POGODA

Reklama

Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Niedziela [16.09.2018, 22:42:32] • Świnoujście

Żyć z pętlą na szyi czy w strachu? Dlaczego młodzi nie chcą kupować mieszkań w Świnoujściu?

Żyć z pętlą na szyi czy w strachu? Dlaczego młodzi nie chcą kupować mieszkań w Świnoujściu?

fot. Andrzej Ryfczyński

W życiu każdego człowieka przychodzi czas, gdy trzeba opuścić rodzinny dom i zacząć żyć samodzielnie. Niestety, nie jest to takie łatwe jakby mogło się wydawać. Swoje przemyślenia opisał 26-letni Maciej, który jak twierdzi, młode osoby decydujące się na zamieszkanie w Świnoujściu, żyją z pętlą na szyi lub w strachu....

Plaża, morze, blisko granica z naszymi zachodnimi sąsiadami, gdzie zarobki mnożone są razy cztery. Mogłoby się wydawać, że to istny raj na ziemi dla młodych i rozpoczynających swoje dorosłe życie ludzi. Niestety niekoniecznie... Swoje przemyślenia i problem opisał 26-letni Maciej, który aktualnie mieszka w Świnoujściu.

Świnoujście to naprawdę świetne miejsce, niestety nie dla młodych.... Pomimo tego że nowe apartamenty i mieszkania pojawiają się jak grzyby po deszczu, to młodzi i tak nie mają szans na zamieszkanie w nich. Podobnie sprawa wygląda z mieszkaniami w ponad 40-letnich blokach.... Za małą kawalerkę w Świnoujściu, w mojej rodzinnej miejscowości mógłbym spokojnie kupić duże mieszkanie z dwoma pokojami lub nawet trzema. Zgodnie z prawami rynku jeżeli czegoś jest dużo, to ceny powinny spadać. Młodzi aktualnie decydując się zamieszkać w Świnoujściu we własnym mieszkaniu, muszą założyć sobie pętle na szyję w wysokości minimum 200 tysięcy złotych i przez pierwsze 4 lata spłacać same odsetki mieszkając w jednopokojowym mieszkaniu. Druga możliwość to wynajem kawalerki za horrendalne kwoty i strach przed każdym sezonem, gdzie często właściciele wyrzucają wynajmujące osoby ponieważ w sezonie są w stanie zarobić więcej na wynajmie niż w pozostałych miesiącach. Jak tu młody człowiek ma rozpocząć życie i planować założenie rodziny? Jak? - pyta Maciej.

Z prośbą o odniesienie się do słów młodego człowieka skierowaliśmy się do rzecznika prezydenta miasta – Czekamy na odpowiedź.

źródło: www.iswinoujscie.pl


komentarzy: 134, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 1-25 z 134

Gość • Piątek [21.09.2018, 13:53:27] • [IP: 83.11.242.***]

Pobędzie tunel będzie tanio można dojechać i mieszkać w domu z ogrodem a nie w betonowym świecie wielu ludzi już inwestuje w okolice do 20km więc myślę że mieszkanka stanieją

Gość • Środa [19.09.2018, 18:24:08] • [IP: 62.69.254.***]

Nie ma rynku pracy dla mlodych i datego nie wroca po studiach do Swinoujscia.Przez lata nie zrobiono kompletnie nic, zeby zachecic mlodych do powrotu.

Gość kibic stary • Środa [19.09.2018, 17:40:43] • [IP: 178.238.252.***]

Kolego mowisz ze w tej wiosce nie da sie zyc , nikt nie kaze tobie tu byc , wyjedz gdzie jest taniej i ladniej, ja sie tu urodzilem , mnie swinojscie odpowiada tu poznalem zone , wspolnie dorobilismy sie mieszkania za kredyty mam dzis 82 la ta corka po studiach mezatka juz tez jest na swoim i nie narzeka , wez sie w garsc i zarob naprzyszlosc...

Karolina • Środa [19.09.2018, 14:47:32] • [IP: 188.147.96.***]

Podpisuję się pod tym, wróciłam tu po 6 latach, jestem rok.. i powoli zastanawiam się nad wyprowadzka. Miało byc super, a jest.. Służba zdrowia pozostawia wiele do życzenia, mieszkania? Kosmos! Jak tu żyć?! Rozumie, że jest popyt jest podaż, ale może czas pomyśleć o Młodych? Bo naprawdę niedługo to zostanie tu garstka młodych..

Gość • Wtorek [18.09.2018, 22:27:28] • [IP: 178.238.253.***]

Świnoujście*

Gość • Wtorek [18.09.2018, 18:47:01] • [IP: 178.238.253.***]

Świcie najdroższe miasto w PL po Wawce i Poznaniu

Gość • Wtorek [18.09.2018, 15:17:05] • [IP: 178.235.183.***]

Zobacz jeden z drugim w nieruchomościach ilu Niemców kupiło mieszkanie ?? Wtedy przejrzysz na oczy. To jest obiegowa opinia. Fakt, że w sklepach, hotelach ich pełno, ale to chyba dobrze!! Ludzie mają pracę i mają z czego żyć. Młodzi nie pamiętają, ale w Świnoujściu było wiele zakładów pracy, na mieszkanie czekało się długo, ale były wyłącznie za kaucję. Zapytajcie rodziców a może bardziej babcie i dziadków. Jak wybudują tunel mieszkania będą stały puste!! Kto będzie chciał oddychać ołowiem !! A w ogóle jak się nie zapiszesz do słusznej partii to o jakiejś pracy w Świnoujściu zapomnij /może przy brudnych pracach/. Starsi już to przerabiali jak rządziło PZPR!! Nie zwlekaj, przyjmują wszystkich !!

Gość • Wtorek [18.09.2018, 12:54:57] • [IP: 109.41.2.**]

Pozwolić spac na dzialkach rod i ukraincow i polowa pracownikow sie przeniesie

Gość • Wtorek [18.09.2018, 11:10:49] • [IP: 188.146.3.***]

Jest trudna sprawa mieszkaniowa w ŚWINOUJŚCIU, ale nie tragiczna zawsze można kupić sobie działkę na terenach działkowych i mieć swoje" M"i żyć spokojnie i tanio, tak robi wiele osób, ci zaradni (pazerni)potrafią wyremontować altankę tanim kosztem, nie ważne ze styropian był z budowy a kamienie na murki pochodzą z ulic, te przedwojenne które były zastrzeżone na potrzeby miasta, szamba nie trzeba wywozić i nie ważne ze syn sąsiadki myjąc auto ma wodę w studni z płynem sąsiadki.A ciekawe czy mieszkańcy bloku przy Karsiborskiej mają ciepłe mieszkania tak jak ciepła jest altana ocieplona styropianem za który zapłacili wykonawcy.

znawca rynku • Wtorek [18.09.2018, 10:51:35] • [IP: 83.23.242.***]

Do gościa Wtorek [18.09.2018, 08:38:03] • [IP: 176.221.113.**] Mylisz się, problemem nie są Niemcy, w zasadzie Niemcy prawie wcale nie kupują tu mieszkań to mit. Mieszkania głównie kupują Polacy z centralnej Polski. A wysokie ceny spowodowane są tylko i wyłącznie położeniem i obecnymi trendami w turystyce. Kilkanaście lat temu ceny były normalne bo Polacy nie mieli tyle kasy, nie było tylu turystów, obecnie Świnoujście jak i całe Polskie morze przeżywają renesans turystyczny. Kiedyś nie było tak wielu zamożnych rodaków. Może nie wszyscy to zauważają, ale Polska od kilkunastu lat nieustannie się rozwija a obywatele mają coraz więcej pieniędzy.

Gość • Wtorek [18.09.2018, 08:38:03] • [IP: 176.221.113.**]

Ludzie tłumaczą, że położenie miasta powoduje wysokie ceny mieszkań. A dlaczego kilkanaście lat temu ceny były normalne? Kawalerkę można było kupić za 60 tys zł, a mieszkanie 3-pokojowe za 100 tys zł. Tutaj jest złożony problem. Po pierwsze układ urzędników z deweloperami i spekulantami skupującymi mieszkania. Rozwiązanie: Wprowadzić wysoki podatek katastralny na nieruchomości gdzie się nie ma zameldowania. Tak aby wynajmowanie mieszkania się nie opłacało. Problemem są Niemcy, którzy tu kupują mieszkania. Dobrym pomysłem by było wprowadzić zakaz przekraczania granicy przez samochody. Kolejny powód to Ukraińcy. Pracodawcy muszą im zapewniać mieszkania. Teraz jest tak, że cwaniaki sobie żyją i się bogacą, a młodzi bez szans na start wegetują i im usługują.

Gość • Wtorek [18.09.2018, 06:43:51] • [IP: 82.176.249.***]

Ceny mieszkań doszły już do cen absurdalnych a jeszcze rosną

Gość • Poniedziałek [17.09.2018, 23:47:21] • [IP: 83.26.155.***]

specyfika miasta i jego położenie powoduje wysokie ceny, tanich mieszkań nigdy tu nie będzie, bo nie ma gruntów pod tanie budownictwo, nic taniego nie opłaca się tu budować, bo i po co, skoro można wybudować drogo i sprzedać z dobrym zyskiem

Gość • Poniedziałek [17.09.2018, 23:08:40] • [IP: 176.221.123.**]

Do Gość • Poniedziałek [17.09.2018, 17:31:35] • [IP: 80.245.183.***] Komunizmu? Jak się ma znajomości w słowianinie to i mozna 7 mieszkań na konstytucji w blokach mieć pod wynajem.

Gość • Poniedziałek [17.09.2018, 22:59:13] • [IP: 94.254.234.**]

Nie do końca mogę się zgodzić z moim przedmówcą bo to że od zawsze było sprawą nie łatwą posiadanie mieszkania TO RÓŻNICE CENOWE W STOSUNKU DO INNYCH MIAST SĄ SZOKUJĄCO WYSOKIE CO AUTOMATYCZNIE WYRZUCA MŁODYCH LUDZI Z RODZINNEGO MIASTA. Dziękuję temu młodemu człowiekowi za wytknięcie problemu.Jak pozwolą na to władze miasta to jeszcze trochę wymienią ich na zagranicznych.

Gość • Poniedziałek [17.09.2018, 22:44:30] • [IP: 176.221.113.**]

Debile tu piszą, że ciężko pracują i za granicę wyjeżdżają aby tyrać na mieszkanie w Polsce. Tak przywykli do tego, że Polak ma być białym murzynem, a wszystkim obcokrajowcom buty pastują. Czytelnik to dla mnie dojrzały facet z jajami. Poruszył poważny problem. Największy w tym mieście. Podniecają się tunelem, a ludzie uciekają z miasta, bo mieszkaniowy proceder kwitnie na całego. Maciej jestem za Tobą. Trzeba coś z tą patologią zrobić.

Gość • Poniedziałek [17.09.2018, 22:01:13] • [IP: 192.168.118.**]

Niektorych zazdrosc zzera, ze inni maja a oni nie. Moze oni ciezka praca zarobili na te swoje mieszkanka ktore teraz wynajmuja I ktore pozwalaja im na jakies wieksze ruchy. Wszystkim malkontentom radze popatrzec na tych ktorym sie udalo I nasladowac jesli nie macie wlasnych pomyslow jak zarobic.

Gość • Poniedziałek [17.09.2018, 21:57:17] • [IP: 192.168.118.**]

Przykro mi ale jest wolny rynek. Nie kazdy posiadzie to czego pragnie. Wiekszosc z nas startuje zazwyczaj z podobnego pulapu" 0". Jeden zarobi na mieszkanie, drugi na kilka mieszkan a inny nawet na fajki nie zarobi. Proponuje Maciejowi troche cierpliwosci I pomyslowosci i nie wiadomo. .. moze za 10 lat bedzie mial I 10 takich mieszkan o jakich teraz tylko moze pomarzyc.

Gość • Poniedziałek [17.09.2018, 21:28:56] • [IP: 93.94.187.***]

Pan Żmurkiewicz rządzi tu już kilkanaście lat i trzeba by go zapytać o to ile sprzedał ziem miejskich na budowę apartamentów a ile przez te lata miasto wybudowało mieszkań dla mieszkańców Świnoujścia(przede wszystkim dla młodych)Mieszkam tu od urodzenia i wiem że to przepaść.Tak się traktuje tu młodych niestety.

Gość • Poniedziałek [17.09.2018, 20:53:24] • [IP: 178.238.249.**]

Pewnie, że ma prawo narzekać. Skończyć studia, opracować staż, wziąć kredyt, wyjechać za granicę i założyć rodzinę w wieku 50 lat. Brawo! Kto tu bardziej narzeka? Ja bym chciał skończyć studia założyć rodzie, pracować w Polsce i mądrze wychowywać dzieci. A nie zostawić wszystko i wyjechać zostawiając starych rodziców, dzieci, żonę i co to za życie? Szczęśliwie na obczyźnie, z dala od bliskich?

Gość NAWIEDZONY . • Poniedziałek [17.09.2018, 18:43:20] • [IP: 178.238.252.***]

KOLEGO NARZEKASZ ZE MASZ 26 LAT I NIE MASZ GDZIE MIESZKAC , JA STUDIOWALEM I PO STUDIACH MUSIALEM ODPRACOWAC STAZ PRACY 3 LATA W POLSCE ZA NAUKE , A NA MIESZKANIE BRALEM KREDYT SPLACALEM 8 LAT , A PO TYM MUSIALEM WYJECHAC NA SAKSY , POWODZENIA CHLOPIE NIEMA NIC ZA DARMO , TAKIE JE3ST ZYCIE . ..

Gość • Poniedziałek [17.09.2018, 18:31:39] • [IP: 176.221.114.**]

W tym biednym mieście gdyby dziwki świeciły nie trzeba by było wydawać kasy na oświetlenie. Jest taka jedna samozwańcza fizykoterapeutka wiedzie prym w tym temacie. Daje sobie radę niszcząc innym życie.Inaczej chyba musiała by na wieś wyjechać by przeżyć.Widzi Pan inni sobie świetnie radzą nie muszą brać kredytów mają starych dzianych facetów.

Schoolwysyn • Poniedziałek [17.09.2018, 18:19:59] • [IP: 31.0.44.***]

Ale glupoty piszecie. Ten od tego domu w UK za 100 tys funtow. To chyba jkas rudera na glebokiej prowincji. Naromiast ceny Niemcom ustala nie kto inny jak swinoujscy biznesmeni i to do nich kierujcie żale, a nie do Niemcow.

Gość • Poniedziałek [17.09.2018, 18:11:46] • [IP: 94.254.237.**]

Za ok 5lat i jak bedzie tunel mieszkania beda droższe jeszcze ok 15%... a nowe od dewelopera jeszcze wiecej