POGODA

Reklama

Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Czwartek [20.04.2017, 17:41:13] • Świnoujście

GAZ-SYSTEM rozbuduje Terminal LNG w Świnoujściu

GAZ-SYSTEM rozbuduje Terminal LNG w Świnoujściu

fot. Sławomir Ryfczyński

GAZ–SYSTEM podjął decyzję o rozbudowie Terminalu LNG im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Po zakończeniu prac jego moce regazyfikacyjne wzrosną z obecnych 5 mld m3 do 7,5 mld m3 gazu ziemnego rocznie.

Planowana rozbudowa terminalu LNG w Świnoujściu obejmuje zwiększenie istniejącego układu regazyfikatorów SCV o kolejne jednostki. Obecnie GAZ-SYSTEM wraz ze spółką zależną Polskie LNG przygotowują uruchomienie postępowania przetargowego na wykonanie wstępnych prac projektowych (FEED) oraz uzyskanie pozwolenia na budowę, którego elementem jest otrzymanie decyzji środowiskowej.

Jednocześnie GAZ–SYSTEM prowadzi analizy związane z rozbudową terminalu o nowe funkcjonalności. Uwzględniają one perspektywy rozwoju rynku LNG w kraju oraz w regionie Europy Środkowo-Wschodniej. Spółka dostrzega duży potencjał skroplonego gazu ziemnego wykorzystanego jako paliwo – chce rozwijać usługi załadunku LNG i bunkrowania statków, a także bezpośrednio dostarczać skroplony gaz ziemny do klientów z wykorzystaniem logistyki samochodowej i kolejowej.

Rozważany przez GAZ–SYSTEM zakres rozbudowy terminalu obejmuje m.in. budowę drugiego stanowiska statkowego, budowę bocznicy kolejowej w celu uruchomienia przeładunku LNG na kolej oraz budowę trzeciego zbiornika LNG.

LNG stało się jednym z najbardziej perspektywicznych paliw na zmieniającym się dynamicznie rynku Europy Środkowo-Wschodniej. Dzięki rozbudowie terminalu w Świnoujściu będziemy aktywnym graczem na tym rynku. Zyskamy dzięki temu dodatkowe możliwości odbioru i przesyłu gazu oraz zwiększymy konkurencyjność polskiego terminalu. Opierając się na obecnym postępie technologicznym w branży LNG i wdrożeniu innowacyjnych rozwiązań, GAZ-SYSTEM będzie mógł wybrać optymalną drogę rozwoju infrastruktury i usług terminalu. W ten sposób w pełni wykorzystamy potencjał rynkowy regionu – powiedział Tomasz Stępień, Prezes Zarządu GAZ-SYSTEM.

Poza projektem rozbudowy terminalu LNG w Świnoujściu, GAZ-SYSTEM prowadzi również inne projekty strategiczne: budowę gazociągu Baltic Pipe w ramach Korytarza Norweskiego oraz pracuje nad koncepcją pływającego terminalu FSRU w Zatoce Gdańskiej. Spółka realizuje także dużą rozbudowę krajowej sieci przesyłowej – w najbliższych latach powstanie ponad 2000 km nowych gazociągów przesyłowych.

Informacje Polskie LNG


komentarzy: 18, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Przed zamieszczeniem komentarza zapoznaj się z regulaminem.

 
Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 1-18 z 18

Gość • Środa [26.04.2017, 11:32:46] • [IP: 62.69.252.**]

przypominam ze przy budowie konstrukcja jednego z zbiornikow byla naruszona... tylko czekac az to dupnie...

Gość • Piątek [21.04.2017, 14:29:00] • [IP: 46.231.63.***]

A CO NA TYM ZYSKA MIASTO I MIESZKAŃCY ZA TO ŻE SIEDZIMY NA BOMBIE, , , , ,

Gość • Piątek [21.04.2017, 14:16:03] • [IP: 109.241.63.***]

Kiedyś jak w sklepach rosły ceny, to Gomułka mówił, że lokomotywy staniały. Dzisiaj inaczej" rozbudowują" mówi" dobra zmiana". Zobaczymy ile jeszcze ten festiwal rozdawnictwa i marnowania pieniędzy potrwa. Kasa już się kończy!! Ceny gazu poszły w górę i myślą, że zawsze będziemy dopłacać do górnictwa.. Kiedyś za podwyżkę kiełbasy ze stanowiska poleciał I sekretarz ! Przypominam ten fakt PISOWCOM!!

Gość • Piątek [21.04.2017, 14:13:46] • [IP: 164.127.170.***]

O, to widzę, że do mojego domu położonego na rogatkach Swinoujścia jednak wybuch gazu może dotrzeć. Powinni tez podać do wiadomości publicznej grafiki pokazujące krąg rażenia wybuchu takiego gazu.

Gość • Piątek [21.04.2017, 14:05:51] • [IP: 37.47.181.**]

no a gaz jest bezpieczniejszy o terminala kontenerowego ? a gdzie protesty...bałwany sterowane!

Gość • Piątek [21.04.2017, 09:05:09] • [IP: 94.254.226.***]

Polska aktywnym graczem ale beka

Gość • Piątek [21.04.2017, 06:59:07] • [IP: 37.47.132.**]

Już wiem gdzie zatrudnią misiewicza.

Gość • Piątek [21.04.2017, 00:01:38] • [IP: 93.94.190.**]

Do 23 41 54 A odprowadzasz podatek do Urzędu za wynajęcie kwater?bo ja tak.

Gość • Czwartek [20.04.2017, 23:41:54] • [IP: 88.156.234.***]

Brawo - budować !! Kolejne miejsca pracy dla ludzi a i prawobrzeże znów zarobi na wynajmie kwater dla pracowników.

Gość • Czwartek [20.04.2017, 23:15:27] • [IP: 93.94.190.**]

Popieram
Popieram IP 80 245 189 Bardzo mądra wypowiedż.

Gość • Czwartek [20.04.2017, 21:40:16] • [IP: 94.254.224.***]

Skoro gaz-system mówi że rozbuduje..., to znaczy że za gaz zapłacimy 20% więcej !

Gość • Czwartek [20.04.2017, 21:40:02] • [IP: 93.94.190.***]

DO GOŚCIA : Gość • Czwartek [20.04.2017, 20:30:18] • [IP: 80.245.189.***] - Święta racja !!

Gość • Czwartek [20.04.2017, 21:25:16] • [IP: 45.21.216.**]

Faktycznie, kolejne stanowisko rozładowcze jest niezbędne. Gazowce będą czekały na rozładunek. To przypomina konieczną potrzebę budowania-jak w przypadku przejścia granicznego na końcu ulicy Grunwaldzkiej:)

Gość • Czwartek [20.04.2017, 21:14:21] • [IP: 62.69.231.***]

Podobnie było z wieżowcem na slumsie Platan...

Gość • Czwartek [20.04.2017, 20:30:18] • [IP: 80.245.189.***]

ILE RAZY MOŻNA PISAĆ O TYM SAMYM WYBUDUJECIE SOBIE NA WIEJSKIEJ JUŻ PISAŁEM NIE RAZ SZYBCIEJ WAS W POWIETRZE BY WYJEBAŁO I BĘDZIE NARÓD MNIEJ SKŁÓCONY OCZYWIŚCIE ŻEBY NIE BYŁO NIE JESTEM Z PIS, PO, PZPR , SLD, PSL ORAZ INNEGO GÓWNA MAM DOSYĆ SŁUCHANIA TYCH BAŁWANÓW I UTRZYMYWANIA ZE SWOICH PODATKÓW I TE ICH FANABERIE ROZWALANIE LIMUZYN , ROZDAWNICTWA W SENSIE 500 PLUS ZŁAMANEGO GROSZA NIE DOSTAŁEM OD NIKOGO WYCHOWAŁEM DZIECI WNUKI I DAŁEM RADĘ

Gość • Czwartek [20.04.2017, 19:56:37] • [IP: 92.42.119.***]

Z zaciekawieniem będę oczekiwał informacji gdzie ten trzeci zbiornik będzie pobudowany skoro przedtem niby te dwa ledwo się zmieściły. Czy teraz też te idiotyzmy z nietoperzami się powtórzą?

Gość • Czwartek [20.04.2017, 19:14:28] • [IP: 95.129.226.**]

Pis wybuduje posesje rydzykowi co najwyżej.

Gość • Czwartek [20.04.2017, 18:59:50] • [IP: 93.94.185.***]

No i gitara :)

Oglądasz 1-18 z 18
■ Dotyczy utrudnień w ruchu na ul. Białoruskiej w Świnoujściu. W dniach od 17 października 2017 do 2 grudnia 2017 roku, w związku z prowadzonymi pracami drogowymi, wyłączona z ruchu zostaje ul. Białoruska, na odcinku od ulicy Sosnowej do ul. Norweskiej. Dojazd do posesji zostanie zapewniony. ■ We wtorek 17. października 2017 r. o godzinie 18.00 nastąpi próba nowej iluminacji budynku Muzeum Rybołówstwa Morskiego. Zapraszamy mieszkańców i gości, abyśmy wspólnie ocenili i zdecydowali, czy tak właśnie może wyglądać oświetlenie elewacji tego obiektu ■ Czarna teczka Żmurkiewicza wyparowała? W co gra Żmurkiewicz z Agatowską? ■ Na razie nie ma chętnych do budowy parkingu wielopoziomowego w centrum ■ Flota Świnoujście pokonała Białych Sądów 4-1 (2-1) ■ Znaleziono kartę bankomatową banku bgz bnp paribas. Na karcie jest nazwisko pani Sylwi. Właścicielka może się zgłosić po kartę pod numer 884077722 ■ Potrącenie na ulicy Grunwaldzkiej, 69- letni mężczyzna wpadł pod koła samochodu dostawczego ■ Mężczyzna pobił pracownicę MOPR-u! Kobieta trafiła do szpitala! ■ Dostojnie i z gracją, jak przystało na morskiego szlachcica, tuż przed północą z piątku na sobotę żaglowiec „Kapitan Borchardt” pojawił się na wodach świnoujskiego portu. Cumy podjął pracownik Mariny Północnej. „Borchardta" przyprowadził do Świnoujścia jeden z legendarnych kapitanów, który do dziś pełni czynną służbę w polskiej flocie – kpt ż.w. Ziemowit Barański. Zanim wyruszy w dalszą drogę, żaglowiec pozostanie przy kei Mariny Północnej przez najbliższe trzy, może cztery dni ■ W środę, około godziny 17:30 w okolicy skrzyżowania ulic Grunwaldzkiej z Karsiborską zgubiono telefon samsung galaxy j-3. Znalazca proszony jest o kontakt z numerem telefonu 661 -656-404 ■ Rada Miasta jednogłośnie przyjęła Strategię Realizacji Problemów Społecznych dla miasta Świnoujścia. Strategia obowiązywać będzie w latach 2017 -20126 ■ Prezydent Żmurkiewicz: Między starą promenadą na promenadą na wydmie zamierzamy wybudować jeszcze jeden ciąg spacerowy, tzw. "promenadę słońca". Handlujący dotychczas w tym ciągu beda mogli tam handlować najprawdopodobniej do końca przyszłego sezonu. ■