POGODA

Reklama

Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Środa [15.11.2017, 09:44:07] • Świnoujście

Dzień Upamiętniający Ofiary Wojny i Przemocy na cmentarzu wojennym Golm

Dzień Upamiętniający Ofiary Wojny i Przemocy na cmentarzu wojennym Golm

fot. Organizator

W tym roku w niedzielę 19 listopada obchodzony jest w Niemczech Państwowy Dzień Upamiętniający Ofiary Wojny i Przemocy Wszystkich Narodów (niem.Volkstrauertag). Główna uroczystość odbywa się w Bundestagu w Berlinie z udziałem Prezydenta Republiki Federalnej Niemiec, Kanclerz oraz innych instancji politycznych i społecznych.

Na największym cmentarzu wojennym Golm w Meklemburgii-Pomorzu Przednim w Kamminke odbędzie się w przyszłą niedzielę 19.11.17 o godz. 14.00 "Godzina Pamięci". Główną mowę wygłosi znany polski historyk, obecnie dyrektor Centrum Badań Historycznych PAN w Berlinie prof. dr hab. Robert Traba.

Duchową refleksję poprowadzi pastorka Annegret Möller-Titel. Podczas uroczystości wystąpią również: Chór Thurbruch, uczniowie szkół Ückeritz i Ahlbeck oraz flecistka Olga Polichtera i klarnecistka Helena Rzepecka ze Świnoujścia. W myśl polsko-niemieckiego porozumienia i transgranicznego spotkania cała uroczystość po raz pierwszy tłumaczona będzie symultanicznie na język polski.

Dzień Upamiętniający Ofiary Wojny i Przemocy na cmentarzu wojennym Golm

fot. Organizator

Niemiecki Ludowy Związek Opieki nad Grobami Wojennymi jest uznaną humanitarną organizacją pozarządową, działającą na rzecz Pokoju. To właśnie na niej spoczywa odpowiedzialność za utrzymanie i pielęgnowanie niemieckich cmentarzy wojennych, szczególnie tych, znajdujących się poza granicami kraju. Do dnia dzisiejszego Niemiecki Ludowy Związek prowadzi prace ekshumacyjne. Współpracuje ze wszystkimi krajami europejskimi, które łączą wzajemne umowy bilateralne. W swojej strukturze posiada wydział ds. Kultury Pamięci i Edukacji, do którego należą cztery Międzynarodowe Ośrodki Edukacji i Spotkań Młodzieży. W Niemieckim Ludowym Związku zatrudnionych jest 580 pracowników etatowych i kilka tysięcy pracowników honorowych. Swoją działalność prowadzi nieprzerwanie od 1919 roku. W związku ze świadomością i odpowiedzialnością historyczną Niemiec Związkowi zależy na tym, aby uroczystości odbyły się w sposób godny, pokojowy, wolnościowy i demokratyczny. Właśnie antywojenny "Dzień Pamięci" winien zachęcić ludzi do refleksji nad wspólną przeszłością, teraźniejszością i przyszłością. W związku z tym zapraszamy Państwa do wzięcia udziału w uroczystości na cmentarzu wojennym Golm, a po niej do Ośrodka Edukacji i Spotkań Młodzieży Golm w Kamminke na kawę i ciasto.

Dyrekcja Ośrodka Edukacji i Spotkań Młodzieży Golm
Kinga Sikora
Mariusz Siemiątkowski


komentarzy: 40, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Przed zamieszczeniem komentarza zapoznaj się z regulaminem.

 
Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 1-25 z 40

Gość • Czwartek [16.11.2017, 17:49:50] • [IP: 109.243.247.**]

20:18-- A ja słyszałem z ust Morawieckiego coś odwrotnego, że Polska najpierw wygrała z bolszewikami, potem II wojnę świat., następnie jako Solidarnośc zwalczyła komunizm. Tez w TVP Info. Może wystąpiła w twoim telewizorze dyskopatia i głośnik w nim sie wykręcił po odbiorze stacji Tusk Vision Network - napraw go.

Gość • Czwartek [16.11.2017, 00:04:29] • [IP: 176.221.113.**]

Niewolno upamiętniać ofiar, bo to może obrazić imigrantów.

LOB • Środa [15.11.2017, 22:29:31] • [IP: 46.231.62.**]

Wpis został usunięty ze względu na złamanie prawa lub regulaminu serwisu przez użytkownika/Admin

AGENDA 21 • Środa [15.11.2017, 20:24:46] • [IP: 80.245.178.***]

AD: Środa [15.11.2017, 18:07:26] • [IP: 80.245.189.***] NO WIESZ, CHYBA PRZESADZIŁAŚ. CAŁY ŚWIAT WIE O TYM, ŻE NIEMCY BRONILI ŻYDÓW PRZED POLAKAMI. YOUTUBE : Już nawet na Tajwanie mówią, że Polacy mordowali Żydów

Gość • Środa [15.11.2017, 20:18:32] • [IP: 87.78.106.***]

Ogladajac Polskie TVP info w dniu 15.11.2017. Uslyszelismy z ust Ministra Mateusza Morawieckiego ze Polska przegrala wojne, niestety. To teraz juz nowa wersja w wykonaniu Polskiego Rzadu?

AGENDA 21 • Środa [15.11.2017, 20:14:28] • [IP: 80.245.178.***]

CO TO ZA OFIARY ? A SKĄD TE OFIARY ? CZYŻBY TO BYŁY OFIARY KALIFATU W BERLINIE?

Gość • Środa [15.11.2017, 19:49:49] • [IP: 109.243.247.**]

18:56 - To chyba nadal nie wiesz, że Sowieci wywozili setki tysięcy Polaków na Wschód, mordowali naszych patriotów (np.obława augustowska), zabili nam po wywiezieniu do Moskwy elitę oficerską, przywódców AK. W innych krajach robili to samo- gwałcili, mordowali, a każdy przejaw oporu wobec ich władzy i systemu karali śmiercia lub zsyłką. Alianci zaprzstaliby bombardowań, gdyby Niemcy widząc juz dwa walce idące z zachodu wi ze wschodu skapitulowali, to było jedyne racjonalne dla nich wyjście. Ale nie - nawet starali sie do końca ostrzeliwac Londyn ponaddźwiękowymi rakietami, nie do obrony to atak. Dlatego alianci starali sie sparaliżować przemysł i potencjał wojskowy, co im sie udało. Poza tym tak zaciekłe bombardowanie uniemozliwiło skonstruowanie bomby atomowej, produkcję rakiet naddźwiękowych.

Gość • Środa [15.11.2017, 19:36:23] • [IP: 93.227.16.***]

Kolego z 16.46, jeśli nikogo się nie czci to po co na cmentarzu wojennym uroczystości? Można na plaży, w parku godzinę ciszy przeprowadzić. A kwiaty to komu składają? Więc widocznie mało znasz sąsiada swojego.

Gość • Środa [15.11.2017, 19:02:13] • [IP: 178.238.246.**]

Gdyby losy wojny się nie zmieniły dalej by nas okupowali, mordowali, okradali i nie wiadomo co jeszcze by wymyślili. Teraz wielcy poszkodowani i do tego robią wszystko żeby zafałszować historię. Niebawem się dowiemy że to wszystko co złe to my zrobiliśmy !

Gość • Środa [15.11.2017, 18:56:33] • [IP: 87.78.106.***]

Niemcy bombardowali Polske i inne Kraje Europy, tak to prawda, lecz Alianci bombardowali 160 miast niemieckich ze Swinoujsciem wlacznie, zabijajac ludnosc cywilna a miasta zamienili w popioly, czy to nie byl masowy mord? Prawdziwymi wyzwolicielami Europy byla Armia Czerwona i caly Swiat to wie.

Gość • Środa [15.11.2017, 18:07:26] • [IP: 80.245.189.***]

NIEMCE TO NIEMCE RABOWALI , GWAŁCILI , MORDOWALI TYLE PO NICH SAMO ZNISZCZENIE NIEMIECKIE OBOZY ZAGŁADY DEWASTACJA WARSZAWY GRABIEŻE DZIEŁ SZTUKI POMORDOWANE TYSIĄCE RODAKÓW PAMIĘTAMY I PAMIĘTAĆ BĘDZIEMY A TERAZ CZAS NA REPARACJĘ TAK JAK DLA INNYCH NARODÓW POLAK

Gość • Środa [15.11.2017, 18:05:11] • [IP: 62.69.203.***]

Wpis został usunięty ze względu na złamanie prawa lub regulaminu serwisu przez użytkownika/Admin

Gość • Środa [15.11.2017, 17:11:28] • [IP: 184.168.46.**]

𝖹𝖽𝖾𝖼𝗓⻺
0;𝖺 𝗅𝖾𝗄𝗄𝗂⻹
4; 𝗉𝗋𝗓𝖾𝗀⻹
8;ę𝖼𝗂𝖾.

Gość • Środa [15.11.2017, 16:46:41] • [IP: 77.88.191.**]

w tym dniu nikogo się nie czci i nikogo nie hołduje. Świnoujścianie, sądząc po tych komentarzach bardzo mało znają swojego sąsiada, a przecież do nich jest tak blisko. Godzina pamięci jest cichą kontemplacją nad generalnie ludzkością i jej odwiecznymi wojennymi poczynaniami. W tym dniu chodzi głównie o pamięć o wszystkich ofiarach wojennych, terroryzmu, despotyzmu itd. tak więc nie tylko tych z II wojny światowej. Dziś też przykładów na tragedie ludzkie nie brakuje. Chodzi więc o zastanowienie się nad tym co dzieje się tu i teraz, do czego wciąż ludzkość jest zdolna i czy się przez te lata czegoś nauczyła? Uczestniczenie w tej uroczystości pamięci jest ofertą i zaproszeniem dla wszystkich mieszkańców. Sądząc po ofercie bariery językowej też nie będzie. Zamiast marudzić to się tam wybierzcie w niedzielne popołudnie...

Gość • Środa [15.11.2017, 16:31:45] • [IP: 80.245.189.***]

Gość • Środa [15.11.2017, 15:42:03] • [IP: 109.243.247.**] Z was pislamisci biore przyklad. .wam wolno siac nienawisc??polscy katole.

Gość • Środa [15.11.2017, 15:51:56] • [IP: 37.248.164.***]

Można wybaczyć ale nie zapomnieć. Zginęli, bo toczyli wojnę, mordowali i trzeba było temu zapobiec.Gdyby nie ich działania, nie byłoby tego cmentarza.Nie można tych nieszczęśnikow porównywać z setkami, tysiącami grobów, które pozostawli po sobie Niemcy w całej Europie.

Gość • Środa [15.11.2017, 15:43:22] • [IP: 93.227.16.***]

Bzdury, to dzień upamiętniający ofiary wojny czyli żołnierzy niemieckich także. Władze Świnoujścia chyba zaślepione wazeliną składają na cmentarzu wojennym kwiaty czcząc w ten sposób TAKŻE żołnierzy nazistowskich.

Gość • Środa [15.11.2017, 15:42:03] • [IP: 109.243.247.**]

Porównajcie: 1) Środa [15.11.2017, 10:34:02] • [IP: 80.245.189.***] Znowu nienawistne wpisy?? " i wpis tego samego polskojęzycznego: 2) Środa [15.11.2017, 14:49:55] • [IP: 80.245.189.***] Gość • Środa [15.11.2017, 13:07:06] • [IP: 83.11.179.**] co ty psycholu bredzisz?? " oraz... 3) Środa [15.11.2017, 15:07:17] • [IP: 109.243.247.**] ty burku jestes polakiem...??bo?" ----Oburza się na nienawistne wpisy, a sam wyzywa od psycholi. No istny gołąbek pokoju!

Gość • Środa [15.11.2017, 15:15:09] • [IP: 80.245.189.***]

Gość • Środa [15.11.2017, 15:07:17] • [IP: 109.243.247.**] ty burku jestes polakiem...??bo?

Gość • Środa [15.11.2017, 15:07:17] • [IP: 109.243.247.**]

14:17" ...zaraz głosy niezadowolenia i krytyki...Oczywiście krytyki innych - nie siebie ;)" ---Oczywiście... temat" 2 wojna światowa" to temat koniecznie wymagający krytyki wobec Polaków! Akurat" świetnie" trafiłeś, o, polskojęzyczny kolego, pewnie nazywający sie Polakiem.

Gość • Środa [15.11.2017, 14:49:55] • [IP: 80.245.189.***]

Gość • Środa [15.11.2017, 13:07:06] • [IP: 83.11.179.**] co ty psycholu bredzisz??

Gość • Środa [15.11.2017, 14:17:10] • [IP: 2.108.234.**]

Ale malkontenci z Polaków... Jakikolwiek temat poruszyć, to zaraz głosy niezadowolenia i krytyki... Oczywiście krytyki innych - nie siebie ;)

Gość • Środa [15.11.2017, 13:51:05] • [IP: 80.245.189.***]

chorzy jestescie..

Gość • Środa [15.11.2017, 13:46:32] • [IP: 108.29.78.***]

takie czasy wnuki katow pouczaja wnuki ofiar

Gość • Środa [15.11.2017, 13:07:06] • [IP: 83.11.179.**]

[IP: 62.69.253.***] Jak tak czytasz dokładnie to może POwiesz ile razy Niemcy składali wieńce Polakom poległym z rąk Niemców. Ja nie czytam ze zrozumieniem, ale wiem, że przedstawiciele UM byli kilka razy na Golm. I nadal uważają, że to my jesteśmy winni rozpętania piekła jaką była II wojna światowa. A jak uważają inaczej - zapraszamy do POLSKI i ukłon ofiarom ich napaści.

Oglądasz 1-25 z 40
■ 22 lutego 2018 r. w Hotelu Radisson Blu w Szczecinie odbyło się spotkanie przedstawicieli zachodniopomorskich kół partii Wolni i Solidarni, podczas którego sympatyków i członków partii zaszczycił swoją obecnością zasłużony dla Polski założyciel i działacza Solidarności Walczącej, marszałek senior Kornel Morawiecki. Relację ze spotkania przesłał nam Zbigniew Pomieczyński ■ ABW milczy w sprawie tunelu. Zespół prasowy Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego nie chce komentować sprawy objęcia świnoujskiego tunelu tarczą antykorupcyjną. Na pytania dziennikarzy portalu iswinoujscie.pl, czy taki wniosek w ogóle wpłynął do ABW otrzymaliśmy jedynie odpowiedź o następującej treści: - Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego nie komentuje sprawy. Dlaczego sprawa owego wniosku owiana jest taką tajemnicą? Mieszkańcy Świnoujścia powinni być przecież poinformowani, co dzieje się z najważniejszą dla miasta inwestycją. W końcu budowa tunelu ma charakter publiczny i wymaga udzielenia jednoznacznych informacji ■ Do nieprzytomnej kobiety pogotowie jechało 20 minut! Niewystarczająca ilość karetek wciąż jest problemem w naszym mieście. Na szczęście dzisiejsza interwencja zakończyła się dobrze dla kobiety, która w wyniku ataku padaczki straciła przytomność. Jednak zanim przyjechało pogotowie, kobieta leżała na chodniku około 20 minut! ■ Rura z zaworem na zbiorniku przywiązana na „sznurkach”!!! 9 października 2017 r. orkan uszkodził kopułę wschodniego zbiornika na gaz i fragment rurociągu. Spadająca suwnica spowodowała widoczne usterki, które zostały wprawdzie zabezpieczone, jednak do tej pory nie wykonano fachowej naprawy. Doskonale widać to na zdjęciu - powyginana rura z zaworem trzyma się za pomocą pomarańczowych taśm ■ Oszroniona górna ściana zbiorników na gaz świadczy, że tam może się źle dziać i potrzebna jest natychmiastowa reakcja! - opisuje Czytelnik. Świnoujski gazoport wciąż dostarcza wiele emocji, budzi wątpliwości, czy wszystko przebiega tam zgodnie z przyjętymi normami ■ Promenada Zdrowia będzie biegła równolegle do tzw. Starej Promenady, od ulicy Powstańców Śląskich do Małachowskiego ■ Prezydent miasta, Janusz Żmurkiewicz uspokaja mieszkańców i zapewnia, że na dzień dzisiejszy nie ma żadnego zagrożenia i problemu w kwestii realizacji tunelu.- To co teraz ma miejsce wynika z procedur i prawa, które w tym zakresie obowiązuje. Firmy startujące w przetargu maja prawo się odwoływać i się odwołały, KIO ma prawo wydać wyrok i wydało. Ten wyrok nie jest dla nas dzisiaj korzystny opóźnia on podpisanie umowy ale tą decyzję trzeba uszanować. Od tej decyzji odwołała się do sądu jedna z firm – mówił w trakcie środowej konferencji prasowej, prezydent Żmurkiewicz ■ Radni SLD chcą, aby to CBA zajęło się budową tunelu w Świnoujściu. Sprawa jest poważna, bo działacze Sojuszu przygotowali już w tej sprawie wniosek, o czym na poniedziałkowej konferencji prasowej poinformowała radna Joanna Agatowska - Radni SLD przygotowali wniosek do prezydenta miasta o wystąpienie przez prezydenta miasta o objęcie tarczą antykorupcyjną postępowania przygotowawczego dotyczącego usprawnienia połączenia komunikacyjnego pomiędzy wyspami Uznam i Wolin w Świnoujściu ■ Joanna Agatowska oficjalnie kandydatką SLD na prezydenta Świnoujścia! ■ Przyczyny zaistniałej w Terminalu w Świnoujściu w 2017 r. sytuacji są nadal badane przez specjalnie do tego powołaną komisję wewnętrzną spółki współpracującą na bieżąco z niezależnymi ekspertami z Transportowego Dozoru Technicznego. Ze względu na konieczność rzetelnego wyjaśnienia sprawy na chwilę obecną nie będą udzielane dodatkowe informacje ■ Czytelnik: Bardzo zły stan powietrza w naszym mieście. Czy nikt nad tym nie może zapanować? Dziś wieczorem tzn. 08.02.2018r Mimo największych chęci nie dało się pospacerować po naszym pięknym mieście. Przyczyną jak się domyślacie był koszmarny smog. Z ciekawości odwiedziłem stronę internetową, na której umieszczone są aktualne pomiary jakości powietrza. W załączniku przesyłam print screen z godziny 23. Jakość tej "substancji" bo już nie powietrza po prostu powala. Więc mam pytanie do Was redakcjo i mam nadzieję, że zadacie je naszym włodarzom. Czy jeszcze jesteśmy uzdrowiskiem czy już Wałbrzychem lub innym podobnym miastem.?"- napisał do redakcji mieszkaniec naszego miasta ■ Casting Miss Polski Ziemi Zachodniopomorskiej w Hotelu Radisson Blu Resort ■ Dawny hotel Bryza stał na...bombie. Ile jeszcze takich znalezisk kryje się w ziemi naszego miasta, aż strach myśleć. Budowa rozpoczęta na terenie dawnego hotelu Bryza, rozpoczęta niedawno, stała się miejscem położonym dosłownie na bombie. Takiego odkrycia dokonano w sobotnie południe ■ Coroczna uroczystość wręczenia Trytonów odbyła się w hotelu Radisson Blu Resort. Statuetki przyznano w kilku kategoriach. Gala zakończyła się balem dla 400 osób ■ Do niebezpiecznego upadku doszło w czwartek rano na oblodzonym zejściu na plażę. Rowerzystka przewróciła się na kładce. Wezwana pomoc medyczna miała bardzo duże trudności z dojazdem na miejsce - ostatecznie ratownicy musieli przenieść poszkodowaną na noszach ■ Lodołamacze dla Szczecina i Świnoujścia zostały zamówione. Zimą 2020 powinny wejść do służby! ■ Brutalnie zaatakowała śpiącego mężczyznę. Kobieta butelką uderzyła w twarz śpiącego mężczyznę, a następnie ugodziła go nożem w plecy. Zakrwawiony 38-latek uciekł z domu. Na miejsce został wezwany patrol policji i pogotowie. Wszystko wydarzyło się w sobotę po godzinie 19.00 przy ulicy Grottgera ■ Kierując samochodem popełnił przestępstwo i wykroczenie. Popełnienia przestępstwa i wykroczenia dopuścił się 28-latek zatrzymany przez policjantów ze świnoujskiej drogówki. Kierując renault gorzowianin złamał sądowy zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych oraz przekroczył dozwoloną prędkość w obszarze zabudowanym. Oprócz mandatu czekają go surowe konsekwencje karne. ■ Radni pożegnali Waldemara Buczyńskiego. Czwartkowa Sesja Rady Miasta rozpoczęła się nietypowo. Świnoujscy radni minutą ciszy uczcili pamięć wieloletniego Radnego Rady Miasta Świnoujście – Waldemara Buczyńskiego. Radni z białymi różami wspominali radnego SLD. Później kwiaty trafiły na miejsce, które w czasie obrad Rady Miasta Świnoujście zajmował Waldemar Buczyński. Obok bukietu białych róż znalazło się tam także zdjęcie radnego ■ Obrady 53 sesji Rady Miasta, dziś o godzinie 9.00 radni Świnoujścia rozpoczęli nietypowo-na stojąco. z białymi różami w dłoniach wspomnieli zmarłego kilka dni temu członka Rady Miasta Waldemara Buczyńskiego ■ Po zatwierdzonej dziś jednogłośnie przez radnych korekcie budżetu, Świnoujście może przystąpić do inwestycji budowy nowego żłobka. Miasto ma zapewnić nowe miejsca dla maluchów na lewobrzeżu oraz Warszowie. Budową żłobka jest także zainteresowany prywatny inwestor ■ Normalną praktyką prawną jest to, że koszty procesowe ponosi strona uznana sporze za winną. Jednak świnoujscy urzędnicy uważają chyba inaczej i co gorsza próbują nam to wmówić. Tymczasem podczas rozprawy prowadzonej przez KIO w sprawie unieważnienia czynności wyboru oferty na budowę świnoujskiego tunelu, zagadnienie dotyczyło kwestii technicznych i dokumentów przygotowanych lub uzgodnionych przez Miasto Świnoujście ■ Prezydent Żmurkiewicz sam kolęd nie śpiewa, ale docenia umiejętności wokalne Joanny Agatowskiej: Nie sądziłem, że ma taki talent do śpiewania ■ 51- letni Niemiec postanowił za darmo napić się w agencji towarzyskiej w Świnoujściu. Mężczyzna zamówił kilka drinków, a następnie nie zapłacił rachunku. Za napoje wyskokowe miał do zapłaty prawie 500 złotych. 51- latek tłumaczył pracownikom domu, że nie ma przy sobie pieniędzy. Ci długo nie czekając wybrali się z nim do Niemiec, aby uregulować rachunek. Ostatecznie jednak okazało się, że 51- latek nadal nie ma za co zapłacić rachunku ■ Janusz Żmurkiewicz ujawnił, że wystartuje w wyborach ■ Ośrodek Rehabilitacji Zwierząt z Warnowa zajmie się leczeniem i rehabilitacją dzikich zwierząt ■ 178 479 złotych to kwota jaką przeliczyły panie z banku WOŚP do końca pracy sztabu orkiestry w Świnoujściu. Ostateczna kwota może jeszcze zostać powiększona o pieniądze uzyskane z trwających aukcji allegro świnoujskiego sztabu ■ Już od 1 marca handel w niedziele będzie stopniowo ograniczany. W nocy, z środy na czwartek Sejm przyjął poprawki zaproponowane przez Senat. Teraz ustawa czeka tylko na podpis prezydenta Andrzeja Dudy. Co zmiany oznaczają dla klientów sklepów? ■ Wyjątkowo atrakcyjna działka w Karsiborzu sprzedana! Cypel między Kanałem Piastowskim, a Zalewem był wystawiony za 3,2 miliony euro! Zobacz film! ■ Świadkowie zabrali kluczyki pijanemu kierowcy. Każdy, kto jest świadkiem przestępstwa, ma prawo ująć sprawcę na gorącym uczynku. Tak też uczynili świadkowie, którzy zabrali kluczyki nietrzeźwemu kierującemu, uniemożliwiając mu dalszą jazdę, a na miejsce wezwali patrol Policji ■ Już dziś zabłyśnie wielkie serce orkiestry! Już dziś Członkowie Wolińskiej Orkiestry Bębniarskiej wraz oddziałem Piechoty Najemnej ubarwią ceremonię rozświetlenia wielkiego serca WOŚP. Serce rozbłyśnie o godzinie 17.00 na Placu Wolności i będzie to sygnał dla wolontariuszy, mieszkańców i gości miasta, że w Świnoujściu gramy wspólnie w ramach 26 finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Świnoujski Sztab WOŚP zaprasza wszystkich do udziału w tym radosnym happeningu, który od ponad dekady stał się już tradycją świnoujskich finałów. Nieprzerwanie, od początku, iluminacją serca zajmuje się firma p. Śienkiewicz ■ W sytuacji zagrożenia życia i braku karetki w Świnoujściu do pacjentów przyjadą ambulansem niemieccy ratownicy medyczni. To efekt wspólnego polsko - niemieckiego projektu pod nazwą- Interreg Va "InGRiP - Zintegrowane transgraniczne ratownictwo medyczne w Pomeranii/Brandenburgii". Na jego podstawie przy braku polskiej karetki, pacjentowi z nagłym zatrzymaniem krążenia, czy zawałem serca z pomocą przyjedzie ambulans z Heringsdorfu lub Mellenthinu. W tej sprawie, 25 stycznia w Greifswaldzie odbędzie się specjalna konferencja prasowa ■ W najbliższy piątek. ZWiK będzie nieczynny. Zakład Wodociągów i Kanalizacji Spółka z o.o. w Świnoujściu informuje, że w dniu 12. stycznia 2018 r (piątek) zakład będzie nieczynny (dzień ustawowo wolny za święto wypadające w sobotę). ■ Czytelnik: Drogowy armageddon na Markiewicza! Olbrzymie wyrwy w asfalcie powodują uszkodzenia opon i felg ■ Ruszył rejestr sprawców przestępstw na tle seksualnym! Wśród nich jest groźny przestępca ze Świnoujścia! ■ 12 - letni Tytus Brzeziński ze Świnoujścia wystąpił w telewizyjnym show dwójki „The Voice Kids”. 12- latek oczarował nie tylko publiczność, ale przede wszystkim jurorów programu. Na scenie zaśpiewał znany utwór - Uptown Funk, Marka Ronsona i Bruno Marsa. Jurorzy, muzycy Tomson i Baron oraz wokalista Dawid Kwiatkowski ani przez moment nie wątpili w talent młodego świnoujścianina. Ostatecznie jednak Tytus wybrał drużynę Tomsona i Barona ■ 18 - latka w piżamie i boso wyszła w nocy z ośrodka przy ulicy Słowackiego. Poszukiwania objęły całą dzielnicę nadmorską ■ Na dziesiątkach imprez, balach i prywatkach, powitaliśmy w Świnoujściu Nowy Rok. Mimo, że nie o takiej pogodzie marzyli uczestnicy miejskiego sylwestra na plaży, to nad morze przed północą ściągnęły prawdziwe tłumy mieszkańców. Nie zabrakło także gości; zimowych turystów, kuracjuszy oraz sporej grupy sąsiadów zza zachodniej granicy, którzy Nowy Rok postanowili powitać na świnoujskiej plaży i promenadzie ■ Nawet świetnie zorganizowana rozrywka może skończyć się nieszczęśliwym wypadkiem, kiedy nie znamy terenu i jesteśmy pochłonięci emocjami. Uczestnik gry Lasertag wpadł do głębokiej na 3 metry piwnicy w porosyjskiej bazie na Mulniku ■ Funkcjonariusze z Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej zatrzymali czterech mężczyzn, którzy przewozili papierosy bez polskich znaków akcyzy. Szacunkowa wartość zatrzymanego towaru wynosi niemal 200.000 zł. ■ Unieważniono przetarg na tunel w Świnoujściu. Jak grom z nieba spadła na nas wiadomość o tym, że unieważniono przetarg na budowę tunelu w Świnoujściu. Okazuje się że Krajowa Izba Odwoławcza uwzględniła odwołania dwóch konsorcjów ws. wyników przetargu na zaprojektowanie i budowę tunelu łączącego wyspy Uznam i Wolin w Świnoujściu. O sprawie poinformował portal budownictwo.wnp.pl ■ Dzięki specjalnemu zaproszeniu wicemarszałka Sejmu, Joachima Brudzińskiego w czwartek, uczniowie oraz dyrekcja Zespołu Szkół Morskich w Świnoujściu mieli okazję odwiedzić Sejm ■ W 2018 roku w mieście rusza kolejna akcja usuwania azbestu. Ta trucizna ma w całości zniknąć z naszego miasta do 2032 roku. Do tej akcji miasto przyłączy się już po raz szósty ■ Rada Miasta zatwierdziła Wieloletni Program Inwestycyjny dla Miasta Świnoujścia ■ Po kilkugodzinnej dyskusji Rada Miasta przyjęła, zaproponowany przez prezydenta projekt budżetu Świnoujścia na rok 2018. Uchwałę budżetową poparło 18 radnych, nikt nie był przeciw tylko jeden radny wstrzymał się od głosu ■