POGODA

Reklama

Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Wtorek [10.10.2017, 17:13:16] • Świnoujście

Wikingowie przybywają! Wyspa Uznam spotyka Danię podczas 24. Uznamskiego Festiwalu Muzyki

Wikingowie przybywają! Wyspa Uznam spotyka Danię podczas 24. Uznamskiego Festiwalu Muzyki

fot. Organizator

„Nordycki Romantyzm“ z Polską Filharmonią Bałtycką w Gdańsku i dyrygent prof. Paweł Kotla / Piątek, 13.10. o 19:30 w Miejskim Domu Kultury w Świnoujściu.

Wybitni muzycy klasyczni z Polski: Baltic Neopolis Virtuosi oraz muzycy Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku i dyrygent prof. Paweł Kotla, dzisiaj prowadzą go dyrektor generalny (Laureat nagrody: Złota Odznaka Honorowa Gryfa Zachodniopomorskiego), urodzony w Szczecinie.

Wikingowie przybywają! Wyspa Uznam spotyka Danię podczas 24. Uznamskiego Festiwalu Muzyki

fot. Organizator

Heringsdorf, 10. październik 2017 r.: Polska Filharmonia Bałtycka w Gdańsku jest największą instytucją muzyczną w północnej Polsce. Filharmonicy należą dzisiaj do wiodących orkiestr w kraju, a Filharmonia Bałtycka stała się centrum muzycznym o randze międzynarodowej.

Przez lata Ensemble prowadzony był przez różnych renomowanych dyrektorów; dzisiaj prowadzą go dyrektor generalny prof. Paweł Kotla oraz dyrektor artystyczny Kai Baumann. Wspólnie z dwoma wybitnymi niemieckimi wirtuozkami, siostrami Esther i Leą Birringer, ta wspaniała orkiestra poprowadzi nas w świat nordyckiego Romantyzmu: porywające melodie duńskiego narodowego kompozytora Carla Nielsena, ucznia Nielsa Wilhelma Gade zabrzmią 13.10. o 19:30 wraz z dziełami kompozytorów takich jak Gades Freund i Felix Mendelssohn Bartholdy w Domu Kultury w Świnoujściu.

Bałtyccy wirtuozi ze Szczecina

Baltic Neopolis Virtuosi pokazują, że zachodniopolska metropolia Szczecin może pochwalić się tętniącą życiem sceną muzyczną. Ich sieć kontaktów rozciąga się stąd aż przez cały obszar bałtycki. W tym roku współpracują z młodym Brytyjczykiem Hugo Ticciatim, założycielem szwedzkiego festiwalu „O/Modernt“, a także z Garethem Lubbe z Południowej Afryki, wcześniejszym solistą-altowiolinistą Orkiestry Gewandhaus w Lipsku. Swoją muzyką odkrywają nowe elementy w Romantyzmie i Romantyczność w teraźniejszości. Zagrają 11.10. o 19:30 w Hotelu Esplanade w Heringsdorf. Baltic Neopolis Virtuosi są wspierani przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Pawel Kotla Kotla – urodzony w Szczecinie, absolwent Liceum Muzycznego w Poznaniu, dyrygenturę studiował u Ryszarda Dudka i Bogusława Madeya na Uniwersytecie Muzycznym w Warszawie i na Accademia Chigiana w Sienie. Studia podyplomowe w zakresie muzykologii i praktyki wykonawczej ukończył na Uniwersytecie w Oksfordzie u Andrew Parrotta. Prócz tego brał udział w kursach mistrzowskich w Wiedniu, Innsbrucku, Bressanone i u legendarnego fińskiego profesora Jormy Panuli.

Jako asystent pracował z takimi dyrygentami jak Sir Simon Rattle, Valery Giergiew, otrzymując doskonałe opinie m.in. od Sir Colina Davisa („Paweł Kotla to dyrygent posiadający godny uwagi talent. Z przyjemnością zarekomendowałbym go każdemu”), Sir Neville’a Marrinera i Yuri Temirkanova.

Dyrygował w Wlk. Brytanii, Szwecji, Białorusi, Belgii, Hiszpanii, Mołdawii, Niemczech, Gruzji, Czechach, Austrii, Rosji, Brazylii i na Ukrainie, w takich słynnych salach jak Royal Albert Hall, Royal Festival Hall i Barbican Hall w Londynie, Opera Narodowa Ukrainy w Kijowie, Filharmonia Berlińska, Opera Królewska w Madrycie, Berwaldhallen w Sztokholmie, Opera w Sao Paulo, Opera Monte-Carlo i Wielka Sala Filharmonii w Petersburgu m. in. z London Symphony Orchestra, Orchestre Philharmonique de Monte-Carlo, Orquestra Sinfônica Municipal de Sao Paulo, Drottningholm Barockensemble, City of Birmingham Symphony Orchestra, Birmingham Contemporary Music Group, Narodowa Orkiestra Symfoniczna Ukrainy, Narodowa Orkiestra Kameralna Gruzji – Georgian Sinfonietta, Państwowa Filharmonia Białorusi i z jedną z czołowych orkiestr kameralnych Europy London Mozart Players. Słynny Sunday Times napisał o jego koncercie: „To była doskonała lekcja dyrygowania. Dyrygowanie jest tajemniczą sztuką, ale najwyraźniej w tym wypadku dzieli swoją naturę z siłami żywiołów.” Jest pierwszym polskim dyrygentem swojego pokolenia, który wystąpił z jedną z najlepszych orkiestr świata Filharmonią w St. Petersburgu. W Polsce występował z niemal wszystkimi polskimi filharmoniami, Sinfonią Varsovią, Orkiestrą Akademii Beethovenowskiej, Filharmonią Narodową, Baltic Neopolis Orchestra, Elbląską Orkiestrą Kameralną, Toruńską Orkiestrą Symfoniczną, Operą na Zamku w Szczecinie i Warszawską Operą Kameralną, nagrywał z Polską Orkiestrą Radiową i regularnie prowadzi projekty nagraniowe Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia. Współpracował także z Wydziałem Studiów Operowych Guildhall School of Music w Londynie. Dyrygował orkiestrami uczelni muzycznych w Londynie, Manchesterze, Warszawie, Poznaniu, Katowicach, Krakowie, Szczecinie, Kiszyniowie i Tbilisi.

W kwietniu 2004 r. otrzymał medal Polskiego Związku Chórów i Orkiestr. W czerwcu 2007 r. wygrał konkurs Fundacji Murray-Smith Laird i London Symphony Orchestra, dzięki któremu wyróżniony został zaproszeniem do współpracy z orkiestrą w ramach prestiżowego programu objętego osobistym patronatem Sir Colina Davisa. W styczniu 2016 r. Zarząd Województwa Zachodniopomorskiego wręczył mu najstarsze polskie odznaczenie regionalne – Złotą Odznaką Honorową Gryfa Zachodniopomorskiego.

Z Młodzieżową Orkiestrą Unii Europejskiej (EUYO) otwierał obchody 50-lecia Parlamentu UE. Tym samym stając się pierwszym dyrygentem w historii, który wystąpił w sali obrad Parlamentu Europejskiego.

Był twórcą i dyrektorem artystycznym najbardziej spektakularnego sukcesu programu kulturalnego Polskiej Prezydencji w UE - I, CULTURE Orchestra. Wraz z zespołem tym odbył pod patronatem Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego tournee po najbardziej prestiżowych salach koncertowyh 7 stolic europejskich i wystąpił na uroczystym koncercie w Filharmonii Narodowej 11 listopada roku Prezydencji. W latach 2005-06 był Dyrektorem Artystycznym Płockiej Orkiestry Symfonicznej a w latach 2016-17 pełnił funkcję Pierwszego Dyrygenta i Kierownika Artystycznego Opery i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku.

Był jurorem konkursów muzycznych takich jak VI Ogólnopolski Konkurs Młodych Dyrygentów w Białymstoku, I Międzynarodowy Konkurs Dyrygentów „Audite” w Radomiu i Konkurs „Młody Muzyk Roku 2016” Eurowizji.

W lutym 2013 roku z Państwową Filharmonią w Mińsku otwierał obchody Roku Lutosławskiego na Białorusi, a w latach 2012-16 jako stały dyrygent gościnny współpracował z Narodowym Konserwatorium Gruzji. Przy współpracy z Ministerstwem Spraw Zagranicznych jest jednocześnie niezwykle aktywny na polu polskiej dyplomacji kulturalnej w krajach Partnerstwa Wschodniego (Armenia, Azerbejdżan, Białoruś, Gruzja, Mołdawia i Ukraina).

Uznamski Festiwal Muzyki jest kulturalnym szczytem kalendarza wydarzeń wyspy Uznam. Co roku na zakończenie sezonu festiwalowy program poświęcony jest muzyce i kulturze jednego z bałtyckich sąsiadów. Przez trzy tygodnie koncerty, spotkania autorskie i wystawy z udziałem wybitnych zespołów artystycznych i artystów sprawiają, że Uznam staje się Mekką wysokiej kultury muzycznej. Atmosfera imponujących miejsc, w których odbywają się wydarzenia, a więc np. kościoły i zamki z palonej cegły, wille i sale koncertowe w stylu wilhelmińskim architektury kurortów nadmorskich, czy też fascynująca elektrownia w zabytkowym centrum przemysłowym w Peenemünde nadają festiwalowi jego wyjątkowy urok.

Bilety na koncerty i informacja: 0049-38378-34647, www.usedomer-musikfestival.de i kasa czynna przed samym w Świnoujściu.


komentarzy: 4, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 1-4 z 4

Gość • Środa [11.10.2017, 21:27:04] • [IP: 88.64.19.**]

Będę będę Napewno.

Gość • Wtorek [10.10.2017, 22:55:31] • [IP: 62.69.229.**]

"ale najwyraźniej w tym wypadku dzieli swoją naturę" - należy znać znaczenie wyrazów i umieć odróżnić 'przypadek' od 'wypadku'.

Gość • Wtorek [10.10.2017, 20:37:40] • [IP: 176.221.122.*]

coraz gorszy ten festiwal

Gość • Wtorek [10.10.2017, 19:34:47] • [IP: 78.88.30.**]

Z tego co wiem to wikingowie przybywali z mieczem i ogniem.

Oglądasz 1-4 z 4
■ W rejonach północnych od rana będzie rozwijać się konwekcja burzowa z silnymi / bardzo silnymi porywami wiatru do 70-90 km/h, lokalnie 95 km/h. ■ W poniedziałek 17 września, na terenie Szkoły Podstawowej nr 6 doszło do bardzo groźnego zdarzenia, które rzuca cień na bezpieczeństwo naszych dzieci podczas pobytu w szkole. Do budynku szkoły przy ulicy Kościuszki weszli dwaj uzbrojeni w kastety uczniowie i pobili uczniów. Poszkodowani chłopcy zostali przewiezieni do szpitala w Szczecinie ■ Niemiecki rynek w ogniu! Z szalejącym pożarem walczyło 6 zastępów straży pożarnej! Właściciele stali ze łzami w oczach. Po godzinie 02:00, dyspozytor Państwowej Straży Pożarnej odebrał zgłoszenie o palących się punktach handlowych przy ulicy Wojska Polskiego. Jak się okazało, kilkumetrowe płomienie trawiły dobytek właścicieli i zaczęły obejmować drzewa oraz pobliskie zabudowania. Do walki z ogniem skierowani zostali strażacy ze Świnoujścia, jednak szybko okazało się, że ogień pod wpływem wiatru wymyka się spod kontroli i potrzebne będzie wsparcie ■ W biały dzień niemal w centrum miasta został pobity człowiek ■ Alarmujące wieści o zatrutych parówkach znów wstrząsnęły posiadaczami psów. Dwa miesiące temu wszyscy szukali truciciela, który rozrzucał śmiercionośną żywność w parku przy Chopina. Teraz parówki nafaszerowane trutką na szczury są rozrzucane na osiedlu Gdyńska. W tej sprawie piszą do nas przerażeni Czytelnicy, którzy boją się o swoje pieski ■ Świat polityki jest jak poker, do ostatniej rozgrywki nie można się zdradzić i trzeba zachować kamienną twarz, nawet gdy karta nie idzie po naszej myśli. Przekonał się o tym Mateusz Rojewski z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, który przyznał, że kandydatem Prawa i Sprawiedliwości w nadchodzących wyborach na Prezydenta Miasta Świnoujście jest Janusz Żmurkiewicz. Teraz jego przełożeni zapowiadają, że wobec Pana Mateusza Rojewskiego zostaną wyciągnięte konsekwencje służbowe! Wszystko zaczęło się od pytania jednego z mieszkańców Świnoujścia, odnośnie kandydata PiS w nadchodzących wyborach na Prezydenta Miasta Świnoujście, przesłanego w formularzu „Napisz do Ministra”. Odpowiedzi udzielił pracownik Biura Ministra – Mateusz Rojewski, który poinformował że kandydatem PiS jest obecny prezydent – Janusz Żmurkiewicz ■ Masowo oszukuje na portalu OLX i twierdzi że zarobił ponad 2 miliony. Kim jest Kacper ze Świnoujścia? Zobacz film! ■ Dar krwi jest darem życia - Czytelniczka dziękuje wszystkim, którzy pomogli jej mamie ■ Zderzenie rowerzystów może mieć naprawdę poważne skutki. Do takiego wypadku doszło w piątek na ścieżce rowerowej przy ulicy Matejki, gdzie 13-latek zajechał drogę innemu rowerzyście. Wskutek zderzenia chłopiec upadł na chodnik doznając urazu głowy na tyle poważnego, że został przetransportowany do jednego ze szpitali w Szczecinie. ■ Już dawno przywykliśmy do widoku dzików przechadzających się ulicami, czasem można spotkać wytwornego lisa lub nawet godnego borsuka. Ale lubieżny Łoś, to coś nowego. Ostrzegamy mieszkańców, w mieście grasuje ciekawski łoś, niedyskretnie podglądający mieszkańców przez okna. Chrońmy żony, matki i małe dzieci, prawdziwe zwierzę grasuje po mieście ■ Na jednej z działek znaleziono zwłoki dwóch osób. Oględziny miejsca trwały do późnych godzin nocnych. W sprawie prowadzone jest śledztwo. Wczoraj w godzinach popołudniowych za świetlicą Ogrody Granica znaleziono ciała dwóch osób. Zwłoki kobiety i mężczyzny były już w stanie rozkładu. Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że denaci mieli ponad 60 lat. Ciało mężczyzny wisiało wewnątrz, kobiety leżało. Na miejscu zjawił się prokurator, policja, wezwano również strażaków, którzy pomagali w akcji po zmroku, doświetlając teren. Ciała zostały zabezpieczone do sekcji zwłok i zabrane ■