POGODA

Reklama

Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Wtorek [16.10.2018, 21:23:38] • Świnoujście

Dlaczego Świnoujście jest bez mola?

Dlaczego Świnoujście jest bez mola?

fot. Andrzej Ryfczyński / archiwum

Czerwona kartka dla Żmurkiewicza, który nie był w stanie odbudować rozebranego przez jego kolegów z PZPR-u mola w Świnoujściu. Pozostały fragment betonowy mola rozebrał 10 lat temu. Proszę się wycofać z kandydowania na Prezydenta miasta Świnoujście!

W Świnoujściu różne mola były budowane od 150 lat, bo przecież miejscowość wczasowa, a tym bardziej kurort, nie istnieje bez mola. A jednak może być - Świnoujście 60 lat temu bezpowrotnie straciło molo.

Dlaczego Świnoujście jest bez mola?

Uszkodzone Molo w Międzyzdrojach(fot. Andrzej Ryfczyński / archiwum )

Właśnie wtedy władze miasta podjęły decyzję budowy całkowicie nowego mola. Miało powstać na prawo od muszli koncertowej. W drugiej połowie lat 50. miało miejsce wielkie odgruzowywanie zniszczonego miasta. Zaczęły powstawać pierwsze domy na Narutowicza, Rybaki…Zadecydowano wówczas o częściowej rozbiórce mola - rozebrano część drewnianą, która na samym końcu była nadpalona, a podest był uszkodzony od sztormów. W Międzyzdrojach było podobnie, ale molo wyremontowano i przetrwało do lat 90., gdy na jego miejscu zostało wybudowane betonowe nowe molo.

Dlaczego Świnoujście jest bez mola?

fot. Andrzej Ryfczyński / archiwum

Dlaczego tak piszę o szczegółach? Ano dlatego, że łatwo burzyć, gorzej później wybudować. Jest kuriozalna sytuacja. Mamy prezydenta od stanu wojennego z małymi przerwami, który od dziesiątek lat obiecuje wybudowanie mola w Świnoujściu. Pokazywał zawsze przed wyborami szkice przyszłego mola i obiecywał gruszki na wierzbie. Nigdy nie dotrzymał słowa, mnie oszukał, pewnie i innych też. Za to należy mu się czerwona kartka.

Dlaczego Świnoujście jest bez mola?

fot. Andrzej Ryfczyński / archiwum

Teraz mieszkam w sąsiedniej gminie i nie mogę głosować w Świnoujściu, ale głosu by Pan u mnie nie miał. Do swojej wypowiedzi załączę moje zdjęcia i stare przedwojenne pocztówki. Dla ilustracji jedno zdjęcie będzie z Międzyzdrojów, na którym po sztormie jest uszkodzona nawierzchnia mola.

Dlaczego Świnoujście jest bez mola?

Molo z 1906roku(fot. Archiwum autora )

Właśnie po tak podobnie uszkodzonym jeszcze istniejącym molu w Świnoujściu chodziłem w pierwszych latach 50. Panie Żmurkiewicz, dlaczego przez tak długi czas, niemal wieczność, był pan takim nieudacznikiem i nie wybudował mola? Takie miasto jak Świnoujście bez mola, to jak żołnierz bez broni...

Dlaczego Świnoujście jest bez mola?

Tak wyglądało molo w 1945 roku (zdjęcie z 1936 roku)(fot. Archiwum autora )

Andrzej Ryfczyński


komentarzy: 83, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 1-25 z 83

Gość • Niedziela [21.10.2018, 18:10:56] • [IP: 37.47.168.***]

Widok to zeszpecił gazoport. Był taki piękny widok na Międzyzdrojskie klify.

Stefan F • Piątek [19.10.2018, 11:29:41] • [IP: 178.238.247.***]

I dobrze że nie ma bo tylko by zeszpeciło naszą piękną plażę

Gość • Czwartek [18.10.2018, 18:27:19] • [IP: 77.88.191.**]

Molo miał wybudować inwestor hotelu Radison, ale jak się mówi, żeby nie budować mola sprzedał hotel w budowie i wypioł się na inwestowanie w molo. A nowy właściciel nie podpisywał żadnego inwestowania w molo i tak się kręci. Podobnie będzie z wybudowanie starej promenady, ponieważ snów inwestor co podpisał zobowiązanie robi to samo. Plajtuje i sprzedaje następnemu, bez zobowiązania zrobienia starej promenady.

Gość • Czwartek [18.10.2018, 12:32:51] • [IP: 188.146.1.***]

Nieudacznicy! Ba baj.

Gość • Czwartek [18.10.2018, 12:01:33] • [IP: 5.173.216.**]

Świnoujście nie ma mola, ale za to ma Zmura ! Lepszy rydz niż nic 😁

Gość • Czwartek [18.10.2018, 03:56:24] • [IP: 46.169.53.***]

Wystarczyło w odpowiednim czasie reagować na nieodpowiedzialność firmy i molo byłoby!

Gość • Środa [17.10.2018, 21:02:42] • [IP: 88.156.232.***]

A ile może być takich obiektów jak molo w Świnoujściu? Jedno, góra dwa. A to oznacza, że taki obiekt jest unikalny i przyciąga turystów, to miejsce spacerów i dodatkowa keja dla łodzi. A skoro ten obiekt generuje ruch turystyczny, to może generować zysk, bo tam gdzie ludzie to są ich pieniądze. I to jest sedno problemu. Na budowę mola należy mieć pieniądze, spore pieniądze-większe niż na budowę apartamentowca, a stopa zwrotu z apartamentów większa. Jeśli desperat jakiś będzie chciał postawić molo i na nim apartamentowiec, to pewnikiem musi mieć na spore łapówki, na marksistowskie warunki zabudowy, itd. Gdyby budowa mola opłacała się bardziej jak budowa hotelu-to molo by stało. A miasto mola nie wybuduje, bo skoro ulice ma jak po ostrzale z granatnika, to nie molo ale asfalt ważniejszy. Niech nowy zrobi przetarg na budowę mola-ciekawe kto go wygra-miasto daje plażę, Niemiec niech buduje. Za rok będzie. Ale jak ekolodzy pozwolą... lub dostaną w łapę. Czemu nie ma kładki do granicy? Bo teren jest do sprzedania!

Gość • Środa [17.10.2018, 17:33:14] • [IP: 77.252.46.***]

a co to za molo w tamtych czasach to moglo być ale nie teraz

Gość • Środa [17.10.2018, 17:27:40] • [IP: 178.238.251.***]

Oj tam oj tam wszystko gra i bucy jak u gruźlika w płucach. Mola nie mamy. .. i co ? Broni tez nie mamy, ale mamy dożywotniego prezydenta :)

Gość • Środa [17.10.2018, 15:54:06] • [IP: 141.53.189.**]

Gość • Środa [17.10.2018, 13:26:52] • [IP: 164.127.219.**]Malolat jestes czy sloik??Niemcy zbodowali muszle przy samej plazy bo tak wtedy byla linia brzegowa Po wojnie ladu przybylo dziko zaroslo bo nikt nie dbal i teraz lament jak wycinaja.

Gość • Środa [17.10.2018, 15:16:18] • [IP: 188.146.103.**]

Ten prezydent jest z przypadku. Wcześniej PZPR w stanie wojennym wsadziła go na stołek, a później poparli go liczni działacze i tak poleciało. Dziwne, że nie ma dość, po mimo stanu zaawansowanej emerytury. Blokuje innym miejsce pracy i to jest przestarzały model. Mieszkańcy powinni pomóc temu człowiekowi iść na odpoczynek, bo się zapracuje na śmierć.

Gość • Środa [17.10.2018, 15:05:17] • [IP: 188.146.238.**]

Molo nie buduje prezydent tylko stwarza warunki. Molo budują różni inwestorzy. Molo to nie tylko atrakcja, ale i biznes. W Międzyzdrojach 7 tysięczna gmina nie budowała mola, a molo mają. Przykro patrzeć na tych co inaczej piszą pod dyktando...

Gość • Środa [17.10.2018, 13:26:52] • [IP: 164.127.219.**]

Na fotce z muszlą koncertową niema żadnych krzaków ani drzew ciekawe czy niemcy też tak rozpaczali z tego powodu jak niektórzy teraz przy wycince i która wersja jest ładniejsza ?

Gość • Środa [17.10.2018, 12:33:36] • [IP: 83.23.255.***]

Żadnego mola w Świnoujściu.Plaża jest za mała.Funkcję mola spełnia falochron zachodni. Dość betonowania pięknej plaży w Świnoujściu

Gość • Środa [17.10.2018, 12:15:33] • [IP: 86.82.99.**]

Bo władza ma gdzieś mieszkańców

Gość • Środa [17.10.2018, 11:43:27] • [IP: 80.153.7.***]

wlasnie, gdzie molo??

GośćMickNick • Środa [17.10.2018, 11:40:35] • [IP: 89.64.3.*]

A kto inicjatorowi broni wyłożyć jego pieniądze na zbędną budowę? Komuś to tak łatwo doradzać, na co ma wydać środki. Pospacerować można po falochronach, sam często tam jestem. Molo zwykle służy do cumowania łodzi i statków (kiedyś o tym już ktoś o tym pisał), a w mieście mamy przystanie w paru miejscach. Jest znacznie więcej potrzeb mieszkańców, na które warto wydawać pieniądze z miejskiej kasy.

Gość • Środa [17.10.2018, 11:33:25] • [IP: 178.238.253.**]

MÓJ SP.SĄSIAD PRACOWAŁ W URZĘDZIE 30 KILKA LAT, TO HISTORIA, KTÓRĄ BEZ BUTELKI DOBREGO WISKACZA NIE DAŁO BY SIĘ OPOWIEDZIEĆ, NIGDY WIECEJ TEJ EKIPY W URZĘDZIE!

Gość • Środa [17.10.2018, 11:31:19] • [IP: 185.210.39.***]

CHYBA PRZERASTA TO OBECNE WLADZE MIASTA ??

Gość • Środa [17.10.2018, 11:25:33] • [IP: 93.94.189.***]

wielka szkoda, ze nie ma mola; apartamentowce rosną jak grzyby po deszczu, molo byłoby ogromną atrakcja turystyczną

COMES PALATINUS • Środa [17.10.2018, 10:53:18] • [IP: 80.245.178.***]

AD:Środa [17.10.2018, 08:42:30] • [IP: 2.247.241.***] NO WIESZ. DLA POLAKA PLUCIE, NA INNYCH, NAPADY GRABIEŻE I MORDERSTWA, TO COŚ OBRZYDLIWEGO. CZEMU MNIE OBRAŻASZ?

Gość • Środa [17.10.2018, 10:48:39] • [IP: 80.245.191.***]

Bo Pani Basia mówiła ze jej się nie podoba molo, za dużo betonu a to przecież jej prywatne miasto i własnie dla tego nie ma mola w Świnoujściu

Gość • Środa [17.10.2018, 10:28:42] • [IP: 95.129.225.**]

Wybudowali MOLO Niemcy 100 lat temu a nasz wielki BoB Budowniczy Jankiem zwany przez 16 lat nic nie potrafił zrobić w tym temacie. Promenadę betonować to każdy głupi by potrafił. Wszystko co nie związane z betonowaniem i wyprzedawaniem ziemi na Promenadzie, przekracza Żmurkiewicza możliwości. Dlatego czas na kogoś nowego.

Gość • Środa [17.10.2018, 10:24:32] • [IP: 5.173.136.**]

TUNEL tak samo będzie wybudowany jak MOLO !! Asto nadmorskie Kurort i bez mola wstyd wstyd wstyd

Gość • Środa [17.10.2018, 10:23:58] • [IP: 85.221.135.**]

Kupic kulki na mole i rzucać !

Oglądasz 1-25 z 83
■ Przypadek odry w Świnoujściu? Dziś rano do przychodni wojskowej zgłosiła się obywatelka Ukrainy, wszystkie procedury zostały zachowane - zapewniała w audycji interwencyjnej "Czas Reakcji" dr Justyna Jakubas - Zawalska z Powiatowej Stacji Sanitarno - Epidemiologicznej w Świnoujściu ■ W hołdzie zmarłemu Prezydentowi Gdańska Harcerski Sztab 27 Finału WOŚP zaprasza w sobotę o godz. 12.00 na plac Wolności wszystkich członków sztabu WOŚP, wolontariuszy, naszych przyjaciół i mieszkańców miasta. W sobotę o godzinie 12.00, kiedy w gdańskiej bazylice Mariackiej rozpocznie się msza pogrzebowa zamordowanego Prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza, w Świnoujściu i innych miastach rozlegną się syreny. Nasz Sztab dodatkowo zapewni należną temu oprawę, korzystając z uprzejmości Daniela Zyzika z "Pokój 24". Prosimy o przyniesienie ze sobą zniczy. W trakcie tego przedsięwzięcia nie przewidujemy oficjalnych przemówień, bo padło już wstarczająco wiele słów. Czas pokazać, że z tego co się wydarzyło 13 stycznia w Gdańsku wyciągamy wnioski i zaczynamy zmianę od siebie... Harcerski Sztab WOŚP w Świnoujściu ■ W związku z wydarzeniami w Gdańsku i ogłoszoną przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę na najbliższą sobotę (19.01) żałobą narodową, dla uszanowania tego dnia, odwołany został "Koncert noworoczny Orkiestry Wojskowej i zespołów MDK Warszów" w Sali Teatralnej, planowany na 18 stycznia (piątek) ■ Trwający zwykle 10 minut rejs promu na przeprawie „Warszów” przedłużył się do niemal dwóch godzin. Załoga traciła kontrolę nad jednostką na środku kanału portowego. Dla kapitana i załogi i pasażerów były to chwile wielkiego napięcia. Jednostka napędowa promu odmówiła posłuszeństwa. Załoga wezwała pomocy. Na pokładzie, oprócz karetki śpieszącej na sygnale z chorym do szpitala było kilkudziesięciu pasażerów i ponad dwadzieścia samochodów osobowych ■ Mogłoby się wydawać że bobry to całkiem miłe zwierzęta. Nic bardziej mylnego! Przekonał się o tym mieszkaniec Karsiboru, który zauważył że bobry podgryzają drzewo które stoi przy jego działce. Zaniepokojona niedoszła ofiara gryzoni zwróciła się o pomoc do urzędników, którzy stwierdzili że musi wypełnić wniosek ■ W Radzie Miasta powstał Klub radnych Prawa i Sprawiedliwości, którego przewodniczącym został Jacek Jurkiewicz. W związku z objęciem funkcji przewodniczącego klubu radnych Jacek Jurkiewicz zrezygnował z funkcji wiceprzewodniczącego Rady Miasta ■ Po ponad póltoragodzinnej dyskusji, wysłuchaniu przedstawicieli związków zawodowych i przedstawicieli władz, Rada Miasta jednogłośnie przyjęła apel do Rządu R.P. w sprawie usamodzielnienia Morskiej Stoczni RemontowejS.A. w Świnoujściu poprzez odłączenie jej od MSR "Gryfia" S.A. w Szczecinie ■ Łukasz Stankiewicz, związkowiec, pracownik stoczni: "naszym marzeniem jest żeby polityka odłączyła się wreszcie od stoczni!" ■ Aneta Stawicka ZZ Stoczni "Gryfia": "Trzy lata dla naszej stoczni zostały bezpowrotnie zmarnowane!" ■ W piątek 21 grudnia o godzinie 14.00 rozpoczęły się obrady nadzwyczajnej sesji Rady Miasta. W programie posiedzenia znalazł się projekt uchwały w sprawie odłączenia zakładu w Świnoujściu od Morskiej Stoczni remontowej "Gryfia" S.A. z siedziba w Szczecinie ■ Rada Miasta przyjęła przedstawiony przez Prezydenta projekt budżetu Świnoujścia na 2019 rok. 16 radnych głosowało „za” nikt nie był przeciw, czterech wstrzymało się od głosu ■ III Sesja Nadzwyczajna Sesja rady Miasta rozpoczęła się od... awarii elektronicznego systemu zliczania głosów. Awarie udało się na szczęście usunąć i radni bez przeszkód kontynuują obrady. najważniejszym projektem uchwały w programie obrad jest propozycja Budżetu Miasta na rok 2019 ■ Decyzja zapadła trzeciego dnia „Festiwalu Piękna” w Krynicy Zdroju. O prestiżowy tytuł i koronę rywalizowało 28 dziewczyn, które znalazły się w finale dzięki eliminacjom regionalnym odbywającym się na terenie całego kraju. Miss Polski 2018 została Olga Buława ze Świnoujscia■ Prezent Mikołajkowy dla władz Świnoujścia. Rusza śledztwo w sprawie mostu. Roman Kuchciński otrzymał dziś rano informację listem poleconym, że Prokuratura Okręgowa w Szczecinie podjęła na nowo śledztwo w sprawie budowy Mostu w Świnoujściu. Śledztwo kilka lat temu umorzone w sprawie budowy MOSTU łączącego wyspę Wolin z Wyspą Karsibór zarejestrowano pod nową sygnaturą. Co to oznacza? Prokuratur będzie na nowo badał wszystkie wątki budowy mostu ■ Okres przedświąteczny już za moment. Placówka Poczty Polskiej przy ulicy Kołłątaja wydłuża godziny pracy! ■ Zaginęła Shila. W dniu 01.12.2018r. Około godziny 09:00 na ul. Wybrzeże Władysława IV. W okolicach netto zaginęła suczka rasy mieszaniec owczarka niemieckiego i hasky wabi się Shila. Ma 8 lat. Jest szczepiona, łagodna, przyjacielska i kocha dzieci. Dziękuję za pomoc. Nr tel. 609 307 924 ■ Radni podzieleni w sprawie projektu wystąpienia ze stowarzyszenia Związek Miast i Gmin Morskich ■ Radny Stanisław Bartkowiak, wybrany ponownie na przewodniczącego Komisji Rewizyjnej Rady Miasta oświadczył, ze rezygnuje z objęcia tej funkcji ■ OSTRZEŻENIE: Prognozuje się wystąpienie słabych opadów deszczu ze śniegiem przechodzących w opady marznącego deszczu powodujących gołoledź ■ Starsza kobieta szuka mężczyzny, który wykazał się odwagą i pomógł wyciągnąć pieska we wtorek, około 18.30 spod kół pociągu na stacji w Wysokiej Kamieńskiej. Wszystko wydarzyło się na trasie relacji Szczecin – Świnoujście. Mężczyzna proszony jest o kontakt pod numerem telefonu 782 020 699 ■ Przewodniczącym Rady Miasta wybrana została Elżbieta Jabłońska. Za wyborem głosowało 12 radnych. Pierwszym wiceprzewodniczącym Rady Miasta w głosowaniu tajnym wybrany został Marek Niewiarowski. Jacek Jurkiewicz wybrany został wiceprzewodniczącym Ray Miasta. 12 radnych głosowało za jego kandydaturą, 7 zagłosowało przeciw, 2 wstrzymało się od głosu ■ 22 listopada o godz. 14.00 radny-senior Stanisław Bartkowiak otworzy obrady pierwszej, powyborczej sesji rady Miasta. najważniejszym zadaniem jakie staje przed radnymi na pierwszym posiedzeniu jest wybór nowego przewodniczącego Rady ■ Zobaczył policjantów i zaczął uciekać. 24-latka zatrzymał trzepak! Do zdarzenia doszło w czwartkowy wieczór. Policjanci patrolujący ulice Kościuszki zauważyli w pewnym momencie mężczyznę który swoim wyglądem przypominał osobę poszukiwaną. Gdy mężczyzna dostrzegł policjantów, zaczął uciekać. Nie spodziewał się jednak, że zostanie obezwładniony przez trzepak który stanął na jego drodze. Jak się okazało, bliskie spotkanie z trzepakiem zakończyło się dla 24-latka skręceniem prawej stopy. O szczegóły odnośnie zdarzenia poprosiliśmy Oficera Prasowego KMP w Świnoujściu ■ Fatalna pogoda nie zniechęciła Świnoujścia do świętowania 100 rocznicy Niepodległości Fatalna pogoda nie zniechęciła Świnoujścia do świętowania 100 rocznicy Niepodległości ■ Ruszyły przygotowania do 27. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Świnoujściu. Harcerski Sztab zaprasza wszystkich chętnych do rejestracji wolontariuszy WOŚP, która odbędzie się w Miejskiej Bibliotece Publicznej, przy ul. Piłsudskiego 15, w terminach - 14-16.11.2018 r. (środa-piątek), w godz. 17.00-18.45 - 17.11.2018 r. (sobota), w godz. 10.00-12.00 ■