POGODA

Reklama

Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Wtorek [10.10.2017, 17:13:16] • Świnoujście

Wikingowie przybywają! Wyspa Uznam spotyka Danię podczas 24. Uznamskiego Festiwalu Muzyki

Wikingowie przybywają! Wyspa Uznam spotyka Danię podczas 24. Uznamskiego Festiwalu Muzyki

fot. Organizator

„Nordycki Romantyzm“ z Polską Filharmonią Bałtycką w Gdańsku i dyrygent prof. Paweł Kotla / Piątek, 13.10. o 19:30 w Miejskim Domu Kultury w Świnoujściu.

Wybitni muzycy klasyczni z Polski: Baltic Neopolis Virtuosi oraz muzycy Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku i dyrygent prof. Paweł Kotla, dzisiaj prowadzą go dyrektor generalny (Laureat nagrody: Złota Odznaka Honorowa Gryfa Zachodniopomorskiego), urodzony w Szczecinie.

Wikingowie przybywają! Wyspa Uznam spotyka Danię podczas 24. Uznamskiego Festiwalu Muzyki

fot. Organizator

Heringsdorf, 10. październik 2017 r.: Polska Filharmonia Bałtycka w Gdańsku jest największą instytucją muzyczną w północnej Polsce. Filharmonicy należą dzisiaj do wiodących orkiestr w kraju, a Filharmonia Bałtycka stała się centrum muzycznym o randze międzynarodowej.

Przez lata Ensemble prowadzony był przez różnych renomowanych dyrektorów; dzisiaj prowadzą go dyrektor generalny prof. Paweł Kotla oraz dyrektor artystyczny Kai Baumann. Wspólnie z dwoma wybitnymi niemieckimi wirtuozkami, siostrami Esther i Leą Birringer, ta wspaniała orkiestra poprowadzi nas w świat nordyckiego Romantyzmu: porywające melodie duńskiego narodowego kompozytora Carla Nielsena, ucznia Nielsa Wilhelma Gade zabrzmią 13.10. o 19:30 wraz z dziełami kompozytorów takich jak Gades Freund i Felix Mendelssohn Bartholdy w Domu Kultury w Świnoujściu.

Bałtyccy wirtuozi ze Szczecina

Baltic Neopolis Virtuosi pokazują, że zachodniopolska metropolia Szczecin może pochwalić się tętniącą życiem sceną muzyczną. Ich sieć kontaktów rozciąga się stąd aż przez cały obszar bałtycki. W tym roku współpracują z młodym Brytyjczykiem Hugo Ticciatim, założycielem szwedzkiego festiwalu „O/Modernt“, a także z Garethem Lubbe z Południowej Afryki, wcześniejszym solistą-altowiolinistą Orkiestry Gewandhaus w Lipsku. Swoją muzyką odkrywają nowe elementy w Romantyzmie i Romantyczność w teraźniejszości. Zagrają 11.10. o 19:30 w Hotelu Esplanade w Heringsdorf. Baltic Neopolis Virtuosi są wspierani przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Pawel Kotla Kotla – urodzony w Szczecinie, absolwent Liceum Muzycznego w Poznaniu, dyrygenturę studiował u Ryszarda Dudka i Bogusława Madeya na Uniwersytecie Muzycznym w Warszawie i na Accademia Chigiana w Sienie. Studia podyplomowe w zakresie muzykologii i praktyki wykonawczej ukończył na Uniwersytecie w Oksfordzie u Andrew Parrotta. Prócz tego brał udział w kursach mistrzowskich w Wiedniu, Innsbrucku, Bressanone i u legendarnego fińskiego profesora Jormy Panuli.

Jako asystent pracował z takimi dyrygentami jak Sir Simon Rattle, Valery Giergiew, otrzymując doskonałe opinie m.in. od Sir Colina Davisa („Paweł Kotla to dyrygent posiadający godny uwagi talent. Z przyjemnością zarekomendowałbym go każdemu”), Sir Neville’a Marrinera i Yuri Temirkanova.

Dyrygował w Wlk. Brytanii, Szwecji, Białorusi, Belgii, Hiszpanii, Mołdawii, Niemczech, Gruzji, Czechach, Austrii, Rosji, Brazylii i na Ukrainie, w takich słynnych salach jak Royal Albert Hall, Royal Festival Hall i Barbican Hall w Londynie, Opera Narodowa Ukrainy w Kijowie, Filharmonia Berlińska, Opera Królewska w Madrycie, Berwaldhallen w Sztokholmie, Opera w Sao Paulo, Opera Monte-Carlo i Wielka Sala Filharmonii w Petersburgu m. in. z London Symphony Orchestra, Orchestre Philharmonique de Monte-Carlo, Orquestra Sinfônica Municipal de Sao Paulo, Drottningholm Barockensemble, City of Birmingham Symphony Orchestra, Birmingham Contemporary Music Group, Narodowa Orkiestra Symfoniczna Ukrainy, Narodowa Orkiestra Kameralna Gruzji – Georgian Sinfonietta, Państwowa Filharmonia Białorusi i z jedną z czołowych orkiestr kameralnych Europy London Mozart Players. Słynny Sunday Times napisał o jego koncercie: „To była doskonała lekcja dyrygowania. Dyrygowanie jest tajemniczą sztuką, ale najwyraźniej w tym wypadku dzieli swoją naturę z siłami żywiołów.” Jest pierwszym polskim dyrygentem swojego pokolenia, który wystąpił z jedną z najlepszych orkiestr świata Filharmonią w St. Petersburgu. W Polsce występował z niemal wszystkimi polskimi filharmoniami, Sinfonią Varsovią, Orkiestrą Akademii Beethovenowskiej, Filharmonią Narodową, Baltic Neopolis Orchestra, Elbląską Orkiestrą Kameralną, Toruńską Orkiestrą Symfoniczną, Operą na Zamku w Szczecinie i Warszawską Operą Kameralną, nagrywał z Polską Orkiestrą Radiową i regularnie prowadzi projekty nagraniowe Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia. Współpracował także z Wydziałem Studiów Operowych Guildhall School of Music w Londynie. Dyrygował orkiestrami uczelni muzycznych w Londynie, Manchesterze, Warszawie, Poznaniu, Katowicach, Krakowie, Szczecinie, Kiszyniowie i Tbilisi.

W kwietniu 2004 r. otrzymał medal Polskiego Związku Chórów i Orkiestr. W czerwcu 2007 r. wygrał konkurs Fundacji Murray-Smith Laird i London Symphony Orchestra, dzięki któremu wyróżniony został zaproszeniem do współpracy z orkiestrą w ramach prestiżowego programu objętego osobistym patronatem Sir Colina Davisa. W styczniu 2016 r. Zarząd Województwa Zachodniopomorskiego wręczył mu najstarsze polskie odznaczenie regionalne – Złotą Odznaką Honorową Gryfa Zachodniopomorskiego.

Z Młodzieżową Orkiestrą Unii Europejskiej (EUYO) otwierał obchody 50-lecia Parlamentu UE. Tym samym stając się pierwszym dyrygentem w historii, który wystąpił w sali obrad Parlamentu Europejskiego.

Był twórcą i dyrektorem artystycznym najbardziej spektakularnego sukcesu programu kulturalnego Polskiej Prezydencji w UE - I, CULTURE Orchestra. Wraz z zespołem tym odbył pod patronatem Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego tournee po najbardziej prestiżowych salach koncertowyh 7 stolic europejskich i wystąpił na uroczystym koncercie w Filharmonii Narodowej 11 listopada roku Prezydencji. W latach 2005-06 był Dyrektorem Artystycznym Płockiej Orkiestry Symfonicznej a w latach 2016-17 pełnił funkcję Pierwszego Dyrygenta i Kierownika Artystycznego Opery i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku.

Był jurorem konkursów muzycznych takich jak VI Ogólnopolski Konkurs Młodych Dyrygentów w Białymstoku, I Międzynarodowy Konkurs Dyrygentów „Audite” w Radomiu i Konkurs „Młody Muzyk Roku 2016” Eurowizji.

W lutym 2013 roku z Państwową Filharmonią w Mińsku otwierał obchody Roku Lutosławskiego na Białorusi, a w latach 2012-16 jako stały dyrygent gościnny współpracował z Narodowym Konserwatorium Gruzji. Przy współpracy z Ministerstwem Spraw Zagranicznych jest jednocześnie niezwykle aktywny na polu polskiej dyplomacji kulturalnej w krajach Partnerstwa Wschodniego (Armenia, Azerbejdżan, Białoruś, Gruzja, Mołdawia i Ukraina).

Uznamski Festiwal Muzyki jest kulturalnym szczytem kalendarza wydarzeń wyspy Uznam. Co roku na zakończenie sezonu festiwalowy program poświęcony jest muzyce i kulturze jednego z bałtyckich sąsiadów. Przez trzy tygodnie koncerty, spotkania autorskie i wystawy z udziałem wybitnych zespołów artystycznych i artystów sprawiają, że Uznam staje się Mekką wysokiej kultury muzycznej. Atmosfera imponujących miejsc, w których odbywają się wydarzenia, a więc np. kościoły i zamki z palonej cegły, wille i sale koncertowe w stylu wilhelmińskim architektury kurortów nadmorskich, czy też fascynująca elektrownia w zabytkowym centrum przemysłowym w Peenemünde nadają festiwalowi jego wyjątkowy urok.

Bilety na koncerty i informacja: 0049-38378-34647, www.usedomer-musikfestival.de i kasa czynna przed samym w Świnoujściu.


komentarzy: 4, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 1-4 z 4

Gość • Środa [11.10.2017, 21:27:04] • [IP: 88.64.19.**]

Będę będę Napewno.

Gość • Wtorek [10.10.2017, 22:55:31] • [IP: 62.69.229.**]

"ale najwyraźniej w tym wypadku dzieli swoją naturę" - należy znać znaczenie wyrazów i umieć odróżnić 'przypadek' od 'wypadku'.

Gość • Wtorek [10.10.2017, 20:37:40] • [IP: 176.221.122.*]

coraz gorszy ten festiwal

Gość • Wtorek [10.10.2017, 19:34:47] • [IP: 78.88.30.**]

Z tego co wiem to wikingowie przybywali z mieczem i ogniem.

Oglądasz 1-4 z 4
■ W piątek 22 czerwca przeprowadzona zostanie kolejna edycja Biegu Świętojańskiego. Zapisy od 19.00, start o 20.00 na Górze Słowiańskiej. Trasa wiedzie do Jeziora Wolgastsee, dwa okrążenia tego jeziora i powrót na G. Słowiańską (12km). Klub Biegacza Jogging zaprasza do wspólnego przywitania lata na sportowo. Do zdobycia liczne trofea (puchary, medale i nagrody rzeczowe) ufundowane przez Agnieszkę Stój ■
■ Nikt nie mógł przewidzieć, że losy zarządu Osiedla Karsibór potoczą się w ten sposób. Z dniem 6. czerwca 2018 roku trzech członków zarządu złożyła rezygnację z pełnionych dotychczas funkcji. Z krótkiego oświadczenia możemy dowiedzieć się że przewodniczący Przemysław Witkowski, wraz z Karoliną Kasperską, która pełniła funkcję skarbnika, oraz członkiem Andrzejem Czarnasem zrezygnowali z dalszego działania w zarządzie osiedla Karsibór ■ Pożar trawy w Przytorze. Do gaszenia pożaru wysłano kilka jednostek gaśniczych. Dym jest widoczny z daleka. Dzisiaj (wtorek) po godzinie 13.00 strażacy zostali powiadomieni o pożarze trawy przy ulicy Pomorskiej. Wysłano kilka jednostek straży. Pożar jest widoczny z kilku kilometrów (z miejscowości Lubin) ■ Kowalski - nowa twarz w muzycznym świecie. Klip do najnowszej piosenki nagrywał w rodzinnym mieście Świnoujściu ■ W ramach obchodów 100-lecia Marynarki Wojennej RP świnoujscy marynarze defilowali już ulicami miasta,i składali wiązanki w miejscach pamięci narodowej. W sobotę zapraszają do portu wojennego, w niedzielę zaprezentują swoje okręty w paradzie na wodach ŚwinyW ramach obchodów 100-lecia Marynarki Wojennej RP świnoujscy marynarze defilowali już ulicami miasta,i składali wiązanki w miejscach pamięci narodowej. W sobotę zapraszają do portu wojennego, w niedzielę zaprezentują swoje okręty w paradzie na wodach Świny ■ „Fake Taxi” w Świnoujściu? Ostrą jazdę młodzieży na tylnym siedzeniu słychać było na całym osiedlu! Okres nastu lat to specyficzny czas, gdy ma się czym, ma się z kim ale nie ma się gdzie. Rozwiązanie tego problemu znalazła młoda para, która urządziła sobie naprawdę ostrą jazdę w samochodzie na jednym z osiedlowych parkingów. Niestety, jak się okazało, głośne krzyki oraz brak przyciemnianych szyb w połączeniu z godzinami szczytu, nie było zbyt dobrym pomysłem... ■ Przytór-Łunowo. Przerwa w dostawie wody. W związku z modernizacją sieci wodociągowej biegnącej pod ulicą Zalewową w najbliższy czwartek 14 czerwca 2018 r. , w godzinach 9.00 – 14.00 nastąpi przerwa w dostawie wody dla ulicy Zalewowej od Sąsiedzkiej do Szmaragdowej oraz ulicy Zarzecze. Zakład Wodociągów i Kanalizacji przeprasza za wszelkie utrudnienia. ■ Gdy nadejdzie śmierć, będziecie czekać jak owce na rzeź. Służby ze strachu nabiorą wody w usta… Jak pokazały ostatnie wydarzenia związane z marynarzem który przed śmiercią krwawił z uszu, nosa oraz wymiotował krwią, służby nie mają planu, na to jak zapewnić bezpieczeństwo mieszkańcom Świnoujścia. Co więcej, podobnie jak z katastrofą w Czarnobylu, służby mają tendencję do trzymają tajemnicy do samego końca i nie informują o najważniejszych aspektach, skazując tym samym nas i nasze rodziny na śmierć. Postanowiliśmy ujawnić, jak działają służby w przypadku zagrożenia życia mieszkańców oraz to, jak niechętnie udzielają informacji na temat zagrożenia na przykładzie zdarzenia z chorym marynarzem ■ Joanna Agatowska w programie Radio Szczecin "Rozmowy pod krawatem" na pytanie redaktora o to czy była wywierana na nią presja ze strony otoczenia prezydenta Żmurkiewicza, aby się zwolniła z OSiR, odpowiedziała, że jej zwolnienie się ma związek z tym, że musi poświęcić dużo czasu na przygotowanie kampanii ■ Wielka awantura na warszowskim „Placu Pigalle”. Zaczęło się od kobiety, skończyło na polsko-ukraińskiej bójce. Podczas interwencji służby zatrzymały 8 mężczyzn narodowości ukraińskiej, zaś pogotowie zabrało do szpitala 5 mieszkańców Warszowa. Poza tym policjanci ze strażą graniczną przetransportowali obywateli Ukrainy na posterunek policji, gdzie odbyło się dokładne sprawdzanie dokumentów i stanu trzeźwości sprawców ■ To był nieprzemyślany chuligański wybryk”-kapitan żaglowca Kruzensztern przeprosił za profanację pomnika Jana Pawła II Kapitan rosyjskiego żaglowca „Kruzensztern” zdecydowanie potępił zachowanie marynarzy, którzy dopuścili się zbeszczeszczenia popiersia Jana Pawła II. Informację ze zdjęciem otrzymanym od czytelnika opublikowaliśmy na portalu iswinoujscie.pl. Kapitan żaglowca z kolei swój list w tej sprawie skierował do „mieszkańców Świnoujścia, obywateli Polski i katolików na całym świecie” ■