POGODA

Reklama

Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Wtorek [10.10.2017, 17:13:16] • Świnoujście

Wikingowie przybywają! Wyspa Uznam spotyka Danię podczas 24. Uznamskiego Festiwalu Muzyki

Wikingowie przybywają! Wyspa Uznam spotyka Danię podczas 24. Uznamskiego Festiwalu Muzyki

fot. Organizator

„Nordycki Romantyzm“ z Polską Filharmonią Bałtycką w Gdańsku i dyrygent prof. Paweł Kotla / Piątek, 13.10. o 19:30 w Miejskim Domu Kultury w Świnoujściu.

Wybitni muzycy klasyczni z Polski: Baltic Neopolis Virtuosi oraz muzycy Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku i dyrygent prof. Paweł Kotla, dzisiaj prowadzą go dyrektor generalny (Laureat nagrody: Złota Odznaka Honorowa Gryfa Zachodniopomorskiego), urodzony w Szczecinie.

Wikingowie przybywają! Wyspa Uznam spotyka Danię podczas 24. Uznamskiego Festiwalu Muzyki

fot. Organizator

Heringsdorf, 10. październik 2017 r.: Polska Filharmonia Bałtycka w Gdańsku jest największą instytucją muzyczną w północnej Polsce. Filharmonicy należą dzisiaj do wiodących orkiestr w kraju, a Filharmonia Bałtycka stała się centrum muzycznym o randze międzynarodowej.

Przez lata Ensemble prowadzony był przez różnych renomowanych dyrektorów; dzisiaj prowadzą go dyrektor generalny prof. Paweł Kotla oraz dyrektor artystyczny Kai Baumann. Wspólnie z dwoma wybitnymi niemieckimi wirtuozkami, siostrami Esther i Leą Birringer, ta wspaniała orkiestra poprowadzi nas w świat nordyckiego Romantyzmu: porywające melodie duńskiego narodowego kompozytora Carla Nielsena, ucznia Nielsa Wilhelma Gade zabrzmią 13.10. o 19:30 wraz z dziełami kompozytorów takich jak Gades Freund i Felix Mendelssohn Bartholdy w Domu Kultury w Świnoujściu.

Bałtyccy wirtuozi ze Szczecina

Baltic Neopolis Virtuosi pokazują, że zachodniopolska metropolia Szczecin może pochwalić się tętniącą życiem sceną muzyczną. Ich sieć kontaktów rozciąga się stąd aż przez cały obszar bałtycki. W tym roku współpracują z młodym Brytyjczykiem Hugo Ticciatim, założycielem szwedzkiego festiwalu „O/Modernt“, a także z Garethem Lubbe z Południowej Afryki, wcześniejszym solistą-altowiolinistą Orkiestry Gewandhaus w Lipsku. Swoją muzyką odkrywają nowe elementy w Romantyzmie i Romantyczność w teraźniejszości. Zagrają 11.10. o 19:30 w Hotelu Esplanade w Heringsdorf. Baltic Neopolis Virtuosi są wspierani przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Pawel Kotla Kotla – urodzony w Szczecinie, absolwent Liceum Muzycznego w Poznaniu, dyrygenturę studiował u Ryszarda Dudka i Bogusława Madeya na Uniwersytecie Muzycznym w Warszawie i na Accademia Chigiana w Sienie. Studia podyplomowe w zakresie muzykologii i praktyki wykonawczej ukończył na Uniwersytecie w Oksfordzie u Andrew Parrotta. Prócz tego brał udział w kursach mistrzowskich w Wiedniu, Innsbrucku, Bressanone i u legendarnego fińskiego profesora Jormy Panuli.

Jako asystent pracował z takimi dyrygentami jak Sir Simon Rattle, Valery Giergiew, otrzymując doskonałe opinie m.in. od Sir Colina Davisa („Paweł Kotla to dyrygent posiadający godny uwagi talent. Z przyjemnością zarekomendowałbym go każdemu”), Sir Neville’a Marrinera i Yuri Temirkanova.

Dyrygował w Wlk. Brytanii, Szwecji, Białorusi, Belgii, Hiszpanii, Mołdawii, Niemczech, Gruzji, Czechach, Austrii, Rosji, Brazylii i na Ukrainie, w takich słynnych salach jak Royal Albert Hall, Royal Festival Hall i Barbican Hall w Londynie, Opera Narodowa Ukrainy w Kijowie, Filharmonia Berlińska, Opera Królewska w Madrycie, Berwaldhallen w Sztokholmie, Opera w Sao Paulo, Opera Monte-Carlo i Wielka Sala Filharmonii w Petersburgu m. in. z London Symphony Orchestra, Orchestre Philharmonique de Monte-Carlo, Orquestra Sinfônica Municipal de Sao Paulo, Drottningholm Barockensemble, City of Birmingham Symphony Orchestra, Birmingham Contemporary Music Group, Narodowa Orkiestra Symfoniczna Ukrainy, Narodowa Orkiestra Kameralna Gruzji – Georgian Sinfonietta, Państwowa Filharmonia Białorusi i z jedną z czołowych orkiestr kameralnych Europy London Mozart Players. Słynny Sunday Times napisał o jego koncercie: „To była doskonała lekcja dyrygowania. Dyrygowanie jest tajemniczą sztuką, ale najwyraźniej w tym wypadku dzieli swoją naturę z siłami żywiołów.” Jest pierwszym polskim dyrygentem swojego pokolenia, który wystąpił z jedną z najlepszych orkiestr świata Filharmonią w St. Petersburgu. W Polsce występował z niemal wszystkimi polskimi filharmoniami, Sinfonią Varsovią, Orkiestrą Akademii Beethovenowskiej, Filharmonią Narodową, Baltic Neopolis Orchestra, Elbląską Orkiestrą Kameralną, Toruńską Orkiestrą Symfoniczną, Operą na Zamku w Szczecinie i Warszawską Operą Kameralną, nagrywał z Polską Orkiestrą Radiową i regularnie prowadzi projekty nagraniowe Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia. Współpracował także z Wydziałem Studiów Operowych Guildhall School of Music w Londynie. Dyrygował orkiestrami uczelni muzycznych w Londynie, Manchesterze, Warszawie, Poznaniu, Katowicach, Krakowie, Szczecinie, Kiszyniowie i Tbilisi.

W kwietniu 2004 r. otrzymał medal Polskiego Związku Chórów i Orkiestr. W czerwcu 2007 r. wygrał konkurs Fundacji Murray-Smith Laird i London Symphony Orchestra, dzięki któremu wyróżniony został zaproszeniem do współpracy z orkiestrą w ramach prestiżowego programu objętego osobistym patronatem Sir Colina Davisa. W styczniu 2016 r. Zarząd Województwa Zachodniopomorskiego wręczył mu najstarsze polskie odznaczenie regionalne – Złotą Odznaką Honorową Gryfa Zachodniopomorskiego.

Z Młodzieżową Orkiestrą Unii Europejskiej (EUYO) otwierał obchody 50-lecia Parlamentu UE. Tym samym stając się pierwszym dyrygentem w historii, który wystąpił w sali obrad Parlamentu Europejskiego.

Był twórcą i dyrektorem artystycznym najbardziej spektakularnego sukcesu programu kulturalnego Polskiej Prezydencji w UE - I, CULTURE Orchestra. Wraz z zespołem tym odbył pod patronatem Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego tournee po najbardziej prestiżowych salach koncertowyh 7 stolic europejskich i wystąpił na uroczystym koncercie w Filharmonii Narodowej 11 listopada roku Prezydencji. W latach 2005-06 był Dyrektorem Artystycznym Płockiej Orkiestry Symfonicznej a w latach 2016-17 pełnił funkcję Pierwszego Dyrygenta i Kierownika Artystycznego Opery i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku.

Był jurorem konkursów muzycznych takich jak VI Ogólnopolski Konkurs Młodych Dyrygentów w Białymstoku, I Międzynarodowy Konkurs Dyrygentów „Audite” w Radomiu i Konkurs „Młody Muzyk Roku 2016” Eurowizji.

W lutym 2013 roku z Państwową Filharmonią w Mińsku otwierał obchody Roku Lutosławskiego na Białorusi, a w latach 2012-16 jako stały dyrygent gościnny współpracował z Narodowym Konserwatorium Gruzji. Przy współpracy z Ministerstwem Spraw Zagranicznych jest jednocześnie niezwykle aktywny na polu polskiej dyplomacji kulturalnej w krajach Partnerstwa Wschodniego (Armenia, Azerbejdżan, Białoruś, Gruzja, Mołdawia i Ukraina).

Uznamski Festiwal Muzyki jest kulturalnym szczytem kalendarza wydarzeń wyspy Uznam. Co roku na zakończenie sezonu festiwalowy program poświęcony jest muzyce i kulturze jednego z bałtyckich sąsiadów. Przez trzy tygodnie koncerty, spotkania autorskie i wystawy z udziałem wybitnych zespołów artystycznych i artystów sprawiają, że Uznam staje się Mekką wysokiej kultury muzycznej. Atmosfera imponujących miejsc, w których odbywają się wydarzenia, a więc np. kościoły i zamki z palonej cegły, wille i sale koncertowe w stylu wilhelmińskim architektury kurortów nadmorskich, czy też fascynująca elektrownia w zabytkowym centrum przemysłowym w Peenemünde nadają festiwalowi jego wyjątkowy urok.

Bilety na koncerty i informacja: 0049-38378-34647, www.usedomer-musikfestival.de i kasa czynna przed samym w Świnoujściu.


komentarzy: 4, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Przed zamieszczeniem komentarza zapoznaj się z regulaminem.

 
Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 1-4 z 4

Gość • Środa [11.10.2017, 21:27:04] • [IP: 88.64.19.**]

Będę będę Napewno.

Gość • Wtorek [10.10.2017, 22:55:31] • [IP: 62.69.229.**]

"ale najwyraźniej w tym wypadku dzieli swoją naturę" - należy znać znaczenie wyrazów i umieć odróżnić 'przypadek' od 'wypadku'.

Gość • Wtorek [10.10.2017, 20:37:40] • [IP: 176.221.122.*]

coraz gorszy ten festiwal

Gość • Wtorek [10.10.2017, 19:34:47] • [IP: 78.88.30.**]

Z tego co wiem to wikingowie przybywali z mieczem i ogniem.

Oglądasz 1-4 z 4
■ W środę, 13.12.2017r. odbędzie się uroczystość składania zniczy pod Pomnikiem Orła Białego na skwerze u zbiegu ulic Krzywoustego i Wyszyńskiego , w hołdzie poszkodowanym przez stan wojenny. Komitet Powiatowy Prawa i Sprawiedliwości zaprasza mieszkańców na godzinę 06.00 (godzinę obwieszczenia stanu wojennego ) - rzecznik KP PiS w Świnoujściu, Andrzej Mrozek ■ Od godziny 12.00 trwa gorąca dyskusja na projektem uchwały. która zawierać ma stanowisko Rady Miasta w Świnoujściu w sprawie krytycznej sytuacji pracowników w Morskiej Stoczni Remontowej „Gryfia" S.A. W dyskusji oprócz radnych udział biorą zaproszeni goście, w tym związkowcy oraz przedstawiciele dyrekcji i właściciela stoczni ■ Przed nadzwyczajną sesja rady Miasta poświęconą sytuacji w MSR "Gryfia" setki związkowców ze Świnoujścia manifestują pod budynkiem Urzędu Miasta swoje poparcie dla protestu stoczniowców sprzeciwjących się planom przeniesienia zakładu stoczniowego ze Świnoujścia do Szczecina ■ DSpotkanie wigilijne mieszkancow Karsiborza wraz z Prezydentem Miasta Januszem Żmurkiewiczem odbędzie się 16.12.2017r. Rozpoczecie spotkania o godz. 18:00. Dla gości słodki poczęstunek przy kolędach zespołu " Malwa" w sali Mdk Karsibór ■ Dziś, w poniedziałek 11 grudnia od godz. 12.00 rozpocznie się nadzwyczajne sesja rady Miasta poświęcona sytuacji Morskiej Stoczni Remontowej. Pracownicy stoczni zapowiadają, że obrady radnych poprzedzi protest pracowników pod urzędem. Do udziału w manifestacji poparcia zapraszają organizacje związkowe i pracowników innych świnoujskich zakładów pracy ■ To skandal, a nie dobra zmiana! W Międzyzdrojach karetka pogotowia ratunkowego będzie jeździć do pacjentów bez lekarza! ■ Przegrał walkę o życie - nie udało się uratować jednego z pasażerów rozbitego mercedesa. Mimo długiej reanimacji 21-latek zmarł ■ Wypadek na Karsiborskiej - dwie osoby są w bardzo ciężkim stanie, samochód został doszczętnie zniszczony ■ Samochód wypadł z drogi - kierowca i pasażer mają drobne stłuczenia, dwie pozostałe osoby walczą o życie ■ Zakład Wodociągów i Kanalizacji informuje o planowanym zamknięciu wody w dniu 8 grudnia 2017r., w godzinach 8:00 - 12:00, na ulicach: Kościuszki (odcinek od Konstytucji 3 Maja do Batalionów Chłopskich), Batalionów Chłopskich, Staszica. Powodem zamknięcia wody jest wyłączenie z użytkowania odcinka starej sieci wodociągowej w ulicy Kościuszki (prace modernizacyjne) ■ Na północnym i zachodnim wybrzeżu Bałtyku prognozowany jest silny wiatr w porywach dochodzących do 75 km/h ■ Zapraszamy Mieszkańców i Gości Miasta, w dniu jutrzejszym, w Mikołajki, na godzinę 16.00, na wspólne „odpalenie” iluminacji świątecznej na Placu Wolności. Nie zabraknie oczywiście Mikołaja ■ Najwyższa latarnia morska w Europie obchodzi 160 urodziny! ■ Epidemia wszawicy w szkołach? Mieszkaniec: W ciągu jednego miesiąca moje dziecko miało trzykrotnie wszy! ■ W Parku Zdrojowym powstanie wybieg dla psów! ■ Pijana pracownica poczty przy ulicy Piłsudskiego musiała mieć naprawdę wielką wolę pracy, skoro nie zaprzestała wykonywania swoich czynności. Najprawdopodobniej nie opuściła stanowiska pracy, dopiero po interwencji policji, gdy okazało się, że w jej organizmie ma 3,5 promila alkoholu. 35-latka została ukarana ■