POGODA

Reklama

Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Poniedziałek [19.06.2017, 17:57:02] • Świnoujście

Ksiądz prałat Roman Garbicz świętował 45-lecie kapłaństwa!

Ksiądz prałat Roman Garbicz świętował 45-lecie kapłaństwa!

fot. Edmund Papski

Uroczyste nabożeństwo z tej okazji zgromadziło we niedzielę w kościele przy ul. Toruńskiej rzesze parafian, Były kwiaty i podziękowania za trud codziennej pracy. Z okazji jubileuszu święceń na wspólnej modlitwie zebrali się nie tylko wierni wspólnoty. Pracę gospodarza parafii doceniają władze miasta. Złożył je osobiście prezydent Żmurkiewicz. Ze słowem przybył biskup pomocniczy diecezji ks. profesor Henryk Weimann.

Jubilat-Ks. prał. Roman Garbicz nie od razu miał być duszpasterzem. Na swoim pierwszym motorze - Jawa 350 jeździł już w liceum. Miał iść bez egzaminów do Wyższej Szkoły Wychowania Fizycznego, nauczyciele namawiali go na polonistykę, ale już dwa lata wcześniej odkrył w sobie powołanie… Gdy trafił do wojska przeznaczono go na służbę do… komandosów. Gdy jednak odnalazł wreszcie swoje prawdziwe życiowe powołanie.

Ksiądz prałat Roman Garbicz świętował 45-lecie kapłaństwa!

fot. Edmund Papski

Ksiądz prałat Roman Garbicz jest proboszczem parafii bł. Michała Kozala. Święcenia kapłańskie otrzymał z rąk biskupa Jerzego Stroby 18 czerwca 1972 roku w katedrze stargardzkiej na dziesięć dni przed podziałem diecezji gorzowskiej (1/7 Polski). Ksiądz Roman dostał przydział do diecezji Szczecińsko - Kamieńskiej. Zaczął jako wikary w Policach, potem Stara Dąbrowa, Gryfice, Szczecin.

Ksiądz prałat Roman Garbicz świętował 45-lecie kapłaństwa!

fot. Edmund Papski

Wyspecjalizował się w inwestycjach; w Mostkowie wybudował plebanię. W 1989 r. trafił do Recza na cztery miesiące a potem - do Świnoujścia. Na kolejny plac budowy.

Rozpoczynając budowę kościoła w Świnoujściu ksiądz prałat Roman miał pewne doświadczenie. W młodości przyglądał się jak ojciec budował dom. W Szczecinie pomagał przy tworzeniu parafii. Był bardzo operatywny. Kiedyś wiózł piasek na budowę kościoła. Ktoś "życzliwy" doniósł i ruszyła za nim milicja. Kiedy się zatrzymali, ksiądz Roman podał funkcjonariuszowi MO fakturę i dwa obrazki. "Ale ja nie chodzę do kościoła..." - zarzekł się na wszelki wypadek milicjant. "Ale żona chodzi? " - pyta proboszcz. "Tak, tak i dzieciom się przydadzą" - ucieszył się pan władza.

Ksiądz prałat Roman Garbicz świętował 45-lecie kapłaństwa!

fot. Edmund Papski

Innym razem, gdy był w Mostkowie, przywieziono w niedzielę cegły na budowę kościoła. Ksiądz poprosił o pomoc w rozładowaniu. Zgłosiło się 80 osób z sześcioma traktorami. Prezes GS-u kiedy to zobaczył opowiadał potem swoim pracownikom - "Organizacji pracy proszę pojechać nauczyć się od księdza Garbicza". Takie wspomnienia można dziś odnaleźć na oficjalnej stronie parafii. Obecnie budzą już jedynie uśmiech choć przed laty trzeba było prawdziwego hartu ducha by odważyć się pójść za powołaniem. Dziś ksiądz Roman może mieć wewnętrzną satysfakcję , że nie uległ presjom. No i ma jeszcze coś ważniejszego; sympatię i wdzięczność swoich parafian.

źródło: www.iswinoujscie.pl


komentarzy: 48, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Przed zamieszczeniem komentarza zapoznaj się z regulaminem.

 
Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 1-25 z 48

ENP • Czwartek [22.06.2017, 14:53:09] • [IP: 80.245.180.***]

Edziu Na Proboszcza !!

Gość • Wtorek [20.06.2017, 22:23:30] • [IP: 37.47.139.**]

jakiś antypisowiec pyta dlaczego 45 a nie poczekać do 50 tej. Pytanie jak od pani Scheuring-Wielgus która lubi mówić o kościele a sama jest niepraktykująca. A no dlatego że Proboszcz osiągnął już wiek emerytalny a że ma 69 lat i może nie być 50lecia bo wysoce prawdopodobne że zostanie przeniesiony gdy skończy 70 lat.

Gość • Wtorek [20.06.2017, 21:30:53] • [IP: 80.245.184.**]

A po angielsku. ...:-)

Gość • Wtorek [20.06.2017, 21:26:49] • [IP: 80.245.184.**]

Ksiądz Edward jest najlepszym i ludzkim duszpasterzem.

Gość • Wtorek [20.06.2017, 14:27:57] • [IP: 62.69.231.***]

Jakoś tak pusto w tym Kościółku bez Księdza Sowy...

Gość • Wtorek [20.06.2017, 12:39:29] • [IP: 62.69.254.***]

Brawo Brawo Brawo Romanie Tak Trzymaj

Gość • Wtorek [20.06.2017, 10:17:29] • [IP: 80.245.184.**]

A dlaczego Pan Zmurkiewicz odznacza mieszkańcow którzy przeżyli ze soba co najmniej 50 lat ? co to za rocznica 45 la. Niedługo będą miesięcznice jak to u PiSowców.

AGENDA 22 • Wtorek [20.06.2017, 09:44:17] • [IP: 78.133.254.***]

Wpis został usunięty ze względu na złamanie prawa lub regulaminu serwisu przez użytkownika/Admin

Gość • Wtorek [20.06.2017, 09:35:59] • [IP: 109.173.158.***]

Jezus mial w chwili skazanie jeden plaszcz i jedna szate. Na tyle markowe to byly ciuchy, ze zolnierze rzucali kosci o to, komu maja one przypasc. Chodzil na wystawne uczty, nie skarcil jawnogrzesznicy, gdy namaszczala mu nogi horrendalnie drogim olejkiem. W stajni urodzil sie nie dlatego, ze Jego rodzice byli biedni, a dlatego, ze nie bylo miejsca w gospodzie.

Gość • Wtorek [20.06.2017, 09:34:48] • [IP: 80.245.186.**]

Czy Remondis była obecna na tej imprezie.

Gość • Wtorek [20.06.2017, 09:27:03] • [IP: 37.47.163.*]

szkoda tylko że nigdy nie był na kolędzie ani pogrzebie a zamiast tego wysyła kogoś kogo za rok już i tak nie ma w parafii bo są przenoszeni. Każda kolęda zaczyna się od pytań - a kto państwo są, ile mieszkają w Świnoujściu. Po co w ogóle gadać ja za rok i tak nowy przyjdzie?

"Boże spuść bombę... • Wtorek [20.06.2017, 09:07:59] • [IP: 109.173.158.***]

... zabij tę trąbę, moja wredną sasiadkę!", Bóg -" Nie ma sprawy, bum-bum !" Specjalisto od woli bozej !! Bog modlitwy nasze slyszy. Nie ma jednak obowiazku natychmiastowego dostosowywania sie do naszych kaprysów i zachcianek. Robi tak, bo jest nie tylko naszym Ojcem, ale Ojcem Odpowiedzialnym, który dzieci nie rozpieszcza a wychowuje.

Gość • Wtorek [20.06.2017, 08:56:02] • [IP: 31.0.68.**]

Ja właśnie z powodu tego księdza zmieniłem parafie na Chrystusa Króla tam to jest dopiero proboszcz z powołania ks.Boguslaw

Gość • Wtorek [20.06.2017, 08:33:58] • [IP: 94.254.224.**]

Dowcip z obrazkami słyszałem 20 lat temu, opowiadał go inny ksiundz z innej parafii 😇

Gość • Wtorek [20.06.2017, 08:16:50] • [IP: 93.94.186.***]

DO IP: 95.129.224.** - nikt by im tego nie wypominał gdyby sami tak głośno nie krzyczeli jakie to złe i niemoralne oraz nie zabraniali żyć i cieszyć się życiem innym. Celibaty i inne pierdoły sami sobie narzucili i teraz ból jak muszą robić pozory, że je przestrzegają. Ja zawsze byłam za tym, że ksiądz to powinien być na etacie, mieć rodzinę i wtedy zajmowaliby się tym faktycznie ci co mają powołanie i przynajmniej wiedzieliby o czym mówią, gdy" nauczają życia w rodzinie zgodnego z wolą boską itp. itp."

Gość • Wtorek [20.06.2017, 08:09:21] • [IP: 93.94.186.***]

Ludzie serio... Czy nikt nie sprawdza i nie redaguje tych" artykułów" przed umieszczeniem ich w sieci?! Tyle błędów gramatycznych, stylistycznych oraz interpunkcyjnych, że aż oczy bolą.

Gość • Wtorek [20.06.2017, 07:27:49] • [IP: 95.129.224.**]

Sądząc po poniższych wpisach opinia o tym proboszczu którą potocznie można usłyszeć jest prawdziwa , lubi pieniądze, ale ja uważam że to nic złego każdy lubi pieniądze kobiety lub młodziaków gotowych za kasę zrobić , , dobrze'' alkohol itp. A wkurza mnie to że akurat księża są za to piętnowani przecież to tylko ludzie a kościół dla wielu z nich to miejsce pracy nie robią tego za , , friko''. A z drugiej strony ich zarobki zależą od tego ile kto da ja daję 2 zł na tacę raz w miesiącu myślę że nie jest to dużo ale jak każdy da 2 zł no to się uzbiera.

Gość • Poniedziałek [19.06.2017, 23:07:18] • [IP: 80.245.178.**]

Kosciól jest bogaty, jedyna firma, która nic nie produkuje a jest w czołówce biznesu.

Gość • Poniedziałek [19.06.2017, 23:02:23] • [IP: 93.94.187.***]

Przeraża mnie jak na to patrzę. A JEZUS UCZYŁ SKROMNOŚCI. Niemial tyle szat i głosił i wypełniał prawdę swojego ojca Boga. A cała prawda to BIBLIA CZYLI SŁOWO BOŻE. Mało który Katolik czyta SŁOWO BOŻE A SZKODA.

Gość • Poniedziałek [19.06.2017, 22:54:30] • [IP: 178.238.249.**]

No to się Janusz postawił.Feta w Cesarskich Ogrodach jako dowód wdzięczności za lata poparcia nie tylko własnym glosem...no, no to ci coś. I jak miło widzieć jak nawrocony grzesznik blisko kościoła 😃

Gość • Poniedziałek [19.06.2017, 22:23:13] • [IP: 37.248.167.***]

"Śmierci nie należy się bać, bo dopóki żyjemy to jej nie ma, a jeżeli jest to nas nie ma".To myś starożytnego filozofa.Polecam ją ludziom strachliwym, bojaźliwym i słabym.Może się wzmocnią.

Gość • Poniedziałek [19.06.2017, 21:43:27] • [IP: 46.231.60.**]

100 lat i gratulacje

Gość • Poniedziałek [19.06.2017, 21:25:21] • [IP: 164.127.59.***]

20:55 - Traugutt, dyktator powstania styczniowego miał rację, mówiąc:" Dążnością Rządu Polskiego być powinno, jest i będzie zawsze prowadzenie ludu Polskiego drogą prawdy, drogą wskazaną przez Boskiego Nauczyciela naszego."...Roman Dmowski miał rację, pisząc:" Katolicyzm nie jest dodatkiem do polskości, zabarwieniem jej na pewien sposób, ale tkwi w jej istocie, w znacznej mierze stanowi jej istotę. Usiłowanie oddzielenia u nas katolicyzmu od polskości, oderwania narodu od religii i od Kościoła, jest niszczeniem samej istoty narodu." (Źródło: Kościół, naród i państwo, 1927)

Gość • Poniedziałek [19.06.2017, 21:20:31] • [IP: 95.129.226.**]

Wpis został usunięty ze względu na złamanie prawa lub regulaminu serwisu przez użytkownika/Admin

Gość • Poniedziałek [19.06.2017, 21:04:46] • [IP: 164.127.132.**]

20:17- Czy twórczo i pożytecznie, to sie przekonasz po śmierci, gdy powie ci co myśli sam Bóg. Ale sądząc z samochwalstwa, pychy, nie pożytecznie. Pożyteczność wiedzie do pokory.

Oglądasz 1-25 z 48
■ Sprawca napadu z Międzyzdrojów zatrzymany w Poznaniu. To 18-latek wcześniej notowany przez policję za posiadanie narkotyków. Do Poznania pojechał pociągiem ■ UBB wydało oświadczenie. Z jego treści wynika, że Sąd Okręgowy w Szczecinie uznał, że niemiecki przewoźnik może korzystać ze świnoujskich przystanków autobusowych ■ Sobotnie popołudnie, ulica Monte Cassino. Na ulicy tuż przy parku Zdrojowym pojawia się pogotowie ratunkowe oraz policja. Mieszkańcy zastanawiają się, co mogło się stać w ich bloku. Jak się okazało, wyjątkowo agresywny tego dnia był 26 - letni mężczyzna. Był na tyle pobudzony, że że ratownicy medyczni potrzebowali wsparcia policji ■ Budki dla ptaków śpiewających i nietoperzy od tych dla jerzyków różni wygląd, a także miejsce ich lokowania – Hanna Lachowska ze świnoujskiego magistratu odpowiada na zarzuty naszej Czytelniczki ■ Uwaga. Zamknięcie odcinka ulicy Uzdrowiskowej. W dniach od 17 -18 sierpnia 2017 r., w godzinach od 7.00 – 19 00, w związku z prowadzonymi pracami bitumicznymi, wyłączona z ruchu będzie ul. Uzdrowiskowa na odcinku od ulicy Zdrojowej do Stawa Młyny. W przypadku złych warunków atmosferycznych termin wykonania prac, a tym samym zamknięcie odcinka, może ulec zmianie. Prosimy o rozważną jazdę i przestrzeganie oznakowania pionowego oraz poziomego. Za utrudnienia przepraszamy ■ Poznajcie szczegóły sporu pomiędzy UBB a władzami Świnoujścia ■ Pluskwy opanowały budynek socjalny przy Steyera! Mieszkańcy stawiają urzędnikom ultimatum: Jeżeli nam nie pomożecie, to rozłożymy namioty i zamieszkamy pod Urzędem Miasta. Zobacz film! ■ Uwaga kierowcy. Zmiany na Wybrzeżu Władysława IV. Od 14 sierpnia 2017 r. godzina 17.00 do 22 sierpnia 2017 godzina 12.00 na części ulicy Wybrzeże Władysława IV będzie obowiązywała tymczasowa organizacja ruchu. Zamknięty zostanie odcinek od skrzyżowania z ulicą Jana z Kolna do Kapitanatu Portu. Dojazd do Basenu Północnego ulicami: Jana z Kolna, Mieszka I i Rogozińskiego. Zmiany organizacji ruchu związane są z organizowanymi w tamtym rejonie imprezami Sail Świnoujście 2017 oraz XXXIII Pływającego Festiwalu Piosenki Morskiej „Wiatrak” 2017 ■ 15 sierpnia - Święto Wojska Polskiego w Świnoujściu. We wtorek 15 sierpnia, żołnierze, pracownicy wojska, mieszkańcy i turyści Świnoujścia obchodzić będą święto Wojska Polskiego. Z tej okazji zorganizowane zostały przedsięwzięcia patriotyczne i kulturalne, które dostępne będą dla społeczeństwa ■ Policjant jak Spider Man, ryzykując własne życie uratował 5 - letnią dziewczynkę! Zobacz film! ■ Jadł trawę, gryzł ziemię, rzucał się pod auta i chodził na czworaka! Co opętało mężczynę? ■ Silny wiatr czy łapa wandala? Od kilku tygodni w strefie nadmorskiej można podziwiać taki oto powyginany drogowskaz. I nikt nie widzi problemu z miejskich służb? ■ Najważniejsi politycy Prawa i Sprawiedliwości otwierali finał regat The Tall Ships Races w Szczecinie. Na imprezie widziano też prezydenta Świnoujścia Janusza Żmurkiewicza ■ Opóźnione pociągi to efekt niedzielnego pożaru na moście w Goleniowie. Opóźnione był pociągi ze Świnoujścia, ale także w druga stronę- na nasze wyspy ■ Lepszy od chemii? Jerzyk zjada dziennie do 2000 owadów ■ Budowa tunelu, rozbudowa gazoportu, pogłębienie toru wodnego-liderzy PiS powtórzyli w Szczecinie wcześniejsze zapowiedzi ■ Nadmorski deptak był kiedyś jak plaża ■ W jednym z dni pomiędzy 7 a 9 sierpnia 2017r. (poniedziałek - środa) nastąpi zmiana godzin pracy sygnalizacji świetlnej na wszystkich skrzyżowaniach. Po zmianie sygnalizacja będzie czynna od godziny 6.00 do 22.00 ■ Do nietypowego incydentu doszło w piątek przy Wybrzeżu Władysława IV. Rowerzysta wpadł do kanału! Na pomoc mężczyźnie ruszyła załoga Bielika II. Pracownicy Żeglugi Świnoujskiej rzucili tonącemu koło ratunkowe i drabinę. Na szczęście, starszego mężczyznę udało się uratować. Z naszych informacji wynika, że był pod wpływem alkoholu. Na miejsce wezwano pogotowie ratunkowe, policję oraz straż pożarną. Funkcjonariusze będą wyjaśniać okoliczności tego zdarzenia ■ Mieszkaniec o Słowackiego: Nowo wyremontowana ulica, a już zalana. Rzecznik: Kanalizacja deszczowa obecnie dobrze spełnia swoją rolę ■ Afera w świnoujskim Przedsiębiorstwie Energetyki Cieplnej!? Czy z placu przed budynkiem firmy ulotniła się spora część węgla? Jak dotąd to wewnętrzna komisja inwentaryzacyjna Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej w Świnoujściu sprawdza czy z placu składowego przedsiębiorstwa zniknął węgiel. Gdyby informacje jakie otrzymaliśmy anonimowo od pracownika firmy miały się potwierdzić to ze składu PEC-u zniknąć miał opał wart około 400 tysięcy złotych. Jak dotąd, dyrekcja nie potwierdziła straty, ale z odpowiedzi na nasze zapytanie wynika, że trwa intensywna inwentaryzacja ■