POGODA

Reklama

Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Środa [15.11.2017, 09:44:07] • Świnoujście

Dzień Upamiętniający Ofiary Wojny i Przemocy na cmentarzu wojennym Golm

Dzień Upamiętniający Ofiary Wojny i Przemocy na cmentarzu wojennym Golm

fot. Organizator

W tym roku w niedzielę 19 listopada obchodzony jest w Niemczech Państwowy Dzień Upamiętniający Ofiary Wojny i Przemocy Wszystkich Narodów (niem.Volkstrauertag). Główna uroczystość odbywa się w Bundestagu w Berlinie z udziałem Prezydenta Republiki Federalnej Niemiec, Kanclerz oraz innych instancji politycznych i społecznych.

Na największym cmentarzu wojennym Golm w Meklemburgii-Pomorzu Przednim w Kamminke odbędzie się w przyszłą niedzielę 19.11.17 o godz. 14.00 "Godzina Pamięci". Główną mowę wygłosi znany polski historyk, obecnie dyrektor Centrum Badań Historycznych PAN w Berlinie prof. dr hab. Robert Traba.

Duchową refleksję poprowadzi pastorka Annegret Möller-Titel. Podczas uroczystości wystąpią również: Chór Thurbruch, uczniowie szkół Ückeritz i Ahlbeck oraz flecistka Olga Polichtera i klarnecistka Helena Rzepecka ze Świnoujścia. W myśl polsko-niemieckiego porozumienia i transgranicznego spotkania cała uroczystość po raz pierwszy tłumaczona będzie symultanicznie na język polski.

Dzień Upamiętniający Ofiary Wojny i Przemocy na cmentarzu wojennym Golm

fot. Organizator

Niemiecki Ludowy Związek Opieki nad Grobami Wojennymi jest uznaną humanitarną organizacją pozarządową, działającą na rzecz Pokoju. To właśnie na niej spoczywa odpowiedzialność za utrzymanie i pielęgnowanie niemieckich cmentarzy wojennych, szczególnie tych, znajdujących się poza granicami kraju. Do dnia dzisiejszego Niemiecki Ludowy Związek prowadzi prace ekshumacyjne. Współpracuje ze wszystkimi krajami europejskimi, które łączą wzajemne umowy bilateralne. W swojej strukturze posiada wydział ds. Kultury Pamięci i Edukacji, do którego należą cztery Międzynarodowe Ośrodki Edukacji i Spotkań Młodzieży. W Niemieckim Ludowym Związku zatrudnionych jest 580 pracowników etatowych i kilka tysięcy pracowników honorowych. Swoją działalność prowadzi nieprzerwanie od 1919 roku. W związku ze świadomością i odpowiedzialnością historyczną Niemiec Związkowi zależy na tym, aby uroczystości odbyły się w sposób godny, pokojowy, wolnościowy i demokratyczny. Właśnie antywojenny "Dzień Pamięci" winien zachęcić ludzi do refleksji nad wspólną przeszłością, teraźniejszością i przyszłością. W związku z tym zapraszamy Państwa do wzięcia udziału w uroczystości na cmentarzu wojennym Golm, a po niej do Ośrodka Edukacji i Spotkań Młodzieży Golm w Kamminke na kawę i ciasto.

Dyrekcja Ośrodka Edukacji i Spotkań Młodzieży Golm
Kinga Sikora
Mariusz Siemiątkowski


komentarzy: 40, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 1-25 z 40

Gość • Czwartek [16.11.2017, 17:49:50] • [IP: 109.243.247.**]

20:18-- A ja słyszałem z ust Morawieckiego coś odwrotnego, że Polska najpierw wygrała z bolszewikami, potem II wojnę świat., następnie jako Solidarnośc zwalczyła komunizm. Tez w TVP Info. Może wystąpiła w twoim telewizorze dyskopatia i głośnik w nim sie wykręcił po odbiorze stacji Tusk Vision Network - napraw go.

Gość • Czwartek [16.11.2017, 00:04:29] • [IP: 176.221.113.**]

Niewolno upamiętniać ofiar, bo to może obrazić imigrantów.

LOB • Środa [15.11.2017, 22:29:31] • [IP: 46.231.62.**]

Wpis został usunięty ze względu na złamanie prawa lub regulaminu serwisu przez użytkownika/Admin

AGENDA 21 • Środa [15.11.2017, 20:24:46] • [IP: 80.245.178.***]

AD: Środa [15.11.2017, 18:07:26] • [IP: 80.245.189.***] NO WIESZ, CHYBA PRZESADZIŁAŚ. CAŁY ŚWIAT WIE O TYM, ŻE NIEMCY BRONILI ŻYDÓW PRZED POLAKAMI. YOUTUBE : Już nawet na Tajwanie mówią, że Polacy mordowali Żydów

Gość • Środa [15.11.2017, 20:18:32] • [IP: 87.78.106.***]

Ogladajac Polskie TVP info w dniu 15.11.2017. Uslyszelismy z ust Ministra Mateusza Morawieckiego ze Polska przegrala wojne, niestety. To teraz juz nowa wersja w wykonaniu Polskiego Rzadu?

AGENDA 21 • Środa [15.11.2017, 20:14:28] • [IP: 80.245.178.***]

CO TO ZA OFIARY ? A SKĄD TE OFIARY ? CZYŻBY TO BYŁY OFIARY KALIFATU W BERLINIE?

Gość • Środa [15.11.2017, 19:49:49] • [IP: 109.243.247.**]

18:56 - To chyba nadal nie wiesz, że Sowieci wywozili setki tysięcy Polaków na Wschód, mordowali naszych patriotów (np.obława augustowska), zabili nam po wywiezieniu do Moskwy elitę oficerską, przywódców AK. W innych krajach robili to samo- gwałcili, mordowali, a każdy przejaw oporu wobec ich władzy i systemu karali śmiercia lub zsyłką. Alianci zaprzstaliby bombardowań, gdyby Niemcy widząc juz dwa walce idące z zachodu wi ze wschodu skapitulowali, to było jedyne racjonalne dla nich wyjście. Ale nie - nawet starali sie do końca ostrzeliwac Londyn ponaddźwiękowymi rakietami, nie do obrony to atak. Dlatego alianci starali sie sparaliżować przemysł i potencjał wojskowy, co im sie udało. Poza tym tak zaciekłe bombardowanie uniemozliwiło skonstruowanie bomby atomowej, produkcję rakiet naddźwiękowych.

Gość • Środa [15.11.2017, 19:36:23] • [IP: 93.227.16.***]

Kolego z 16.46, jeśli nikogo się nie czci to po co na cmentarzu wojennym uroczystości? Można na plaży, w parku godzinę ciszy przeprowadzić. A kwiaty to komu składają? Więc widocznie mało znasz sąsiada swojego.

Gość • Środa [15.11.2017, 19:02:13] • [IP: 178.238.246.**]

Gdyby losy wojny się nie zmieniły dalej by nas okupowali, mordowali, okradali i nie wiadomo co jeszcze by wymyślili. Teraz wielcy poszkodowani i do tego robią wszystko żeby zafałszować historię. Niebawem się dowiemy że to wszystko co złe to my zrobiliśmy !

Gość • Środa [15.11.2017, 18:56:33] • [IP: 87.78.106.***]

Niemcy bombardowali Polske i inne Kraje Europy, tak to prawda, lecz Alianci bombardowali 160 miast niemieckich ze Swinoujsciem wlacznie, zabijajac ludnosc cywilna a miasta zamienili w popioly, czy to nie byl masowy mord? Prawdziwymi wyzwolicielami Europy byla Armia Czerwona i caly Swiat to wie.

Gość • Środa [15.11.2017, 18:07:26] • [IP: 80.245.189.***]

NIEMCE TO NIEMCE RABOWALI , GWAŁCILI , MORDOWALI TYLE PO NICH SAMO ZNISZCZENIE NIEMIECKIE OBOZY ZAGŁADY DEWASTACJA WARSZAWY GRABIEŻE DZIEŁ SZTUKI POMORDOWANE TYSIĄCE RODAKÓW PAMIĘTAMY I PAMIĘTAĆ BĘDZIEMY A TERAZ CZAS NA REPARACJĘ TAK JAK DLA INNYCH NARODÓW POLAK

Gość • Środa [15.11.2017, 18:05:11] • [IP: 62.69.203.***]

Wpis został usunięty ze względu na złamanie prawa lub regulaminu serwisu przez użytkownika/Admin

Gość • Środa [15.11.2017, 17:11:28] • [IP: 184.168.46.**]

𝖹𝖽𝖾𝖼𝗓⻺
0;𝖺 𝗅𝖾𝗄𝗄𝗂⻹
4; 𝗉𝗋𝗓𝖾𝗀⻹
8;ę𝖼𝗂𝖾.

Gość • Środa [15.11.2017, 16:46:41] • [IP: 77.88.191.**]

w tym dniu nikogo się nie czci i nikogo nie hołduje. Świnoujścianie, sądząc po tych komentarzach bardzo mało znają swojego sąsiada, a przecież do nich jest tak blisko. Godzina pamięci jest cichą kontemplacją nad generalnie ludzkością i jej odwiecznymi wojennymi poczynaniami. W tym dniu chodzi głównie o pamięć o wszystkich ofiarach wojennych, terroryzmu, despotyzmu itd. tak więc nie tylko tych z II wojny światowej. Dziś też przykładów na tragedie ludzkie nie brakuje. Chodzi więc o zastanowienie się nad tym co dzieje się tu i teraz, do czego wciąż ludzkość jest zdolna i czy się przez te lata czegoś nauczyła? Uczestniczenie w tej uroczystości pamięci jest ofertą i zaproszeniem dla wszystkich mieszkańców. Sądząc po ofercie bariery językowej też nie będzie. Zamiast marudzić to się tam wybierzcie w niedzielne popołudnie...

Gość • Środa [15.11.2017, 16:31:45] • [IP: 80.245.189.***]

Gość • Środa [15.11.2017, 15:42:03] • [IP: 109.243.247.**] Z was pislamisci biore przyklad. .wam wolno siac nienawisc??polscy katole.

Gość • Środa [15.11.2017, 15:51:56] • [IP: 37.248.164.***]

Można wybaczyć ale nie zapomnieć. Zginęli, bo toczyli wojnę, mordowali i trzeba było temu zapobiec.Gdyby nie ich działania, nie byłoby tego cmentarza.Nie można tych nieszczęśnikow porównywać z setkami, tysiącami grobów, które pozostawli po sobie Niemcy w całej Europie.

Gość • Środa [15.11.2017, 15:43:22] • [IP: 93.227.16.***]

Bzdury, to dzień upamiętniający ofiary wojny czyli żołnierzy niemieckich także. Władze Świnoujścia chyba zaślepione wazeliną składają na cmentarzu wojennym kwiaty czcząc w ten sposób TAKŻE żołnierzy nazistowskich.

Gość • Środa [15.11.2017, 15:42:03] • [IP: 109.243.247.**]

Porównajcie: 1) Środa [15.11.2017, 10:34:02] • [IP: 80.245.189.***] Znowu nienawistne wpisy?? " i wpis tego samego polskojęzycznego: 2) Środa [15.11.2017, 14:49:55] • [IP: 80.245.189.***] Gość • Środa [15.11.2017, 13:07:06] • [IP: 83.11.179.**] co ty psycholu bredzisz?? " oraz... 3) Środa [15.11.2017, 15:07:17] • [IP: 109.243.247.**] ty burku jestes polakiem...??bo?" ----Oburza się na nienawistne wpisy, a sam wyzywa od psycholi. No istny gołąbek pokoju!

Gość • Środa [15.11.2017, 15:15:09] • [IP: 80.245.189.***]

Gość • Środa [15.11.2017, 15:07:17] • [IP: 109.243.247.**] ty burku jestes polakiem...??bo?

Gość • Środa [15.11.2017, 15:07:17] • [IP: 109.243.247.**]

14:17" ...zaraz głosy niezadowolenia i krytyki...Oczywiście krytyki innych - nie siebie ;)" ---Oczywiście... temat" 2 wojna światowa" to temat koniecznie wymagający krytyki wobec Polaków! Akurat" świetnie" trafiłeś, o, polskojęzyczny kolego, pewnie nazywający sie Polakiem.

Gość • Środa [15.11.2017, 14:49:55] • [IP: 80.245.189.***]

Gość • Środa [15.11.2017, 13:07:06] • [IP: 83.11.179.**] co ty psycholu bredzisz??

Gość • Środa [15.11.2017, 14:17:10] • [IP: 2.108.234.**]

Ale malkontenci z Polaków... Jakikolwiek temat poruszyć, to zaraz głosy niezadowolenia i krytyki... Oczywiście krytyki innych - nie siebie ;)

Gość • Środa [15.11.2017, 13:51:05] • [IP: 80.245.189.***]

chorzy jestescie..

Gość • Środa [15.11.2017, 13:46:32] • [IP: 108.29.78.***]

takie czasy wnuki katow pouczaja wnuki ofiar

Gość • Środa [15.11.2017, 13:07:06] • [IP: 83.11.179.**]

[IP: 62.69.253.***] Jak tak czytasz dokładnie to może POwiesz ile razy Niemcy składali wieńce Polakom poległym z rąk Niemców. Ja nie czytam ze zrozumieniem, ale wiem, że przedstawiciele UM byli kilka razy na Golm. I nadal uważają, że to my jesteśmy winni rozpętania piekła jaką była II wojna światowa. A jak uważają inaczej - zapraszamy do POLSKI i ukłon ofiarom ich napaści.

Oglądasz 1-25 z 40
■ Na parkingu miedzy Netto a PEC - u biega króliczek. Zwierzatko jest wystraszone i nie daje się złapać, chowa się pod autami ■ "Komunikacja Autobusowa" Sp. z o.o. z siedzibą w Świnoujściu informuje, iż w dniach 19.20.21 czerwca 2018 r. Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Świnoujściu organizować będzie ćwiczenia ratowniczo-gaśnicze, w celu doskonalenia umiejętności prowadzenia działań ratowniczych i gaśniczych podczas pożaru autobusu, procedur alarmowania, powiadamiania i współpracy oraz umiejętności prowadzenia medycznych działań ratowniczych. Ćwiczenia będą prowadzone na prawobrzeżnej części miasta w dzielnicy Warszów w godz. 14:00 do 15:00. Prowadzenie ćwiczeń nie spowoduje utrudnienia w kursowaniu autobusów komunikacji miejskiej oraz bezpieczeństwo osób mogących przebywać w tym czasie w pobliżu prowadzonych ćwiczeń ■
■ W ramach obchodów 100-lecia Marynarki Wojennej RP świnoujscy marynarze defilowali już ulicami miasta,i składali wiązanki w miejscach pamięci narodowej. W sobotę zapraszają do portu wojennego, w niedzielę zaprezentują swoje okręty w paradzie na wodach ŚwinyW ramach obchodów 100-lecia Marynarki Wojennej RP świnoujscy marynarze defilowali już ulicami miasta,i składali wiązanki w miejscach pamięci narodowej. W sobotę zapraszają do portu wojennego, w niedzielę zaprezentują swoje okręty w paradzie na wodach Świny ■ „Fake Taxi” w Świnoujściu? Ostrą jazdę młodzieży na tylnym siedzeniu słychać było na całym osiedlu! Okres nastu lat to specyficzny czas, gdy ma się czym, ma się z kim ale nie ma się gdzie. Rozwiązanie tego problemu znalazła młoda para, która urządziła sobie naprawdę ostrą jazdę w samochodzie na jednym z osiedlowych parkingów. Niestety, jak się okazało, głośne krzyki oraz brak przyciemnianych szyb w połączeniu z godzinami szczytu, nie było zbyt dobrym pomysłem... ■ Przytór-Łunowo. Przerwa w dostawie wody. W związku z modernizacją sieci wodociągowej biegnącej pod ulicą Zalewową w najbliższy czwartek 14 czerwca 2018 r. , w godzinach 9.00 – 14.00 nastąpi przerwa w dostawie wody dla ulicy Zalewowej od Sąsiedzkiej do Szmaragdowej oraz ulicy Zarzecze. Zakład Wodociągów i Kanalizacji przeprasza za wszelkie utrudnienia. ■ Gdy nadejdzie śmierć, będziecie czekać jak owce na rzeź. Służby ze strachu nabiorą wody w usta… Jak pokazały ostatnie wydarzenia związane z marynarzem który przed śmiercią krwawił z uszu, nosa oraz wymiotował krwią, służby nie mają planu, na to jak zapewnić bezpieczeństwo mieszkańcom Świnoujścia. Co więcej, podobnie jak z katastrofą w Czarnobylu, służby mają tendencję do trzymają tajemnicy do samego końca i nie informują o najważniejszych aspektach, skazując tym samym nas i nasze rodziny na śmierć. Postanowiliśmy ujawnić, jak działają służby w przypadku zagrożenia życia mieszkańców oraz to, jak niechętnie udzielają informacji na temat zagrożenia na przykładzie zdarzenia z chorym marynarzem ■ Joanna Agatowska w programie Radio Szczecin "Rozmowy pod krawatem" na pytanie redaktora o to czy była wywierana na nią presja ze strony otoczenia prezydenta Żmurkiewicza, aby się zwolniła z OSiR, odpowiedziała, że jej zwolnienie się ma związek z tym, że musi poświęcić dużo czasu na przygotowanie kampanii ■ Wielka awantura na warszowskim „Placu Pigalle”. Zaczęło się od kobiety, skończyło na polsko-ukraińskiej bójce. Podczas interwencji służby zatrzymały 8 mężczyzn narodowości ukraińskiej, zaś pogotowie zabrało do szpitala 5 mieszkańców Warszowa. Poza tym policjanci ze strażą graniczną przetransportowali obywateli Ukrainy na posterunek policji, gdzie odbyło się dokładne sprawdzanie dokumentów i stanu trzeźwości sprawców ■ To był nieprzemyślany chuligański wybryk”-kapitan żaglowca Kruzensztern przeprosił za profanację pomnika Jana Pawła II Kapitan rosyjskiego żaglowca „Kruzensztern” zdecydowanie potępił zachowanie marynarzy, którzy dopuścili się zbeszczeszczenia popiersia Jana Pawła II. Informację ze zdjęciem otrzymanym od czytelnika opublikowaliśmy na portalu iswinoujscie.pl. Kapitan żaglowca z kolei swój list w tej sprawie skierował do „mieszkańców Świnoujścia, obywateli Polski i katolików na całym świecie” ■