POGODA

Reklama


Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Wtorek [13.11.2018, 20:02:46] • Świnoujście

Adolf Hitler, Bolesław Bierut i Władysław Gomułka, to honorowi obywatele Świnoujścia

Adolf Hitler, Bolesław Bierut i Władysław Gomułka, to honorowi obywatele Świnoujścia

fot. iswinoujscie.pl

Mieszkańcy miasta zastanawiają się, czy lista honorowych obywateli nie powinna ulec zmianie? A Wy, jak uważacie?

Do naszej redakcji zwrócił się jeden z czytelników, który zwraca uwagę na kwestie związane z odniesieniem ustawy dekomunizacyjnej względem honorowych obywateli naszego miasta.

- Na Wikipedii w dalszym ciągu jest napisane, że naszymi honorowymi obywatelami Świnoujścia są miedzy innymi: bierut, gomółka. Tu kłania się ustawa antykomunistyczna {nazwy ulic zmieniamy, a honorowi obywatele? {z małej litery- z premedytacją}. Ale najważniejsze- adolf hitler!!!!. Wiem, że Świnoujście wtedy nie należało do Polski, ale jeśli gest "hail hitler" jest zabroniony, propagowanie systemów totalitarnych jest prawnie zakazane, to jak to się ma do obecnych czasów?. Aspekt prawny jest tu istotny, ale również moralność człowieka, który od wielu lat propaguje partykularyzm lokalny {również publicznie}. Proszę Portal o zainteresowanie w/w tematem - napisał do nas Ireneusz Waga, mieszkaniec Świnoujścia.

Z podobnym pytaniem zwróciliśmy się do Urzędu Miasta Świnoujście. Czekamy na odpowiedź.

(Redakcja zachowała oryginalną pisownię treści nadesłanej wiadomości).

źródło: www.iswinoujscie.pl


komentarzy: 79, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 1-25 z 79

Gość • Piątek [16.11.2018, 16:28:13] • [IP: 80.245.186.**]

Gość • Środa [14.11.2018, 15:23:31] • [IP: 93.94.186.**] to co hitler czy inny gomułka ma dalej być honorowany w tym mieście ty kretynie?

JUST ACT 447 • Czwartek [15.11.2018, 22:02:51] • [IP: 80.245.178.***]

W CZASACH, GDY MIASTO BYŁO W POLSCE TAKIE SPRAWY NIE PRZESZKADZAŁY. NATOMIAST OBECNIE, GDY NASZ KIBUC PRZYNALEŻY DO SYJONISTYCZNEJ KOLONI O KRYPTONIMIE POLIN I OBOWIĄZUJĄ DYREKTYWY Instytutu Przekłamania Narodowego DĄŻĄCEGO DO WYMAZANIA Z HISTORII PRAWDY O BERMANOWSKICH KOMUNISTACH, OJCACH I DZIADKACH OBECNEGO REŻIMU UDAJĄCEGO BOGOBOJNYCH ŚWIĘTOBLIWYCH PATRIOTÓW POLSKICH. TO TYLKO DZIĘKI GŁUPOCIE POLAKÓW SYJONISTYCZNY KAGANAT ROŚNIE W SIŁĘ.

j444 • Środa [14.11.2018, 20:54:24] • [IP: 176.221.123.***]

Panie Waga, mnie honorowe, historyczne obywatelstwo nieżyjących już osób kompletnie nie przeszkadza, historii się nie oszuka i pisowsko-ipeenowskie zaklęcia nic tu nie zdziałają, fałszywą historię można wtłaczać do łbów uczniom polskich szkół , ale prawdziwą historię ci sami uczniowie posiądą w rodzinach, już to przerabialiśmy i co, u Polaków jak zwykle NAUKA POSZŁA W LAS.

Gość • Środa [14.11.2018, 20:46:28] • [IP: 178.238.251.***]

Kocham moją Ojczyznę i nie chcę być nikim innym tylko Polką, żyć i pracować w moim kraju, a do innych wyjeżdżać w ramach rekreacyjnych i poznawczych! Tak też wychowałam swoje dzieci .

Gość • Środa [14.11.2018, 20:36:18] • [IP: 95.166.56.***]

Historii się nie zmieni. Po co niszczyć to, co miało kiedyś miejsce? Czy nie lepiej zachować dla potomnych? Przecież wcale nie tak dawno przeżyliśmy zakłamywanie historii...

j444 • Środa [14.11.2018, 20:33:54] • [IP: 176.221.123.***]

cdn do" Gość • Środa [14.11.2018, 10:15:32] • [IP: 164.127.90.***]", a więc nie wiem czy jest to aż tak wielki sukces, może i jest, ale gorzki. Najgorsze jest niestety to, że Ci co dzisiaj chwalą się sukcesem przy urządzaniu manifestacji przy udziale ogromnych sił porządkowych w tym wojska, innym wytykają podobne zabezpieczenia. Historia lubi się powtarzać i z niej należy czerpać wiedzę, Polacy tego nie potrafią.

j444 • Środa [14.11.2018, 20:17:47] • [IP: 176.221.123.***]

Do" Gość • Środa [14.11.2018, 10:15:32] • [IP: 164.127.90.***]", Sąd nie rozpatrywał charakter manifestacji, lecz jej zgodność z prawem i p. Waltz wiedziała, że jest na pozycji przegranej, ale wiedziała również, że to zmusi A. Dudę pracującego na stanowisku Prezydenta RP do działania i się nie myliła. Co do prawdziwości ukazywania przez różne telewizje obrazów to jest prawdą, że wszystko można zmanipulować jak czynią to pisowskie sztandarowe telewizje zwane również" gadzinówkami" (to też historyczna nazwa), ale z obrazów można ująć z łatwością, natomiast dodanie wymaga dużej pracy. Również oglądałem różne telewizje z wyjątkiem" gadzinówek" i widziałem bandyckie transparenty włoskich faszystów, flagi z bandyckim znakiem falangi polskiej. Faktem jest las biało-czerwonych flag i pomijam już to, że zostało osiągnięte dzięki kilkunastu tysiącom policjantom umundurowanym, po cywilnemu, całej rzeszy obecnej pisowskiej służbie bezpieczeństwa, posłużono się również wojskową żandarmerią, oraz innymi formacjami cdn.

Gość • Środa [14.11.2018, 19:47:15] • [IP: 178.238.253.**]

Słusznie trzeba z tym zrobić porządek bo wstyd, a sąsiedzi mają satysfakcję, a pro-po wiecie że nasze miasto jest bardzo znane w kraju pod różną nazwą, kiedyś w rozmowie...a to to pan jest z tej wyspy szwagrów...fajne, wiec może czas tych morderców usunąć z annałów ksiąg miasta!

emeryt • Środa [14.11.2018, 18:55:52] • [IP: 178.235.180.***]

Narzekamy że gdzieś niszczy się pamiątki dawnych kultur, arabowie niszczą stare zabytki, my chcemy niszczyć to co poniemieckie po komunie czy po ruskich. Nawet w naszym mieście my sami zniszczyliśmy cmentarz niemiecki ale podnosimy larum o o niszczenie cmentarza we Lwowie, nie niszczmy historii i jej pamiątek niech pozostanie dla potomnych.

Gość • Środa [14.11.2018, 16:32:03] • [IP: 178.235.188.***]

Oczywiscie, że niepowinni

Gość • Środa [14.11.2018, 15:23:31] • [IP: 93.94.186.**]

Jeżeli rząd i prezydent mogą na czele narodowców świętować 100-lecie niepodległości, jeżeli faszyści mogą w Polsce bezkarnie świętować urodziny Hitlera, to Hitler może być honorowym obywatelem Świnoujścia.A pan Waga to ten nowy radny? Czy nie ma ważniejszych problemów w Świnoujsciu?

Gość • Środa [14.11.2018, 14:44:36] • [IP: 88.156.235.***]

jasne Armia Czerwona nas wyzwoliła i pozostła...pilnować żeby nam nie było takj dobrze jak na zachodzie...oduczali nas historii i zmuszając do jakichś marszow 1 majowych oduczali patriotyzmu i dumy z bycia Polakiem...co się deraz jeszcze mocno u niektórych odbija

Gość • Środa [14.11.2018, 14:37:44] • [IP: 194.99.106.**]

We Włoszech, w mieście Manfredonia, stoi armata-pomnik, która mówi o faszystowskim dążeniu Włochów. W Niemczech, w mieście Ahlbeck, stoi pomnik i mały cmentarz, żołnierzy radzieckich. Absolutnie, nie wolno niszczyć tych elementów. Trzeba je, pielęgnować. Historia, to nasze bogactwo.

Gość • Środa [14.11.2018, 13:55:50] • [IP: 164.127.90.***]

11:35- skandalem jest to, że honorowymi obywatelami miasta wybranymi przez ekipę nadal rządzącą miastem sa byli prominentni członkowie PZPR - Markiewicz i była członkini Komitetu Miejskiego PZPR.

Gość • Środa [14.11.2018, 13:30:59] • [IP: 37.47.184.**]

Gość • Środa [14.11.2018, 10:15:32] • [IP: 164.127.90.**- co nie znaczy że chamstwo, kibolostwo, ordynarne zachowania, przekleństwa, wyzwiska to cechy narodowców i prostaków.

Gość • Środa [14.11.2018, 13:15:25] • [IP: 151.248.62.***]

Jeszcze żyją ich duchowi przywódcy w naszym mieście '

Gość • Środa [14.11.2018, 12:45:07] • [IP: 92.42.116.***]

haysel • Środa [14.11.2018, 11:04:20] • [IP: 178.238.247.**]>>>>>> Wyzwolenie Świnoujścia 5 maja 1945r przez ARMIĘ CZERWONĄ to też historia! A jednak pomnik Żołnierzy Radzieckich zniknął z Placu Słowiańskiego. To jak to jest? jedno przeszkadza a drugie nie?? Naprawdę uważasz, że powinniśmy hołdować Adolfowi Hitlerowi?! To może powróćmy również do dawnych nazw ulic..." zasłużonego" a raczej przydłużonego Feliksa Dzierżyńskiego??!! Nie!! Zdecydowane i stanowcze NIE!

Gość • Środa [14.11.2018, 12:35:56] • [IP: 92.42.116.***]

Gość • Środa [14.11.2018, 10:34:59] • [IP: 178.235.190.**]>>> Widać jakie masz pojęcie o historii!!"

Gość • Środa [14.11.2018, 12:30:13] • [IP: 80.245.189.***]

Gość • Środa [14.11.2018, 10:15:32] • [IP: 164.127.90.***] Demagog pisowski jestes...Logiczne ze rone stacje sa stronnicze tez ogladalem TVPislam i co tam pokazuja??Propaganda tylko nie pokazali symboli onr i waszych kiboli ala..wszechpolacy.Przemowien idioty ksiedza mendlara tez nic nie pokazali a z przekazu wychodzilo ze nasz pochod byl zasloga. ...pislamu.

Gość • Środa [14.11.2018, 12:05:44] • [IP: 176.221.123.***]

Gomułce się należy. Chruszczow przywódcom NRD oświadczył, że można wrócić do problemu polskiego Szczecina i Świnoujścia. Wtedy Gomulka postanowil urzádzc w Szczecinie defilade wojskowá wraz z manifestowaniem polskoßci tych ziem, wykorzystujác powrót wojska z cwiczeñ. W czsie defilady doszøo do tragicznego wypadku - czolg wpadø w poßlzg na bruku i wiechaø w tlum gapiów. Ta defilada i szum wokól niej zwrócila uwagé Chuszczowa, przyjechaø do Szczecina i oficjalnie uznal, ze Szczecin i Swinoujscie maja byc polskie. Oddal Krym Ukrainie, mogl oddac Swinoujscie Niemcom. (poprzestawial mi sie klawiatura w kompie)

Gość • Środa [14.11.2018, 11:39:27] • [IP: 164.127.90.***]

0:34:02] • [IP: 178.235.190.**] -cytat:" A co to komu przeszkadza to historia i niech tak zostanie. " ---- Dlaczego więc nie postulujesz przywrócenia nazw ku czci cesarza Fryderyka i nazw ku czci Hitlera, np." Adolf-Hitler-Platz" (czyli Plac Wolności)?

Gość • Środa [14.11.2018, 11:36:18] • [IP: 88.156.235.**]

to pisza Polacy ze komu to przeszkadza??mi przeszkadza

Gość • Środa [14.11.2018, 11:36:08] • [IP: 164.127.90.***]

10:41:54] • [IP: 178.235.188.***- podaj w milionach liczby ofiar w Polsce - czy były masowe rozstrzeliwania (lub w średniowieczu masowe ucinania głów toporem), czy masowo rabowano majątek pod pretekstem, ze trzeba go znacjonalizować albo oddać królowi, czy były prześladowania ze względu na rasę, pochodzenie społeczne. Polska była wyjątkowo tolerancyjnym, wolnym krajem, gdzie schronili się Żydzi - do roku 1945 (wyjątkiem sa też zabory rosyjski i pruski, gdzie panowała dyktatura)- od tego roku mieliśmy po raz 1. w historii pod szyldem polskiego rządu (w istocie był przywieziony z Moskwy, złożony z degeneratów polskich lub z Żydów i Rosjan) mordowano masowo, i to bohaterów polskich walk narodowowyzwoleńczych, a także prześladowano kler, niektórych księży mordowano.--- Jeśli nie widzisz różnicy między ustrojami oświeconej monarchii czy demokratycznymi a totalitarnymi (komunistycznymi i nazistowskimi), to albo sie lecz, albo zapoznaj z historią.

Gość • Środa [14.11.2018, 11:35:45] • [IP: 185.210.39.***]

AŻ PŁAKAĆ SIĘ CHCE CO ROBILI RADNI TEGO MIASTA WYBIERANI NA KILKA LAT I CIĄGLE CI SAMI CZY NIE WIDZIELI TEGO. PRZECIEŻ ONI REPREZENTUJĄ MIESZKAŃCÓW I TO DO NICH NALEŻY ZAJĄĆ SIĘ TYMI HANIEBNYMI OBYWATELAMI. ZA WSZYSTKIE SWOJE KADENCJE POWINNI BYĆ ROZLICZENI PRZEDSTAWIĆ W POPRZEDNICH LATACH SWOJĄ PRACE NA RZECZ MIASTA I JEGO MIESZKAŃCÓW, ZA TYCH OBYWATELI POWINNI SIĘ WSTYDZIĆ SIEDZĄ OD LAT W URZĘDZIE I TYLKO BIORĄ KASĘ A EFEKTÓW ŻADNYCH ALE TO JUŻ DECYZJA MIESZKAŃCÓW BO ZAWSZE WYBIERAJĄ TYCH SAMYCH KTÓRZY ZASIADAJĄ W RADZIE MIASTA DOŻYWOTNIO TAKICH KWIATKÓW W MIEŚCIE JEST WIELE WARTO SIĘ NIMI ZAJĄĆ I PRZYJRZEĆ PRACY RADNYCH ABY NIE BYŁO WSTYDU DLA MIESZKAŃCÓW

haysel • Środa [14.11.2018, 11:04:20] • [IP: 178.238.247.**]

a jednak sa normalni ludzie w tym miescie, oczywiscie to jest historia i nich tak zostanie.

Oglądasz 1-25 z 79
■ Wbrew urzędowej propagandzie w ciągu trzech lat w Świnoujściu zniknęło prawie 100 miejsc parkingowych! Strategia Rozwoju Miasta na lata 2014-2020 dowodzi, że prezydent Janusz Żmurkiewicz, jego zastępcy i naczelnicy powinni natychmiast odejść ze swych stanowisk ■ Do niebezpiecznej sytuacji doszło w piątek około godziny 18.00 na ulicy Chrobrego w Świnoujściu. Ze zbiornika w aucie wyciekało paliwo! Kierowca Skody zaparkował swoje auto w zatoczce ■ Bardzo nietypowe zgłoszenie dotyczące kradzieży mienia otrzymali we wtorkowy wieczór policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Świnoujściu. Jak ustalili funkcjonariusze będący na miejscu zdarzenia, 20-letni mężczyzna oraz jego 22-letni kompan, najpierw wezwali Zespół Ratownictwa Medycznego, a następnie w drodze do szpitala w Świnoujściu, okradli kartkę z jej wyposażenia. Cały proceder wyszedł na jaw w szpitalu, gdy mężczyźni wyszli z karetki. Pod odzieżą 20-letniego mężczyzny ratownicy medyczni dostrzegli farelkę pochodzącą z ich pojazdu służbowego, natomiast jego dwa lata starszy kompan pod kurtką posiadał 20 bandaży ■ Niekończący się problem z wodą pitną w Świnoujściu. Zobacz fotogalerię! ■ PEC sprawdza szczelność rur. Zauważyłeś kolorową wodę – zadzwoń pod 993 ■ Coś płoszy ryby. Okonie szaleją. Wygląda to niesamowicie. Jakby w wodzie powstał jakiś wir. Na Basenie Północnym, tuż przy budynku obsługi mariny rybacy zaobserwowali coś na kształt gejzerów… z ryb ■ W Świnoujściu notorycznie brakuje karetek. Bardzo często rolę ratowników przejmują strażacy, którzy udzielają pierwszej pomocy lub zabezpieczają poszkodowanych do czasu przyjazdu ambulansu. W sobotni wieczór znów zabrakło karetki pogotowia. Tuż po godzinie 22.00 na ulicę Bohaterów Września przy Placu Wolności zajechał wóz strażacki. Poproszono strażaków, ponieważ akurat nie było wolnej karetki, a osoba potrzebująca pomocy nie mogła czekać. Z relacji świadka dowiadujemy się: - Na deptak znowu przyjechali strażacy a nie pogotowie, właśnie komuś pomagają. Na chodniku leżał poszkodowany, strażacy na noszach wnieśli go do środka i czekają ■ Pierwsze dziecko urodzone w 2020 roku w Polsce, przyszło na świat w Świnoujściu!!! ■ Nowy, 2020 rok powitaliśmy przeważnie w domach, na prywatnych imprezach i spotkaniach, w gronie rodziny lub znajomych. Byli jednak i tacy, którzy mimo braku przygotowanego, miejskiego Sylwestra, postanowili wyjść naprzeciw nadchodzącemu 2020. Spotkać ich było można na sylwestrowych spacerach, na ulicach miasta oraz nad morzem. Zmierzając ku plaży część liczyła mimo wszystko na bogatsze niż w centrum fajerwerki. I choć pojedyncze wybuchy słychać było do białego rana, to były one efektem „prywatnej inicjatywy” mieszkańców ■ Dramatyczna sytuacja w szpitalu. Czy oddział wewnętrzny zostanie zamknięty? Trudno sobie wyobrazić szpital bez tego oddziału, a jednak to właśnie on ma dziś największe problemy. Na oddziale wewnętrznym szpitala miejskiego w Świnoujściu pracuje za mało lekarzy! Na oddziale chorób wewnętrznych na stałe pracuje trzech lekarzy (w tym jeden w niepełnym wymiarze). Dodatkowo oddział wspiera czterech internistów, którzy przyjeżdżają tylko na dyżury ■ Policjanci pełniący służbę na terenie miasta Świnoujście interweniowali w dniach od 24 grudnia do 27 grudnia, 73 razy, w tym zawartych jest 9 interwencji domowych. Interwencje policjantów dotyczyły przede wszystkim zakłócania spoczynku nocnego, kradzieży, zdarzeń drogowych, osób bezdomnych a także nieporozumień pomiędzy domownikami - informuje st. post. Kamil Zwierzchowski ■ Joanna Agatowska: 180 milionów długu, które pojawi się w budżecie miasta nie może zostać przez nas zbagatelizowanie. Kredyt zaufania jednak, którym obdarzyli prezydenta mieszkańcy w poprzednich wyborach nakazuje nam zaczekać na realizację planów.Stabilność budżetu jest niewielka, musimy wszyscy mocno postarać się by go nie nadwyrężyć ■ Ryszard Teterycz: "Powinniśmy wystąpić do rządu o zmniejszenie obciążeń miasta skalą wkładu własnego miasta w budowę tunelu!" ■ Góreczny do prezydenta: "obiecywał pan prezydent bezpłatne żłobki...". prezydent do Górecznego: "jeśli chodzi o środki na realizację pana pomysłu, czy się znajdą(?)-odpowiadam: nie znajdą się!" ■ Wiesław G óreczny: "zrzucanie odpowiedzialności za utrzymanie sfery edukacji oraz ochrony zdrowia na samorząd jest niekonstytucyjne!" ■ Wiesław góreczny: "kiedyś miasto dotowało edukację finansowaną przez Państwo, obecnie Państwo dofinansowuje utrzymywane przez samorząd szkoły" ■ Najważniejszym projektem nad którym obradują radni jest propozycja budżetu miasta na rok 2020 ■ Szczegóły ograniczeń ruchu na ulicy Wojska Polskiego. We wtorek 17 grudnia 2019r. wprowadzone zostaną tymczasowe zmiany w organizacji ruchu drogowego na ulicy Wojska Polskiego. Wyłączona z ruchu zostanie połowa ulicy Wojska Polskiego na odcinku od skrzyżowania z ulicą Siemiradzkiego do skrzyżowania z ulicą Leśmiana ■ Na terenie ogródków działkowych zmarł mężczyzna. 12 grudnia około godziny 8.00 policja otrzymała zgłoszenie, że na działkach, z prawej strony (jadąc w kierunku Gartz), znajduje się mężczyzna. Nie dawał oznak życia. Policjanci wezwali pogotowie. - Zespół ratownictwa nie podejmował żadnych czynności reanimacyjnych. Mężczyzna już nie żył. Był w wieku 60 lat – mówi rzecznik pogotowia Paulina Targaszewska ■ Kolejna beczka z substancją chemiczną wydobyta z dna. Na torze wodnym Szczecin - Świnoujście oprócz obiektów zawierających w sobie materiały wybuchowe znajdowane są również pojemniki ze środkami chemicznymi. Tym razem marynarze 8. Flotylli Obrony Wybrzeża wydobyli pojemnik z nieznaną zawartością, który zostanie zneutralizowany przez wyspecjalizowane pododdziały wojsk chemicznych. Operacja została przeprowadzona w piątek, 13 grudnia ■ Dorota Mikulska traci mandat radnej. Powodem jest, niedozwolone w ustawie o samorządzie łączenie pracy radnego i ławnika sądu ■ Rząd chce zabrać miliony uzdrowiskom. Protest samorządowców. Do tej pory środki z opłaty uzdrowiskowej trafiały do budżetów gmin, które mają status uzdrowiska. Dla Kołobrzegu wyrwa w finansach wyniesie 33 mln zł, w Świnoujściu to ok. 18 mln zł. Brak konsultacji krytykował również prezydent Świnoujścia Janusz Żmurkiewicz – Nie wyobrażam sobie, żeby Świnoujście nie było uzdrowiskiem. Wolałbym, żebyśmy o tym dokumencie dyskutowali, kiedy był tworzony – mówił prezydent ■ Z każdym rokiem wzrasta liczba turystów, którzy chcą zatrzymać się w Świnoujściu. Przybywa liczba miejsc noclegowych w apartamentach. Nie wzrasta natomiast w pokojach gościnnych ■ Nożownik szalał po ulicy Kochanowskiego. Prawdopodobnie groził mieszkańcom! ■ Mordor nadciąga! Strefa płatnego parkowania wkroczy do centrum Świnoujścia ■ 14 za, 6 przeciw, jeden z radnych wstrzymał się od głosu. Projekt objęcia centrum miasta strefą płatnego parkowania ■ Jedni z najbardziej znanych w Polsce i na świecie świnoujścian Elżbieta i Krzysztof Nakliccy ofiarami wypadku. Pani Elżbieta nie żyje, jej mąż walczy o życie w szpitalu ■ Olgierd Geblewicz – „Rząd PiS zabierze pieniądze uzdrowiskom” ■ Całoroczna strefa płatnego parkowania lekiem na deficyt miejsc postojowych? 3,90 złotych za pierwszą godzinę postoju, za drugą - 4,60 zł, za trzecią - 5,50 zł. Dziś radni ustalą wielkość strefy płatnego parkowania oraz stawki, które mają w niej obowiązywać ■ Sposób „budowania po świnoujsku” polega na budowaniu nowych obiektów w bezpośrednim sąsiedztwie istniejących domów, niezgodnie z zatwierdzoną dokumentacją, w sposób zakłócający spokój mieszkańców, wywołujących hałas i zanieczyszczenie, uniemożliwiając korzystanie z istniejących domów zgodnie z ich przeznaczeniem – pisze nasza Czytelniczka ■