanu zaawansowanej emerytury. Blokuje innym miejsce pracy i to jest przestarzały model. Mieszkańcy powinni pomóc temu człowiekowi iść na odpoczynek, bo się zapracuje na śmierć.

Gość • Środa [17.10.2018, 15:05:17] • [IP: 188.146.238.**]

Molo nie buduje prezydent tylko stwarza warunki. Molo budują różni inwestorzy. Molo to nie tylko atrakcja, ale i biznes. W Międzyzdrojach 7 tysięczna gmina nie budowała mola, a molo mają. Przykro patrzeć na tych co inaczej piszą pod dyktando...

Gość • Środa [17.10.2018, 13:26:52] • [IP: 164.127.219.**]

Na fotce z muszlą koncertową niema żadnych krzaków ani drzew ciekawe czy niemcy też tak rozpaczali z tego powodu jak niektórzy teraz przy wycince i która wersja jest ładniejsza ?

Gość • Środa [17.10.2018, 12:33:36] • [IP: 83.23.255.***]

Żadnego mola w Świnoujściu.Plaża jest za mała.Funkcję mola spełnia falochron zachodni. Dość betonowania pięknej plaży w Świnoujściu

Gość • Środa [17.10.2018, 12:15:33] • [IP: 86.82.99.**]

Bo władza ma gdzieś mieszkańców

Gość • Środa [17.10.2018, 11:43:27] • [IP: 80.153.7.***]

wlasnie, gdzie molo??

GośćMickNick • Środa [17.10.2018, 11:40:35] • [IP: 89.64.3.*]

A kto inicjatorowi broni wyłożyć jego pieniądze na zbędną budowę? Komuś to tak łatwo doradzać, na co ma wydać środki. Pospacerować można po falochronach, sam często tam jestem. Molo zwykle służy do cumowania łodzi i statków (kiedyś o tym już ktoś o tym pisał), a w mieście mamy przystanie w paru miejscach. Jest znacznie więcej potrzeb mieszkańców, na które warto wydawać pieniądze z miejskiej kasy.

Gość • Środa [17.10.2018, 11:33:25] • [IP: 178.238.253.**]

MÓJ SP.SĄSIAD PRACOWAŁ W URZĘDZIE 30 KILKA LAT, TO HISTORIA, KTÓRĄ BEZ BUTELKI DOBREGO WISKACZA NIE DAŁO BY SIĘ OPOWIEDZIEĆ, NIGDY WIECEJ TEJ EKIPY W URZĘDZIE!

Gość • Środa [17.10.2018, 11:31:19] • [IP: 185.210.39.***]

CHYBA PRZERASTA TO OBECNE WLADZE MIASTA ??

Gość • Środa [17.10.2018, 11:25:33] • [IP: 93.94.189.***]

wielka szkoda, ze nie ma mola; apartamentowce rosną jak grzyby po deszczu, molo byłoby ogromną atrakcja turystyczną

COMES PALATINUS • Środa [17.10.2018, 10:53:18] • [IP: 80.245.178.***]

AD:Środa [17.10.2018, 08:42:30] • [IP: 2.247.241.***] NO WIESZ. DLA POLAKA PLUCIE, NA INNYCH, NAPADY GRABIEŻE I MORDERSTWA, TO COŚ OBRZYDLIWEGO. CZEMU MNIE OBRAŻASZ?

Gość • Środa [17.10.2018, 10:48:39] • [IP: 80.245.191.***]

Bo Pani Basia mówiła ze jej się nie podoba molo, za dużo betonu a to przecież jej prywatne miasto i własnie dla tego nie ma mola w Świnoujściu

Gość • Środa [17.10.2018, 10:28:42] • [IP: 95.129.225.**]

Wybudowali MOLO Niemcy 100 lat temu a nasz wielki BoB Budowniczy Jankiem zwany przez 16 lat nic nie potrafił zrobić w tym temacie. Promenadę betonować to każdy głupi by potrafił. Wszystko co nie związane z betonowaniem i wyprzedawaniem ziemi na Promenadzie, przekracza Żmurkiewicza możliwości. Dlatego czas na kogoś nowego.

Gość • Środa [17.10.2018, 10:24:32] • [IP: 5.173.136.**]

TUNEL tak samo będzie wybudowany jak MOLO !! Asto nadmorskie Kurort i bez mola wstyd wstyd wstyd

Gość • Środa [17.10.2018, 10:23:58] • [IP: 85.221.135.**]

Kupic kulki na mole i rzucać !

Oglądasz 1-25 z 83
■ 24 kwietnia 2019 roku (środa) o godz. 11.30 Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda weźmie udział w uroczystości podpisania umowy o dofinansowanie dla projektu „Rozbudowa Funkcjonalności Terminalu LNG w Świnoujściu” (Polskie LNG S.A.) ul. Ku Morzu 1■ Pogoda wymalowała nam wymarzone dni do spędzenia prawdziwie radosnych Świąt Wielkanocnych. Oby w blaskach słońca nie zginął prawdziwy sens tych Cudownych dni. Radosnych chwil w gronie najbliższych życzy wszystkim redakcja portalu iswinoujscie.pl ■ Na pamiątkę świętej nocy zmartwychwstania ogień zapłonął przed kościołem Chrystusa Króla ■ Ruszyły zapisy na 40 Maraton Świnoujście – Wolgast, 29 Półmaraton Wolgast oraz 4 Sztafetę Świnoujście – Wolgast ■ Niedziela Palmowa – to początek Wielkiego Tygodnia Postawiona w oknie domu chroni podobno przed uderzeniem pioruna. Rolnicy mieszali ją z ziarnem do zasiewu aby zapewnić sobie dobre plony, mamy dodawały dzieciom do śniadania aby te cieszyły się dobrym zdrowiem, zasuszona, czuwa nad szczęściem rodzin przez cały rok. Wszystko to jednak pod warunkiem, że dziś zostanie poświęcona. Palma wielkanocna nie jest jednak przedmiotem jakiegoś dziwnego kultu sama z siebie. Zasłużyła sobie na to gdy znalazła się pod stopami Chrystusa wjeżdżającego do Jerozolimy ■ Wielkanocne klimaty na Placu Wolności. Jechały do nas 800 kilometrów! To pierwszy taki jarmark wielkanocny w Świnoujściu. Zaproszenie do zaprezentowania swoich wyrobów nad morzem przyjęli twórcy z Krasnegostawu i okolic, miejscowości położonych między Lublinem, a Chełmie Lubelskim kilkadziesiąt kilometrów od granicy polsko-ukraińskiej. Grupę wystawców zorganizowała Luba Rakiewicz, dyrektor Artystycznego Stowarzyszenia Kosiw, która z dumą pokazuje ilustrowane publikacje o twórczości mieszkańców swoich rodzinnych stron ■ Strajk w oświacie. Informacja na godzinę 10.00 czwartek 11 kwietnia 2019. - ogółem strajkujących nauczycieli 253, w tym 28 w przedszkolach i 225 w szkołach - 401 dzieci/uczniów (bez gimnazjalistów, którzy przystąpili do egzaminów) będących pod opieką, w tym 338 w przedszkolach (razem z przedszkolem nr 10, w którym nauczyciele nie strajkują) i 63 w szkołach ■ PEC. W maju coroczna przerwa Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Świnoujściu informuje, że coroczna przerwa technologiczna w dostawie energii cieplnej do centralnego ogrzewania, wentylacji i ciepłej wody nastąpi 20 maja 2019 od godziny 00.00 do 24.00. Przerwa związana jest z koniecznością wykonania niezbędnych remontów źródła ciepła i sieci ciepłowniczych ■ Mieszkańcy Świnoujścia, którzy na co dzień zaopatrują się w pieczywo z piekarni przy ul. Monte Cassino czekała w sobotę rano niemiła niespodzianka. Ani w sklepie firmowym ani w żadnym innym na mieście nie dotarło zaopatrzenie od tego wytwórcy. Przyczyną była poważna awaria instalacji w piekarni. Tuż po północy pojawiły się tam wozy Straży Pożarnej i Pogotowie Ratunkowe. Ewakuowano pracowników firmy i mieszkańców posesji ■ Od 4 kwietnia. „Bielik” z Warszowa o 7.35. W związku z prośbami rodziców uczniów, Żegluga Świnoujska informuje, że od jutra, tj. czwartek 4 kwietnia 2019 r., na przeprawie promowej „Warszów”, prom z prawobrzeża (Warszów) będzie odbijał o godzinie 7.35, a nie o 7.40. Pozostałe godziny pozostają bez zmian ■ Odpowiedź na zarzuty jest już w Komisji Europejskiej ■ Spektakularne policyjne zatrzymanie samochodu na ulicy Daszyńskiego. Przeszukano auto, sprawdzano kierowcę i pasażerów. O co poszło? Policja milczy o przyczynach tej niedzielnej akcji ■ Rada Miasta jednogłośnie przyjęła uchwałę w sprawie poparcia środowiska nauczycielskiego ■ Zastępca prezydenta Paweł Sujka: "Po referendach, które odbywały się w Świnoujściu mogę powiedzieć, że praktycznie wszystkie placówki edukacyjne w mieście deklarują przystąpienie do strajku ■ Jeśli dojdzie do strajku nauczycieli to także dzieci w przedszkolach pozbawione zostana opieki ■ Astaldi nie chce zapłacić za gadżety. Miało być uroczyście i z gadżetami. Były tylko gadżety. Na 5 lipca ubiegłego roku miasto zaplanowało uroczyste podpisanie umowy o budowie tunelu pod Świną. Zamówiono 1000 breloczków i antystresowych gadżetów w kształcie czapki z daszkiem o wartości 9 tysięcy złotych. Uroczystość tego dnia się jednak nie odbyła, a umowy z firmą Astaldi w ogóle nie podpisano. Kto zapłaci za gadżety? ■ To miało być tylko legitymowanie, a skończyło się ujawnieniem przez policjantów narkotyków. Pod zarzutem posiadania i handlu zakazanych ustawą środków odurzających zatrzymany został 34-letni mężczyzna. Zgodnie z obowiązującą ustawą może mu grozić kara pozbawienia wolności do 10 lat ■ 19 marca, w godzinach wieczornych były przeprowadzane zajęcia taktyczne w lesie na terenie obiektu wojskowego Karsibór. Podczas zajęć stosowano środki pozoracji. Użyte zostały świece dymne, które generują dym nietoksyczny i nieszkodliwy, a ich użycie nie stanowi zagrożenia dla zdrowia. Ćwiczenia tego typu prowadzone są cyklicznie, kilka razy w ciągu roku. Wzięło w nich udział ponad dwudziestu żołnierzy. Żaden z nich nie zgłaszał po zajęciach problemów ani dolegliwości - tłumaczy kmdr ppor. Grzegorz Lewandowski Rzecznik Prasowy 8. Flotylla Obrony Wybrzeża ■ Prom Karsibór uciekł z przeprawy! Nad wodą unosił się trujący opar! Zobacz film! ■ Niemiecki wymiar sprawiedliwości łaskawy dla sprawców napadu na taksówkarza ze Świnoujścia? ■ Córki odebrały testament matki zapisany na kartkach romansu. Ta książką niczym list w butelce po latach, wędrówki po falach życia trafiła w końcu do adresata. Mówi się, że takie historie zdarzają się tylko w hollywoodzkich produkcjach, jednak jedna z nich zdarzyła się w Świnoujściu. Tuż po naszej publikacji, w której opisaliśmy wzruszający temat testamentu anonimowej kobiety, która na kartkach książki kieruje ostatnie słowa do sowich najbliższy ma swój ciąg dalszy ■ Wojciech Zyska o Wolińskim Parku Narodowym: Na tle Wyspy Wolin to przysłowiowa „kość w gardle”. Pozostawiam park w dobrej kondycji. Odchodzę z podniesioną głową, dziękując jednocześnie wszystkim za współpracę i pomoc na rzecz ochrony tego parku – pisze w pożegnalnym liście dr inż. Wojciech Zyska, odwołany właśnie dyrektor Wolińskiego Parku Narodowego ■ „Do trumny ubierzcie mnie na różowo”. Wzruszający list pacjentki zapisany na kartkach książki ■ To Świnoujście rozpętało aferę międzynarodową. Komisja Europejska uruchomiła wobec Polski procedurę naruszenia unijnego prawa. Uruchomiona wobec Polski procedura naruszenia unijnego prawa dotyczy konfliktu z 2017 roku, kiedy świnoujski strażnik miejski spektakularnie zatrzymał niemieckie autobusy UBB na granicy. Chodzi o dostęp do międzynarodowego rynku usług autokarowych i autobusowych. Rąbka tajemnicy uchyliła nam Komisja Europejska ■ Trwają prace nad uchwałą krajobrazową, zwaną też kodeksem reklamowym. Będzie to dokument porządkujący przestrzeń publiczną miasta. Wprowadzi zasady i warunki umieszczania reklam, urządzeń reklamowych oraz małej architektury i ogrodzeń na terenie całego Świnoujścia ■