POGODA

Reklama

Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Czwartek [20.04.2017, 17:41:13] • Świnoujście

GAZ-SYSTEM rozbuduje Terminal LNG w Świnoujściu

GAZ-SYSTEM rozbuduje Terminal LNG w Świnoujściu

fot. Sławomir Ryfczyński

GAZ–SYSTEM podjął decyzję o rozbudowie Terminalu LNG im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Po zakończeniu prac jego moce regazyfikacyjne wzrosną z obecnych 5 mld m3 do 7,5 mld m3 gazu ziemnego rocznie.

Planowana rozbudowa terminalu LNG w Świnoujściu obejmuje zwiększenie istniejącego układu regazyfikatorów SCV o kolejne jednostki. Obecnie GAZ-SYSTEM wraz ze spółką zależną Polskie LNG przygotowują uruchomienie postępowania przetargowego na wykonanie wstępnych prac projektowych (FEED) oraz uzyskanie pozwolenia na budowę, którego elementem jest otrzymanie decyzji środowiskowej.

Jednocześnie GAZ–SYSTEM prowadzi analizy związane z rozbudową terminalu o nowe funkcjonalności. Uwzględniają one perspektywy rozwoju rynku LNG w kraju oraz w regionie Europy Środkowo-Wschodniej. Spółka dostrzega duży potencjał skroplonego gazu ziemnego wykorzystanego jako paliwo – chce rozwijać usługi załadunku LNG i bunkrowania statków, a także bezpośrednio dostarczać skroplony gaz ziemny do klientów z wykorzystaniem logistyki samochodowej i kolejowej.

Rozważany przez GAZ–SYSTEM zakres rozbudowy terminalu obejmuje m.in. budowę drugiego stanowiska statkowego, budowę bocznicy kolejowej w celu uruchomienia przeładunku LNG na kolej oraz budowę trzeciego zbiornika LNG.

LNG stało się jednym z najbardziej perspektywicznych paliw na zmieniającym się dynamicznie rynku Europy Środkowo-Wschodniej. Dzięki rozbudowie terminalu w Świnoujściu będziemy aktywnym graczem na tym rynku. Zyskamy dzięki temu dodatkowe możliwości odbioru i przesyłu gazu oraz zwiększymy konkurencyjność polskiego terminalu. Opierając się na obecnym postępie technologicznym w branży LNG i wdrożeniu innowacyjnych rozwiązań, GAZ-SYSTEM będzie mógł wybrać optymalną drogę rozwoju infrastruktury i usług terminalu. W ten sposób w pełni wykorzystamy potencjał rynkowy regionu – powiedział Tomasz Stępień, Prezes Zarządu GAZ-SYSTEM.

Poza projektem rozbudowy terminalu LNG w Świnoujściu, GAZ-SYSTEM prowadzi również inne projekty strategiczne: budowę gazociągu Baltic Pipe w ramach Korytarza Norweskiego oraz pracuje nad koncepcją pływającego terminalu FSRU w Zatoce Gdańskiej. Spółka realizuje także dużą rozbudowę krajowej sieci przesyłowej – w najbliższych latach powstanie ponad 2000 km nowych gazociągów przesyłowych.

Informacje Polskie LNG


komentarzy: 18, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Przed zamieszczeniem komentarza zapoznaj się z regulaminem.

 
Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 1-18 z 18

Gość • Środa [26.04.2017, 11:32:46] • [IP: 62.69.252.**]

przypominam ze przy budowie konstrukcja jednego z zbiornikow byla naruszona... tylko czekac az to dupnie...

Gość • Piątek [21.04.2017, 14:29:00] • [IP: 46.231.63.***]

A CO NA TYM ZYSKA MIASTO I MIESZKAŃCY ZA TO ŻE SIEDZIMY NA BOMBIE, , , , ,

Gość • Piątek [21.04.2017, 14:16:03] • [IP: 109.241.63.***]

Kiedyś jak w sklepach rosły ceny, to Gomułka mówił, że lokomotywy staniały. Dzisiaj inaczej" rozbudowują" mówi" dobra zmiana". Zobaczymy ile jeszcze ten festiwal rozdawnictwa i marnowania pieniędzy potrwa. Kasa już się kończy!! Ceny gazu poszły w górę i myślą, że zawsze będziemy dopłacać do górnictwa.. Kiedyś za podwyżkę kiełbasy ze stanowiska poleciał I sekretarz ! Przypominam ten fakt PISOWCOM!!

Gość • Piątek [21.04.2017, 14:13:46] • [IP: 164.127.170.***]

O, to widzę, że do mojego domu położonego na rogatkach Swinoujścia jednak wybuch gazu może dotrzeć. Powinni tez podać do wiadomości publicznej grafiki pokazujące krąg rażenia wybuchu takiego gazu.

Gość • Piątek [21.04.2017, 14:05:51] • [IP: 37.47.181.**]

no a gaz jest bezpieczniejszy o terminala kontenerowego ? a gdzie protesty...bałwany sterowane!

Gość • Piątek [21.04.2017, 09:05:09] • [IP: 94.254.226.***]

Polska aktywnym graczem ale beka

Gość • Piątek [21.04.2017, 06:59:07] • [IP: 37.47.132.**]

Już wiem gdzie zatrudnią misiewicza.

Gość • Piątek [21.04.2017, 00:01:38] • [IP: 93.94.190.**]

Do 23 41 54 A odprowadzasz podatek do Urzędu za wynajęcie kwater?bo ja tak.

Gość • Czwartek [20.04.2017, 23:41:54] • [IP: 88.156.234.***]

Brawo - budować !! Kolejne miejsca pracy dla ludzi a i prawobrzeże znów zarobi na wynajmie kwater dla pracowników.

Gość • Czwartek [20.04.2017, 23:15:27] • [IP: 93.94.190.**]

Popieram
Popieram IP 80 245 189 Bardzo mądra wypowiedż.

Gość • Czwartek [20.04.2017, 21:40:16] • [IP: 94.254.224.***]

Skoro gaz-system mówi że rozbuduje..., to znaczy że za gaz zapłacimy 20% więcej !

Gość • Czwartek [20.04.2017, 21:40:02] • [IP: 93.94.190.***]

DO GOŚCIA : Gość • Czwartek [20.04.2017, 20:30:18] • [IP: 80.245.189.***] - Święta racja !!

Gość • Czwartek [20.04.2017, 21:25:16] • [IP: 45.21.216.**]

Faktycznie, kolejne stanowisko rozładowcze jest niezbędne. Gazowce będą czekały na rozładunek. To przypomina konieczną potrzebę budowania-jak w przypadku przejścia granicznego na końcu ulicy Grunwaldzkiej:)

Gość • Czwartek [20.04.2017, 21:14:21] • [IP: 62.69.231.***]

Podobnie było z wieżowcem na slumsie Platan...

Gość • Czwartek [20.04.2017, 20:30:18] • [IP: 80.245.189.***]

ILE RAZY MOŻNA PISAĆ O TYM SAMYM WYBUDUJECIE SOBIE NA WIEJSKIEJ JUŻ PISAŁEM NIE RAZ SZYBCIEJ WAS W POWIETRZE BY WYJEBAŁO I BĘDZIE NARÓD MNIEJ SKŁÓCONY OCZYWIŚCIE ŻEBY NIE BYŁO NIE JESTEM Z PIS, PO, PZPR , SLD, PSL ORAZ INNEGO GÓWNA MAM DOSYĆ SŁUCHANIA TYCH BAŁWANÓW I UTRZYMYWANIA ZE SWOICH PODATKÓW I TE ICH FANABERIE ROZWALANIE LIMUZYN , ROZDAWNICTWA W SENSIE 500 PLUS ZŁAMANEGO GROSZA NIE DOSTAŁEM OD NIKOGO WYCHOWAŁEM DZIECI WNUKI I DAŁEM RADĘ

Gość • Czwartek [20.04.2017, 19:56:37] • [IP: 92.42.119.***]

Z zaciekawieniem będę oczekiwał informacji gdzie ten trzeci zbiornik będzie pobudowany skoro przedtem niby te dwa ledwo się zmieściły. Czy teraz też te idiotyzmy z nietoperzami się powtórzą?

Gość • Czwartek [20.04.2017, 19:14:28] • [IP: 95.129.226.**]

Pis wybuduje posesje rydzykowi co najwyżej.

Gość • Czwartek [20.04.2017, 18:59:50] • [IP: 93.94.185.***]

No i gitara :)

Oglądasz 1-18 z 18
■ Nasz Czytelnik poszukuje samochodu osobowego koloru seledynowego, jego kierowca bardzo źle potraktował kilkunastoletnią dziewczynkę. Jeżeli ktokolwiek zauważy jasno zieloną osobówkę proszony jest o kontakt z redakcją portalu iswinoujscie.pl 602 - 657- 344. Ostatni raz pojazd był widziany między sklepem Stokrotka, a pasażem Rondo ■ Na zachodzie Polski prognozowane są burze, którym towarzyszyć będzie głównie silny i porywisty wiatr do 70-75 km/h oraz intensywny opad deszczu do 20-30 mm. Dodatkowo na tym terenie oraz częściowo w centrum należy spodziewać się upałów, z temperaturą dochodzącą do 30°C/33°C ■ Kabaret Skeczów Męczących na fali! Nie wiemy, ile stopni będzie miał w tym roku Bałtyk, czy zmieścicie się na plaży ze swoim parawanem i czy rybka w smażalni na rogu nadal jest taka dobra. Wiemy natomiast, że wakacje nad morzem będą w tym roku niepowtarzalne dzięki Kabaretowi Skeczów Męczących ■ Postawmy dzikom pomniki - proponuje Czytelnik. Dziki, podobnie jak bezdomni, wywieźć się nie dają. Stały się symbolem Świnoujścia, trochę jak "wiatrak", tyle że ruchomym i zapewniającym stały kontakt. Może więc umieścić "dziczy akcent" w pejzażu naszego miasta? Na pewien pomysł wpadł jeden z Czytelników ■ Grozi nam susza w kranach? Nadzieja w Zalewie i Mulniku. Zakład Wodociągów i Kanalizacji szykuje się na sytuację, która na razie wydaje się nam abstrakcją. Liczby są jednak nieubłagalne. Za kilka lat w naszym mieście będzie za mało wody pitnej. Czy uda się nam zapobiec tej sytuacji? Oprócz dostawy wody z ujęcia w Kodrąbka rozpatrywane są jeszcze dwa warianty ■ Doprowadzenie wody z Kodrąbka już nie tak korzystne? Położonemu nad Bałtykiem Świnoujściu za kilka lat zacznie brakować pitnej wody. Najgorzej będzie na Lewobrzeżu. - Liczymy się z brakiem możliwości zaspokojenia potrzeb w pełnej dostawie - mówi wprost Radosław Wrzeszcz z Zakładu Wodociągów i Kanalizacji ■ Z prawie 3 promilami zajmowała się niemowlęciem - policjanci odebrali dziecko pijanej kobiecie. Mogło dojść do tragedii, gdyby nie interweniowała policja. Matka dwumiesięcznego niemowlęcia była kompletnie pijana, gdy policjanci odbierali jej dziecko. Sytuacja miała miejsce w jednym z mieszkań przy ulicy Chopina. W piątek po godzinie 20.00 patrol policji podjechał przed kamienicę przy ulicy Chopina. Na miejsce wezwano również ratowników medycznych z lekarzem ■ Nie może być tak, że ludzie w biały dzień uciekają przed szczurami! - mówi w rozmowie z portalem iswinoujscie.pl wyraźnie zdenerwowana mieszkanka. Pani Jadwiga na własne oczy widziała, jak w sobotnie południe młode małżeństwo z dziećmi na rękach uciekało przed watahą szczurów. Wszystko wydarzyło się w samym centrum miasta, na Placu Słowiańskim. - Nie liczyłam ich, ale było ich dużo. Możliwe, że kilkanaście. Przebiegły przez Plac Słowiański i schowały się w pasie zieleni - opowiada Pani Jadwiga. Czy grozi nam plaga szczurów? ■