POGODA

Reklama

Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Niedziela [22.04.2018, 13:49:11] • zachodniopomorskie

Rozwijamy nasz Port Lotniczy

Rozwijamy nasz Port Lotniczy

fot. Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego

Dzięki wspólnym wieloletnim działaniom Miasta Szczecin, Samorządu Województwa i Wojewody Zachodniopomorskiego jeszcze przed wakacjami będzie uruchomione poranne połączenie z Portu Lotniczego Szczecin Goleniów do Warszawy. Co ważne, powrót będzie możliwy późnym wieczorem.

- To połączenie jest szczególnie ważne z punktu widzenia zachodniopomorskiego biznesu, zapewni lepszy kontakt z inwestorami i łatwiejszą wizytę dla przedsiębiorców z Europy i świata. Dzięki naszym wspólnym działaniom Pomorze Zachodnie jest coraz lepiej skomunikowane z Warszawą. – mówi marszałek województwa zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.

Dzięki staraniom Samorządu Województwa, jeszcze w maju przedstawiciele lotniska wezmą udział w organizowanym przez Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego wyjeździe studyjnym do Liege w Belgii, gdzie w planach jest m.in. wizyta w największym belgijskim porcie lotniczym cargo (siódmym tego typu w Europie).

- Konsekwentnie wspieramy nasz port lotniczy, dlatego chcemy przybliżyć nowoczesne rozwiązania transportowe wdrażane w obrocie ładunkowym na rynku europejskim. – dodaje Geblewicz.

Mimo, że port lotniczy w Liege koncentruje się głównie na obrocie towarowym, obsługując ponad 30 000 ton ładunków na miesiąc, świadczy również usługi w przewozie pasażerskim obsługując 23 połączenia. Wyjazd studyjny do Liège obejmuję również wizytę w tamtejszym porcie rzecznym, trzeci co do wielkości w Europie.

Przypomnijmy, że jeszcze w ubiegłym roku udziały Województwa Zachodniopomorskiego w spółce Port Lotniczy Szczecin-Goleniów zwiększyły się o 5 mln zł. To efekt porozumienia z 2013 roku, w którym samorząd zobowiązał się do wspierania przebudowy i modernizacji portu. Od tamtego czasu wsparcie ze strony Samorządu Województwa dla portu lotniczego w Goleniowie wyniosła ponad 24 mln zł, a do 2020 roku, osiągnie łącznie 33,4 mln zł.

W 2017 r. z Portu Lotniczego Szczecin-Goleniów skorzystało ponad 578 tys. pasażerów, o 23,4 proc. więcej niż rok wcześniej. Plany na ten rok zakładają kolejny wzrost co umożliwi m.in. nowo otwarte połączenie do Edynburga. Za wzrostem ruchu lotniczego oraz ilości pasażerów, idą plany rozwoju obiektu, w tym m.in. zrealizowanie zaplecza techniczno-logistycznego i dworca towarowego cargo.

Biuro Prasowe
Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego


komentarzy: 0, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
■ Tylko w tym roku 30 rodzin ze Świnoujścia musi zwrócić świadczenia z tytułu 500+ ■ Trzej zatrzymani za napaść na taksówkarza na drodze S3 w okolicy Babigoszczy to obywatele Niemiec. Tak wynika z ustaleń policji ■ Nieznani sprawcy napadli na taksówkarza ze Świnoujścia na drodze DK3. Do zdarzenia doszło między Przybiernowem a Babigoszczą. Sprawcy uciekli, trwa policyjna obawa. Do taksówki pana Mirosława ze Świnoujścia wsiadło dziś rano prawdopodobnie dwóch pasażerów. Samochód udał się w stronę Szczecina. Między Przybiernowem a Babigoszczą taksówkarz został zaatakowany i wyrzucony z auta. Sprawcy ukradli samochód i oddalili się w nieznanym kierunku. Taksówkarza w ciężkim stanie zabrał śmigłowiec LPR. Trwa policyjna obława na sprawców napadu i kradzieży. ■ Premier Mateusz Morawiecki ogłosił, że wybory samorządowe odbędą się w niedzielę 21 października 2018 r. Zgodnie z terminarzem, druga tura wyborów na wójtów, burmistrzów odbędzie się 2 tygodnie później, czyli 4 listopada. Od dziś - przez 9 dni - partie polityczne, koalicje, stowarzyszenia, organizacje społeczne i sami wyborcy mogą tworzyć komitety wyborcze. 21 października będziemy głosowali na swoich przedstawicieli do rad gmin, powiatów, sejmików wojewódzkich, a także wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. Od momentu ogłoszenia aktu zarządzenia wyborów rusza też kampania wyborcza. ■ Mieszkańcy coraz częściej krytycznie oceniają inwestycyjne pomysły i decyzje obecnej władzy. Tym razem wiele emocji wywołało otoczenie Szkoły Podstawowej nr 6 przy ul. Kościuszki. To pewne, że najłatwiej się inwestuje kiedy przestrzeń jest pusta, stąd pewnie bezmyślna decyzja o likwidacji całej dotychczasowej zieleni przed szkołą. Urząd co prawda zapowiada, że nie długo pojawią się tam nowe nasadzenia drzewek, ale obecne wrażenia są po prostu złe ■ Powrócili cali i zdrowi. O godzinie 7.30, na pokładzie promu "Gryf" powrócili do Świnoujścia strażacy uczestniczący w akcji gaszenia pożarów lasów w Szwecji. W uroczystości powitania uczestniczyli premier Morawiecki i szef MSWiA ■ Firma Astaldi poinformowała, że nie podpisze umowy na zaprojektowanie i budowę tunelu pomiędzy wyspami Uznam i Wolin w Świnoujściu. Umowa miała być podpisana w wyznaczonym przez Miasto terminie 3 sierpnia. Kilkanaście godzin przed wyznaczonym terminem Włosi podjęli ostateczną decyzję o rezygnacji z kontraktu. W komunikacie na tę okoliczność włoska spółka informuje: "Astaldi odstępuje od podpisania umowy na projekt: „Usprawnienie połączenia komunikacyjnego pomiędzy wyspami Uznam i Wolin w Świnoujściu – budowa tunelu pod Świną” z powodu: Upływu prawie dwóch lat od przedstawienia oferty do rozpoczęcia robót Braku rzeczywistej waloryzacji kosztów robót w Polsce, które tylko w ostatnim czasie wzrosły o 30 proc. Dużego ryzyka wydłużania się procedur rozliczania robót dodatkowych Braków w dostępie do zasobów materiałowych i osobowych na polskim rynku" ■