POGODA

Reklama

Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Czwartek [24.05.2018, 22:55:43] • Świnoujście

Dawniej kolejki były niemal wszędzie...

Dawniej kolejki były niemal wszędzie...

fot. Andrzej Ryfczyński / archiwum

Były takie czasy, że kolejka była wszędzie i po wszystko, nawet po papier toaletowy, czy klisze do aparatu. Andrzej Ryfczyński, fotograf-kronikarz naszego miasta proponuje wycieczkę w przeszłość zatrzymaną na kliszach aparatu.

Temat kolejek jest tak szeroki, że można by było pisać i pokazywać w nieskończoność.

Dawniej kolejki były niemal wszędzie...

fot. Andrzej Ryfczyński / archiwum

Dzisiaj większość się "przeterminowała", ale niektóre pozostały i mają się dobrze, jak te w służbie zdrowia, czy do promów.

Dawniej kolejki były niemal wszędzie...

fot. Andrzej Ryfczyński / archiwum

Rozpoczynamy cykl na różne tematy z dawnego życia naszego miasta.

Dawniej kolejki były niemal wszędzie...

fot. Andrzej Ryfczyński / archiwum

W komentarzach będziemy prosili o wpisy uzupełniające taki nasz materiał.

Dawniej kolejki były niemal wszędzie...

fot. Andrzej Ryfczyński / archiwum

Cykl zaczynamy od kolejek, które były wszędzie i do wszystkiego. Za wpisy z góry dziękujemy.

Dawniej kolejki były niemal wszędzie...

fot. Andrzej Ryfczyński / archiwum

źródło: www.iswinoujscie.pl


komentarzy: 77, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 1-25 z 77

Gość • Sobota [26.05.2018, 16:42:08] • [IP: 178.235.180.***]

Na Placu Wolnosci byl sklep 1 tekstylny po drugiej stronie konkurencja Niemczyk zapisywano ludzi na kupno firan dywanow wykladzin materialow byly ustalone numery na tablicy wedlug ktorych klienci majac dany numer mogli przyjsc i kupic towar na ktory sie zapisali kolejki staly po nocach tlumy zmieniali sie i pilnowali zeby nikt obcy nie wdzedl w kolejke robili listy w slepie puchy puste polki aby zarobic na wynagrodzenie sprzedawalismy chleb owoce warzywa alkohol to wszystko w slepie tekstylnym mozna bylo kupic 1dywan wydzielona ilosc wykladziny materialu firan nikt nie patrzyl czy pasuje brali co sie dalo jak mi sie nie przyda moze komus innemu ale zylo sie wesolo i ludzie byli dla siebie zyczliwi i mili pozdrawiam dawnych klientow i stalych sklepu 1 sklepu tekstylnego Plac Wolnosci ekspedientka

Gość • Sobota [26.05.2018, 12:38:14] • [IP: 178.235.176.***]

Cieszę się, że rozśmieszyłem tą historyjką o jajkach. Nie do końca to był dowcip. Miałem taką sytuację tylko nie z jajkami i ona (ta historyjka) nasunęła mi pomysł na dowcip.

Gość • Piątek [25.05.2018, 22:37:13] • [IP: 185.210.39.**]

żałosne czasy, kiedy za kostką masła ludzie stali w kolejkach. Trzeba być chorym komunistą żeby to jeszcze miło wspominać

Edek z Łodzi • Piątek [25.05.2018, 21:33:51] • [IP: 83.26.253.***]

W latach 70-tych mój Dziadek przywiózł mi ze Związku Radzieckiego aparat fotograficzny Smiena 8m. Zdjęcia robine na tym aparacie wywoływałem u p. Ryfczyńskiego. Tam też były kolejki. Ale zdjęcia były i są do dzisiaj jak nowe! Pozdrawiam Pana Ryfczyńskiego!!

Gość • Piątek [25.05.2018, 21:20:43] • [IP: 178.238.246.**]

W kolejkach nawiazywalo sie znajomosci, milo wspominam-przyjemne z pozytecznym

Gość • Piątek [25.05.2018, 21:00:23] • [IP: 178.238.246.**]

pomimo trudnych czasow komuny ludzie byli bardziej solidarni i przyjazni, cieszyl nawet najdrobniejszy gest dobrej woli, kolejki ludzi integrowaly, latwiej bylo o kontakty towarzyskie, wszyscy sie swietnie bawili i radowali, a teraz jeden drugiego w lyzce wody utopil, coz jaka sobie stworzylismy atmosfere taka sobie mamy

Gość • Piątek [25.05.2018, 17:52:50] • [IP: 92.29.92.***]

Tez tak stalem w kolejce do kiosku po Kurier i Glos Szczecinski w sobote. Dodatek tv byl w srodku. A pod Penelopa w miesnym jakie kolejki byly i kupa dzieciakow na zwenatrz sie bawila. Wydawalo sie to normalne wtedy...

komuna • Piątek [25.05.2018, 17:25:06] • [IP: 37.4.255.***]

ta... to były czasy...🤔

Gość • Piątek [25.05.2018, 16:18:19] • [IP: 176.221.123.**]

Dzięki za prawdziwy dowcip a tym jajkami napisany poniżej. Łzy nam leciały ze śmiechu.

Gość • Piątek [25.05.2018, 15:08:17] • [IP: 178.238.253.***]

Pozdrawiam stałych i emerytowanych lekarzy z komunistycznego nieistniejacego już szpitalka przy promenadzie ('Warszawa' dawniej dom wczasowy 'Ewunia') pamiętam późne i wczesne lata 90 stałem w długiej kolejce na pobór krwi i po leki do lekarza nie było takich szczepionek jak teraz obecnie stoi tam nowy hotel dla niemców to były czasy

to se ne vrati • Piątek [25.05.2018, 14:39:43] • [IP: 109.173.159.**]

Ekspedientka odmówiła mi sprzedaży 1/2 kg szynki na dziecinną kartkę, tłumacząc, że nie jest to kartka zarejestrowana w tutejszym sklepie. To prawda, ale przecież mamy 31 lipca i zostały jeszcze tylko trzy godziny handlu. I gdzie ja potem lipcową kartkę zrealizuję? Mam dzieci 2 i 4 lata. Czy ludzkie podejście nie obowiązuje? - Prokop. Dopisek - Uważam powyższy wpis za złośliwy i arogancki. Ekspedientka miała słuszną rację. Nie chcemy, aby sprzedawano obcym osobom z nie zarejestrowanymi kartkami, bo za mało jest wędlin – Mrówczyńska H.

Gość • Piątek [25.05.2018, 14:38:26] • [IP: 109.173.159.**]

Jestem siostra PCK. Mam pod opieką sześć kalek i mam zezwolenie na kupowanie dla nich poza kolejnością. Odmówiono mi sprzedaży wafli, natomiast sprzedano trzem innym osobom z kolejki po 14, 15 i 10 sztuk Wyjaśnienie kierowniczki: Zgodnie z wytycznymi ministra w sprawie zasad obsługi poza kolejnością wyjaśniam, że opiekunka PCK nie miała prawa do zakupu poza wszelką kolejnością - które to prawo mają wyłącznie inwalidzi wojenni i wojskowi - a jedynie miała prawo do stania w kolejce dla uprzywilejowanych, zamiast w kolejce zwykłej. Z uwagi na to, że zarówno w kolejce zwykłej, jak i w kolejce dla uprzywilejowanych stała znaczna ilość klientów i nie wyrażali oni zgody na sprzedaż wafli siostrze PCK, klientce odmówiono sprzedaży poza wszelką kolejnością. Tak wiec nie było żadnej winy ekspedientki - wszystkim uprzywilejowanym przysługuje obsługa poza kolejnością, ale tylko jeśli staną w kolejce dla uprzywilejowanych. I w tej kolejce powinna pani - jako siostra PCK - stanąć. Jest jeszcze zwykła kolejka !

komuno wróć • Piątek [25.05.2018, 14:35:39] • [IP: 109.173.159.**]

Kupiłam nieświeże drożdże, pół kilo. Nie chciano mi ich wymienić – Walewska Wyjaśnienie kierowniczki: Klientka przedstawiła do reklamacji drożdże kupione rzekomo w naszym sklepie 3 dni temu. Tymczasem były one zapakowane w papier do pakowania, którego to papieru sklep nie posiada od pół roku, pakujemy w gazety - a wiec drożdże nie nasze.

PRLu cd. • Piątek [25.05.2018, 14:33:10] • [IP: 109.173.159.**]

Około godz. 11.30 przyszłam do sklepu mięsnego, aby ustawić się w kolejce. Oczywiście nic juz nie było o tej godzinie, ale ponieważ dostawa poranna jest zawsze dzielona na sprzedaż przedpołudniową (o godz. 8) i popołudniową (o godz. 16), liczyłam, że jakiś towar zostanie o godz. 16 wyłożony. Było nas takich 20 osób. Pytaliśmy ekspedientki, czy warto stać, ale nie wiedziały, co będzie, tylko ze na pewno będą wyłożone parowki z porannej dostawy. Czekaliśmy więc w ciemno do 16. Kiedy wystawiono towar, okazało się, że wszystkiego jest b. mało. A parowki z porannej dostawy w ogóle wyparowały. Domagaliśmy się kontroli komisyjnej zaplecza i tego, co tam zostało odłożone, ale nie pozwolono nam na tę społeczną inicjatywę - R. Korpal, A. Będkowska, S. Jędrzejczyk, D. Kozłowska. Wyjaśnienie kierowniczki: Parowki zostały sprzedane na żywienie zbiorowe dla kolonii.

uroki prl cz. 3 • Piątek [25.05.2018, 14:30:12] • [IP: 109.173.159.**]

Odmówiono mi sprzedaży miodu z wystawy (podpis nieczytelny). Dopisek kierownika: Miód znajdujący się na wystawie będzie sprzedany po zmianie dekoracji. Jest już sporządzona lista na te towary, ale klient stwierdził, że tyle to on nie będzie czekał.***My, niżej podpisani klienci ze zwykłej kolejki, składamy skargę na kierowniczkę, która odmówiła naszej prośbie o zmianę zasad obsługi kolejki uprzywilejowanej. Nie wyraziła zgody, by na pięć osób ze zwykłej kolejki obsługiwać jedną z uprzywilejowanej. Obsługiwała jeden na jeden. Towaru dla nas nie starczyło (tu następuje dziesięć podpisów). Dopisek pod skargą: My, ludzie z kolejki uprzywilejowanej, wyjaśniamy, że jesteśmy inwalidami wojennymi, starymi bojownikami o Polskę i prosimy o nieuwzględnianie ww. PASZKWILU..

uroki prl cz.2 • Piątek [25.05.2018, 14:26:28] • [IP: 109.173.159.**]

Na wystawie są wystawione różne sery żółte, ale w sklepie nie ma ich w sprzedaży. Co to za zwyczaj reklamowania towaru, którego nie ma w sklepie. Proszę o wyjaśnienie - Tadeusz Kędzielski. Wyjaśnienie kierownika: Sklep bierze udział w konkursie. Zrobiono wiec wystawy konkursowe, na których umieszczono atrapy towarów sery z gipsu. Samych serów od dłuższego czasu niestety brak w sprzedaży

uroki prl cz. 1 • Piątek [25.05.2018, 14:22:21] • [IP: 109.173.159.**]

"Kolejka zaczyna się przed sklepem, a obsługa odmawia uruchomienia drugiego stanowiska, mimo ze są cztery pracownice. Dwie siedzą na zapleczu i piją herbatę. Kierowniczka ubliżała mi przy (tu książka skarg jest nieco pomięta i naddarta). Wpis kierowniczki: NIEPRAWDA!! KŁAMSTWO!! Jako kierowniczka oświadczam, że była duża kolejka spowodowana świeżą dostawą oleju i margaryny. Ponadto klient ten jest wyjątkowo konfliktowym klientem, który to wiecznie chce coś kupic !!"

Gość • Piątek [25.05.2018, 14:18:28] • [IP: 80.245.184.***]

Pamiętam te kartki regionalne - na wszystko, tzw" totolotek". Kiedyś żona wysłała mnie po jajka. Podaję kartkę z numerkami sprzedawczyni i proszę o dwa jajka. Ona wzięła kartkę i mówi:" Pan jaja ma wycięte" a ja jej na to, że żona mówiła, że jeszcze dwa są. A sprzedawczyni na to:" Oj, przepraszam, podwinęły się, rzeczywiście jeszcze dwa pan ma".

Gość • Piątek [25.05.2018, 14:08:33] • [IP: 109.173.159.**]

"Nie dowieźli dziś mleka, a tu życie ucieka, smuga cienia wciąż szersza, mija młodość nie pierwsza. Wredne życie się przetacza jak po grudzie, niepotrzebne, głupie dni połyka czas, pokolenie utraconych złudzeń, generacja zmarnowanych szans... Potopimy nasze wierne serca w wódzie, zanim wreszcie nagła krew zaleje nas...". Tę piosenkę Jasia Pietrzaka dedykuję rocznikom 1945-1970, bo urodzeni 1971, mieli szansę głosować 5 czerwca 1989, gdy to ni z tego ni z owego -" proszę państwa, skończył sie komunizm w Polsce !!".

Gość • Piątek [25.05.2018, 14:04:19] • [IP: 5.60.71.***]

Do [12:14:38] Tak młody - bo wtedy były czasy sowieckiej dyktatury ale myśmy potrafili się wtedy ze sobą dogadywać nawet w kolejkach po podstawowe artykuły - potrafiliśmy sobie przekazywać wiadomości gdzie w którym sklepie coś rzucą ! A teraz jest wolność a na mieście to jeden drugiego by zabił ! I tym się różnią tamte czasy które pomimo tych panujących wtedy utrudnień wspominam dobrze ! Ucz się młody historii bo to nauczka dla was przyszłych pokoleń ! Obyście nigdy nie przeżywali tego co my !

Gość • Piątek [25.05.2018, 14:02:35] • [IP: 62.69.241.**]

piękne czasy, za kanapą czy innym meblem, pralką, lodówką stały rodziny na zmianę przez kilka dni, dyżurując również w nocy.Te cudowne listy kolejkowe, wręcz poezja.Oczywiście wielu towarzyszy miało to poza kolejka a jakże. Cudowny okres przedświąteczny z mega kolejkami za wszystkim i te nie powtarzalne zakupy rolek papieru toaletowego.

Gość • Piątek [25.05.2018, 14:02:11] • [IP: 109.243.209.**]

Wskazują na forum ludzie Komitet Miejski PZPR, partii, która stała na straży zwasalizowania Polski pod butem ZSRR. W tymże Komitecie Miejskim zasiadała znana" honorowa obywatelka miasta" (tak ją nazwał postkomunistyczny SLD) Janina Lech, nauczycielka. Ma przywilej darmowej jazdy autobusami, bo jest tą" honorową obywatelką"... Komitet Miejski działał w czasach, gdy ścigano roznoszących" nielegalne" gazety, gdy Departament IV inwigilował księży i co jakiś czas ich mordował, gdy powstał KOR, broniący katowanych i prześladowanych robotników z Radomia oraz innych. Współzakładał KOR m.in. A. Macierewicz, Naimski, Wujec, współpracowali z nim Kaczyńscy. Wtedy odwaga dużo kosztowała, a opłacany przez władze był oportunizm i konformizm.

Gość • Piątek [25.05.2018, 13:59:34] • [IP: 178.238.240.**]

i co z tego wynika . ..

Gość • Piątek [25.05.2018, 13:57:16] • [IP: 109.173.159.**]

Za czym kolejka ta stoi ? Po szarość, po szarość ? Na co w kolejce tej czekasz ? Na starość, na starość. Bądź jak kamień, stój wytrzymaj, kiedyś te kamienie drgną i polecą jak lawina... Po mydło i proszek do prania, po papierosy i alkohol, cukierki, mąkę i inne przetwory zbożowe, watę dla żony, masło, smalec, słoninę i margarynę, kaszankę i bobo-fruty, cukier, kaszę manną, mleko w proszku i 1 parę butów zimowych i 1 parę letnich...

Gość • Piątek [25.05.2018, 13:40:09] • [IP: 109.173.159.**]

"Gumka myszka" to była podróba, wrecz kradzież znaku firmowego gumki przedwojennej MYSZKA ! A kolejka na stojaco w banku, gdzie był KM PZPR, tak mnie wkurzyła, że przeniosłem sie, gdzie obsługują na siedzaco. A w kolejkach, szczególnie do mięsnego, a sie ustawiały juz o 5 rano, dochodziło do pyskówek i przepychanek. Jak ktoś miał wiekszą rodzine, to ludzie nie dali wykupić za jednym zamachem całego masła, mięsa i sera ! Bo były" kartki na mięso", ale nie było" mięsa na kartki". Samozwańcze komitety kolejkowe regulowały doraźnie te problemy, wywieszały kartkę -" Dzis 1 ser, 10 jajek i 1 olej na osobę. Kolejkowiczem pełnoprawnym zostawało się, jak się umiało jako tako na nogach utrzymać, czyli około 9-10 miesiąca. Dzieci młodsze dokładały sie do bytu rodziny w" kolejce dla kobiet w ciąży i matek z dzieckiem na reku". Warto poczytać zeszyty skarg i zażaleń z czasów PRLu.

Oglądasz 1-25 z 77
■ Przytór-Łunowo. Stała organizacja ruchu na ulicy Zalewowej. Od najbliższego piątku 19. października 2018 r. na ulicy Zalewowej, odcinek od ul. Sąsiedzkiej do ul. Szmaragdowej, zostanie wprowadzona stała organizacja ruchu. Prosimy o szczególne zwracanie uwagi na oznakowanie i przestrzeganie przepisów ruchu drogowego. UM Świnoujście ■
■ Święto Edukacji po świnoujsku, czyli kampania wyborcza na koszt podatnika ■ Dotyczy utrudnień w ruchu na ul. Bydgoskiej. Od 10 października 2018r. do 30 kwietnia 2019r. roku w związku z prowadzonymi pracami dotyczącymi modernizacji i przebudowy, wyłączona z ruchu będzie ulica Bydgoska, na odcinku od skrzyżowania z ulicą Gdańską poprzez skrzyżowanie z ulicą Olsztyńską, które też będzie objęte przebudową i dalej od skrzyżowania z ulicą Olsztyńską do skrzyżowania z ulicą Zamkową. Prosimy o rozważną jazdę, przestrzeganie oznakowania pionowego i poziomego oraz poleceń wydawanych przez osoby kierujące ruchem. Za utrudnienia przepraszamy. WIM UM ■ Jarosław Kaczyński: Władza absolutna demoralizuje absolutnie. W Polsce jest wiele miast, w których urzędują prezydenci od kilku kadencji. Wieloletnie sprawowanie władzy przez jedną osobę budzi kontrowersje. O tak długo sprawujących władzę prezydencką, wypowiedział się publicznie w dniu 06 października 2018 r. Prezes PiS Jarosław Kaczyński w czasie spotkania przedwyborczego w Krośnie, gdzie PiS walczy o zmianę na funkcji Prezydenta ■ Czy grozi nam zamknięcie przeprawy? 40-letnie pomosty przy promach Karsibór uginają się pod ciężarem dużych pojazdów. Sami pracownicy żeglugi nieraz patrzą na sytuację z niepokojem, jednak zdaniem kierownictwa żeglugi, nie ma powodów do obaw. ■ Bardzo groźny wypadek wydarzył się w środę wieczorem na torach. Pociąg relacji Przemyśl-Świnoujście potrącił mężczyznę który leżał na torach przy tzw. "dzikim przejściu". Jak się nieoficjalnie dowiedziała nasza redakcja, stan około 60-latka jest ciężki ■ Syn kierowcy taksówki, który został pobity w sierpniu tego roku, odebrał z Berlina skradziony samochód ojca. W środku były narkotyki i pałka teleskopowa ■ Mieszkaniec Przytoru: Nie możemy spać przez muczenie krów! Niech ktoś pomoże! Do redakcji portalu iswinoujscie.pl zwrócił się mieszkaniec Przytoru z prośbą o nagłośnienie problemu, który nęka jego oraz sąsiadów. Chodzi o muczenie krów ■ Niemiecki rynek w ogniu! Z szalejącym pożarem walczyło 6 zastępów straży pożarnej! Właściciele stali ze łzami w oczach. Po godzinie 02:00, dyspozytor Państwowej Straży Pożarnej odebrał zgłoszenie o palących się punktach handlowych przy ulicy Wojska Polskiego. Jak się okazało, kilkumetrowe płomienie trawiły dobytek właścicieli i zaczęły obejmować drzewa oraz pobliskie zabudowania. Do walki z ogniem skierowani zostali strażacy ze Świnoujścia, jednak szybko okazało się, że ogień pod wpływem wiatru wymyka się spod kontroli i potrzebne będzie wsparcie ■ W biały dzień niemal w centrum miasta został pobity człowiek ■ Alarmujące wieści o zatrutych parówkach znów wstrząsnęły posiadaczami psów. Dwa miesiące temu wszyscy szukali truciciela, który rozrzucał śmiercionośną żywność w parku przy Chopina. Teraz parówki nafaszerowane trutką na szczury są rozrzucane na osiedlu Gdyńska. W tej sprawie piszą do nas przerażeni Czytelnicy, którzy boją się o swoje pieski ■ Świat polityki jest jak poker, do ostatniej rozgrywki nie można się zdradzić i trzeba zachować kamienną twarz, nawet gdy karta nie idzie po naszej myśli. Przekonał się o tym Mateusz Rojewski z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, który przyznał, że kandydatem Prawa i Sprawiedliwości w nadchodzących wyborach na Prezydenta Miasta Świnoujście jest Janusz Żmurkiewicz. Teraz jego przełożeni zapowiadają, że wobec Pana Mateusza Rojewskiego zostaną wyciągnięte konsekwencje służbowe! Wszystko zaczęło się od pytania jednego z mieszkańców Świnoujścia, odnośnie kandydata PiS w nadchodzących wyborach na Prezydenta Miasta Świnoujście, przesłanego w formularzu „Napisz do Ministra”. Odpowiedzi udzielił pracownik Biura Ministra – Mateusz Rojewski, który poinformował że kandydatem PiS jest obecny prezydent – Janusz Żmurkiewicz ■ Masowo oszukuje na portalu OLX i twierdzi że zarobił ponad 2 miliony. Kim jest Kacper ze Świnoujścia? Zobacz film! ■ Dar krwi jest darem życia - Czytelniczka dziękuje wszystkim, którzy pomogli jej mamie ■ Zderzenie rowerzystów może mieć naprawdę poważne skutki. Do takiego wypadku doszło w piątek na ścieżce rowerowej przy ulicy Matejki, gdzie 13-latek zajechał drogę innemu rowerzyście. Wskutek zderzenia chłopiec upadł na chodnik doznając urazu głowy na tyle poważnego, że został przetransportowany do jednego ze szpitali w Szczecinie. ■ Już dawno przywykliśmy do widoku dzików przechadzających się ulicami, czasem można spotkać wytwornego lisa lub nawet godnego borsuka. Ale lubieżny Łoś, to coś nowego. Ostrzegamy mieszkańców, w mieście grasuje ciekawski łoś, niedyskretnie podglądający mieszkańców przez okna. Chrońmy żony, matki i małe dzieci, prawdziwe zwierzę grasuje po mieście ■ Na jednej z działek znaleziono zwłoki dwóch osób. Oględziny miejsca trwały do późnych godzin nocnych. W sprawie prowadzone jest śledztwo. Wczoraj w godzinach popołudniowych za świetlicą Ogrody Granica znaleziono ciała dwóch osób. Zwłoki kobiety i mężczyzny były już w stanie rozkładu. Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że denaci mieli ponad 60 lat. Ciało mężczyzny wisiało wewnątrz, kobiety leżało. Na miejscu zjawił się prokurator, policja, wezwano również strażaków, którzy pomagali w akcji po zmroku, doświetlając teren. Ciała zostały zabezpieczone do sekcji zwłok i zabrane ■