POGODA

Reklama


Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Niedziela [16.09.2018, 09:04:25] • Świnoujście

Singapur a świnoujski rower miejski. Zobacz film!

Singapur a świnoujski rower miejski. Zobacz film!

fot. Organizator

Podczas niedawnych konsultacji społecznych dotyczących forsowanego przez jednego z młodych radnych pomysłu roweru miejskiego finansowego z budżetu miasta Jarosław Specjalski miał najostrzejszą wypowiedź przeciwko tej inicjatywie. Cytujemy„ Nie życzę sobie by z moich podatków fundowano rower miejski dla bogatych ludzi” Może Pan uzasadnić tak ostry sprzeciw?

To proste. Przez dobrą godzinę duże grono składające się z radnych, urzędników i mieszkańców rozważało pomysł roweru miejskiego polegającego na jego wypożyczaniu i oddawaniu w wybranych stacjach dokujących. To jakbyśmy chcieli cofać nasze miasto w rozwoju by tak jak Kołobrzeg czy Szczecin „wdepnąć” w przestarzałe technologie. Mam wrażenie jakby ktoś chciał rzutem na taśmę rozpaczliwie wcisnąć Świnoujściu drogi, wadliwy system rowerowy wiedząc, że świat odszedł od niego i w rozwiniętych krajach jest on nie do sprzedania.



Ma Pan jakieś przykłady?
Z Polski jeszcze nie. Ale z nieodległego Berlina już tak. Najlepiej jednak nowy system wypożyczania rowerów dostępnych w każdym miejscu miasta przetestowałem w Singapurze. Miasto nie wydaje na ten system ani dolara. Prywatne trzy firmy dosłownie w każdym zakątku tej rozległej wyspy proponują proste ale solidne rowery na 2 godziny za darmo.

To na czym zarabiają?
Na wierności miejscowego klienta a także takiego jak ja czyli turysty. Aplikacja rowerowa na tel. to 5 dolarów singapurskich ( ich dolar to ok.2,5 zł). Kupiłem aplikacje do dwóch największych wypożyczalni by mieć pewność, że zawsze znajdę rower jednej z firm. Po zapłaceniu jednorazowej opłaty włączam system na smartfonie wyszukujący rower najbliżej mojego miejsca. Są dosłownie wszędzie. Podchodzę do tego, który wskazany jest jako niezarezerwowany i nieuszkodzony. Naprowadzam smartfona na elektroniczny czytnik umieszczony pod siodełkiem zasilany jak i całe oświetlenie roweru przez panel słoneczny w kierownicy. Po sekundzie czytnik akceptując moje dane odblokowuje tylne koło. Jadę gdzie chcę i odstawiam rower gdzie chcę. Muszę tylko pamiętać by po pozostawieniu roweru go zablokować by nie naliczano mi dodatkowych opłat.

Singapur a świnoujski rower miejski. Zobacz film!

fot. Organizator

Singapur to miasto- państwo położone na wielkiej wyspie wielkości naszej metropolitalnej Warszawy. Rzeczywiście w każdym zakątku znajdzie Pan rower jednej z tych firm?
W każdym miejscu tego ogromnego miasta. Z początku używałem prywatnego roweru, który miałem do dyspozycji, ale przesiadłem się na rowery z wypożyczalni. Przemieszczanie się do odległych dzielnic Singapuru w tropikalnych temperaturach na rowerze okazało się ponad siły. Przewożenie swojego roweru ich doskonałym metrem jest skomplikowane. Musi być złożony i w wymiarowym opakowaniu.

Dlatego ten system wypożyczania stał się bardzo przyjazny nawet dla niezamożnych turystów. Tereny są ogromne więc dominuje doskonałe i punktualne metro. Wysiadasz na interesującej Cię dzielnicy, bierzesz spod metra rower, zwiedzasz co zaplanowałeś, odstawiasz gdzie chcesz rower i jeśli zmieściłeś się w 2 godzinach nic nie płacisz. Później znowu jedziesz metrem na przykład na ekskluzywną wyspę Sentosa znaną ostatnio ze spotkania Trumpa z Kimem i tam wszystko zwiedzasz rowerem tym samym systemem. Przyniosłem do redakcji film z jednej z wysepek okalających Singapur. Także tam na obrzeżach rezerwatu przyrody znajdowałem zawsze jakiś rower do dyspozycji.

Czyli nie jest Pan zupełnie przeciw idei roweru miejskiego?
Oczywiście, że nie jestem przeciw takiej idei. Tylko nie w przestarzałej technologii i nie z naszych podatków. Proszę sobie wyobrazić, że ani w Szczecinie ani w Kołobrzegu fundowany z podatków mieszkańców rower miejski nie jest i nie będzie rentowny. Czyli co roku podatnicy tych miast dopłacają do tego systemu. Najlepsze jest to, że właściwie my teraz mamy już w Świnoujściu bardziej elastyczny system wypożyczania rowerów niż nam proponował jeden z młodych radnych bowiem można tu wypożyczyć rowery a oddać je w dowolnym miejscu Uznamu np. w Niemczech.

To po stronie wypożyczalni jest jego odbiór.
Reasumując uważam, że najrozsądniejsze stanowisko zaprezentowała V-ce Prezydent Świnoujścia odpowiedzialna za gospodarkę komunalną. Proponuje ona inwestowanie w infrastrukturę drogową dedykowaną rowerzystom bez fundowania drogiego i przestarzałego systemu rowerowego z miejskiego budżetu. Jestem jak najbardziej za taką strategią.


komentarzy: 37, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 1-25 z 37

Gość • Poniedziałek [17.09.2018, 11:02:52] • [IP: 57.98.63.***]

Takie rowery widziałam również w Mediolanie. maja jedną wyjątkową zaletę; są zrobione ze specyficznych części, które nie pasują do żadnego innego roweru, i specyficzny wygą sprawia, że nie ma sensu ich kraść

Gość • Niedziela [16.09.2018, 20:27:29] • [IP: 164.127.242.**]

17:39. ..182 - w tekście wyraźnie mowa o prywatnych przedsiębiorcach, którzy by zapewnili to wypożyczanie, nie wiem, skąd twoja irytacja.

Gość • Niedziela [16.09.2018, 19:31:55] • [IP: 178.238.252.***]

Oooooo!! Najlepszy skoczek do wody /najlepiej do basenu w Ystad/ się ujawnił. Czyżby planował skok do Rady Miasta?

GOŚCIU • Niedziela [16.09.2018, 18:44:23] • [IP: 128.199.124.***]

18.09 ———> HEJ KOLEŻANKO, ALE TEMAT JEST O ROWERACH W SINGAPURZE, A NIE O TWOIM DZIADKU PARTYZANCIE :) TAKE IT EASY&CHILL

Gość • Niedziela [16.09.2018, 18:09:51] • [IP: 164.127.242.**]

13:35 - Po prostu nie znasz języka polskiego, nie rób teraz dobrej miny do złej gry - popełniłeś ewidentny błąd. Po drugie, przestałem wierzyć w twoje moralne potepienie eksterminacji Polaków przez Rosjan, gdy zażartowałeś z tego dramatu, kieruąc ten" żart" ku mojej osobie, mojego dziadka. Mój dziadek najpierw wziął udział w kampanii wrześniowej, a potem zginął na wschodzie Polski, jako żołnierz AK, walcząc w partyzantce AK. Będący dla ciebie formą rozrywki Rosjanie-komuniści nie zabili go strzelajac, jak cię to bawi, w głowę - zginął w boju, niestety także po to, by tacy jak ty mogli wykorzystywać kaźń w Katyniu jako motyw" żartu".

Gość • Niedziela [16.09.2018, 17:39:05] • [IP: 178.235.182.**]

Czy w mieście, gdzie wszędzie dojdzie się w kilka minut lub dojedzie się komunikacją miejską naprawdę jest potrzebny rower miejski, który zabije turystyczne wypożyczalnie, przedsiębiorców z naszego miasta? Te rowery są najprostsze z prostych i na kilkukilometrowe wycieczki są niewygodne. Jeden bieg, jeden rozmiar kół - mają przejechać z punktu A do B, tyle. Temat tych rowerów znany jest od dawna jak i również problemy z nimi. Możliwość pozostawienia gdziekolwiek wiąże ze sobą wiele problemów. Cześć z tych rowerów blokowałaby chodniki, skończyły by w lesie, w kanale, w morzu, na drzewach. Aplikacja, know-how, sprzęt, bazy danych itd - są to nie małe koszta. Prawda jest taka, że osoby, które lubią wycieczki rowerowe lub po prostu lubią albo muszą jeździć mają już swoje rowery. A Ci, którzy są okazjonalnymi rowerzystami mogą raz na X czasu wypożyczyć o wiele wiele wygodniejszy sprzęt w którejś z naszych wypożyczalni za kilkanaście złotych. To wcale nie są duże pieniądze.

Gość • Niedziela [16.09.2018, 15:59:17] • [IP: 94.254.235.**]

A którędy można jeździć tym rowerem? Mamy dużo ale bezsensownych ścieżek kończących się w nieoczekiwanym miejscu, gdyby każda jezdnia miała swój pas dla rowerów gdzie rowerzysta miałby względne poczucie bezpieczeństwa to tak ale wiemy że jest to niemożliwe i rowerzyści są spychani pod koła aut. A w razie wypadku zwłaszcza śmiertelnego to ile grozi kierowcy auta ? A mówią że życie podobno jest bezcenne co jest nieprawdą gdyż kierowca auta zobowiązany do szczególnej ostrożności po spowodowaniu wypadku w wzięciu dobrego papugi najczęściej obraca kota ogonem i wychodzi cało lub z niewielką karą a to deprymuje rowerzystów którzy w trosce o swoje 4 litery wjeżdża na chodnik a tam to on łamie przepisy. Wniosek? Stwórzmy sensowną sieć dróg w całym mieście tylko dla rowerów a pozniej rowery choć ludzie mają mnóstwo prywatnych a wypożyczalnie mają dla turystów. Czyli pomysł poroniony z samymi rowerami

Gość • Niedziela [16.09.2018, 15:49:18] • [IP: 88.156.235.***]

a ile te prywatne firmy rowerowe zatrudniają pracownikow w porównaniu z ilością mieszkańców, i kto na tym zarabia? 2 ludzi?? w sumie rowery używane sa tak tanie że każdy może sobie kupić i tak.

Gość • Niedziela [16.09.2018, 15:28:00] • [IP: 37.248.162.***]

Bylem tam i rowery sa tylko w wybranych rejonach. Tam są autonomiczne taxi bez kierowców. Bez naciagających turystów i nie tylko kierowców.

Gość • Niedziela [16.09.2018, 14:52:49] • [IP: 77.88.191.**]

W Singapurze jest dużo tych rowerów, stojących wszędzie i leżących w różnych miejscach nawet gdzieś w krzakach. Tam rzadko kto jeździ rowerem, ponieważ jest bardzo gorąco, wszyscy jeżdżą klimatyzowanym metrem bądź autobusem, taka jest prawda. Ale za to porządek (oprócz niektórych dzielnic, np hinduskich) można brać za przykład, żucie gumy i zaśmiecanie jest wysoko karane, pijaków i tzw żuli brak, alkohol jest stosunkowo drogi i dostępny tylko do godz.22, chyba, że chcesz się napić w kawiarni ale tam jest wiadomo jeszcze drożej i problem rozwiązany. Polecam ten kraj do odwiedzenia, jest pięknie i spokojnie.

nawigator • Niedziela [16.09.2018, 14:48:58] • [IP: 178.238.247.**]

smieszni jestesmy my Swinoujszczanie w tych sporach, jak wczesniej pisalem : wiocha to wiocha i cokolwiek by sie nie zaproponowalo bedzie passe, wystarczy zobaczyc jak parkuja samochody w miescie, wolna amerykanka a sluzby wola z okna swego biura obserwowac" zywczyka' ktory zaparkuje pod zakazem pod UM, a rowery na promenadzie gdy obok jest wybudowana sciezka rowerowa i tak mozna bez konca, mentalnie jeszcze nam daleko do cywilizacji zachodniej Europy a co do Singapuru to stawiam teze ze 1000 osob ze Swinoujscia po 24 h pobytu w Singapurze zostanie albo bez forsy wydanej na mandaty albo w areszcie za burdy i niestosowne zachowanie albo wydalone do kraju. jeszcze duzo wody w Swinie uplynie zanim bedzie dostatecznie dobrze.

Gość • Niedziela [16.09.2018, 14:12:37] • [IP: 89.64.52.**]

Gościu.Najpierw spróbuj zmienić mentalność polaczków, dopiero później możesz próbować forsować temat wprowadzenia ich rozwiązań na tym terenie. Wydaje mi się że chodziło o pochwalenie się gdzie się to było, bo aż w Singapurze, przy okazji tematu konsultacji społecznych. Prawda?

Gość • Niedziela [16.09.2018, 13:55:55] • [IP: 94.254.224.**]

Wpis został usunięty ze względu na złamanie prawa lub regulaminu serwisu przez użytkownika/Admin

GOŚCIU • Niedziela [16.09.2018, 13:35:35] • [IP: 128.199.124.***]

12:27 ———> UDERZ W STÓŁ. ... WIDAĆ DZIADEK NIE ZAŁAPAŁ SIĘ NA TRANSPORT DO KATYNIA. MNIE SIĘ PODOBA SINGAPURIANIE, BRZMI TAK „ KOSMICZNIE „ ;)

Gość • Niedziela [16.09.2018, 13:25:05] • [IP: 77.88.191.**]

Ciekawe rozwiązanie dla wyżej rozwiniętej społeczności, które jest dobrze zdyscyplinowana i posiada szacunek do cudzej własności

Gość • Niedziela [16.09.2018, 12:59:07] • [IP: 62.69.241.**]

W wielu europejskich dużych miastach są darmowe miejskie wypożyczalnie rowerów tyle, że główną intencją jest tam zdecydowane ograniczenie ilości samochodów w centrum miasta, dbałość o czystość powietrza.

Gość • Niedziela [16.09.2018, 12:27:23] • [IP: 164.127.242.**]

11:15 - To w ramach uzupełniania wytrzebionej inteligencji przez Ruskich pouczę cię, jak trzeba tworzyc poprawnie nazwę obywatela Singapuru; ale wcześniej muszę - to jedyny wyjątek, cofnięcie się w rozwoju, bys zrozumiał, co piszę - włączę Caps Lock, jak (niepoprawnie) robisz: NIE SINGAPURIANIE, LECZ SINGAPURCZYCY. A TERAZ PROŚBA, BYS W RAMACH PRZYWRACANIA INTELIGENCJI NIE TYLKO TO PRZYJĄŁ, ALE I WYŁĄCZYŁ CAPS LOCK.

Gość • Niedziela [16.09.2018, 12:21:56] • [IP: 92.42.117.***]

Strategia inwestycji w infrastrukturę rowerową wydaje się najrozsądniejsza. Dodałbym może od siebie zwiększenie ilości miejsc na pozostawienie rowerów, a także przystosowanie autobusów miejskich do ich przewozu. No i. ..pas w tunelu (ponoć powstanie) aby można było się rowerem przemieścić.

Gość • Niedziela [16.09.2018, 12:08:16] • [IP: 94.254.137.***]

ok wszystko super tylko trzeba przypomniec wyspiarzom ze singapur to jedno z najbogatrzych panstw na swiecie sa szumowiny ale nie takie jak w ś-ciu za kokaine grozi kara smierci a za narkotyki inne dlugoletnie wiezienie nie wspomne iz wóda sprzedawana jest tylko do 22.a tak na marginesie ktos chce przytulic spora miejska kase

Gość • Niedziela [16.09.2018, 12:07:42] • [IP: 83.11.62.**]

popieram.

Gość • Niedziela [16.09.2018, 12:07:30] • [IP: 77.65.106.***]

Bony na rowery refundowane z podatków dla rodzin KDR !

Gość • Niedziela [16.09.2018, 12:03:47] • [IP: 178.238.253.**]

Każdy kij ma dwa końce, kiedy pan urzędował /p-----ł w krzesło /płaciliśmy panu wynagrodzenie wszyscy z naszych podatków, a ja też sobie nie życzyłem no i co. ...z tym moim życzeniem?A dziś chętnie pomogę tym których nie stać na rower!

Gość • Niedziela [16.09.2018, 11:59:01] • [IP: 62.69.241.**]

Czy aby te prywatne firmy nie są jednak dofinansowywane z miejskiego budżetu?. 12, 5 zł. za aplikację ważną miesiąc, rok, dożywotnio?.

GOŚCIU • Niedziela [16.09.2018, 11:15:09] • [IP: 128.199.124.***]

TYLKO ŻE ŚWINOUJŚCIE TO NIE SINGAPUR, A POLACY TO NIE SINGAPURIANIE CZY INNE CYWILIZOWANE NARODY ; U NAS ZARAZ BĘDZIE WSZYSTKO ROZKRADZIONE, ZWŁASZCZA WSPOMNIANA ELEKTRYKA NAPĘDZANA PANELEM SŁONECZNYM. NIESTETY RUSKIE WYTRZEBILI INTELYGENCJĘ I ZOSTAŁO TO CO ZOSTAŁO...

Gość • Niedziela [16.09.2018, 11:07:38] • [IP: 178.235.177.***]

Co kraj to obyczaj.To co się przyjęło w Singapurze może być u nas nie do przyjęcia.Przykład ? Singapur słynie z drakońskich kar za zaśmiecanie środowiska. Za wyrzucenie papierka na chodnik płacimy 1000 dol.singapurskich.A spójrzmy na nasze lasy, rowy przydrożne czy skwery.Naród niereformowalny.

Oglądasz 1-25 z 37
■ Na pamiątkę świętej nocy zmartwychwstania ogień zapłonął przed kościołem Chrystusa Króla ■ Ruszyły zapisy na 40 Maraton Świnoujście – Wolgast, 29 Półmaraton Wolgast oraz 4 Sztafetę Świnoujście – Wolgast ■ Niedziela Palmowa – to początek Wielkiego Tygodnia Postawiona w oknie domu chroni podobno przed uderzeniem pioruna. Rolnicy mieszali ją z ziarnem do zasiewu aby zapewnić sobie dobre plony, mamy dodawały dzieciom do śniadania aby te cieszyły się dobrym zdrowiem, zasuszona, czuwa nad szczęściem rodzin przez cały rok. Wszystko to jednak pod warunkiem, że dziś zostanie poświęcona. Palma wielkanocna nie jest jednak przedmiotem jakiegoś dziwnego kultu sama z siebie. Zasłużyła sobie na to gdy znalazła się pod stopami Chrystusa wjeżdżającego do Jerozolimy ■ Wielkanocne klimaty na Placu Wolności. Jechały do nas 800 kilometrów! To pierwszy taki jarmark wielkanocny w Świnoujściu. Zaproszenie do zaprezentowania swoich wyrobów nad morzem przyjęli twórcy z Krasnegostawu i okolic, miejscowości położonych między Lublinem, a Chełmie Lubelskim kilkadziesiąt kilometrów od granicy polsko-ukraińskiej. Grupę wystawców zorganizowała Luba Rakiewicz, dyrektor Artystycznego Stowarzyszenia Kosiw, która z dumą pokazuje ilustrowane publikacje o twórczości mieszkańców swoich rodzinnych stron ■ Strajk w oświacie. Informacja na godzinę 10.00 czwartek 11 kwietnia 2019. - ogółem strajkujących nauczycieli 253, w tym 28 w przedszkolach i 225 w szkołach - 401 dzieci/uczniów (bez gimnazjalistów, którzy przystąpili do egzaminów) będących pod opieką, w tym 338 w przedszkolach (razem z przedszkolem nr 10, w którym nauczyciele nie strajkują) i 63 w szkołach ■ PEC. W maju coroczna przerwa Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Świnoujściu informuje, że coroczna przerwa technologiczna w dostawie energii cieplnej do centralnego ogrzewania, wentylacji i ciepłej wody nastąpi 20 maja 2019 od godziny 00.00 do 24.00. Przerwa związana jest z koniecznością wykonania niezbędnych remontów źródła ciepła i sieci ciepłowniczych ■ Mieszkańcy Świnoujścia, którzy na co dzień zaopatrują się w pieczywo z piekarni przy ul. Monte Cassino czekała w sobotę rano niemiła niespodzianka. Ani w sklepie firmowym ani w żadnym innym na mieście nie dotarło zaopatrzenie od tego wytwórcy. Przyczyną była poważna awaria instalacji w piekarni. Tuż po północy pojawiły się tam wozy Straży Pożarnej i Pogotowie Ratunkowe. Ewakuowano pracowników firmy i mieszkańców posesji ■ Od 4 kwietnia. „Bielik” z Warszowa o 7.35. W związku z prośbami rodziców uczniów, Żegluga Świnoujska informuje, że od jutra, tj. czwartek 4 kwietnia 2019 r., na przeprawie promowej „Warszów”, prom z prawobrzeża (Warszów) będzie odbijał o godzinie 7.35, a nie o 7.40. Pozostałe godziny pozostają bez zmian ■ Odpowiedź na zarzuty jest już w Komisji Europejskiej ■ Spektakularne policyjne zatrzymanie samochodu na ulicy Daszyńskiego. Przeszukano auto, sprawdzano kierowcę i pasażerów. O co poszło? Policja milczy o przyczynach tej niedzielnej akcji ■ Rada Miasta jednogłośnie przyjęła uchwałę w sprawie poparcia środowiska nauczycielskiego ■ Zastępca prezydenta Paweł Sujka: "Po referendach, które odbywały się w Świnoujściu mogę powiedzieć, że praktycznie wszystkie placówki edukacyjne w mieście deklarują przystąpienie do strajku ■ Jeśli dojdzie do strajku nauczycieli to także dzieci w przedszkolach pozbawione zostana opieki ■ Astaldi nie chce zapłacić za gadżety. Miało być uroczyście i z gadżetami. Były tylko gadżety. Na 5 lipca ubiegłego roku miasto zaplanowało uroczyste podpisanie umowy o budowie tunelu pod Świną. Zamówiono 1000 breloczków i antystresowych gadżetów w kształcie czapki z daszkiem o wartości 9 tysięcy złotych. Uroczystość tego dnia się jednak nie odbyła, a umowy z firmą Astaldi w ogóle nie podpisano. Kto zapłaci za gadżety? ■ To miało być tylko legitymowanie, a skończyło się ujawnieniem przez policjantów narkotyków. Pod zarzutem posiadania i handlu zakazanych ustawą środków odurzających zatrzymany został 34-letni mężczyzna. Zgodnie z obowiązującą ustawą może mu grozić kara pozbawienia wolności do 10 lat ■ 19 marca, w godzinach wieczornych były przeprowadzane zajęcia taktyczne w lesie na terenie obiektu wojskowego Karsibór. Podczas zajęć stosowano środki pozoracji. Użyte zostały świece dymne, które generują dym nietoksyczny i nieszkodliwy, a ich użycie nie stanowi zagrożenia dla zdrowia. Ćwiczenia tego typu prowadzone są cyklicznie, kilka razy w ciągu roku. Wzięło w nich udział ponad dwudziestu żołnierzy. Żaden z nich nie zgłaszał po zajęciach problemów ani dolegliwości - tłumaczy kmdr ppor. Grzegorz Lewandowski Rzecznik Prasowy 8. Flotylla Obrony Wybrzeża ■ Prom Karsibór uciekł z przeprawy! Nad wodą unosił się trujący opar! Zobacz film! ■ Niemiecki wymiar sprawiedliwości łaskawy dla sprawców napadu na taksówkarza ze Świnoujścia? ■ Córki odebrały testament matki zapisany na kartkach romansu. Ta książką niczym list w butelce po latach, wędrówki po falach życia trafiła w końcu do adresata. Mówi się, że takie historie zdarzają się tylko w hollywoodzkich produkcjach, jednak jedna z nich zdarzyła się w Świnoujściu. Tuż po naszej publikacji, w której opisaliśmy wzruszający temat testamentu anonimowej kobiety, która na kartkach książki kieruje ostatnie słowa do sowich najbliższy ma swój ciąg dalszy ■ Wojciech Zyska o Wolińskim Parku Narodowym: Na tle Wyspy Wolin to przysłowiowa „kość w gardle”. Pozostawiam park w dobrej kondycji. Odchodzę z podniesioną głową, dziękując jednocześnie wszystkim za współpracę i pomoc na rzecz ochrony tego parku – pisze w pożegnalnym liście dr inż. Wojciech Zyska, odwołany właśnie dyrektor Wolińskiego Parku Narodowego ■ „Do trumny ubierzcie mnie na różowo”. Wzruszający list pacjentki zapisany na kartkach książki ■ To Świnoujście rozpętało aferę międzynarodową. Komisja Europejska uruchomiła wobec Polski procedurę naruszenia unijnego prawa. Uruchomiona wobec Polski procedura naruszenia unijnego prawa dotyczy konfliktu z 2017 roku, kiedy świnoujski strażnik miejski spektakularnie zatrzymał niemieckie autobusy UBB na granicy. Chodzi o dostęp do międzynarodowego rynku usług autokarowych i autobusowych. Rąbka tajemnicy uchyliła nam Komisja Europejska ■ Trwają prace nad uchwałą krajobrazową, zwaną też kodeksem reklamowym. Będzie to dokument porządkujący przestrzeń publiczną miasta. Wprowadzi zasady i warunki umieszczania reklam, urządzeń reklamowych oraz małej architektury i ogrodzeń na terenie całego Świnoujścia ■