POGODA

Reklama

Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Piątek [13.07.2018, 15:08:52] • Polska

Dziś piątek trzynastego! Czy powinniśmy się bać?

Dziś piątek trzynastego! Czy powinniśmy się bać?

fot. internet

Piątek trzynastego już od wielu lat jest uznawany za dzień pechowy w krajach anglojęzycznych, francuskojęzycznych i portugalskojęzycznych, tak samo jak w Polsce. Czy jest to jednak powód, aby się bać? O opinie zapytaliśmy Was, naszych Czytelników.

Spytaliśmy przypadkowych przechodniów jak wygląda ich piątek 13. Jak się okazało, zdania są podzielone:

- Mój piątek 13 jest zawsze pechowy, w każdy taki piątek coś się musi wydarzyć... Ostatnio rozwaliłem samochód, a jeszcze wcześniej zdradziła mnie dziewczyna... - opowiada jeden z Czytelników.

O dziwo, nie dla każdego musi to być pechowy dzień, inny z zapytanych przechodniów bardzo pozytywnie wypowiedział się o piątku trzynastego:

- Nie przejmuję się tym zabobonem. Uważam, że ludzie sami sobie wmawiają, że coś się wydarzy i jest to moim zdaniem głupota. To jest dzień, jak każdy inny - mówi drugi z Czytelników.

Dlaczego piątek trzynastego jest tak postrzegany? Skąd się to wzięło?

Strach przed piątkiem trzynastego zapoczątkowało aresztowanie Templariuszy 13 października 1307 roku. Zostali oni kłamliwie oskarżeni przez króla Francji Filipa IV m.in. o herezję, zoofilię i bałwochwalstwo, a wszystko przez to, że tak naprawdę był on u nich ogromnie zadłużony i chciał się pozbyć wierzycieli. Według tej hipotezy ostatni wielki mistrz zakonu, Jacques de Molay, tuż przed spłonięciem na stosie przeklął Filipa IV i papieża Klemensa V, a rok później obaj nie żyli. Przekonanie o pechowości tej daty pojawiło się dopiero na początku XX w.

Dla ciekawostki data pt. 13 może w ciągu roku przypaść co najmniej 1 raz, a maksymalnie 3 razy.

A wy drodzy Czytelnicy? Jak wy uważacie? Czy piątek trzynastego jest pechowy?

Pochwalcie się swoją historią z piątku trzynastego w komentarzu.

źródło: www.iswinoujscie.pl


komentarzy: 9, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 1-9 z 9

Gość • Niedziela [15.07.2018, 11:12:35] • [IP: 178.235.182.***]

Niby bez znaczenia - ale? 13 w piątek w naszym porcie, po kolizji, zatonął norweski statek (m/s Aisa 1982).. 13 - dwukrotnie miałem kolizje, pojazdy do kasacji, a ja - bez szwanku, choć raz ułamek sekundy zadecydował, że nie trafiłem na" łono Abrahama". Więc szczęście - czy odwrotnie?

Gość • Sobota [14.07.2018, 01:47:16] • [IP: 92.42.118.***]

Przepiękny czarny pluszaczek na zdjęciu. Sama słodycz!

Gość • Piątek [13.07.2018, 23:47:54] • [IP: 92.42.114.***]

13 -tego byly objawienia Matki Bozej i jak moze to byc pechowy dzień. Szatan wszystkie swieta malpuje i wstawia swoje aby odwrócić uwagę. Np. WSZYSTKICH SWIETYCH -Halloween, BOZE NARODZENIE -Mikolaj, choinka. 3 maj święto narodowe - NMP KRÓLOWEJ POLSKI, ZMARTWYCHWSTANIE - LANY PONIEDZIAŁEK I duzo by wymieniac

ryynio • Piątek [13.07.2018, 20:45:36] • [IP: 85.194.14.***]

w hotelach nie ma 13-tego pietra, jest 12 a potem 14-15-16, hehe, bo bardzo wielu gosci hotelowych nie chce mieszkac na 13 pietrze

ryynio • Piątek [13.07.2018, 20:43:36] • [IP: 85.194.14.***]

dla mnie 13 jest szczesliwy, wtedy odbylem mój pierwszy stosunek i od tamtej pory nigdy mnie nic złego nie spotkałlo 13-tego

Gość • Piątek [13.07.2018, 17:50:07] • [IP: 92.42.113.***]

Dla mnie akurat piątek trzynastego jest zawsze szczęśliwy! Uwielbiam ten dzień i jest on spokojny.

Gość • Piątek [13.07.2018, 16:07:45] • [IP: 78.10.206.**]

Pewno, ze zabobon!

Gość • Piątek [13.07.2018, 16:01:50] • [IP: 164.127.64.**]

Niby to zabawa, ale jednak odradzam żartowanie z tego, bo to zabieranie czasu, zaśmiecanie umysłu. To kolorowe gazety, media wloka ten nonsensowny temat jak flaki zwierza na asfalcie. Zajmijmy się nie bzdurami, lecz czymś pożytecznym jak przeczytanie książki, zobaczenie dobrego filmu, pomocą komuś. A propos filmu, to dzis po północy w TVP Kultura jest film jednego z największych reżyserów w historii filmu, Bergmana, " Tam gdzie rosna poziomki". Juz chyba 10 lat nie emitowano w TV największych filmów tego świetnego reżysera, najwyżej ze dwa lata temu" Jajo węża", a teraz co czwartek jest jeden z jego klasycznych filmów, powtórka po pólnocy w piątki.

Gość • Piątek [13.07.2018, 15:47:01] • [IP: 178.235.181.**]

Pechowy piątek trzynastego to przesąd, a przecież wystarczy tylko trzykrotny obrót przez lewe ramię i trzykrotne splunięcie za siebie. Prawdziwym pechem jest natomiast bycie mieszkańcem Świnoujścia, poza wyprowadzką nie ma innego sposobu na odczynienie, prócz gróźb karalnych ma się rozumieć..

Oglądasz 1-9 z 9
■ Miejska Biblioteka Publiczna im. Stefana Flukowskiego w Świnoujściu ma przyjemność zaprosić w dniu 16 listopada (piątek) o godz.17:00 na „Spotkanie Jubileuszowe Michała Juszczakiewicza”, aktora, reżysera, producenta filmowego, a nade wszystko – Przyjaciela naszej Biblioteki oraz wiernego sympatyka Świnoujścia. Spotkanie, na które złożą się artystyczne upominki od przyjaciół i wielbicieli Michała, poprowadzi red. Mariola Żółtowska. Nie zabraknie również słodkich niespodzianek! Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do Biblioteki Głównej, ul. Piłsudskiego 15. Wstęp wolny! ■
■ Fatalna pogoda nie zniechęciła Świnoujścia do świętowania 100 rocznicy Niepodległości Fatalna pogoda nie zniechęciła Świnoujścia do świętowania 100 rocznicy Niepodległości ■ Ruszyły przygotowania do 27. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Świnoujściu. Harcerski Sztab zaprasza wszystkich chętnych do rejestracji wolontariuszy WOŚP, która odbędzie się w Miejskiej Bibliotece Publicznej, przy ul. Piłsudskiego 15, w terminach - 14-16.11.2018 r. (środa-piątek), w godz. 17.00-18.45 - 17.11.2018 r. (sobota), w godz. 10.00-12.00 ■