POGODA

Reklama

Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Środa [06.12.2017, 20:21:35] • Europa

Wymazujemy z pamięci, burzymy pomniki, zacieramy przeszłość - a jak z "niewygodną" historią radzą sobie nasi sąsiedzi?

Wymazujemy z pamięci, burzymy pomniki, zacieramy przeszłość - a jak z "niewygodną" historią radzą sobie nasi sąsiedzi?

fot. Czytelnik

Znikają pomniki, kiedyś stawiane by upamiętnić kogoś lub coś. Zostają dzieła, giną ich twórcy i pamięć o nich. Odpadają kolejne tabliczki z nazwami ulic, bo ich patroni już nie zasługują na uczczenie w taki sposób. Niechciane fakty odcina się jak zbędne kupony, które nie przyniosą zysku. Niewygodni ludzie spod znaku dawnej ideologii, niepasujące do wizji "dziś" betonowe pomniki, niedobra przeszłość - tylko u nas? W pobliskich niemieckich miejscowościach nikt nie sprząta historii, zauważa to nasz Czytelnik, mieszkaniec miasta.

- W związku z biegunką ideologiczną, którą to zafundowali nam rządzący i nakazali samorządom m.in.zmianę ulic postanowiłem sobie zrobić krótką wycieczkę rowerową "za szlaban" i zobaczyć jak to jest u naszych sąsiadów czy czasami też ogarnęła ich swoista paranoja - pisze Czytelnik w liście do redakcji - Otóż nie ogarnęła.

Wymazujemy z pamięci, burzymy pomniki, zacieramy przeszłość - a jak z "niewygodną" historią radzą sobie nasi sąsiedzi?

fot. Czytelnik

Nazwy ulic i pomniki, które powstały za NRD nadal funkcjonują i pokazują światu jako dokument złego świata,który przeminął i miejmy nadzieję, że nie wróci. Tuż przy granicy w Garz jest ulica Karola Marksa w Heringsdorfie mamy pomnik Maksyma Gorkiego, piewcy socrealizmu i ulubieńca Stalina, a w Benz okazały pomnik z brązu chwalący marksizm-leninizm stojący tuż przy szkole.

Wymazujemy z pamięci, burzymy pomniki, zacieramy przeszłość - a jak z "niewygodną" historią radzą sobie nasi sąsiedzi?

fot. Czytelnik

U nas aż tak "drastycznych" i hołdowniczych pomników nie ma już od dawna, ale to co pozostało ma się nijak do tego co jest "za szlabanem".Zamiast tracić miliony na zmianę tablic z ulicami wymianę pieczątek itp, rządzący mogliby ufundować młodym rodzinom mieszkania.

źródło: www.iswinoujscie.pl


komentarzy: 74, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Przed zamieszczeniem komentarza zapoznaj się z regulaminem.

 
Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 1-25 z 74

Gość • Sobota [09.12.2017, 11:31:53] • [IP: 83.8.114.***]

Jestem za tym by nic nie burzyć, nie likwidować, tylko oznaczyć z jakin wydarzeniem osoba się wiąże, dla dzieci to najlepsza nauka - nie przeczytana w podręczniku, ale namacalna, zobaczona, mijana i zapamiętywana lepiej z głębszym wrażeniem niż ta wydrukowana w książce szkolnej. Nie tylko Niency nue niszczą pomników i śladów złej przeszłości, tak samo robią Czesi i zapewne inne nacje. Nie w taki sposób mamy wyciągać wnioski i naukę z trudnej przeszłości by zmyć jej ślady sprzed oczu.

j444 • Piątek [08.12.2017, 23:03:58] • [IP: 80.245.182.**]

Do" Gość • Czwartek [07.12.2017, 13:13:35] • [IP: 93.94.190.**]" Zapomniałeś zresztą nie tylko ty, o gen Żeligowskim, narodowym bohaterze, który zawierając swoisty dil z Piłsudskim, na jego polecenie-przyzwolenie napadł z polską armią na Litwę. Jakoś niewygodne jest roztrząsanie problemu ogromnej nienawiści do Polaków, przez Litwinów i Ukraińców i jakie są przyczyny tej nienawiści. Nie chcę sie rozpisywać, ale podaj przyjaciela Polski wśród jej sąsiadów. Tak na marginesie, w Gartzu jest ulica Ernst Thelmannstr. założyciela NRD.

kris • Czwartek [07.12.2017, 20:33:59] • [IP: 176.221.122.**]

I tak pomalutku sączymy komunistyczną ideologie. Następny artykuł będzie o tym, że socjalizm może był wypaczony ale tylko na prowincji. Komisarze byli ok. a kartki na buty to legendy starych ludzi. W komunie był dobrobyt i wolność nie to co teraz. Faszyzm i policja pod drzwiami

Gość • Czwartek [07.12.2017, 17:34:33] • [IP: 83.8.164.***]

A za jakiś czas wiatr historii zmiecie pomniki tych którym obecnie tak szczodrze się je buduje i oby to stało się jak najszybciej!!

Nitras • Czwartek [07.12.2017, 15:00:26] • [IP: 37.47.150.*]

Właśnie to jest zakłamanie! Niemiec jest wdzięczny wrogiej sobie armii? I dwa też jestem zdania zeby nie likwidować tylko dac podpis ilu Polaków zostało wymordiwanych i ile kobiet zgwałconych.

Gość • Czwartek [07.12.2017, 14:48:20] • [IP: 94.254.225.***]

Bo tam juz sprzatneli głowo.

Gość • Czwartek [07.12.2017, 14:46:30] • [IP: 77.88.191.***]

Do cztelnika/czki z godz. 11:28 nie wiem co nasz na myśli mówiąc kłamią i kradną pomyliłeś się lub przejezyczyles kłamał, kradli, wyrzucili lokatorów z ich mieszkań nie robiąc nic w tym kierunku dawali ścieków przyzwolenie totalnej opozycji sedziowie na telefon oszustwa wyprowadzanie grubych milionów z sądu mówią pod latarnią najciemniej

Gość • Czwartek [07.12.2017, 14:21:06] • [IP: 80.245.184.***]

My, niestety jesteśmy na ten temat" pierdyknięci". Historia jaka była taka była i nikt nie napisze jej na nowo. A do gościa, który uważa, ze Polska była" niemalże pod okupacją radziecką", nie zna bidak współczesnej historii, odpowiem anegdotą :przez granicę enerdowskopolską przebiega do Polski enerdowski pies. Polski pies go pyta po co biegnie do Polski, przecież tu jest wszystko na kartki a w NRD pełne sklepy. A ten mu odpowiada: ale w Polsce poszczekać wolno.

Gość • Czwartek [07.12.2017, 13:57:28] • [IP: 93.94.190.**]

Post z 20:52:" W sąsiedzkim Ahlbecku jest pomnik poświęcony Armii Radzieckiej. Wokół niego jest czysto, często widzę kwiaty. Niemcy nie zakłamują swojej historii, lecz wyciągają z niej właściwe wnioski, wiele się nauczyli. Tam jest inna kultura i inny świat.". .--No to jest kuriozalny wpis! Kto to mógł napisac? Dzięki takim postom rozumiem skąd brali się komunistyczni kolaboranci w Polsce po wojnie, skąd szmalcownicy w czasie wojny...- jeśli ktoś jak autor wpisu chwali utrzymywanie pamiątek po narzuconym systemie, niedemokratycznym, nieopartym na żadnych wyborach! Jak można uznać, że totalitarny system, niszczący religię, przekształcający nawet historię (mania pokazywania klasowości, nierówności społecznych, utajnianie zbrodni komunizmu), zdolny do morderstw, inwigilacji każdego, do uwięzienia obywateli w kraju (uznaniowe i rzadkie wydawanie paszportów) że jest godny pochwały?!

Gość • Czwartek [07.12.2017, 13:51:06] • [IP: 162.243.34.***]

nie kazda rzezba to pomnik :)) compredno ?? wiem ze to trudne... pozdrawiam z USA tu obecnych koneserow sztuki i myslicieli

Gość • Czwartek [07.12.2017, 13:37:19] • [IP: 78.10.206.*]

Jestem ciekawy którego i w jakiej szkole tak rusyfikowano - przyjmij do wiadomości że jedna czwarta ludzkości zna dobrze język rosyjski.IPN to nieszczęscie naszych zmian - siedzą w nim kiepscy historycy i prawnicy i myslą co jeszcze da się spi...ć, biorąc za to duże pieniądze.Człowiek myślący, uczciwy, znajacy życie nie ma na to wpływu - normalna granda.

Gość • Czwartek [07.12.2017, 13:28:11] • [IP: 31.0.124.***]

a niech sąsiedzi czczą sobie co chcą a ja się cieszę że w końcu odrywamy się od tych komunistycznych korzeni które byly nam narzucone i dlaczego miałbym czcić sowieckich idoli skoro mamy swoich

Gość • Czwartek [07.12.2017, 13:13:35] • [IP: 93.94.190.**]

Aż sie zdziwiłem, że tylu jest obrońców dawnych symboli, że ktoś może chciec miec nadal ulice Dzierżyńskiego. Co to oznaczałoby? patronat mordercy, bo to był kat, sprawca licznych mordów w Rosji. Kto tolerowałby nazwę ulicy" Armii Czerwonej"? Tej, z którą przyszedł wmuszony ustrój, oparty na sile i sfałszowanych wyborach. Po nich już żadne wybory nie były prawdziwe, starsi pamiętają jeszcze tzw.głosowanie" - nikogo sie nie skreślało, wrzucało sie cała listę do urny. Albo ulica Żymierskiego, zdrajcy, który wypłynął na PKWN-ie, zainstalowanym przez Sowiety tworze. A te nazwy, które były, wypierały liczne nieobecne, a ważne dla Polaków: Piłsudskiego, Dmowskiego, Gombrowicza, Goetla, Ofiar Katynia, Legionów. A co do tekstu artykułu - jakże można lekceważyć wagę symboliki, bo autor pisze, że należałoby zafundowac mieszkania młodym zamiast finansowac zmiane tablic." Nie samym chlebem żyje człowiek", szanowny autorze.

Gość • Czwartek [07.12.2017, 12:45:02] • [IP: 185.135.195.*]

Mieszkańcy Świnoujścia powinni postawić pomnik wdzięczności Związkowi Radzieckiemu / Rosji za to, że Świnoujście jest polskie. Niedouczonych w historii najnowszej informuję, że Świnoujście przed wojną nazywało się Swinemunde i było przez 250 lat niemieckim miasteczkiem. Wcześniej przez 100 lat szwedzkim. Wcześniej duńskim a przez 400 lat częścią Księstwa Pomorskiego. Śwnoujście w 1945 roku nie zostało wyzwolone, ale zdobyte przez Armię Czerwoną. To Stalin...tak tak ten Stalin zadecydował o tym, że Świnoujście jest w Polsce. Alianci (Anglia, USA i Francja) nie chcieli zgodzić się na przyznanie Polsce tzw. Ziem Zachodnich. Niewygodna prawda, ale prawda. Ostateczna decyzja co do polskości Świnoujścia zapadła na początku lat 60-tych. Jest na forum ktoś z radnych miasta ? No to do dzieła. Najpierw do biblioteki poczytać historię Świnoujścia / Ziem Zachodnich a potem budować Pomnik Wdzięczności.

Gość z Polski • Czwartek [07.12.2017, 12:25:11] • [IP: 188.146.232.***]

... i co tu dziwić się talibom !?

Gość • Czwartek [07.12.2017, 12:01:30] • [IP: 80.62.117.**]

Do 09.19: calkowicie sie zgadzam. Uwazam przekreslanie, zamazywanie przeszlosci za straszny blad. Nieuczenie historii powoduje, ze matoly z faszystowskimi pogladami ida ulicami heilujac w koszulkach z symbolem Polski Walczacej na piersi!

Gość • Czwartek [07.12.2017, 11:38:41] • [IP: 92.42.116.***]

A to jest bzdura napisana przez kogoś, kto nie wie nic o wszystkich:" Należy dodać, ten związek radziecki nie ingerował tak bardzo w zwykłego obywatela wschodnich Niemiec jak robił to w przypadku Polaków. Przecież Polska była niemalże pod okupacją radziecką. " Aż mózg cierpnie od nadmiaru ignorancji w dwóch zdaniach.

Gość • Czwartek [07.12.2017, 11:37:06] • [IP: 62.69.203.***]

Przeciez oni jeszcze bez żenady by sobie fundneli Adolf Hitler Strasse wiec czego sie dziwicie i jaki przyklad probuje nam do nasladowania podsuwac ów pozal sie Boze Wasz czytelnik mieszkaniec (może raczej jakiś mieszaniec)?

Gość • Czwartek [07.12.2017, 11:28:09] • [IP: 178.238.253.**]

228..też tak myślimy jest nas miliony, a co ta swołocz dziś wyprawiała w Sejmie, przecież to my wszyscy Polacy płacimy im pensje, a oni zachowują się kulturowo jak na wschodzie, kłamią, kradną to są wrogowie Polski!

Gość • Czwartek [07.12.2017, 10:37:37] • [IP: 95.160.158.**]

Odezwał sie KOMUCH, ktory teskni zz Marksem.Maro zgiń, przepadznij.

Gość • Czwartek [07.12.2017, 10:14:19] • [IP: 188.125.47.***]

Jakoś nie wszystko zostawili.Gdzie Adolf ??

Gość • Czwartek [07.12.2017, 10:12:47] • [IP: 62.69.253.***]

Bo Niemcy to normalny naród który wie że zburzenie pomników nie zmieni historii. Wolacy to przy nich troglodyckie plemię.

Gość • Czwartek [07.12.2017, 10:09:58] • [IP: 178.238.246.**]

W Albeku stoi pomnik wdzięczności Armi Radzieckiej. Czy ktoś może wytłumaczyć kto komu i za co jest wdzięczny ?

Gość • Czwartek [07.12.2017, 10:01:49] • [IP: 178.238.253.**]

To proste my musielismy zaczynać od zera i 1945 r i po odejście armii rosyjskiej, nam zawsze wiatr wiał w oczy, a Niemcy w NRD żyli w luksusach 17 republik pracowała na nich plus dotacje z zachodu, , przecie pamiętać jak po wszystko chodziliśmy do nich, wystarczyło ze z dziesięciu, ośmiu było" wiernych" a dlaczego teraz chcą muru zwłaszcza jak tak zwana emigracja nie wyszła, nie rozmawiacie z nimi, oni mówią że tamten okres dla nich to było luksusowe zycie i chętnie by powrócili, to tylko Polacy stale dostają ziebki!

Gość • Czwartek [07.12.2017, 10:01:39] • [IP: 87.78.106.***]

Czy juz kiedys ktos nie napisal ze Polacy sie sami miedzy soba powybijaja?Brednie i klamstwa w wykonaniu chorej obecnej pisowskiej wladzy, wciskane Polakom wszem i wobec kiedys sie skoncza, i co potem? Gdzie uciekac beda ci wszyscy prawi i sprawiedliwi przed kara ktora wisi nad nimi? Narod Polski nie jest glupi i nie kazdemu mozna banknotem 500 zl. usta zamknac lub zastrasszy swirem czy innymi ministrami od przemocy.

Oglądasz 1-25 z 74
■ 22 lutego 2018 r. w Hotelu Radisson Blu w Szczecinie odbyło się spotkanie przedstawicieli zachodniopomorskich kół partii Wolni i Solidarni, podczas którego sympatyków i członków partii zaszczycił swoją obecnością zasłużony dla Polski założyciel i działacza Solidarności Walczącej, marszałek senior Kornel Morawiecki. Relację ze spotkania przesłał nam Zbigniew Pomieczyński ■ ABW milczy w sprawie tunelu. Zespół prasowy Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego nie chce komentować sprawy objęcia świnoujskiego tunelu tarczą antykorupcyjną. Na pytania dziennikarzy portalu iswinoujscie.pl, czy taki wniosek w ogóle wpłynął do ABW otrzymaliśmy jedynie odpowiedź o następującej treści: - Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego nie komentuje sprawy. Dlaczego sprawa owego wniosku owiana jest taką tajemnicą? Mieszkańcy Świnoujścia powinni być przecież poinformowani, co dzieje się z najważniejszą dla miasta inwestycją. W końcu budowa tunelu ma charakter publiczny i wymaga udzielenia jednoznacznych informacji ■ Do nieprzytomnej kobiety pogotowie jechało 20 minut! Niewystarczająca ilość karetek wciąż jest problemem w naszym mieście. Na szczęście dzisiejsza interwencja zakończyła się dobrze dla kobiety, która w wyniku ataku padaczki straciła przytomność. Jednak zanim przyjechało pogotowie, kobieta leżała na chodniku około 20 minut! ■ Rura z zaworem na zbiorniku przywiązana na „sznurkach”!!! 9 października 2017 r. orkan uszkodził kopułę wschodniego zbiornika na gaz i fragment rurociągu. Spadająca suwnica spowodowała widoczne usterki, które zostały wprawdzie zabezpieczone, jednak do tej pory nie wykonano fachowej naprawy. Doskonale widać to na zdjęciu - powyginana rura z zaworem trzyma się za pomocą pomarańczowych taśm ■ Oszroniona górna ściana zbiorników na gaz świadczy, że tam może się źle dziać i potrzebna jest natychmiastowa reakcja! - opisuje Czytelnik. Świnoujski gazoport wciąż dostarcza wiele emocji, budzi wątpliwości, czy wszystko przebiega tam zgodnie z przyjętymi normami ■ Promenada Zdrowia będzie biegła równolegle do tzw. Starej Promenady, od ulicy Powstańców Śląskich do Małachowskiego ■ Prezydent miasta, Janusz Żmurkiewicz uspokaja mieszkańców i zapewnia, że na dzień dzisiejszy nie ma żadnego zagrożenia i problemu w kwestii realizacji tunelu.- To co teraz ma miejsce wynika z procedur i prawa, które w tym zakresie obowiązuje. Firmy startujące w przetargu maja prawo się odwoływać i się odwołały, KIO ma prawo wydać wyrok i wydało. Ten wyrok nie jest dla nas dzisiaj korzystny opóźnia on podpisanie umowy ale tą decyzję trzeba uszanować. Od tej decyzji odwołała się do sądu jedna z firm – mówił w trakcie środowej konferencji prasowej, prezydent Żmurkiewicz ■ Radni SLD chcą, aby to CBA zajęło się budową tunelu w Świnoujściu. Sprawa jest poważna, bo działacze Sojuszu przygotowali już w tej sprawie wniosek, o czym na poniedziałkowej konferencji prasowej poinformowała radna Joanna Agatowska - Radni SLD przygotowali wniosek do prezydenta miasta o wystąpienie przez prezydenta miasta o objęcie tarczą antykorupcyjną postępowania przygotowawczego dotyczącego usprawnienia połączenia komunikacyjnego pomiędzy wyspami Uznam i Wolin w Świnoujściu ■ Joanna Agatowska oficjalnie kandydatką SLD na prezydenta Świnoujścia! ■ Przyczyny zaistniałej w Terminalu w Świnoujściu w 2017 r. sytuacji są nadal badane przez specjalnie do tego powołaną komisję wewnętrzną spółki współpracującą na bieżąco z niezależnymi ekspertami z Transportowego Dozoru Technicznego. Ze względu na konieczność rzetelnego wyjaśnienia sprawy na chwilę obecną nie będą udzielane dodatkowe informacje ■ Czytelnik: Bardzo zły stan powietrza w naszym mieście. Czy nikt nad tym nie może zapanować? Dziś wieczorem tzn. 08.02.2018r Mimo największych chęci nie dało się pospacerować po naszym pięknym mieście. Przyczyną jak się domyślacie był koszmarny smog. Z ciekawości odwiedziłem stronę internetową, na której umieszczone są aktualne pomiary jakości powietrza. W załączniku przesyłam print screen z godziny 23. Jakość tej "substancji" bo już nie powietrza po prostu powala. Więc mam pytanie do Was redakcjo i mam nadzieję, że zadacie je naszym włodarzom. Czy jeszcze jesteśmy uzdrowiskiem czy już Wałbrzychem lub innym podobnym miastem.?"- napisał do redakcji mieszkaniec naszego miasta ■ Casting Miss Polski Ziemi Zachodniopomorskiej w Hotelu Radisson Blu Resort ■ Dawny hotel Bryza stał na...bombie. Ile jeszcze takich znalezisk kryje się w ziemi naszego miasta, aż strach myśleć. Budowa rozpoczęta na terenie dawnego hotelu Bryza, rozpoczęta niedawno, stała się miejscem położonym dosłownie na bombie. Takiego odkrycia dokonano w sobotnie południe ■ Coroczna uroczystość wręczenia Trytonów odbyła się w hotelu Radisson Blu Resort. Statuetki przyznano w kilku kategoriach. Gala zakończyła się balem dla 400 osób ■ Do niebezpiecznego upadku doszło w czwartek rano na oblodzonym zejściu na plażę. Rowerzystka przewróciła się na kładce. Wezwana pomoc medyczna miała bardzo duże trudności z dojazdem na miejsce - ostatecznie ratownicy musieli przenieść poszkodowaną na noszach ■ Lodołamacze dla Szczecina i Świnoujścia zostały zamówione. Zimą 2020 powinny wejść do służby! ■ Brutalnie zaatakowała śpiącego mężczyznę. Kobieta butelką uderzyła w twarz śpiącego mężczyznę, a następnie ugodziła go nożem w plecy. Zakrwawiony 38-latek uciekł z domu. Na miejsce został wezwany patrol policji i pogotowie. Wszystko wydarzyło się w sobotę po godzinie 19.00 przy ulicy Grottgera ■ Kierując samochodem popełnił przestępstwo i wykroczenie. Popełnienia przestępstwa i wykroczenia dopuścił się 28-latek zatrzymany przez policjantów ze świnoujskiej drogówki. Kierując renault gorzowianin złamał sądowy zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych oraz przekroczył dozwoloną prędkość w obszarze zabudowanym. Oprócz mandatu czekają go surowe konsekwencje karne. ■ Radni pożegnali Waldemara Buczyńskiego. Czwartkowa Sesja Rady Miasta rozpoczęła się nietypowo. Świnoujscy radni minutą ciszy uczcili pamięć wieloletniego Radnego Rady Miasta Świnoujście – Waldemara Buczyńskiego. Radni z białymi różami wspominali radnego SLD. Później kwiaty trafiły na miejsce, które w czasie obrad Rady Miasta Świnoujście zajmował Waldemar Buczyński. Obok bukietu białych róż znalazło się tam także zdjęcie radnego ■ Obrady 53 sesji Rady Miasta, dziś o godzinie 9.00 radni Świnoujścia rozpoczęli nietypowo-na stojąco. z białymi różami w dłoniach wspomnieli zmarłego kilka dni temu członka Rady Miasta Waldemara Buczyńskiego ■ Po zatwierdzonej dziś jednogłośnie przez radnych korekcie budżetu, Świnoujście może przystąpić do inwestycji budowy nowego żłobka. Miasto ma zapewnić nowe miejsca dla maluchów na lewobrzeżu oraz Warszowie. Budową żłobka jest także zainteresowany prywatny inwestor ■ Normalną praktyką prawną jest to, że koszty procesowe ponosi strona uznana sporze za winną. Jednak świnoujscy urzędnicy uważają chyba inaczej i co gorsza próbują nam to wmówić. Tymczasem podczas rozprawy prowadzonej przez KIO w sprawie unieważnienia czynności wyboru oferty na budowę świnoujskiego tunelu, zagadnienie dotyczyło kwestii technicznych i dokumentów przygotowanych lub uzgodnionych przez Miasto Świnoujście ■ Prezydent Żmurkiewicz sam kolęd nie śpiewa, ale docenia umiejętności wokalne Joanny Agatowskiej: Nie sądziłem, że ma taki talent do śpiewania ■ 51- letni Niemiec postanowił za darmo napić się w agencji towarzyskiej w Świnoujściu. Mężczyzna zamówił kilka drinków, a następnie nie zapłacił rachunku. Za napoje wyskokowe miał do zapłaty prawie 500 złotych. 51- latek tłumaczył pracownikom domu, że nie ma przy sobie pieniędzy. Ci długo nie czekając wybrali się z nim do Niemiec, aby uregulować rachunek. Ostatecznie jednak okazało się, że 51- latek nadal nie ma za co zapłacić rachunku ■ Janusz Żmurkiewicz ujawnił, że wystartuje w wyborach ■ Ośrodek Rehabilitacji Zwierząt z Warnowa zajmie się leczeniem i rehabilitacją dzikich zwierząt ■ 178 479 złotych to kwota jaką przeliczyły panie z banku WOŚP do końca pracy sztabu orkiestry w Świnoujściu. Ostateczna kwota może jeszcze zostać powiększona o pieniądze uzyskane z trwających aukcji allegro świnoujskiego sztabu ■ Już od 1 marca handel w niedziele będzie stopniowo ograniczany. W nocy, z środy na czwartek Sejm przyjął poprawki zaproponowane przez Senat. Teraz ustawa czeka tylko na podpis prezydenta Andrzeja Dudy. Co zmiany oznaczają dla klientów sklepów? ■ Wyjątkowo atrakcyjna działka w Karsiborzu sprzedana! Cypel między Kanałem Piastowskim, a Zalewem był wystawiony za 3,2 miliony euro! Zobacz film! ■ Świadkowie zabrali kluczyki pijanemu kierowcy. Każdy, kto jest świadkiem przestępstwa, ma prawo ująć sprawcę na gorącym uczynku. Tak też uczynili świadkowie, którzy zabrali kluczyki nietrzeźwemu kierującemu, uniemożliwiając mu dalszą jazdę, a na miejsce wezwali patrol Policji ■ Już dziś zabłyśnie wielkie serce orkiestry! Już dziś Członkowie Wolińskiej Orkiestry Bębniarskiej wraz oddziałem Piechoty Najemnej ubarwią ceremonię rozświetlenia wielkiego serca WOŚP. Serce rozbłyśnie o godzinie 17.00 na Placu Wolności i będzie to sygnał dla wolontariuszy, mieszkańców i gości miasta, że w Świnoujściu gramy wspólnie w ramach 26 finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Świnoujski Sztab WOŚP zaprasza wszystkich do udziału w tym radosnym happeningu, który od ponad dekady stał się już tradycją świnoujskich finałów. Nieprzerwanie, od początku, iluminacją serca zajmuje się firma p. Śienkiewicz ■ W sytuacji zagrożenia życia i braku karetki w Świnoujściu do pacjentów przyjadą ambulansem niemieccy ratownicy medyczni. To efekt wspólnego polsko - niemieckiego projektu pod nazwą- Interreg Va "InGRiP - Zintegrowane transgraniczne ratownictwo medyczne w Pomeranii/Brandenburgii". Na jego podstawie przy braku polskiej karetki, pacjentowi z nagłym zatrzymaniem krążenia, czy zawałem serca z pomocą przyjedzie ambulans z Heringsdorfu lub Mellenthinu. W tej sprawie, 25 stycznia w Greifswaldzie odbędzie się specjalna konferencja prasowa ■ W najbliższy piątek. ZWiK będzie nieczynny. Zakład Wodociągów i Kanalizacji Spółka z o.o. w Świnoujściu informuje, że w dniu 12. stycznia 2018 r (piątek) zakład będzie nieczynny (dzień ustawowo wolny za święto wypadające w sobotę). ■ Czytelnik: Drogowy armageddon na Markiewicza! Olbrzymie wyrwy w asfalcie powodują uszkodzenia opon i felg ■ Ruszył rejestr sprawców przestępstw na tle seksualnym! Wśród nich jest groźny przestępca ze Świnoujścia! ■ 12 - letni Tytus Brzeziński ze Świnoujścia wystąpił w telewizyjnym show dwójki „The Voice Kids”. 12- latek oczarował nie tylko publiczność, ale przede wszystkim jurorów programu. Na scenie zaśpiewał znany utwór - Uptown Funk, Marka Ronsona i Bruno Marsa. Jurorzy, muzycy Tomson i Baron oraz wokalista Dawid Kwiatkowski ani przez moment nie wątpili w talent młodego świnoujścianina. Ostatecznie jednak Tytus wybrał drużynę Tomsona i Barona ■ 18 - latka w piżamie i boso wyszła w nocy z ośrodka przy ulicy Słowackiego. Poszukiwania objęły całą dzielnicę nadmorską ■ Na dziesiątkach imprez, balach i prywatkach, powitaliśmy w Świnoujściu Nowy Rok. Mimo, że nie o takiej pogodzie marzyli uczestnicy miejskiego sylwestra na plaży, to nad morze przed północą ściągnęły prawdziwe tłumy mieszkańców. Nie zabrakło także gości; zimowych turystów, kuracjuszy oraz sporej grupy sąsiadów zza zachodniej granicy, którzy Nowy Rok postanowili powitać na świnoujskiej plaży i promenadzie ■ Nawet świetnie zorganizowana rozrywka może skończyć się nieszczęśliwym wypadkiem, kiedy nie znamy terenu i jesteśmy pochłonięci emocjami. Uczestnik gry Lasertag wpadł do głębokiej na 3 metry piwnicy w porosyjskiej bazie na Mulniku ■ Funkcjonariusze z Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej zatrzymali czterech mężczyzn, którzy przewozili papierosy bez polskich znaków akcyzy. Szacunkowa wartość zatrzymanego towaru wynosi niemal 200.000 zł. ■ Unieważniono przetarg na tunel w Świnoujściu. Jak grom z nieba spadła na nas wiadomość o tym, że unieważniono przetarg na budowę tunelu w Świnoujściu. Okazuje się że Krajowa Izba Odwoławcza uwzględniła odwołania dwóch konsorcjów ws. wyników przetargu na zaprojektowanie i budowę tunelu łączącego wyspy Uznam i Wolin w Świnoujściu. O sprawie poinformował portal budownictwo.wnp.pl ■ Dzięki specjalnemu zaproszeniu wicemarszałka Sejmu, Joachima Brudzińskiego w czwartek, uczniowie oraz dyrekcja Zespołu Szkół Morskich w Świnoujściu mieli okazję odwiedzić Sejm ■ W 2018 roku w mieście rusza kolejna akcja usuwania azbestu. Ta trucizna ma w całości zniknąć z naszego miasta do 2032 roku. Do tej akcji miasto przyłączy się już po raz szósty ■ Rada Miasta zatwierdziła Wieloletni Program Inwestycyjny dla Miasta Świnoujścia ■ Po kilkugodzinnej dyskusji Rada Miasta przyjęła, zaproponowany przez prezydenta projekt budżetu Świnoujścia na rok 2018. Uchwałę budżetową poparło 18 radnych, nikt nie był przeciw tylko jeden radny wstrzymał się od głosu ■