POGODA

Reklama

Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Czwartek [01.03.2018, 10:54:23] • zachodniopomorskie

Indie i Pomorze Zachodnie - ramię w ramię

Indie i Pomorze Zachodnie - ramię w ramię

fot. Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego

Potencjalne hinduskie inwestycje na Pomorzu Zachodnim, wejście na rynek indyjski szczecińskiej firmy i zaproszenie do Polski i Szczecina Steve’a Wozniaka, współtwórcę Apple to tylko kilka efektów udziału marszałka województwa zachodniopomorskiego Olgierda Geblewicza i Zachodniopomorskiej Indyjskiej Izby Gospodarczej w Globalnym Szczycie Gospodarczym w New Delhi, największym wydarzeniu gospodarczym Indii. To ma być dopiero początek.

- Indie elektryzują od wieków. Krzysztof Kolumb szukając Indii odkrył nowy świat. Indie szukając nowej drogi do Europy mogą również znaleźć nowy świat. Szanse na to są zawsze, ale nie jest to łatwe. Rynek indyjski przyciąga wszystkich. Trzymam mocno kciuki za pierwszy kontrakt, za pierwszych inwestorów bo zainteresowanie naszym regionem jest, a to z pewnością zaprocentuje w przyszłości. – mówił marszałek województwa zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.

Globalny Szczyt Gospodarczy w New Delhi to największa i najbardziej prestiżowa impreza tego typu w całej południowo-wschodniej Azji. Do stolicy Indii zjechało ponad 30 szefów państw z premierem Indii na czele. M.in. w dyskusji na temat „nowej gospodarki” wzięli udział przedstawiciele globalnych koncernów – Oracle czy Netflix. Gwiazdami szczytu byli m.in. syn prezydenta Trumpa - Donald Trump jr. oraz współtwórca Apple - Steve Woźniak.

- Cieszę się, że w tak krótkim czasie udało nam się zorganizować udział polskiej delegacji w wydarzeniu nazywanym azjatyckim Davos - mówił Mariusz Łuszczewski, prezes Zachodniopomorskiej Indyjskiej Izby Gospodarczej. - Dzięki zaangażowaniu polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych i wielkiemu osobistemu wsparciu ambasadora Adama Burakowskiego, życzliwości charge d’affaires ambasady Indii pana Takhiego oraz Andrzeja Sadowskiego z Centrum im. Adama Smitha nasza delegacja z marszałkiem Olgierdem Geblewiczem zrealizowała wszystkie założone cele. Nasz udział w panelu poświęconym znoszeniu barier rozwoju gospodarczego został zauważony, udało się też odbyć szereg ważnych rozmów dotyczących współpracy ekonomicznej. A co najważniejsze, wróciliśmy do Polski z konkretami.

Szczyt był okazją do zainteresowania hinduskich firm możliwością inwestowania na Pomorzu Zachodnim. Zainteresowanie Hindusów budzą takie lokalizacje jak Szczecin czy Goleniów. Warto również wspomnieć, że 9 marca na zaproszenie Izby przylatuje do Szczecina szef firmy Baijnath Melaram. To przedsiębiorstwo specjalizujące się w złomowaniu statków, które chce w stolicy Zachodniopomorskiego otworzyć swoją europejską centralę.

- Po raz drugi mam okazję być na Pomorzu Zachodnim, w tym pięknym regionie. Zachodniopomorska Izba, która powstała przed dwoma miesiącami, zrealizowała więcej niż deklarowała.  Województwo Zachodniopomorskie zrobiło bardzo dobre wrażenie, a Polska była świetnie reprezentowana. Nasze firmy zainwestowały w Polsce już 3 mld dolarów i zatrudniają 25 tys. ludzi. Kto wie, może te liczby wkrótce znacznie urosną. – mówił pierwszy sekretarz ambasady Republiki Indii w Polsce Surendra Velagaleti.

W Indiach doszło także do spotkania tamtejszego ministra kolei z przedstawicielami szczecińskiej firmy Autocomp. Słynące ze innowacyjnych symulatorów przedsiębiorstwo startuje w przetargu na dostarczenie 14 takich symulatorów dla hinduskiej kolei.

- Autocomp nigdy nie bał się wyzwań. Tam jest zupełnie inna skala. Zamawiają nie 4 symulatory, a 100. Otworzyliśmy filię w Indiach.  Kończymy symulator dla Marszałka i koleji regionalnych. - powiedział prezes spółki Autocomp Stanisław Parczewski.

Szczecińska firma nie wyklucza przeniesienia tam części produkcji. Przedsiębiorcy nie ukrywają, że wejście na tamtejszy rynek oznacza znaczne zwiększenie skali produkcji.

Biuro Prasowe
Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego


komentarzy: 2, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Przed zamieszczeniem komentarza zapoznaj się z regulaminem.

 
Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 1-2 z 2

hela • Poniedziałek [12.03.2018, 08:20:47] • [IP: 178.238.247.**]

oj bedzie powod do czestych wyjazdow sluzbowych !!

Gość • Czwartek [01.03.2018, 15:28:44] • [IP: 178.238.249.**]

Brawo P.Marszałek, pisuary do pięt mu nie dorastają.

Oglądasz 1-2 z 2
■ Miejska Biblioteka Publiczna im. Stefana Flukowskiego w Świnoujściu ma przyjemność zaprosić w dniu 21 marca (środa) o godz.17:00 na spotkanie teatralne z aktorką Ewą Dałkowską, która przeczyta fragmenty wspomnień Kazimiery Iłłakowiczówny ze zbioru „Ścieżka obok drogi”. Muzyczny akompaniament zapewni znakomity pianista – Andrzej Janaszek. Spektakl zostanie zaprezentowany w ramach uczczenia 100-LECIA ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI. Wstęp wolny! ■
■ Na zachodzie i północy w trakcie występowania opadów śniegu pojawią się oblodzenia wilgotnych i mokrych nawierzchni dróg, a także chodników ■ Funkcjonariusze zatrzymali kompletnie pijanego kierowcę, który posiadał ponad 3 promile w organizmie. 33-letni mężczyzna był wcześniej karany i posiadał dwa zakazy kierowania pojazdami. Za popełnione przestępstwa grozi mu kara więzienia do 3 lat ■ Skok na kasę! Zamaskowany mężczyzna z bronią w ręku napadł na sklep. Chwile grozy przeżyła ekspedientka sklepu, która stanęła twarzą w twarz z zamaskowanym napastnikiem. Zaraz po wejściu do sklepu, mężczyzna grożąc nożem zażądał pieniędzy! Doszło do szarpaniny, napastnik złapał kobietę za gardło. W niedzielę około godziny 17:30 do jednego ze sklepów z artykułami monopolowo-tytoniowymi przy Placu Słowiańskim wszedł mężczyzna. Twarz miał zamaskowaną chustą ■ Znaleziono telefon Samsung s8+ do odbioru na komendzie policji w Swinoujsciu ■ Od dnia 19 marca do 31 maja 2018 r. wyłączony z ruchu zostaje odcinek ulicy Zalewowej od skrzyżowania ulicy Sąsiedzkiej do skrzyżowania ulicy Zalewowej z ul. Szmaragdową. Objazd odcinka nastąpi ulicą Szmaragdową. W związku z tym wyłączeniu ulegną przystanki o nazwie Zalewowa/Sąsiedzka dla linii nr 10 w obu kierunkach. Najbliższe przystanki: Sąsiedzka/Szkoła lub Zalewowa/Szmaragdowa ■ Komenda Miejska Policji w Świnoujściu odwołuje poszukiwania za zaginionym Grzegorzem Pawłowskim ■