POGODA

Reklama

Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Czwartek [12.10.2017, 21:16:37] • Świnoujście

Czy lubimy się bać w piątek 13?

Czy lubimy się bać w piątek 13?

fot. iswinoujscie.pl

Kiedy się zbliża, podświadomie czujemy dziwny niepokój, odganiamy przeczucia, które mimo wszystko wracają. W końcu jedni niedbale machają ręką, myśląc "zabobony", inni zaś wypatrują czegoś nienazwanego, niepokojącego... Dlaczego odczuwamy obawę przed piątkiem 13? Lęk przed tą datą nazywa się paraskewidekatriafobia (z gr. - paraskevi (piątek) dekatreis (trzynasty).

Trzynastka nie należy do ulubionych liczb, większość z nas unika jej, kiedy może. Niektóre hotele w numeracji pokojów zrezygnowały z 13, kupując mieszkanie, wystrzegamy się tego numeru, jak ognia. Dlaczego? Skąd się wzięła zła sława trzynastki? Teorie mnożą się, nie wiadomo, która jest prawdziwa. Według tradycji chrześcijańskiej, trzynaście osób było obecnych na Ostatniej Wieczerzy, a dzień po niej, właśnie w piątek, ukrzyżowano Jezusa. Trzynastego odbył się również pogrom templariuszy, oskarżonych o herezję, sodomię, hołdowanie czarnej magii. W konsekwencji ich mistrz miał rzucić klątwę na króla Filipa Pięknego i papieża Klemensa V, a ta w przeciągu jednego roku doprowadziła do ich śmierci. Te teorie nie są pewne, ponieważ zła sława 13 w piątek pojawiła się dopiero w XX wieku. Więc co z tym dniem? Mamy wtedy wyjątkowego pecha, czy dzień jak inne? Osoby szczególnie ostrożne i przesądne tego dnia na wszelki wypadek powinny unikać czarnych kotów, oglądania się za siebie oraz podejmowania ważnych decyzji. A reszta, ci pragmatyczni realiści, niech choć na chwilę poczują tajemniczą aurę tego dnia.

źródło: www.iswinoujscie.pl


komentarzy: 11, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Przed zamieszczeniem komentarza zapoznaj się z regulaminem.

 
Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 1-11 z 11

Gość • Wtorek [17.10.2017, 20:35:18] • [IP: 176.221.113.**]

Bać? Przecież to była setna rocznica objawien fatimskich.

Gość • Piątek [13.10.2017, 13:58:57] • [IP: 188.146.110.***]

Święta racja z Templariuszami.Reszte to juz niedouczone mózgi sobie podopisywaly przyslowiowego" pecha"

Gość • Piątek [13.10.2017, 10:59:38] • [IP: 93.94.187.***]

to data, kiedy został wydany wyrok na Zakon Templariuszy, 13 października 1307 roku zaczeły płąnąć stosy. Aresztowano Templariuszy, kłamliwie oskarżonych przez króla Francji Filipa IV m.in. o herezję, sodomię i bałwochwalstwo (w rzeczywistości był on u nich ogromnie zadłużony i chciał się pozbyć wierzycieli). Według tej hipotezy ostatni wielki mistrz zakonu, Jacques de Molay, tuż przed spłonięciem na stosie przeklął Filipa IV i papieża Klemensa V, a rok później obaj nie żyli. Przekonanie o pechowości tej daty pojawiło się dopiero na początku XX w.

Gość • Piątek [13.10.2017, 09:00:42] • [IP: 198.7.62.***]

"Wierzył chłop w gusła, aż mu dupa uschła."

Gość • Piątek [13.10.2017, 06:41:40] • [IP: 92.42.112.**]

Bzdury, to zwykłe przesądy. Normalny człowiek nie wierzy w takie gusła. Dla dużo ludzi 13 jest bardzo szczęśliwym dniem, bo to dzień ich urodzin. A poza tym dziś przypada 100 lat od ostatniego objawienia Matki bożej Fatimskiej.Pozdrawiam miło w piątek trzynastego.

Gość • Piątek [13.10.2017, 06:32:36] • [IP: 78.10.206.**]

Piątki Trzynastego są dla frajerów.

Gość • Piątek [13.10.2017, 02:05:06] • [IP: 62.69.229.**]

Ten piątek trzynastego miał miejsce w 1307 roku, później, w 1582, papież Grzegorz XIII zreformował kalendarz, co zniszczyło dotychczasowy bieg dat. Trzeba by było wyznaczać piątek trzynastego według kalendarza juliańskiego, czyli tak, jak prawosławni wyznaczają datę Bożego Narodzenia. Zatem dzisiejsza data nie jest taka straszna, a jest raczej przyjemna, bo zaczyna się łikend.

Gość • Czwartek [12.10.2017, 23:08:55] • [IP: 94.254.132.**]

A kto to powiedział że jutro jest piątek? Przecież ci co ustalili że od dziś mamy nowy kalendarz i dzisiaj jest pierwszy dzień nowego czasu mogli się pomyli ć o jeden, kilka, czy wieksza ilość czasu w innych krajach jest inna rachuba czasu i jutro może być poniedziałek 5769 roku jest czas uniwersalny np słoneczny czy galaktyczny tylko my stwierdziliśmy że ziemski jest dobry

Gość • Czwartek [12.10.2017, 23:03:11] • [IP: 83.195.59.***]

Ludzie sie sami nakrecaja niepotrzebnie no ale kazdy ma jakiegos bzika

Gość • Czwartek [12.10.2017, 22:40:26] • [IP: 92.42.118.**]

Ja nie lubię bać się 13-go w piątek, ale jakoś jak przychodzi taki dzień, to czasem coś mi nie wychodzi;) W inny też, ale zwalam na 13-go piątek;) Nie lubię 13-tek, bo pechowe, nie wierzę w takie zabobony, ale jak uczy nas historia naszych przodków i nie tylko, zawsze coś w każdej kabale jest hehe. Trzeba brać na wesoło, a jak będzie jakiś pech, to trudno, cóż mamy z tym zrobić?...nic...Do roboty trzeba iść, do szkoły też, ogarnąć to co ma się w planie i tyle...Albo można cały dzień zostać w domu i schować się pod kołdrę;) To wtedy nic się nie stanie, no chyba, że się udusimy:) Zresztą, za 24h już nie będzie trzynastego:)

Gość • Czwartek [12.10.2017, 21:56:36] • [IP: 88.156.235.**]

Lepszy piatek 13 niz poniedzialek 16 ;)

Oglądasz 1-11 z 11
■ W niedzielę 19. listopada przeprowadzona zostanie IX edycja Biegu Pawła. Zapisy od 11.00, start o 12.00 na Górze Słowiańskiej w Worku za strzelnicą. Trasa wiedzie z G.Słowiańskiej do Jeziora Wolgastsee, dwa okrążenia jeziora i powrót na G.Sł. i liczy 12 km. Bieg ten jest zaliczany do klasyfikacji Międzynarodowej Ligii Biegowej Klubu Biegacza Jogging. Do zdobycia puchary ufundowane przez żonę i córkę śp. Pawła Dodka. Szczegóły w regulaminie na www.jogging.republika.pl ■
■ Policjanci współdziałając z SG zatrzymali 2 mężczyzn do wyjaśnienia, w sprawie kradzieży pojazdu Tesla (zdarzenie z dn. 15.11.br.) dalsze decyzje procesowe należeć będą do Prok. Rej. w Świnoujściu, prowadzącej śledztwo ■ Tesla odnaleziona w garażu przy ulicy Markiewicza ■ Groźny wypadek przed Międzyzdrojami, gdzie zderzyły się dwie osobówki. Z naszych informacji wynika, że 1 osoba poniosła śmierć na miejscu, a 2 osoby są zakleszczone w pojeździe ■ Funkcjonariusz straży granicznej oddał kilka strzałów w kierunku odjeżdżającej Tesli! Przeczytaj, co mówią mieszkańcy, którzy widzieli całe zajście! ■ Odzyskana tesla ponownie skradziona! Tym razem ze strzeżonego parkingu placówki Straży Granicznej w Świnoujściu ■ Magia Świąt wkrótce dotrze do Świnoujścia! W tym roku będzie dużo nowych ozdób! ■ Czytelnik: Przez takie ustawienie samochodów na promie mój znajomy spóźni się do pracy. Czytelnik postanowił poruszyć problem znany wielu świnoujścianom. Kolejki do promów to problem znany i poruszany na łamach portalu iswinoujscie.pl nie po raz pierwszy i na pewno nie po raz ostatni. Mieszkaniec postanowił poruszyć kwestię ustawiania samochodów na Bieliku. Chodzi o konkretną sytuację, która miała miejsce w poniedziałek, 13 listopada w tzw. godzinach szczytu, czyli po godzinie 7:00, gdy kolejka na prom w centrum miasta była całkiem spora ■ Pod lupą świnoujskiej Prokuratury Rejonowej znalazł się PEC. Zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa złożyli jego pracownicy, a dokładniej członkowie związku zawodowego. Mowa tu o nowo powstałym Niezależnym Samorządnym Związku NSZZ "Solidarność", Zakładowej Organizacji Związkowej przy Przedsiębiorstwie Energetyki Cieplnej w Świnoujściu, którego pracownicy są wyraźnie zaniepokojeni tym, co ich zdaniem dzieje się w spółce. Sprawa wydaje się być poważna, bo świnoujska prokuratura prowadzi postępowanie sprawdzające w sprawie z art. 296§ 1 k.k, który dotyczy niegospodarności ■ Czytelnik: Komunikacyjny armageddon na Warszawskiej! Zróbcie coś z tym! ■ Spotkali się by bronić Konstytucji RP i uczcili pamięć mężczyzny, który podpalił się w Warszawie ■ Na Pomorzu Zachodnim nie będzie miejsca na nudę. Powstaną nowe atrakcje ■ Uwaga! Zakład Wodociągów i Kanalizacji informuje, że w dniu 10 listopada 2017 roku (piątek) zakład będzie nieczynny ■ Staniszewski jak piła tarczowa. Flota - Dąb Dębno 5-2 ■ Trzy próby dokonania oszustwa metodą "na policjanta" odnotowano dziś w Świnoujściu. Żadna z nich nie okazała się - na szczęście - udana. W dwóch przypadkach emeryt, do którego dzwonili fałszywi funkcjonariusze Centralnego Biura Antyterrorystycznego, sami nabrali podejrzeń, w trzecim przypadku zaś oszczędności starszego pana uratował pracownik banku. Świnoujscy policjanci przestrzegają przed oszustami i zalecają ostrożność przy odebraniu podejrzanego telefonu ■ Wszystkich Świętych-dzień poświęcony pamięci tych. którzy przekroczyli już próg wieczności. Świnoujścianie odwiedzają groby bliskich zmarłych. W dniu 1 listopada autobusy Komunikacji Autobusowej wożą pasażerów bez biletów ■ 39 - letni pracownik budowy zasłabł w trakcie wchodzenia na dźwig! Akcja strażaków na kilkunastu metrach! ■ Uwaga! Przez najbliższe trzy tygodnie, w godzinach pomiędzy 23.00 a 6.00, Zakład Wodociągów i Kanalizacji będzie prowadził w lewobrzeżnej części miasta płukanie sieci wodociągowych. Może to spowodować w tych godzinach spadek ciśnienia wody ■